Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Агрия Груп Холдинг (AGH / AGR)
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнениеРибарче, като лових "падащия нож" при Агрия от 9 лв. до 4,20 преди 2 години и го пишех тук в темата, ти си чопли носа нали?
Хайде да не даваш акъл на Батя си, а?
Ама като гледам,даже и да си го казал, то е падало още 1 година като време и още -50% от цената.Така че не виждам какво има да се гордееш тукТо ВСЕ НЯКОГА ще спре да пада ,нали ?
И ако предположим,че е верно това твърдение !?!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнениеРибарче, докато цената е над 19 лв трябва само да благодариш на съдбата, че на БФБ няма къси, иначе го беше окъсал здраво
Един балон не се шортва,чака се да се пукне и тогава !
Същия урок ти преподавах и когато ловеше неуспешно дъна в Балонерко тогава.
Там урока беше обратното.
Един падащ нож не се лови с голи ръце (което ти направи с Балонерко ).Чака се да падне на земята и тогава се взима.
Запиши си ги тея неща,много пари могат да ти спестят.Last edited by petrg5s; 13.04.2023, 16:33.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнениеЕх рибарче, голямо напъване че да изкараш някой левче.. И при Алтерко така преди време.. реване, плюене, че е балон и ще има елха и като върна 20-ина % нашето момче скочило да купи.. елхата бързо я забрави. Та и тук си ми ясен.. на 19 лв преди година рева, че е балон ама не ти върза и остана с празни джобчета.. сега ще видим дали ще изкараш нещо или пак ще останеш само с влажния поглед
Инта, прав си че тоя герой много прилича на стинкаджията Монти. И той така рева и ни надува главите с глупости за да изкара за пица и бираедна година+ мина,пък вместо нагоре,само надолу !
Защо нападат и обиждат единствения в темата които има някаква идея за движението на цената?
И не разбрах,какви пари изкарах от постовете които пусках??
- 1 like
Коментар
-
Грую, не само в бг ги тормозят
Romania's competition body investigates possible collusion on sunflower oil, sugar and butter markets
https://www.romania-insider.com/poss...-investigation
"Thus, during the three investigations, unannounced inspections were carried out at the headquarters and work points of several companies in the market of production and sale of sunflower oil, such as Bunge Romania, Expur, Prutul and Ardealul."destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby
- 1 like
Коментар
-
Да се отбележи, че не отговарям на Алонсо, а още по-малко наричам собствениците тук прости и алчни аграри - това внушение, ако има такова, може да идва само и единствено от реномирана медиа, затова просто цитирам Капитал. Пък всеки сам да си преценЯ
Държавата наложи тайна бариера върху украинския слънчоглед, за да спаси земеделци
Извънредни проверки спират вноса, удряйки сериозно сектора на олиото, в опит да се вдигне цената на българската продукция
Wойната в Украйна разбърка твърде много пазари. В България имаше три сектора, които избухнаха: износът на горива към отбраняващата се държава и на оръжия към помагащите й партньори, като и при двете говорим за суми по над 1.5 млрд. лв. за година. Но в една област движението беше обратно - украински слънчоглед масирано потегли към страната и захрани така или иначе растящите експортни мощности за производство на олио тук. Резултатът: за 2022 г. България е изнесла слънчогледово масло за рекордните 3 млрд. лв., двойно повече от предната година. Рекордът обаче идва на фона на около 1 млн. тона непродадена местна суровина - българските земеделци явно са очаквали космическите цени от миналата пролет да са вечни и не са продали слънчогледа си досега. Вероятно защото не им харесват спадащите международни котировки: от над 1700 лв. на тон през март 2022 г. на около 750 - 800 за тон сега. Те инкасират загуби от забавената продажба, но вместо да поемат отговорността от риска си, сега притискат държавата за помощ. Тя, изглежда, приема да разбърка пазара в тяхна полза и във вреда на производителите на олио.
Видимата част бяха протестите на зърнопроизводителите, които затвориха границата с Румъния. Дори агроминистърът Явор Гечев ги подкрепи, подкарвайки трактор към границата. Невидимата бяха две последвали действия на ведомството на Гечев.
Министърът на земеделието е разпоредил акция за проверка на украинския слънчоглед. Това означава, че всеки камион се спира за контрол, считано от 5 април. А проверката е скъпа, трае поне седмица и така доставчици и преработватели трупат загуби. Идеята е скрит протекционизъм: заради практическия административен тормоз вносът да стане невъзможен и да се изкупи местната продукция на по-висока, непазарна цена.
