IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от MILOM
    .----КЪДЕ СА ЧЕРВЕНОТИКВЕНИЧЕТАТА ДА НИ ОБЯСНЯТ ТАЗИ РАЗЛИКА.ЗА ТЯХ ЕДИН ПОЗДРАВ ЗА СБОГОМ И НИКОГА ПОВЕЧЕ ДА НЕ ПОМИРИСВАТ ВЛАСТhttp://audio.neogen.bg/user/milom/ln...72tt7eb1dvjxg/
    В тази статия има написани доста нереални неща. Няма никаква икономическа логика нашата ценрала да е с 30% по скъпа а цената на произвежданата ел. енергия да е 5 пъти по ниска. /4.5 цента/квт при Белене и над 20 цента/квт за турската централа/. Иначе е съвсем нормално да има разлика вцените. Това са всеки среднограмотен технически човек е съвсем ясно. Тази разлика се обуславя от дължината на каналите, които трябва да се построят, необходимостта от помпени станции и др. разходи. Ако се строят два такива блока в Козлодуй например по всяка вероятност ще са два пъти по евтини от колкото в Белене.

    Коментар


    • Плащаме за "Белене" с 30% повече, отколкото Русия иска от Турция

      Последна редакция: 23.01.2009, 14:07Публикуване: 23.01.2009, 14:00

      © Антон Станков
      Автор: Моney.bg Размер на шрифта: a a a
      Още по темата
      Турция обмисля офертата на Атомстройекспорт за първата си АЕЦ
      Руският мирен атом не достига за всички
      Турция ще строи и втора ядрена централа
      Енергийните концерни напират към Турция
      Парламентът на Турция одобри строителството на АЕЦ в страната
      Руско - турският консорциум за строителство на първата АЕЦ в Турция може да загуби търга за голямата поръчка, съобщават турски медии, цитирани от Газета.Ру. Турската страна намира за твърде висока цената, която Атомстройекспорт иска за строителството.
      По информация на вестник Vatan, турското правителство възнамерява да отклони офертата на консорциума, в който освен Атомстройекспорт участват „Интер РАО ЕЕС" и турското дружество Park Teknik.

      Според руски специалисти, по-вероятно става дума за търговски трик, с който да се получи по-добра цена. Русия показва, че е готова на компромиси.

      Турските власти не са съгласни с цената, по която бъдещата АЕЦ ще произвежда електроенергия: 21,16 цента за 1 кВт ч според руската оферта. Тази заявка надхвърля два - четири пъти цената от 4 - 14 цента, която се е наложила в момента в световната практика, изтъкват турските наблюдатели. Очакванията на турската страна са били, че воденият от Русия консорциум ще предложи цена от 12 до 15 цента.

      В момента водим сложни преговори с турската страна - коментирали са в Атомстройекспорт. Конкурсът за избор на строител протича в три етапа. Първите два са преминати от единствен участник, консорциумът воден от Атомстройекспорт. Третият етап в търга разглежда детайлите на проекта, в т.ч. икономическите показатели, тъкмо там са възникнали несъгласия с представената руска оферта.

      Първата турска АЕЦ ще е разположена в близост до средиземноморското пристанище Мерсин и ще има проектна мощност 4800 мегавата. Тъй като АЕЦ ще се строи със средства на консорциума, цената на продаваната електроенергия включва заплащане за инсталираната мощност.

      Според руски експерти, в условията на криза Турция иска да минимизира разходите по скъпия проект, който може да излезе 9 млрд. долара.

      Според руските анализатори, цена от $0.21 за кВт би трябвало да е повече от приемлива за Турция. Все пак възможно е Атомстройекспорт да склони да направи отстъпка, защото строителят на първата АЕЦ в Мала Азия би могъл да получи поръчки за още две електростанции.

      При това материалите са поевтинели и строителството може да излезе по-евтино от първоначално предвижданото. Според енергиен експерт на Uralsib, възможно е руската оферта да намалее до $0,15-0,17 за кВт ч, което предполага $1400 за 1 кВт инсталирана мощност, или евентуално $6,7 млрд. за целия проект.

      За сравнение, цената, която Атомстройекспорт поиска от България за изграждането на двата енергоблока по 1000 МВт в АЕЦ Белене, е 3.997 млрд. евро (над $5.11 млрд. по днешен валутен курс). Цената за инсталирана мощност в АЕЦ Белене съответно ще е $2550 за 1 кВт.

      При варианта, за който руският експерт счита, че Турция и Русия ще се спазарят, България ще заплати за единица инсталирана мощност с 55% по-скъпо, отколкото Турция.

      Дори да бъде приета първоначалната руска цена, на единица мощност турската АЕЦ ще излезе с 30% по-евтина от българската. Средният вариант, до който вероятно ще се стигне в пазарлъка, е за 40% по-ниска цена на единица инсталирана мощност за Турция спрямо България
      .

