Украинската криза няма нищо общо с Украйна. Тя е свързана с Германия
и по-специално с газопровода, който свързва Германия с Русия, наречен "Северен поток 2". Вашингтон вижда в газопровода заплаха за своето превъзходство в Европа и се опитва да саботира проекта на всяка крачка. Въпреки това "Северен поток" продължи напред и вече е напълно оперативен и готов за експлоатация. След като германските регулаторни органи издадат окончателното удостоверение, доставките на газ ще започнат. Германските собственици на жилища и предприятия ще разполагат с надежден източник на чиста и евтина енергия, а Русия ще отбележи значителен ръст на приходите си от газ. Това е печеливша ситуация и за двете страни.
Външнополитическият естаблишмънт на САЩ не е доволен от тези събития. Те не искат Германия да стане по-зависима от руския газ, защото търговията изгражда доверие, а доверието води до разширяване на търговията. С затоплянето на отношенията се премахват повече търговски бариери, облекчават се регулациите, увеличават се пътуванията и туризмът и се развива нова архитектура на сигурността. В свят, в който Германия и Русия са приятели и търговски партньори, няма нужда от американски военни бази, от скъпи оръжия и ракетни системи, произведени в САЩ, и от НАТО. Също така не е необходимо да се сключват енергийни сделки в щатски долари или да се трупат запаси от американски държавни ценни книжа за балансиране на сметките. Сделките между бизнес партньорите могат да се извършват в техните собствени валути, което със сигурност ще ускори рязкото намаляване на стойността на долара и драматичната промяна в икономическата мощ. Ето защо администрацията на Байдън се противопоставя на "Северен поток". Това не е просто газопровод, а прозорец към бъдещето; бъдеще, в което Европа и Азия се сближават в огромна зона за свободна търговия, която увеличава тяхната взаимна мощ и просперитет, оставяйки САЩ отвън. Затоплянето на отношенията между Германия и Русия е сигнал за края на "еднополюсния" световен ред, който САЩ наблюдаваха през последните 75 години. Съюзът между Германия и Русия заплашва да ускори упадъка на свръхдържавата, която в момента се приближава към пропастта. Ето защо Вашингтон е решен да направи всичко възможно, за да саботира "Северен поток" и да задържи Германия в своята орбита. Това е въпрос на оцеляване.
Ето къде се появява Украйна. Украйна е избраното от Вашингтон "оръжие" за торпилиране на "Северен поток" и за вбиване на клин между Германия и Русия. Стратегията е взета от първата страница на Наръчника по външна политика на САЩ в рубриката: "Разделяй и владей". Вашингтон трябва да създаде усещането, че Русия представлява заплаха за сигурността на Европа. Това е целта. Те трябва да покажат, че Путин е кръвожаден агресор с избухлив характер, на когото не може да се има доверие. За тази цел на медиите е възложена задачата да повтарят отново и отново: "Русия планира да нахлуе в Украйна". Остава неизказано, че Русия не е нахлувала в нито една държава от разпадането на Съветския съюз насам, а САЩ са нахлули или свалили режими в повече от 50 държави за същия период от време и че САЩ поддържат над 800 военни бази в държави по целия свят. Медиите не съобщават нищо от това, вместо това вниманието е насочено към "злия Путин", който е събрал около 100 000 войници по границата с Украйна и заплашва да потопи цяла Европа в нова кървава война.
Цялата истерична военна пропаганда е създадена с цел да се създаде криза, която да се използва за изолиране, демонизиране и в крайна сметка за разцепване на Русия на по-малки части. Истинската цел обаче не е Русия, а Германия.
Вижте този откъс от статия на Майкъл Хъдсън
“The only way left for U.S. diplomats to block European purchases is to goad Russia into a military response and then claim that avenging this response outweighs any purely national economic interest. As hawkish Under-Secretary of State for Political Affairs, Victoria Nuland, explained in a State Department press briefing on January 27: “If Russia invades Ukraine one way or another Nord Stream 2 will not move forward.” (“America’s Real Adversaries Are Its European and Other Allies”, The Unz Review)
Ето го черно на бяло. Екипът на Байдън иска да "подтикне Русия към военен отговор", за да саботира NordStream. Това предполага, че ще има някаква провокация, която да накара Путин да изпрати войските си през границата, за да защитят етническите руснаци в източната част на страната. Ако Путин се хване на стръвта, отговорът ще бъде бърз и суров. Медиите ще разгласят действието като заплаха за цяла Европа, а лидерите по света ще заклеймят Путин като "новия Хитлер". Това е стратегията на Вашингтон накратко и цялата постановка се организира с една единствена цел - да се направи политически невъзможно за германския канцлер Олаф Шолц да прокара "Северен поток" през окончателния процес на одобрение.