Втората посока на действие е за натиск над ЕС за повече компенсации. Вече бяха дадени 17 млн. евро, но за българските земеделци тази сума е буквално трохи на фона на милиардни обороти и субсидии. В тази битка България не е сама, защото Полша, Румъния, Словакия и Унгария също усещат наплив от украинско зърно. Така че още малко щедрост от европейския бюджет не е изключена.
.......................................
От Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти заявяват, че "тези проверки не са с контролна цел, а целят създаване на регулаторни пречки пред вноса на украински слънчоглед и на непазарна среда за реализация на складираната местна продукция". Според браншовата организация това са "квазиконтролни механизми, целящи ограничаване на вноса на украинска продукция на европейския пазар".
От бариерите ефектът ще е по-висока цена за олиото на вътрешен пазар и на фуражите, което пък ще се отрази на цените на месото.
В резултат на всичко това ще се стигне до забавяне или до неизпълнение на доставки до наши клиенти, като най-засегнати ще бъдат най-отдалечените точки на доставка, основно на белен слънчоглед, например САЩ, Австралия и Нова Зеландия, чиито графици са съобразени с крайни срокове и зависят от сложна логистика на контейнерни доставки, добавят от сдружението.
Проблемът с цената и запасите
В основата на проблема е, че реколтата от слънчоглед от миналия сезон не е била продадена и сега вместо обичайните наличности от около 300 хил. тона по това време на годината при местни производители и търговци има натрупан запас от около 1 млн. тона. Тази продукция пълни складовете и няма как да се пласира само за местна преработка до новата реколта. Представители на сектора разказват, че по традиция зърнопроизводителите първо продават пшеница и царевица, а със слънчогледа се забавят, чакайки по-добри международни цени. Тази година, въпреки че към септември цената е била около 1000 лв. за тон, те пак са решили да чакат, но не са уцелили пазара. Така погледнато, математически от непродадения 1 млн. тона по сегашни цени те губят около 400 млн. лв. Но това е условна загуба, тъй като винаги борсовите котировки се движат, особено в периоди на кризи.
Сега стои въпросът дали настоящите цени от 750 - 800 лв. на тон са под тяхната себестойност. Според зърнопроизводителите - категорично да. Те дават число от 1100 лв. за тон.
Според търговци обаче вина за ситуацията имат и производителите: виждайки се с огромни печалби миналата пролет, те са започнали битка за повече земя и неразумно са вдигнали рентите с около 30% и сега те се движат от 70 лв. до 200 лв. на година за декар. За сравнение се сочат румънските ренти, които са по-ниски: 25 - 45 евро на декар. Въпреки това изчислението на близък до сектора източник е, че средният разход на декар е бил 140 лв., което при среден добив от 225 кг на декар прави тон със себестойност около 620 лв.
Където и да е истината за себестойността, факт е, че пазарът е изиграл земеделците и те имат трудно решим проблем. Но решението на държавата в момента опитва да счупи и втори сектор с непазарни мерки.
Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
Takaaaa, малко сметки - според производителите разходите за декар пшеница са 280 лева, при добив от 700 кг/декар от Агрия и 430 лева цена според Мехмед Дикме, тук сме на 20 лева печалба на тон или около 1 милион лева от цялата продукция. При слънчогледа, ако също са 280 лева разходите на декар, то имаме 300/кг на декар добив или разход за тон 930 кинта, а се изкупува на 700, т.е. ще имаме към 4 милиона загуба от слънчогледа, ако сметките са верни. Вече за олио и т.н. не се наемам да кажа какво и как - работя само с цифри, които съм видял в публичното пространство. Всеки сма си преценЯ
Та максималните разходи на декар бяха 240 лева с включени амортизации на техниката , 30 лева административни и т.н. И това при високите цени на торове и препарати и с включена 80 лева на декар рента. Та явно Дикме слага 120 лева рента в разходите. В случая на Агрия, което е видно и от отчетите, всички торове и препарати бяха на склад и заредени на много ниски цени. Освен това за половината земя Агрия не плаща рента, а в сметките на Дикме не е добавена субсидията. Освен това дори и сегашната смачкана цена на пшеницата не е 430 а е 500 лева на тон. Мисля че само тези факти са достатъчни, да се убедиш, че смяташ грешно.