      Напълно възможно е цената в руската оферта към Турция да бъде предоговорена, тъй като вицепрезидентът на Атомстройекспорт Тимур Иванов наскоро е обяснявал, че консорциумът вече е коригирал параметрите за Турция.----КЪДЕ СА ЧЕРВЕНОТИКВЕНИЧЕТАТА ДА НИ ОБЯСНЯТ ТАЗИ РАЗЛИКА.ЗА ТЯХ ЕДИН ПОЗДРАВ ЗА СБОГОМ И НИКОГА ПОВЕЧЕ ДА НЕ ПОМИРИСВАТ ВЛАСТhttp://audio.neogen.bg/user/milom/ln...72tt7eb1dvjxg/
      http://milom.blog.bg/

      Коментар


      • „Хюриет”: Руско-турски консорциум предлага цена от 21,16 цента за киловатчас ток от АЕЦ

        19 януари 2009 | 11:24 | Агенция "Фокус"



        Анкара. Цена от 21,16 цента за киловатчас електронергия предлага консорциумът от руската държавна компания Атомстройекспорт - Интер РАО и турската Парк текник на търга за изграждане и управление на първата атомна електроцентрала в Турция, пише електронното издание на вестник „Хюриет”. Търгът е обявен от турското министерство на енергетиката. Турската национална електрическа компания ТЕТАС ще направи оценка на предложената цена и ще приключи тръжния процес. Окончателното решение на ТЕТАС ще бъде представено на правителството за одобрение. По думите на председателя на тръжната комисия консорциумът ще представи още едно предложение за цената, съобщава телевизионният канал Си Ен Ен Тюрк.

        Агенция "Фокус" припомня, че руската компания Атомстройекспорт беше единствената, предложила конкретна оферта за изгражането на първата атомна електроцентрала в Турция. Срокът за подаване на оферти изтече през септември 2008 г. Тогава беше съобщено, че пет фирми са изпратили пликове с писма, но пет от тях само са благодарили на организаторите на публичния търг, който бе обявен през февруари."
        http://focus-news.net/?id=n1114704 посочената себестойност изглежда странно,ако някои има обяснение,моля да сподели?

        Коментар


        • Май сега по друг начин вече изглеждат нещата, а?

          http://forum.investor.bg/viewtopic.php?t=12211&r=85
          He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

          Коментар


          • Стефан Гамизов в неделя каза,че БЕЛЕНЕ няма да я има,просто са решили да изхарчат едни пари,май натам отиват нещата-
            Началото на края на АЕЦ Белене?



            Автор: Money.bg

            Размер на шрифта: a a a
            Още по темата

            * Избрали сме RWE за АЕЦ Белене малко задочно
            * Избрахме германски партньор за АЕЦ "Белене"
            * Грийнпийс: Изграждате АЕЦ „Белене" върху сеизмична зона

            На заседанието на надзорния съвет на RWE, на което трябваше да се вземе решение за участие като стратегически инвеститор в АЕЦ Белене, решение не е било взето.

            Толкова силен е бил натискът от членовете на Надзорния съвет от профсъюза и общините, че Юрген Гросман, шефът на германския енергиен концерн, не е успял да се наложи, съобщават германски медии.

            В момента решението за участието на RWE в АЕЦ Белене е отложено за бъдещето. Германските екологични организации в своите прессъобщения говорят за „началото на края на АЕЦ Белене".

            В надзорния съвет на RWE участват влиятелни регионални политици в Германия и профсъюзни дейци, както и председателят на „Алианц".

            RWE играе на руска рулетка в Белене

            През уикенда активисти от Грийнпийс протестираха срещу участието на германския енергиен концерн RWE като стратегически инвеститор в АЕЦ Белене.

            Двама активисти, облечени като Смъртта, са размахвали пред седалището на компанията в Есен плакат: РВЕ: не на руската АЕЦ.

            В това време надзорният съвет на компанията е решавал за инвестицията от 1.5 млрд. евро във втората българска атомна електростанция.

            Според германски медии, няма достатъчно доказателства за безопасността на руската атомна технология, която ще се използва при строежа на реакторите. Освен това АЕЦ Белене е в земетръсна зона.

            Хайнц Смитал, ядрен експерт в Грийнпийс твърди: АЕЦ Белене е един от най-опасните ядрени проекти в света. Ако RWE претендират за отговорна предприемаческа стратегия, то не може да става дума за подобен атомен авантюризъм. „Тук се играе на руска рулетка със сигурността на хората".

            На 12 километра от площадката на АЕЦ голямото земетресение от 1977 г. уби 120 души. Хановерската служба за науки за Земята и суровини очаква нови земетресения с магнитуд 7.5 - 8.5 по скалата на Рихтер в региона.

            12 международни банки, сред които Deutsche Bank и Commerzbank са се отказали да вземат участие в проекта, сега Грийнпийс иска да убеди и RWE да се откаже от това, което все повече изглежда като рисков проект.

