If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Кивита, кенгурута... тъй ще е... както казах бърз поглед в недалечното бъдеще!
НО... все пак трябва да се има и нещо друго предвид! - Че пазарите реагират по различен начин спрямо това кой е основния тип ипотеки на него. Там където фиксираните лихви са преобладаващи - новите жилища почват да падат почти незабавно, защото и новите кредити веднага отразяват поскъпналата вноска! Но за сметка на това /не винаги, но обикновено/ имат по-малко проблеми със старите кредити, защото като са фиксирани не се влияят от увеличенията. Докато на пазарите с променливи лихви - особено ако банките задържат пренасянето на увеличението до последно -> и процесите идват със закъснение, но за сметка на това удря всички - и стари, и нови кредити!
Ецб-то имаше едно изследване в кои държави какви са съотношенията. ФРМ - фиксед моргидж рейт / АРМ - аджъстабъл (променливи). Тия съотношения се променят с годините, но все пак масата кредити се движат около тях - Франция, Германия, Белгия, Холандия, Англия също, макар че вече не е в ЕС гравитират около 85%, в Щатите е даже малко над 90%... там хората са свикнали да си плащат тоя "премиум" - спреда над плаващата лихва, но така е сигурно, че вноската им следващите 20-30 год. няма да се променя... Докато южните държави - Италия, Гърция, Испания - нали ги виждате... особено Португалия - едва 4.5%. Но може би причината за това е, че пък там надбавката за фиксирана лихва е цели 1.94% - втората най-висока от изследваната група. Най-висок е спреда в Латвия - и там фиксираните са най-малко! Единствената държава-изненада за мен беше Австрия! - очаквах да е като останалите от първата група /заради сходния северняшки манталитет/ - т.е. около и малко над 80%, а те са 12.6%?
В сряда Резервната банка на Нова Зеландия (RBNZ, централната банка на страната, бел. ред.) повиши неочаквано силно основния си лихвен процент в борбата с високата инфлация.
Основният лихвен процент се увеличава с 0,50 процентни пункта до 5,25%, както обяви централната банка в Уелингтън рано сутринта. Икономистите очакваха промяна само с 0,25 процентни пункта.
„Инфлацията все още е твърде висока", се казва в изявлението на регулатора за решението за лихвения процент. Централните банкери също така определиха инфлацията като „устойчива" и посочиха, че пазарът на труда остава силен. Резервната банка на Нова Зеландия се опитва да овладее инфлацията от есента на 2021 г., като през това време повиши основния лихвен процент с около пет процентни пункта.
Решението на регулатора да продължи да повишава лихвените проценти с такива темпове подчертава нейната решимост да върне инфлацията към целевото равнище от 1-3%. Налице са признаци, че икономическото забавяне, което политиците се опитват да предизвикат, е в ход.
Цените на жилищата отбелязаха рекорден спад през годината до март, а бизнес доверието е близо до най-ниското си ниво от началото на 70-те години на миналия век, коментира Bloomberg.
Такъв клоун в темите за имоти, рядко се среща. Продължи да го насърчаваш, скъп ни е
бетерчо е забавен. лесно се пали и много упорито се съпротивлява на ръста
той и трайчо вкарваше хумор в началото, но като видя, че
това не влияе много на цените на имотиту и сякаш се обезсърчи
и стана заядлив и кисел
повечето от другите предъвкват старата горчива дъФка
никове се сменят, дъвката една и съща
То за покупка ясно, но и за продажба е тегаво. Мои комшии руснаци продали, освен, че на 30% по-ниска цена, сега разбрах, че се разбрали и за няква схема на изплащане, поеже не могат да ги изкарат от Бг. Познайте дали нашенеца им плаща.
Доколкото знам във Франция им забраниха оше миналата година, но не се усети промяна на пазара. Може би зашото заради ниските лихви в ЕЗ повечето купувачи бяха европейци. По едно време обаче говореха за забрана за притежаване, което е много различно и не знам дали дори е възможно по конституция а и как ше се енфорсва. Май бързо им светна, че ако пазара се наводни с имоти на руснаци ше се срине и почти никой няма интерес от това.
Тия забрани за купуване са абсолютен булшит. Какво купуване като не могат да платят? Лятото Южна Франция и Италия по границата където бяхме беше пълно с руснаци, Пеша ли са идвали не знам, но всички тия санкции бяха булшит. Плащаха обаче кеш. Гледаш мужика в LV награбил 10 чанти и извадил 3 пачки със стотачки да ги плаща, продавачката се чуди какво да прави.
То за покупка ясно, но и за продажба е тегаво. Мои комшии руснаци продали, освен, че на 30% по-ниска цена, сега разбрах, че се разбрали и за няква схема на изплащане, поеже не могат да ги изкарат от Бг. Познайте дали нашенеца им плаща.
Има много пророци на апокалипсиса , но кое от това което казва не е вярно ? Дълг към БВП от 100 % на 420 % за развитите икономики , те. 4 пъти по-зле от както е било вече смятано за зле . Без да съм краен мога да добавя , че ръста в БВП от тогава насам до голяма степен е изфабрикуван и сега БВП е 50% кух . Излиза че нещата са над 8 пъти по- зле . Ако добавим и сметката за спасяване на давещите се едри риби - дребните бая вода ще глътнат .
Коментар