Трудно ми е да преценя от къде идва тази неприязън към малкото хора в тази държава, които са останали в реалното производство и произвеждат реални блага. Откъде е това убеждение че само белите екички са умни а всички останали са "прости аграри". Няма нужда да ми отговаряш. Просто помисли
Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.
- 14 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение
при толкова четене да беше казал нещо смислено ?!?
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Ender Разгледай мнение
Алоу, математиците!
Хубаво сте се събрали с твоите съмишленици, ма да бяхте прочели отчетите на дружеството!
[ATTACH=CONFIG]n4050035[/ATTACH]
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнениеTakaaaa, малко сметки - според производителите разходите за декар пшеница са 280 лева, при добив от 700 кг/декар от Агрия и 430 лева цена според Мехмед Дикме, тук сме на 20 лева печалба на тон или около 1 милион лева от цялата продукция. При слънчогледа, ако също са 280 лева разходите на декар, то имаме 300/кг на декар добив или разход за тон 930 кинта, а се изкупува на 700, т.е. ще имаме към 4 милиона загуба от слънчогледа, ако сметките са верни. Вече за олио и т.н. не се наемам да кажа какво и как - работя само с цифри, които съм видял в публичното пространство. Всеки сма си преценЯ
Хубаво сте се събрали с твоите съмишленици, ма да бяхте прочели отчетите на дружеството!
- 1 like
Коментар
-
Груйка това е само малка част сметки от цялото. Аз не бих се наел да правя сметки без пълна информация за бизнеса. Това, че слънчогледа се изкупува евтино не е проблем, ние го изкупуваме, преработваме и имаме олио с ниска себестойност. Прогнозата им сигурно ще е вярна - 43 млн. печалба.
-тук се очертават по-добри реколти от миналогодишните, по-ниски разходи, торовете са по-евтини. Докато количеството добив в чужбина ще е по-малко от миналогодишния, основно заради по-ниския добив от Русия - миналогодишния им беше огромен и той влияеше на пазарите(все още влияе). Предполагам ще се вдигне цената на пшеницата от сегашните 250 евро/т на над 300.Last edited by petyob; 11.04.2023, 15:55.
Коментар
-
Близо 6 млн. тона пшеница, царевица и слънчоглед залежават в складовете
Към края на март наличните складови запаси от пшеница, царевица и слънчоглед достигат близо 6 милиона тона (5 943 940), което се случва за първи път броени месеци преди новата жътва. Данните на статистиката са изнесени пред вчерашния Консултативен съвет по зърното, проведен в Министерството на земеделието. Разбивката по култури е 3 070 102 т пшеница, 1 555 405 т царевица и черен маслодаен слънчоглед - 1 318 433 т.
................
Данните показват, че оценката на моментното състояние на обследваните посеви е „добра“ до „много добра“ за 83% от площите с пшеница (аналогично спрямо 2022 г. – 84%) и при ечемика 81%, аналогично спрямо предходната година. Фитосанитарното състояние на обследваните посеви се определя като добро. През следващите месеци, при наличие на подходящи агрометеорологични условия, подхранване на посевите и провеждане на растителнозащитните мероприятия, се очаква нормално развитие на есенниците. Предвид моментното състояние на посевите с пшеница и ечемик, се очаква формирането на много добра зърнена реколта през 2023 г.
новият председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов в първото си интервю за Синор.бг припомни, че до жътвата остават само два месеца и половина и за никого не е ясно къде ще бъде прибрана новата реколта, ако пазарите не се раздвижат. „В момента един тон слънчоглед се предлага за 700 лв., което е с 30% от себестойността на нашето производство, официално изчислена от Министерството на земеделието”,
Takaaaa, малко сметки - според производителите разходите за декар пшеница са 280 лева, при добив от 700 кг/декар от Агрия и 430 лева цена според Мехмед Дикме, тук сме на 20 лева печалба на тон или около 1 милион лева от цялата продукция. При слънчогледа, ако също са 280 лева разходите на декар, то имаме 300/кг на декар добив или разход за тон 930 кинта, а се изкупува на 700, т.е. ще имаме към 4 милиона загуба от слънчогледа, ако сметките са верни. Вече за олио и т.н. не се наемам да кажа какво и как - работя само с цифри, които съм видял в публичното пространство. Всеки сма си преценЯ
Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience
- 4 Харесвания
Коментар
Коментар