            Първа реакция на НЕК

            За изясняване на въпроса Money.bg се свърза с Министерството на икономиката и енергетиката. От там ни препратиха към НЕК, които водят преговорите с германската енергийна компания.

            Представителят на НЕК заяви, че не може да коментира написаното в германските медии. „RWE бяха избрани за стратегически инвеститор". Разговорите с германския енергиен гигант вървят по план и официално изявление до българската страна не е представяно, увери ни експерт.

            Специалисти на Националната енергийна компания обещаха да предоставят на читателите на Money.bg повече подробности по случая със стратегическия инвеститор в АЕЦ Белене утре сутринта.

            Натиск върху надзорния съвет на RWE

            През последните седмици кампанията срещу АЕЦ Белене обхвана германските общини. Пред кметствата в град Есен, Мюлхайм и Дортмунд се е наредила жива стража. Ще е трудно да се одобри проекта срещу волята на обществеността - твърдят германски активисти.

            На кметовете на изброените градове, които участват в надзорния съвет на RWE, са изпратени над 10,000 протестни картички. Роденият в Чернобил Тил Реденц заявява: ще участваме и ние. Много граждани и гражданки се притесняват от рисковете, които крие атомната електорстанция. Те няма да проявят разбиране защо някой кмет ще гласува за един проет, който заплашва да се превърне във втория Чернобил.

            Ако шефът Гросман прокара милиардната си инвестиция за Белене, в Източна Европа може да се сложи кръст на възобновяемите енергии. Ако участва в АЕЦ Белене, RWE ще си навлече много лош имидж.
            През последните месеци 13,000 германски граждани са се подписали под петиция, която гласи: Не докосвайте АЕЦ Белене! Медиите напомнят, че през 1983 г. самите руски специалисти са предупреждавали, че районът за АЕЦ не е подходящо избран.


            МИЛИАРД ЕВРО ЩЕ СЕ ПОХАРЧИ ЗА "БЕЛЕНЕ"
            ВЛАСТТА Я СЪРБЯТ РЪЦЕТЕ
            Ако някой се е съмнявал в мераците на управниците да си поделят покрай АЕЦ "Белене" "едни" пари, вече може да е спокоен. Планираните (или по-скоро мечтаните) средства ще бъдат разпределени до ноември 2009-а, както предвиждат текстовете, заложени в бюджета за следващата година. Дотогава трябва да бъдат усвоени 600-те млн. евро, за които парламентът вече гласува държавни гаранции, приемайки още тазгодишната макрорамка. Задължителното условие бе кредитът да е от двете финансови институции, които отпускат пари за ядрени проекти в рамките на ЕС - "Евратом" и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). В проекта на новия бюджет обаче това условие отпада и по предложение на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров е записано, че държавните гаранции за 600-те милиона евро ще са в сила "по външни заеми от заемодатели - утвърдени кредитни институции". Така кабинетът може да започне преговори с всяка банка, изразила готовност да финансира българския ядрен проект.

            Промяната е продиктувана не само от бързането на управниците да разпределят милионите, но и от факта, че пари за "Белене" от Евросъюза едва ли ще дойдат. За догодина това е сигурно, тъй като Брюксел още не е получил всички необходими документи. Те не са изпратени и в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), която трябва да лицензира техническият проект на централата, както и всички изисквани от българското и европейското законодателство разработки по безопасността. Не че проблеми с нашия ядрен регулатор могат да се очакват, но и той няма как да издаде разрешение, без да има нещо черно на бяло. Да не говорим за анализи и експертизи, тъй като проектът за АЕЦ "Белене" на руския изпълнител "Атомстройекспорт" е прототип, който не е реализиран никъде в света. Излишно е да напомняме и за неизпълнените още екологични изисквания на Еврокомисията от края на 2007-а, когато тя даде принципното си съгласие за изграждането на втора атомна. Липсва и финансово-икономическа схема, както и начините на осигуряване на необходимите инвестиции.

            Липсата на лицензи, екологичните проблеми и най-вече неодобрението от Брюксел правят изграждането на "Белене" твърде рисково и стесняват перспективите на големи западни банки да отпуснат пари за строителството. Ситуацията се усложнява и от световната финансова криза. Остава вариантът да се намерят средства от руски банки, още повече че Владимир Путин неколкократно обеща страната му да осигури 3.8 млрд. евро за новата атомна мощност, но това бе преди кризата.

            От НЕК, която е основният инвеститор в бъдещата ядрена централа, неофициално обясниха за вестника, че заедно с БНП-"Париба", избрана за структурираща банка на проекта, вече са съставили списък с първокласни кредитни институции. Някои от тях обаче обявиха банкрут и бяха национализирани, което автоматично ги изхвърляло от листата на евентуалните кредитори. В нея е включена и руската "Газпромбанк", но според НЕК официалните преговори с подбраните банки ще започнат догодина.

