Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Компенсация за извънреден труд

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• Първоначално изпратено от katilarium Разгледай мнение
    Ееее ама ха ,извънреден труд почва да се води едва след 22x8=176ч.
    Ако аз имам отработени 185ч ,то следва часовете за следващия месец да бъдат намалени с толкова ( т.е. 9 по-малко) .....D

Човече, не схващаш ли, че те лъжат на дребно? Абе, на коя планета живеете вие?

Сам можеш да си смяташ извънредния труд.

Пример: месец ноември 2015 г. има 21 работни дни.

21 работни дни х 8 часа/ден = 168 часа.

168 часа ти е месечната норма за месец НОЕМВРИ 2015 г.

Всичко, което си изработил, над 168 часа е извънреден труд!

Хайде сега ми сметни, колко ти е месечната норма за месец февруари 2015?

Лесно е, да помагам, ли:

20 раб. дни х 8 часа/ден = 160 часа.

Ясно е, че всички часове, изработени през месец февруари 2015 г., които са, над 160 - са извънреден труд при сумираното работно време.

Дали ще ти дадат и почивка - това е отделно. Този вид трудови договори, обикновено си прилага при непрекъснати производства и най-често работодателите осигуряват един подменящ работник /служител/, който замества отпускарите, защото знаем, че работодателите са длъжни да осигурят отпуска...

Коментар

• Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
      Начисляването на сума за извънреден труд произтича от вида на трудовия договор: "Работя на сумирано работно време..." - каза тя.

Тя каза!
      Ееее ама ха ,извънреден труд почва да се води едва след 22x8=176ч.
      Ако аз имам отработени 185ч ,то следва часовете за следващия месец да бъдат намалени с толкова ( т.е. 9 по-малко) .Нали в тая връзка казах,че това е период от време ама три месеца ли беше или шест не си спомням - май при държавните беше шест,а при частниците три.
      Тези в повече часове как са събрани не е от значение (дали по час към смените или като цяла смяна)
      С години бях в ситуацията - работа за 12,персонал 12, ... а как си взимат отпуските тези хора? Те си ги взимат де,ама кой им вурши работата след като не се назначава заместник.
      Случи се да има в болничен за счупен крак ... е,това са шест месеца, поне, болничен ... заместник няма. Ето за това няма компенсации,а всички хвърлят лев още на следващия месец и затриват документацията,че иначе ако се пръкне дело - тежко им. А така чисти неопетнени.
      Но ще намеря и закона и члена ... Мхм
      Страхът трудно се преодолява само със знания

Коментар

• Начисляването на сума за извънреден труд произтича от вида на трудовия договор: "Работя на сумирано работно време..." - каза тя.

Тя каза!

Коментар

• Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
          Подвеждаш я!

Извънредния труд /над месечната норма/ - се заплаща!

Дори заглавието на темата, в което е включена "компенсация" - подвежда.

Компенсацията е точно според трудовото възнаграждение. Другото - дали ще й дадат и почивка - е плюс заплащането!

Все пак, дамата изчезна - май не схвана нещо.

Пример: ако в труд.договор има 1000 лв. и 20 отработени дни в месеца, нека раздели

1000 : 20 = 50 лв./ден

50 : 8 = 6.25 лв./час

Ако за месеца има 8 часа извънреден труд /от долния пример/, то:

6.25 * 8 = 50 лв. е извънредния й труд за месеца.

Ако този труд е полаган и в празнични дни - прави и добавка - увеличение за извънреден труд на официален празник, ако има и нощни смени - допълнително превръща нощните часове в дневни и също ги добавя.
          А,за парите ми е ясно ... най-добре е февруари - хем ставката най-голяма,хем лесно се навъртаха извънредни часове ,юли и август бяха ужасни и накрая те пращат да си пуанеш ден платена че да се върже пълен месец
          Но пак провери - винаги първо трябва да намерят начин да ти върнат почивката.

Коментар

• Подвеждаш я!

Извънредния труд /над месечната норма/ - се заплаща!

Дори заглавието на темата, в което е включена "компенсация" - подвежда.

Компенсацията е точно според трудовото възнаграждение. Другото - дали ще й дадат и почивка - е плюс заплащането!

Все пак, дамата изчезна - май не схвана нещо.

Пример: ако в труд.договор има 1000 лв. и 20 отработени дни в месеца, нека раздели

1000 : 20 = 50 лв./ден

50 : 8 = 6.25 лв./час

Ако за месеца има 8 часа извънреден труд /от долния пример/, то:

6.25 * 8 = 50 лв. е извънредния й труд за месеца.

Ако този труд е полаган и в празнични дни - прави и добавка - увеличение за извънреден труд на официален празник, ако има и нощни смени - допълнително превръща нощните часове в дневни и също ги добавя.

Коментар

• До три месеца ( или пък до шест ли да беше ) трябва да се постараят да ти осигурят компенсация под формата на почивка. Чак след това подлежи на парична форма. Повечето работодатели ме им се занимава да влачат статистика толкова месеци ( особено ако има голямо текучество на персонал) и си изплащат паричния еквивалент, защото то така или иначе все недостигат хора.
              Явно не те урежда варианта да работиш извънредно ... и си права ... тоз месец 8ч,другия 48 ,и после няма връщане назад. Твърдо заяви от сега,че не си в състояние да се обвързваш с ангажимент за извънреден труд.

С над 10г стаж на сумарно работно време,че и комбинирано с нощен труд ... там пък къв филм е

Успех

Коментар

• Опааа, не съм видял, че ти питаш за извънреден труд...Давам ти пример - сама ще си пресметнеш, не е трудно:

АКО отработените ти дни и часове са:
                Месечна норма работни часове (21 дн. х 8 ч.) 168 ч.
                Отработени дневни часове (между 06 – 22 ч.)
                22 дн. х 8 ч. 176 ч.