Като се има предвид това, което знаем за противопоставянето на Вашингтон на "Северен поток", читателите може да се запитат защо по-рано през годината администрацията на Байдън лобира пред Конгреса да НЕ налага повече санкции на проекта. Отговорът на този въпрос е прост: Вътрешната политика. В момента Германия извежда от експлоатация своите атомни електроцентрали и се нуждае от природен газ, за да компенсира недостига на енергия. Освен това заплахата от икономически санкции е "отблъскваща" за германците, които виждат в тях знак за чужда намеса. "Защо Съединените щати се намесват в нашите енергийни решения?" - пита средностатистическият германец. "Вашингтон трябва да си гледа собствената работа и да не се меси в нашата." Точно това е отговорът, който може да се очаква от всеки разумен човек.
След това ето какво пише Al Jazeera:
“Germans in the majority support the project, it is only parts of the elite and media who are against the pipeline…
“The more the US talks about sanctioning or criticizes the project, the more it becomes popular in German society,” said Stefan Meister, a Russia and eastern Europe expert at the German Council on Foreign Relations.” (“Nord Stream 2: Why Russia’s pipeline to Europe divides the West”, AlJazeera)
Така че общественото мнение твърдо подкрепя "Северен поток", което помага да се обясни защо Вашингтон се спря на нов подход. Санкциите няма да проработят, така че чичо Сам премина към план Б: създаване на достатъчно голяма външна заплаха, която да принуди Германия да блокира откриването на газопровода. Честно казано, стратегията мирише на отчаяние, но трябва да се впечатлите от упоритостта на Вашингтон. Те може и да изостават с 5 точки в долната част на 9-ия рунд, но все още не са хвърлили кърпата. Ще направят последен опит и ще видят дали ще успеят да постигнат някакъв напредък.
В понеделник президентът Байдън проведе първата си съвместна пресконференция с германския канцлер Олаф Шолц в Белия дом. Около събитието се вдигна шум, който беше просто безпрецедентен. Всичко беше организирано, за да се създаде "кризисна атмосфера", която Байдън използва, за да окаже натиск върху канцлера в посока на политиката на САЩ. В началото на седмицата говорителката на Белия дом Джен Псаки многократно заяви, че "руското нашествие е неизбежно". Нейните коментари бяха последвани от изказването на Ник Прайс от Държавния департамент, който изрази мнение, че разузнавателните служби са му предоставили подробности за предполагаема операция под "фалшив флаг", подкрепяна от Русия, която те очакват да се проведе в близко бъдеще в Източна Украйна. Предупреждението на Прайс беше последвано в неделя сутринта от съветника по националната сигурност Джейк Съливан, който заяви, че руската инвазия може да се случи по всяко време, може би "дори утре". Това стана само няколко дни, след като агенция "Блумбърг нюз" публикува сензационното си и напълно невярно заглавие, че "Русия нахлува в Украйна".
Можете ли да видите схемата тук? Виждате ли как всички тези безпочвени твърдения бяха използвани за оказване на натиск върху нищо неподозиращия германски канцлер, който изглеждаше забравил за кампанията, насочена срещу него?
Както може да се очаква, последният удар беше нанесен от самия американски президент. По време на пресконференцията Байдън заяви категорично, че,
“If Russia invades … there will no longer [be] a Nord Stream 2.. We will bring an end to it.”
И така, сега Вашингтон определя политиката на Германия???
Каква непоносима арогантност!
Германският канцлер беше изненадан от коментарите на Байдън, които очевидно не бяха част от първоначалния сценарий. Въпреки това Шолц никога не се съгласи да отмени "Северен поток" и отказа дори да спомене газопровода по име. Ако Байдън си е мислел, че ще може да изнуди лидера на третата по големина икономика в света, като го притисне в ъгъла на публичен форум, е сбъркал. Германия остава ангажирана с пускането на "Северен поток", независимо от потенциалните разпалвания в далечна Украйна. Но това може да се промени във всеки един момент. В края на краищата, кой знае какви подстрекателства може да планира Вашингтон в близко бъдеще? Кой знае колко човешки живота са готови да пожертват, за да забият клин между Германия и Русия? Кой знае какви рискове е готов да поеме Байдън, за да забави упадъка на Америка и да предотврати появата на нов "полицентричен" световен ред? Всичко може да се случи през следващите седмици. Всичко.