            Известно е, че руската компания "Атомстройекспорт" спечели ядрения конкурс с оферта от 3.997 млрд. евро, само че през тази пролет шефът на електрическата компания Любомир Велков отбеляза, че сумата може да нарасне с 20 процента. Кредитът от 600 млн. евро, заедно с получения вече заем от 250 млн. евро от БНП-"Париба", не покриват българския дял в ядрения проект (51 процента). Затова преди десетина дни кабинетът наля други 300 млн. лв. в новосъздадения "Български енергиен холдинг" (в чиято структура влезе и НЕК). Така общата сума за АЕЦ "Белене", с която ще разполага сегашното правителство, надхвърля 1 млрд. евро. Тези пари със сигурност ще бъдат похарчени, и то авансово. Неотдавна от "Атомстройекспорт" например обявиха, че оборудването за централата трябва да бъде поръчано (т.е. платено) до края на ноември.

            Остава единствено интригата каква част от милиарда ще остане в страната и как точно ще бъде разпределена?

            Юлияна Димитрова
            (Б)
            http://milom.blog.bg/

            Коментар


            • Стратегическият инвеститор за АЕЦ Белене ще е немската RWE*
              03.10.2008 12:00
              От: Мая Цветкова
              maia@investor.bg

              Стратегическият инвеститор за АЕЦ Белене ще е немската компания RWE. Това съобщи пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

              Офертата на фирмата предвижда тя да вложи до 1,275 млрд. евро до крайния срок на изграждане на централата в нейния капитал. Смята се, че по този начин компанията ще покрие дела си от 49% в акционерното дружество с НЕК.

              В договора също така се предвижда до около месец RWE да реши дали ще включи с част от собствения си дял като съинвеститор и класираната на второ място Electrabel, Белгия. RWE е предложила и да даде т.нар. премия на НЕК в размер на 550 млн. евро, на толкова компанията оценява досегашните работи, извършени от НЕК по отношение началните работи от строителството на централата. За Investor.bg от МИЕ разясниха, че с тази сума НЕК би могла да намали средствата, които трябва да вложи в капитала на новото съвместно дружеството.

              От RWE са изразили готовност да участват в поръчките за оборудването на АЕЦ Белене, както и да дадат заем от 300 млн. евро на новата компания за текущи нужди до края на 2009 г.

              След построяването на централата RWE и НЕК ще продават електроенергията не с дългогодишни договори, както се предвиждаше първоначално, а с едногодишни. Предвижда се и да бъде създадено отделно дружество за търговия с електроенергия от АЕЦ Белене.

              RWE предлага да поеме водеща роля при оперативните работи и експлоатацията на централата.

              Сред първоначалните кандидати за стратегически инвеститор бяха чешката CEZ, германската E.ON, италианската Enel и много други фирми. На втората фаза на преговорите обаче останаха само RWE и Electrabel като компании, представили най-добри условия в офертите си.

              Петър Димитров каза, че до края на месец октомври НЕК и RWE ще подпишат официалното споразумение като акционери в дружеството „АЕЦ Белене“. Регистрацията на новата енергийна компания ще се извърши през ноември. До началото на следващата година се очаква да приключи пълната оценка на построеното на площадката на АЕЦ Белене. Одобряването на цялостния технически проект на централата, както вече беше обявено, ще стане до април-май 2009 г., а реалното строителство е предвидено да започне през март-април догодина.

              Всички въпроси, свързани с финансирането на компания, вкл. подписване на договорите с банките, би трябвало да приключат до януари 2010 г.
              Нещо не ми се връзват нешата-централата ще струва по оферта 3990 млн.евро-RWE дават до 1275 млн. и ще получи 49%-нова математика,що ли?Дори и с премията/която по принцип не трябва да се включва/,пак не ги докарвам сметките.
              http://milom.blog.bg/

              Коментар


              • Особености на националния електро-износ
                Последна редакция: 24.09.2008, 11:22
                Публикуване: 24.09.2008, 09:25

                © actualno.com

                Автор: Проф., д-р ик.н. Гарабед Минасян
                Размер на шрифта: a a a
                Гарабед Минасян


                Гарабед Минасян е професор,доктор на икономическите науки. Работи в Икономическия институт на БАН. Директор на Института за 1992-1995 г., ръководител на секция ”Макроикономически анализи и прогнози”. Два мандата е член на Управителния съвет на БНБ (от 1997 г. до 2006 г.) от квотата на Президента на Република България. През 1997-2000 г. е икономически съветник на Президента на Република България. Специализирал е в СССР, Великобритания, САЩ и Австрия. Автор е на 17 научни монографии, на повече от 100 научни статии у нас и в чужбина, участвал е в над 120 научни конференции у нас и в чужбина. През 2006 г. е награден с орден “Стара планина” втора степен за “изключително големите му заслуги към Република България в областта на икономическите науки и във връзка с изтичането на втория му мандат като член на УС на БНБ”.
                През периода 2004-2006 г. ТЕЦ "Марица-изток"2
                е про*да*вала ток на няколко частни предприятия
                и на фирми посредници,
                които са го изнасяли в чужбина на цена,
                която е по-ниска дори от себестойността му.