Извънреден труд (176 ч. – 168 ч.) 8 ч.

Умножаваш по тарифната си ставка за 1 час и си готова - но отново ти казвам, че без конфликт трудно се получават неполучени пари, въпреки, че на определен период КОРЕКТНИТЕ работодатели СУМИРАТ всичко неполучено към момента, но няма фиксирано време за това и повечето "забравят"...

Коментар

• Първоначално изпратено от toothfairy Разгледай мнение
                  Здравейте,

Много ще се радвам, ако някой може да даде компетентно мнение по моя въпрос. Случаят е следният: Работя на сумирано работно време от понеделник до петък с работно време от 9 до 6. Освен това за последната една година откакто съм във фирмата, съм работилa освен през работните дни, и на официални празници, които не са ми компенсирани с почивен ден. Заповед за работа на тези дни в продължение на една година не съм видяла. Заплатена ми е работа на празник в двоен размер на дневната ставка. Нека дам за пример месец март - ако средно съм взимала 50 лева на ден за месец март, за работа на 3 март имам изплатени 100 лева. И сега възниква въпросът - тъй като съм натрупала за месец март 8 часа извънреден труд - каква компенсация ми се полага?

Много благодаря за помощта
                  Многоуважаема,

Трудно ще откриеш човек тук, който има способности да ти отговори. Иначе, ако трябва да те "засекат" - с удоволствие ще го направят...

Тоя, който се опитва да остроумничи долу, дори не си е направил труда, за да си отговори на въпроса, що е то Договорът за работа при сумирано работно време...

Голяма част от работодателите - също си умират от щастие, че могат да ловят риба в мътни води. Затова тая страна ще продължи, бавно, но сигурно - да се обезлюдява...

Мрачна перспектива, за съжаление!

Ето ти възможен отговор на въпросите:

Според Кодекса на труда положеният извънреден труд се заплаща с увеличение.
                  Увеличението в повечето случаи предварително е уговорено между работника и работодателя, но не може да е по-малко от:

- 50 на сто – за работа в работните дни;
                  - 75 на сто – за работа в почивните дни;
                  - 100 на сто – за работа в дните на официални празници;

Когато не е уговорено друго, посоченото увеличение се изчислява върху възнаграждението, определено с трудовия договор.

От описаните увеличения на заплащанията става ясно, че са на лице 2 положения:
                  -работа на официални празници и
                  - извънреден труд на официални празници.

Първият случай се отнася за лица, работещи по график, на които им се пада да работят на празничен ден.
                  Вторият случай е за лица, които извънредно са извикани на работа в дни обявени за официален празник.

Когато е налице, работа по график на официален празник – се заплаща възнаграждение в двоен размер, а когато се работи извънредно на официален празник се заплаща възнаграждение в четворен размер.

Това е така, защото обичайното възнаграждение за работа на официални празници е най-малко удвоеният размер на уговореното възнаграждение. Ако обаче трудът е извънреден, възнаграждението се изчислява върху удвоения размер за работа на официални празници. Т.е. (при извънреден труд) нормалното възнаграждение за работа на официален празник, което е равно най-малко на две надници, се увеличава с най-малко 100 на сто.

Схвана ли сега нещата!

Иначе, оня долу - нека си се прави на остроумен. Той няма понятие какви и как са ти организирани ангажиментите от работодателя, както и не отчита факта, че може при договореното работно време да си в къщи, според графика.

Сега, нека те предупредя, че работодателите НЕ СИ ИГРАЯТ да спазват, дори и писаните закони, защото знаят, че паричките, които дължат - за тях са нищо. Дори да се тръгне по съдебен ред да се търсят - още по-добре за тях.

Ти си знаеш, дали ще влезеш в конфликт с тъпунгера. Имаш 2 възможности:

1. Съдебно дело, което по трудовоправни въпроси е освободено от такси, но ще се влачи минимум година /би могло и за по-кратко, но си има тънкости/.
                  2. Жалба в Инспекцията по труда /беше до МС, срещу Президентството/.

И в двата случая работодателят едва ли ще те задържи при себе си.

Успехи, момиче!

Коментар

А как би следвало да ми се заплати за извънредния труд?
                    интеграл от 9 до 6 на разликата между времето на извънредния труд и времето прекарано в социални мрежи, форуми и други места несъвместими с длъжностната ви характеристика, цялото това умножено по някакъв субективен коефициент на ефективност, който ако е под 80% от средното за фирмита ви......най-добре е да си тръгнете и да не се измъчвате един друг с работодателя си.

Коментар

• А как би следвало да ми се заплати за извънредния труд?

Коментар

Здравейте,

Много ще се радвам, ако някой може да даде компетентно мнение по моя въпрос. Случаят е следният: Работя на сумирано работно време от понеделник до петък с работно време от 9 до 6. Освен това за последната една година откакто съм във фирмата, съм работилa освен през работните дни, и на официални празници, които не са ми компенсирани с почивен ден. Заповед за работа на тези дни в продължение на една година не съм видяла. Заплатена ми е работа на празник в двоен размер на дневната ставка. Нека дам за пример месец март - ако средно съм взимала 50 лева на ден за месец март, за работа на 3 март имам изплатени 100 лева. И сега възниква въпросът - тъй като съм натрупала за месец март 8 часа извънреден труд - каква компенсация ми се полага?

Компенсация като почивка се полага, само при условие, че сте работили освен през работните дни от седмицата и в два последователни почивни дни - чл. 153, ал. 3 от КТ
                        Приятен ден!
                        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                        Мечо

Коментар

• Компенсация за извънреден труд

Здравейте,

Working...
                        X