IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • За мен земята остава атрактивна инвестиция.
    Търсенето от страна на арендаторите остава. На пазара остават и големите фондове, от които само Адванса препродава. Засега няма много големи сделки, но малките си вървят, цените са стабилни. Аз не виждам някакъв спад.
    Дори и при тези цени на зърната, рентабилността на добрите фермери с над 10 000 декара обработваема земя е много добра. При тях остава интереса към покупки, дори и при по-високи цени, но не на много големи обеми, които обаче пазара не предлага.
    През последните седмици на пазарът на зърнени и маслени култури в света цените се повишиха. Няколко бяха причините за това:
    -забавена жътва в САЩ. Проблеми с логистиката в САЩ, което принуди някои потребители да закупуват двойни обеми – за жп и автомобилен транспорт.
    -студове и суша в Русия.
    -лошо качество на пшеницата в много от големите износители
    -намалена слънчогледова реколта в Украйна и Русия – общо около 2.5-3 млн. тона под 2013г.
    -преоценка на някои търговци, че пазарът вече е на дъното си и усилените им покупки.
    -натрупване на по-големи запаси от преработвателите след рекордно ниските такива от соя в САЩ в края на предходната МГ.
    Търсенето на качествена пшеница в света изглежда голямо, защото няма големи наличности. Качеството в ЕС е ниско, в Австралия реколтата стада от суша и първите резултати не са добри. Единствено в Аржентина ще е добре, но примерно с 1.5-2 млн. тона повече от миналата година. В Бразилия реколтата ще е добра, но качеството не високо. В Канада качеството също не е добро. Русия предлага добра пшеница, но там скоро ще се поизчерпят запасите и цените ще се повишат. Сега разликата между меката и твърдата пшеница ФОБ Руан е много голяма – 170 евро/тон на 410 евро/тон. Миналата седмица Тунис и Алжир закупиха по-големи партиди твърда пшеница с цени 484-590 USD/тон C&F. Качествената пшеница сега се купува на 300-310 лв, но може да достигне 350. Фуражната с 30-35 лв. по-малко.
    При царевицата търсенето от САЩ е високо. Китай почти не внася американска царевица, но за сметка на това купува много сорго. Този сезон за първи път китайския внос на американска царевица ще е по-малък от този на американско сорго. В ЕС реколтата е много добра, различни оценки 73-80 млн. тона. Засега царевицата от БГ се търси, като през последните седмици особено високо търсене. Купувач е и Китай – не ГМ царевица. Цената вече надминава 250лв пир отлични добиви.
    Слънчогледа – пак добро търсене през последните седмици. Цената е над 600лв. Тук обаче може да има понижение поради успокояването на пазара в САЩ. Палмовото масло през последните седмици също се повиши, търсенето нарасна, но това едва ли ще продължи дълго време.
    Да не забравяме, че последните две години може да са изключение от гледна точка на метеорологичните условия. При по-лоши условия балансът ще бъде друг – по-ниски добиви и по-високи цени. Зависи колко време ще се задържи това положение. Бизнесът става все по-труден.
    При тези цени фермерите ще постигнат добри резултати, но тези, които до сега са продали малко продукция. Явно е, че за да получават по-добри резултати ще трябват още масови инвестиции в складове и оборотни средства, а не само земя. Трябва време – примерно 5 – 10 години, за да може това да се постигне. Тогава точно фермерите ще търсят земята по 2000 лв/декар.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от grungo Разгледай мнение
      Имаше голям продавач през последния месец, но или си почива или е продал всичко. И сега здраво се вдига. Според мен ще има растеж.
      според мен по-скоро си е почивал...
      Vanitas vanitatum...

      Коментар


      • Да не са копирали някоя статия от 2010-2011 г.

        Коментар


        • Такива информации са далеч от пазара, да не давам друго определение.
          Знае се кой ги тиражира и през кои медии. Пишат едно, а друго правят.

          Коментар


          • И според мен статията е bullshit. Преди да си купя Атера исках да си купя земя и сам да я управлявам. Доста обикалях и търсех. Това 200 лв на декар няма никъде и при никакви условия. На места евентуално може да се намери нещо за по 400 лв на декар, но говорим за лоши земи, седма категория или подобно. Ако искаш нещо, което ще се обработва и ще става, говорим за по - високи цени.