                В. "Сега", 17.09.2008

                Нетният износ на електроенергия е феномен от най-новата ни енергийна ис*то*рия. В началото на 90-те години на ХХ в. Бъл*гария е все още нетен вносител на елек*троенергия (Фигура 1). Ситуацията се променя драстично от 1997 г., когато започваме последователно и трайно да изнасяме електри*чест*во. Нетният износ става възможен не защото производството на електроенергия се уве*личава, а защото потреблението му на*малява (Фигура 2). За 1998-2006 г. БВП нараства в реални измерения с почти две трети при почти непро*ме*нено потребление на електроенергия. Такъв драстично позитивен ефект се по*стига благодарение на привеждането на енергийната ценова основа в съ*от*ветствие със съвременните ресурсни императиви. Крайната потребителска цена на електричеството за дневно ползване се повишава от около един USD-цент в на*чалото на 90-те години до 12 USD-цента през 2006 г. (Фигура 3).

                Неизменна гордост на родните ни електромагнати е износът на елек*три*чество и чуждестранните валутни приходи от него. Поставят се всякакви акценти - от драма*тич*ния принос за подобряване на търговското ни салдо, до международната со*лидарност и грижата за енергий*ните баланси на всички Балкани. Стара*тел*но обаче се избягва при*веждането на данни за цената на изнесената електроенергия.

                На редовна месечна пресконференция в МИЕ (01.09.2008) министър П.Димит*ров посочи, че през 2006 г. "Бъл*га*рия е спече*лила от износа на електроенергия 263 млн. евро", без обаче да приведе единичната му цена. НСИ отчита, че през 2006 г. стра*ната е изнесла 8882 млн.kWh електроенергия и е внесла 1139 млн.kWh (нетен износ от 7743 млн.kWh, както минис*тъ*рът точно отбелязва в изложението си). Елементарната аритметика показва, че за всеки изнесен kWh елек*тро*енергия България получава 2.96 EUR-цента, т.е. 5.79 BGN-стотинки. В съ*щото време цената на елек*тричеството (днев*на) на вътрешния пазар за краен потре*би*тел е 17.4 BGN-стотинки, т.е. три пъти по-ви*сока!

                Енергийната ни статистика не предоставя пряка достъпна информа*ция за по*стъпленията от износ на електроенергия. В най-новия "Бю*летин за състоянието и раз*витието на енергетиката на Република България" от ав*густ 2008 г. (представен на пресконференцията като актуален национален доку*мент от министър П.Димитров) не съществува такава информация. Могат обаче да се намерят данни, които формират кос*вена представа за цената на електро-износа.

                В информация на БНБ за постъпленията от износ е обособена самостоятелна сто*кова група "Енергийни ресурси" с две съставки: (1) Петролни продукти и (2) Други (Фигура 4). Основният елемент на втората съставка са постъпленията от износ на електричество. През 2006 г. например позицията "Други" в статистиката на БНБ е 270 млн.EUR, а според информацията на министър П.Димитров постъпленията от износ на електроенергия са 263 млн.EUR, т.е. не-електро остатъкът е около три процента от об*щата сума на позицията.

                В Таблица 1 са представени изходни данни и оценки. Цената на електроенергия*та за вътрешно потребление пре*ви*шава систематично цената за износ, при това чувст*вително - за 2003-2006 г. при*мер*но три пъти!

                От Таблица 1 може да се извлече неприятна истина: Елек*три*чество се изнася не за*щото външното търсене е голямо, а защото нашата електро*енергетика търси начин да пласира своето свръхпро*из*водство! На всяка цена! В про*тивен случай елек*тропроизводството ще се съкрати, как*то и властта и доходите на електро*производи*тел*ната гилдия. Износът е евтин, но загу*би*те се избиват от вътрешния потребител. Истина, която е формулирана от времето на А.Смит и постоянно се потвърждава от живота е, че всеки, който се бие в гърдите като защитник на национални интереси в крайна сметка тегли чергата с все сила към себе си!
                През 2003 г. със заповед № Р-43 на министър-председателя на Република Бълга*рия С.Сакскобургготски бе определен Консултативен съвет за подпомагане на пред*ва*рителното проучване за изграждане на АЕЦ "Белене". Съветът беше комплектуван от 13 авторитетни представители на научно-практическата мисъл у нас в различни научни направления, свързани с функционирането на ядрената енергетика. Новият министър Р.Овчаров на обединеното МИЕ през 2005 г. разпусна Консултативния съвет без дори да пожелае да се срещне с него. Не ми давай акъл, пари ми дай!

                Ако перефразираме думите на един известен в миналото политик от световна величина можем да кажем: Електроенергетиката е прекалено сериозна дейност за да бъде оставена в ръцете на електроенергетиците!