........
и по-специално с газопровода, който свързва Германия с Русия, наречен "Северен поток 2". Вашингтон вижда в газопровода заплаха за своето превъзходство в Европа и се опитва да саботира проекта на всяка крачка. Въпреки това "Северен поток" продължи напред и вече е напълно оперативен и готов за експлоатация. След като германските регулаторни органи издадат окончателното удостоверение, доставките на газ ще започнат. Германските собственици на жилища и предприятия ще разполагат с надежден източник на чиста и евтина енергия, а Русия ще отбележи значителен ръст на приходите си от газ. Това е печеливша ситуация и за двете страни.
Външнополитическият естаблишмънт на САЩ не е доволен от тези събития. Те не искат Германия да стане по-зависима от руския газ, защото търговията изгражда доверие, а доверието води до разширяване на търговията. С затоплянето на отношенията се премахват повече търговски бариери, облекчават се регулациите, увеличават се пътуванията и туризмът и се развива нова архитектура на сигурността. В свят, в който Германия и Русия са приятели и търговски партньори, няма нужда от американски военни бази, от скъпи оръжия и ракетни системи, произведени в САЩ, и от НАТО. Също така не е необходимо да се сключват енергийни сделки в щатски долари или да се трупат запаси от американски държавни ценни книжа за балансиране на сметките. Сделките между бизнес партньорите могат да се извършват в техните собствени валути, което със сигурност ще ускори рязкото намаляване на стойността на долара и драматичната промяна в икономическата мощ. Ето защо администрацията на Байдън се противопоставя на "Северен поток". Това не е просто газопровод, а прозорец към бъдещето; бъдеще, в което Европа и Азия се сближават в огромна зона за свободна търговия, която увеличава тяхната взаимна мощ и просперитет, оставяйки САЩ отвън. Затоплянето на отношенията между Германия и Русия е сигнал за края на "еднополюсния" световен ред, който САЩ наблюдаваха през последните 75 години. Съюзът между Германия и Русия заплашва да ускори упадъка на свръхдържавата, която в момента се приближава към пропастта. Ето защо Вашингтон е решен да направи всичко възможно, за да саботира "Северен поток" и да задържи Германия в своята орбита. Това е въпрос на оцеляване.
Ето къде се появява Украйна. Украйна е избраното от Вашингтон "оръжие" за торпилиране на "Северен поток" и за вбиване на клин между Германия и Русия. Стратегията е взета от първата страница на Наръчника по външна политика на САЩ в рубриката: "Разделяй и владей". Вашингтон трябва да създаде усещането, че Русия представлява заплаха за сигурността на Европа. Това е целта. Те трябва да покажат, че Путин е кръвожаден агресор с избухлив характер, на когото не може да се има доверие. За тази цел на медиите е възложена задачата да повтарят отново и отново: "Русия планира да нахлуе в Украйна". Остава неизказано, че Русия не е нахлувала в нито една държава от разпадането на Съветския съюз насам, а САЩ са нахлули или свалили режими в повече от 50 държави за същия период от време и че САЩ поддържат над 800 военни бази в държави по целия свят. Медиите не съобщават нищо от това, вместо това вниманието е насочено към "злия Путин", който е събрал около 100 000 войници по границата с Украйна и заплашва да потопи цяла Европа в нова кървава война.
Цялата истерична военна пропаганда е създадена с цел да се създаде криза, която да се използва за изолиране, демонизиране и в крайна сметка за разцепване на Русия на по-малки части. Истинската цел обаче не е Русия, а Германия.
Вижте този откъс от статия на Майкъл Хъдсън
“The only way left for U.S. diplomats to block European purchases is to goad Russia into a military response and then claim that avenging this response outweighs any purely national economic interest. As hawkish Under-Secretary of State for Political Affairs, Victoria Nuland, explained in a State Department press briefing on January 27: “If Russia invades Ukraine one way or another Nord Stream 2 will not move forward.” (“America’s Real Adversaries Are Its European and Other Allies”, The Unz Review)
Ето го черно на бяло. Екипът на Байдън иска да "подтикне Русия към военен отговор", за да саботира NordStream. Това предполага, че ще има някаква провокация, която да накара Путин да изпрати войските си през границата, за да защитят етническите руснаци в източната част на страната. Ако Путин се хване на стръвта, отговорът ще бъде бърз и суров. Медиите ще разгласят действието като заплаха за цяла Европа, а лидерите по света ще заклеймят Путин като "новия Хитлер". Това е стратегията на Вашингтон накратко и цялата постановка се организира с една единствена цел - да се направи политически невъзможно за германския канцлер Олаф Шолц да прокара "Северен поток" през окончателния процес на одобрение.