            И ако има някаква корекция на цените, то тя е минимална.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
              не копирай тук платени статии
              Тъкмо го прочетох това и аз, в прегледа на печата и исках да ви питам тук, вярно ли е или е поредната журналистическа крива интерпретация - манипулация?

              Коментар


              • не копирай тук платени статии
                Last edited by fortiss; 03.11.2014, 07:32.

                Коментар


                • Ниските цени на агропродукцията и бавенето на парите от ЕС сриват пазара
                  Земята поевтиня до 35% за година
                  Най-обезценени са нивите в Югозападна България

                  Цената на земеделските земи върви стремглаво надолу. Най-бързо се обезценяват нивите в Южна България, сочат последните данни на Националния статистически институт. В югозападния район на страната парцелите са изгубили до 35% от стойността си през 2013 г. Очакванията са окончателните данни за 2014 г. да потвърдят тенденцията за спад на цените. Сделките в югозападната част на страната през 2013 г. са се сключвали средно за 301 лв. на декар при 463 лв. година по-рано. Декар в централната част на Южна България пък преди година се е продавал средно за 357 лв., което е с около 10 лв. по-малко в сравнение с 2012 г. По-евтини вече са нивите и в Североизточна България, където парцелите бяха най-търсени и съответно най-скъпи, показват данните на националната статистика. С близо 9 на сто са поевтинели постоянно затревените площи в цялата страна, отчитат още от НСИ.
                  Ниските изкупни цени на земеделската продукция и калкулираните от стопаните загуби са причина за намалелия интерес към нивите, а оттам и за по-ниските цени, коментира Силвия Тодорова, представител на агенция, която се занимава с изкупуване на ниви. Според нея в момента сделки се сключват и на цени под 300 лв. за декар, като става дума за добре уредени парцели с достъп до напояване и добри пътища. За малките ниви, които не предлагат възможност за напояване и са със затруднен достъп в по-слабо атрактивни землища, цените дори падат до около 200 лв., коментира Тодорова. Животновъдите са в най-тежко положение, затова не е чудно, че цените на ливадите и пасищата падат в цялата страна, допълва тя. Земеделци признават, че нямат свободен ресурс да купуват земя, а и парцелите, които са останали на пазара, в голямата си част са дребни, откъснати от основните им масиви и не са атрактивни. Надеждата на фермерите, че ще могат да компенсират сериозния проблем с ниските цени и слаба реколта с европари от новия програмен период, също се оказа напразна. Сумата от над 2 млрд. евро, която ще се разпределя до 2020 г., закъсня значително въпреки обещанията, че първите средства по Програмата за развитие на селските райони може да започнат да се разпределят още през май тази година. Оказа се обаче, че Брюксел има сериозни забележки към текстовете на новата ПРСР, представени от страната ни. Затова сега те ще трябва да се пренаписват, а стартът на самата програма се отлага засега неясно докога. Липсата на европодкрепа за фермерите, както и спорният начин на разпределение на държавното подпомагане в сектора правят основните клиенти за покупка на ниви пасивни, а оттам и цените на земеделските имоти или се задържат, или вървят надолу, казват специалистите.
                  Мария Петрова


                  ами така става когато рентите са на стероиди, а не се определят от пазарен принцип
                  Last edited by tony1975; 03.11.2014, 07:23.

                  Коментар


                  • Харесвам я тая Атера.Заредил съм яко тук.

                    Коментар


                    • те Адванса с тоя кеш вече трябва да ходят на форуми на банкерите, а не на земеделците

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                        Ех тази земя, колко народ побърка.
                        В периода 12.11 - 14.11.2014г вероятно ще се видим с някои от Вас в РИУ Правец !!!
                        Колеги, какво ще има на РИУ Правец по това време?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                          ей кога работите бе!?!?
                          това е по работа - земеделска
                          а другата - аз вече почти се наработих

                          който ще присъства да отбележи - да се видим там

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                            Ех тази земя, колко народ побърка.
                            В периода 12.11 - 14.11.2014г вероятно ще се видим с някои от Вас в РИУ Правец !!!
                            ей кога работите бе!?!?

                            Коментар


                            • Ех тази земя, колко народ побърка.
                              В периода 12.11 - 14.11.2014г вероятно ще се видим с някои от Вас в РИУ Правец !!!

                              Коментар


                              • интересно как ли е в момента в България

                                Коментар

                                Working...
                                X