                Таблица 1. Цена на електроенергия за износ и за вътрешно потребление
                фиг2http://money.ibox.bg/columnist/id_1897122451
                http://milom.blog.bg/

                Коментар


                • АЕЦ "БЕЛЕНЕ" - БЛАГОДАТ КАТО ЗА ИЗБОРИ

                  Поне 100 млн. лв. ще отидат за разрушаването на построеното в Белене. А инак използването на доставеното оборудване бе сред основните критерии за избор на главен изпълнител на проекта.

                  Едва ли има друга държава в света, която би си позволила да започне изграждането на атомна централа без всички необходими разрешения и лицензи. Но у нас, изглежда, всичко е възможно. Особено когато става въпрос за много пари.
                  Случаят с АЕЦ "Белене" е точно такъв. Проектът бе размразен още през 2002 г. от правителството на Симеон Сакскобургготски, което планираше втората българска ядрена централа да бъде пусната в експлоатация през 2008-2010 година. Оттогава досега Националната електрическа компания (НЕК), която е инвеститор на проекта, непрекъснато "актуализираше" графиците си, като тази пролет обяви, че последният коригиран срок е 2014 година. В сряда пък (3 септември) с помпозна церемония премиерът Сергей Станишев лично направи първата официална копка на съоръжението. По думите му строителството на новата централа е

                  най-големият индустриален проект

                  за България, който ще осигури енергийната й независимост. Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров го допълни, че "с изграждането на АЕЦ "Белене" страната ни започва изключително експанзивна политика, която ще ни изведе до първите места на енергийния пазар в Европа". Димитров не пропусна да отбележи и че реализацията на проекта е абсолютно сигурна. "Освен големия интерес от международните компании - каза той - гаранция за строежа на "Белене" е и фактът, че за пръв път руска компания изгражда подобно съоръжение в Европейския съюз и залогът е изключително голям".

                  Според изпълнителния директор на НЕК Мардик Папазян на практика сега започва подготовката на самата площадка, като вторият блок на бъдещата ядрена мощност ще бъде изграден на "зелена поляна", а за първия ще се използва след съответната реконструкция част от вече построеното. В момента старите бетонни стени на блока се режат с диамантени въжета съгласно изискванията на изпълнителя "Атомстройекспорт" и се очаква фундаментът на реактора да е подготвен до пролетта на 2009-а. По сметките на министър Димитров, няколко месеца по-рано трябва да е завършена и основата на втория блок.

                  "Министерството на регионалното развитие вече е издало одобрение на НЕК за строителство и реконструкция на площадката на АЕЦ "Белене", като компанията има и "разрешение под условие" за изграждането на новата ядрена мощност", изтъкна още Папазян. Условието е площадката да се лицензира от Агенцията за ядрено регулиране. В края на юли обаче в интервю за в. "БАНКЕРЪ" шефът на агенцията Сергей Цочев заяви: "Получили сме части от техническия проект, но най-съществената - техническата обосновка на безопасността, все още не е при нас. След внасянето на всички документи, които сме поискали, те ще бъдат разгледани, като пожелателният срок е девет месеца. Едва след като дадем одобрение на проекта, може да започне същинското строителство. Преди това има доста работа - изгражда се необходимата инфраструктура, разчиства се старото оборудване, което вече е ненужно".

                  Излиза, че официално направената на 3 септември "първа копка"

                  не поставя началото на градежа

                  на новата ядрена мощност, а само на... разчистването. Не е трудно човек да се досети каква е причината за поредното театро - наближаващите избори и необходимостта ръководството на отрасъла и правителството да изпратят в публичното пространство колкото се може повече положителни послания. В такъв период едва ли някоя политическа формация би намерила по-положително съобщение от "първата копка на новата АЕЦ", 30% от изграждането на която ще бъде извършено от български подизпълнители. На пръв поглед перспективите са блестящи, друг е въпросът дали са реални. Тъй като на практика в проекта за АЕЦ "Белене" засега са факт само обещанията и похарчените милиони евро, срещу които, кажи-речи, има едно огромно... нищо. Вярно, че е налице технико-икономическият анализ на консултанта "Парсънс", за който НЕК плати 8 млн. долара. При все че, както отдавна се говори, хилядите страници на документа са дословно копие на разработка на "Енергопроект" от края на миналия век, която е струвала на електрокомпанията едва 200 хил. лева. В счетоводните отчети на НЕК за 2007 г. откриваме и други 110 млн. евро, похарчени за ядрения проект. Те са първият транш от синдикирания заем от 250 млн. евро, отпуснат на компанията от БНП "Париба", съвместно с шведската "Нордик банк". Само че обяснение къде и за какво са използвани милионите и до днес няма.