Като се има предвид това, което знаем за противопоставянето на Вашингтон на "Северен поток", читателите може да се запитат защо по-рано през годината администрацията на Байдън лобира пред Конгреса да НЕ налага повече санкции на проекта. Отговорът на този въпрос е прост: Вътрешната политика. В момента Германия извежда от експлоатация своите атомни електроцентрали и се нуждае от природен газ, за да компенсира недостига на енергия. Освен това заплахата от икономически санкции е "отблъскваща" за германците, които виждат в тях знак за чужда намеса. "Защо Съединените щати се намесват в нашите енергийни решения?" - пита средностатистическият германец. "Вашингтон трябва да си гледа собствената работа и да не се меси в нашата." Точно това е отговорът, който може да се очаква от всеки разумен човек.
След това ето какво пише Al Jazeera:
“Germans in the majority support the project, it is only parts of the elite and media who are against the pipeline…
“The more the US talks about sanctioning or criticizes the project, the more it becomes popular in German society,” said Stefan Meister, a Russia and eastern Europe expert at the German Council on Foreign Relations.” (“Nord Stream 2: Why Russia’s pipeline to Europe divides the West”, AlJazeera)
Така че общественото мнение твърдо подкрепя "Северен поток", което помага да се обясни защо Вашингтон се спря на нов подход. Санкциите няма да проработят, така че чичо Сам премина към план Б: създаване на достатъчно голяма външна заплаха, която да принуди Германия да блокира откриването на газопровода. Честно казано, стратегията мирише на отчаяние, но трябва да се впечатлите от упоритостта на Вашингтон. Те може и да изостават с 5 точки в долната част на 9-ия рунд, но все още не са хвърлили кърпата. Ще направят последен опит и ще видят дали ще успеят да постигнат някакъв напредък.
В понеделник президентът Байдън проведе първата си съвместна пресконференция с германския канцлер Олаф Шолц в Белия дом. Около събитието се вдигна шум, който беше просто безпрецедентен. Всичко беше организирано, за да се създаде "кризисна атмосфера", която Байдън използва, за да окаже натиск върху канцлера в посока на политиката на САЩ. В началото на седмицата говорителката на Белия дом Джен Псаки многократно заяви, че "руското нашествие е неизбежно". Нейните коментари бяха последвани от изказването на Ник Прайс от Държавния департамент, който изрази мнение, че разузнавателните служби са му предоставили подробности за предполагаема операция под "фалшив флаг", подкрепяна от Русия, която те очакват да се проведе в близко бъдеще в Източна Украйна. Предупреждението на Прайс беше последвано в неделя сутринта от съветника по националната сигурност Джейк Съливан, който заяви, че руската инвазия може да се случи по всяко време, може би "дори утре". Това стана само няколко дни, след като агенция "Блумбърг нюз" публикува сензационното си и напълно невярно заглавие, че "Русия нахлува в Украйна".
Можете ли да видите схемата тук? Виждате ли как всички тези безпочвени твърдения бяха използвани за оказване на натиск върху нищо неподозиращия германски канцлер, който изглеждаше забравил за кампанията, насочена срещу него?
Както може да се очаква, последният удар беше нанесен от самия американски президент. По време на пресконференцията Байдън заяви категорично, че,
“If Russia invades … there will no longer [be] a Nord Stream 2.. We will bring an end to it.”
И така, сега Вашингтон определя политиката на Германия???
Каква непоносима арогантност!
Германският канцлер беше изненадан от коментарите на Байдън, които очевидно не бяха част от първоначалния сценарий. Въпреки това Шолц никога не се съгласи да отмени "Северен поток" и отказа дори да спомене газопровода по име. Ако Байдън си е мислел, че ще може да изнуди лидера на третата по големина икономика в света, като го притисне в ъгъла на публичен форум, е сбъркал. Германия остава ангажирана с пускането на "Северен поток", независимо от потенциалните разпалвания в далечна Украйна. Но това може да се промени във всеки един момент. В края на краищата, кой знае какви подстрекателства може да планира Вашингтон в близко бъдеще? Кой знае колко човешки живота са готови да пожертват, за да забият клин между Германия и Русия? Кой знае какви рискове е готов да поеме Байдън, за да забави упадъка на Америка и да предотврати появата на нов "полицентричен" световен ред? Всичко може да се случи през следващите седмици. Всичко.
........
Коментар