                  По неофициална информация през тази година националната електрокомпания ще плати

                  100 млн. лв. за демонтажа

                  на съществуващото оборудване и за ремонт на сгради в Белене. Един от основните изпълнители е консорциумът "Евромин билд", който не е юридическо лице (а дружество по ЗЗД). Той е регистриран на 31 октомври 2007-а в Белене специално за ядрения проект, като оттогава е претърпял три промени. Последната е с дата 18 август 2008 година. Тогава от състава му е извадена "Евробилд", която се свързва с разследвания за измама със средства от САПАРД бизнесмен Людмил Стойков. Компанията, за която се твърди, че е финансирала предизборната кампания на президента Георги Първанов, притежаваше 30-процентен дял в консорциума. Сега основен партньор с 50% е "Енергоремонт - холдинг" (една от фирмите на Богомил Манчев). Други 25% държи "Минстрой холдинг", чийто мажоритарен собственик е "Бългериън екопроджектс", собственост на Николай Вълканов. От отчета за спонсорите на партиите става ясно, че през миналата година холдингът е финансирал ДПС с 25 хил. лева. Другите участници в консорциума са държавното дружество "Монтажи" с 15% и "Енемона" на Дичко Прокопиев с 10 на сто.

                  "Евромин билд" е получил поръчката без търг или конкурс и е избран според изискванията на НЕК, казаха от главния изпълнител на проекта "Атомстройекспорт". По данни от същия източник договорът между българската и руската компания предвижда НЕК да одобри списък от потенциални подизпълнители и процедура по възлагане на поръчките от руската страна.

                  "Националната електрическа компания е одобрила списък от 50 потенциални подизпълнители, като основни критерии при избора са били опитът на кандидатите и референциите, които имат", съобщи неотдавна главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков. Разбра се също, че се очаква да бъдат създадени

                  шест обединения за новото строителство

                  като в момента се водят разговори между отделните фирми. Запознати обясниха, че всичките одобрени подизпълнители са членове на гражданското сдружение "Булатом", чийто председател е Богомил Манчев, собственик на фирмите от групата на "Риск инженеринг". Чрез компанията си "Джи Си Ар" Манчев е и подизпълнител на консултанта на проекта "Парсънс", регистриран първоначално в Лондон, а от миналата година - в Австралия. Сега, чрез "Енергоремонт - холдинг", който притежава половината от консорциума "Евромин билд", ядреният експерт ще участва и в разрушаването на площадката в Белене.

                  Не може консултантът, който подбира изпълнителите, да възлага сам на себе дейности, и то на стойност 100 млн. лв., посочват юристи. Според тях е недопустимо и да се отпускат толкова сериозни суми (а и да се възлага работа за изграждане на ядрена централа) без търг и конкурс, тъй като подобна практика противоречи на Закона за обществените поръчки (ЗОП). От НЕК обаче не приемат подобно тълкуване. В края на миналата седмица в специално прессъобщение от електрокомпанията обясниха, че "получаването на дял от изпълнението на АЕЦ "Белене" е регламентирано в основния договор за изграждането на централата, сключен с "Атомстройекспорт". Руската фирма е избрана с търг, проведен по ЗОП, и затова не се налагало обявяването на процедури и за подизпълнител. Становището на НЕК е, че изборът на българските подизпълнители е в съответствие с вътрешните правила на избрания главен изпълнител, което е общоприета световна практика при договори "под ключ".

                  В контракта, подписан от "Атомстройекспорт", наистина е заложено, че 30 на сто от дейностите по строителството ще бъдат резервирани за български дружества. Независимо от това правистите смятат, че елиминирането на тръжната процедура при подизпълнителите нарушава българските закони (а и европейските директиви). Те подчертават, че ако подобно нормативно основание действително съществува, такива права биха поискали и тримата собственици на ЕРП-тата у нас. Те обаче стриктно спазват нашето законодателство и обявяват поръчки по ЗОП, както е редно за електроенергийния сектор.

                  Дори и да противоречи на законите, изборът на подизпълнителите не е най-голямата беда. (Въпреки че 100-те млн. лв. за разрушаване на построеното в Белене са извън бюджета на ядрената централа, определен от "Атомстройкспорт" на 4 млрд. евро, плюс още около 20 процента.) По-сериозното е, че НЕК

                  продължава да харчи стотици милиони

                  без площадката да е лицензирана и без техническият проект по безопасността да е одобрен. Той дори още не е внесен в Агенцията за ядрено регулиране и според шефа й "тепърва предстои трудният процес по разглеждането му". Както каза Сергей Цочев, срокът за одобряването на проекта е минимум девет месеца, но това е в идеалния случай, ако по него няма никакви забележки, необходимост от уточнения или изискване за допълнителни разработки. Подобен вариант е много малко вероятен, тъй като проектът на АЕЦ "Белене", разработен от руския изпълнител, ще е съвършено нов. А и освен от нашенския регулатор разработката на "Атомстройекспорт" трябва да бъде одобрена и от Брюксел, за което може да са необходими и повече от девет месеца. Съответно преди проектът да получи "зелена улица", изобщо не е сигурно какво точно трябва да се изгражда (или разрушава) в Белене. Но нашенските управници бързат - нали идват избори.

                  Бързат и от "Атомстройекспорт", като настояват поръчките за оборудването на централата да бъдат направени до края на годината, тъй като срокът за производството им бил 34 месеца. Дали обаче и те не са притеснени от предстоящите избори и възможността след тях страната да се управлява от друг кабинет?

                  Впрочем, сега липсва и прогноза за развитието на регионалния енергиен пазар, което може да се окаже голямата "бомба със закъснител" на правителствената стратегия. Всяка от съседните ни държави, които в момента попълват недостига си от електроенергия с български ток, планира изграждането на нови производствени мощности. Така към 2020 г. всяка от тях сама ще задоволява потребностите си от ток. Подобна перспектива може да осуети изцяло плановете за износ на българска електроенергия и даже да "замрази" бъдещата АЕЦ "Белене".
                  http://milom.blog.bg/

                  Коментар


                  • Днес направиха първата копка на АЕЦ Белене.

                    Коментар


                    • Re: Т а р и к а т

                      Първоначално изпратено от Т а р и к а т
                      Първоначално изпратено от supertrader
                      Какво значи да дават ? Да инвестираш е сигурно , Запада не обича да инвестира ли ?
                      Не зная дали обичат да инвестират или не, но цяла година се ослушват и шикалкавят. Накрая тези няколко милиарда ще ги инвестира руската държава /за Рузия това са жълти стотинки/ и наред с петрол и природен газ ще им продава и ел. енергия. А западните ни ортаци ще реват, че някой им е срал в гащите.
                      Те парите са ги предвидили, даже май официално. Все пак по-добре е да са западни пари. Американците вече влязоха мощно в нашата енергетика и ако се включат в 7 и 8 блок, е все тази според мен. Идват и някакви нетрадиционни енергийни мощности, казват. Направо се възмутих, че арабите до сега лапаха от петрол, а после ще лапат от слънце. Аман от тези

                      А онези да се ослушват до де могат, видяхме ги колко могат да натискат, дано са си взели поука, че сме в една кошара вече. Много пари са и не всичко е политика.

                      Абе, за колко мина Нова Телевизия, там има ли политика или толкова си струва според вас ?!

                      Коментар


                      • Re: Т а р и к а т

                        Първоначално изпратено от supertrader
                        Какво значи да дават ? Да инвестираш е сигурно , Запада не обича да инвестира ли ?
                        Ето тук е проблема-Западните фирми инвестират в проекти ,които са икономически обосновани и рентабилни,докато при руснаците първо е политиката,след това икономиката.
                        http://milom.blog.bg/

                        Коментар


                        • Re: Т а р и к а т

                          Първоначално изпратено от supertrader
                          Какво значи да дават ? Да инвестираш е сигурно , Запада не обича да инвестира ли ?
                          Не зная дали обичат да инвестират или не, но цяла година се ослушват и шикалкавят. Накрая тези няколко милиарда ще ги инвестира руската държава /за Рузия това са жълти стотинки/ и наред с петрол и природен газ ще им продава и ел. енергия. А западните ни ортаци ще реват, че някой им е срал в гащите.

                          Коментар


                          • Т а р и к а т

                            Какво значи да дават ? Да инвестираш е сигурно , Запада не обича да инвестира ли ?
                            D.Y.F-091066

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от MILOM
                              Продължават и преговорите с германската RWE и белгийската "Електрабел", които искат 49% от проекта за изграждане на "Белене". "Част от офертите нямат характер на задължителен елемент, а са предложения, и то под условия, които не отговарят на интересите на държавата", съобщи Димитров. В понеделник той ще се срещне с представители на двете компании, за да се отстранят проблемите и да продължат преговорите по избора на съакционер на НЕК.
                              Става интересно-след като ВNP Париба отказа да кредитира,а само да посредничи,RWE и Електрабел го осукват,май ще попаднем под стоманената прегръдка на баба Меца.
                              Че какво лошо има в това АЕЦа да бъде изграден с руски пари? То се видя, че от запад са свикнали да вземат а не да дават.

                              Коментар


                              • Продължават и преговорите с германската RWE и белгийската "Електрабел", които искат 49% от проекта за изграждане на "Белене". "Част от офертите нямат характер на задължителен елемент, а са предложения, и то под условия, които не отговарят на интересите на държавата", съобщи Димитров. В понеделник той ще се срещне с представители на двете компании, за да се отстранят проблемите и да продължат преговорите по избора на съакционер на НЕК.
                                Става интересно-след като ВNP Париба отказа да кредитира,а само да посредничи,RWE и Електрабел го осукват,май ще попаднем под стоманената прегръдка на баба Меца.
                                http://milom.blog.bg/

                                Коментар

                                Working...
                                X