IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Петрол АД (PET)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Mammita Разгледай мнение
    Видях я и аз тази новина. Дали пък Гришата не събира пари, за да изплати дълговете за Петрол и да го увладее, цялостно. Май от захарния бос ще се превърне в петролния А и да не забравяме, че ГЕРБ са на власт. При предходното им управление той беше взет на мушката. Синът му го поразходиха с белезници на кунките. Май надушвам някакво разместване на пластовете. Предоставяне на захарния бизнес в ръцете на кого трябва, а от там пари за прехвърляне в петролния. Странното е, че Валентин Златев и ББ се водят уж приятели, та не разбирам защо му е на ББ да дава благословия на Гришата, за да влиза в конкренция с Лукойл? А и да не забравяме, че и руснаците (Газпром) искаха да вземат Петроол. А и Мустака също уж напира. Много сложна схема стана. Чакам с интерес развръзката.
    Да, точно за тези оплетени и изключително сложни отношения става дума. Преплитат се бизнес, държава и политика - при това в Бг вариант.
    Всички опции са на масата.
    Това по същество никого не интересува, но доколкото съм го казвал вече, няма пречка да го повторя. Няма го моментът за излизане, още. Това би могло да се превърне в нещо трайно. Аз съм в тази позиция и ставащото ме засяга болезнено.
    По дълговечна и утвърдена традиция на този форум, това е покана към душманите ми, да започнат с назидания и подигравки. Е, какво толкова! Нещата от живота.

    Във връзка с овлаяването. Бих се радвал да се демонстрират подобни мераци. Това би било индикация, че вътре в компанията има все още субстанция.
    Това, което се вижда, е по-скоро мерак да се извадят и овладеят активите. Намирам го за отвратително.

    Коментар


    • Гриша Ганчев е роден на 10 декември 1962-а в Ловеч. Образованието си получава в средно спортно училище "Асен Драганов" (с профил борба), висше образование във ВИИ "Карл Маркс" (специалност "Счетоводство и контрол") и школа по мениджмънт в Сейнт Люис- САЩ.




      Ганчев е основател и председател на надзорния съвет на акционерното дружество "Литекс комерс" АД още от далечната 1990 година. Компанията започва с бизнес с петролни продукти.Това е първата частна фирма у нас , която внася пропан-бутан с корабни партиди. През годините "Литекс" изгражда сериозна верига от бензиностанции в цялата страна, които през 1998-а дава на концесия на Shell.




      Дружеството постепенно разширява дейността си. Има интереси в енергетиката, хранителната промишленост, транспорта, туризма, финансите, хотелиерството, строителството, недвижимите имоти, дивечовъдството и коневъдството. Реализира една от най-успешните инвестиции - производство на соковете Queens, които през 2007-а продава на полска компания. Управлява и стабилизира финансово ловешкия винпром "Винал", който също по-късно продава. Основният интерес на компанията доскоро беше насочен в захарния бизнес и в управлението на няколкото ВЕЦ, които придоби след приватизационни сделки.




      През 2012-а дъщерното дружество "Литекс Моторс" АД, съвместно с китайската компания "Great Wall Motor Co." откри Завод за автомобили в Ловеч, в който се произвеждат джип "Ховър", пикап "Уингъл" и евтиният масов автомобил "Флорид".




      От 31 май вече управлява и най-големия дистрибутор на горива у нас "Петрол" АД.







      Г-н Ганчев, преди дни поехте управлението на "Петрол" АД. Вие не сте човек, който би се впуснал в необмислена авантюра, а всички знаем, че дружеството е в изключително тежко финансово състояние. Това не Ви ли притеснява?
      - Не. Не ме притеснява по простата причина, че с парите, които вложиха новите акционери, бяха погасени големите кредити. В момента останаха финансови задължения, които са в рамките на поносимото, и те не могат да пречат на дейността на дружеството занапред. Освен че започваме с преструктурирането му, ние ще успеем да префинансираме и тези задължения. Така ще имаме абсолютното спокойствие да работим със сериозна перспектива за следващите поне осем-десет години.


      Вие сте един от първите подхванали частен бизнес с петролни продукти след промените през 1989-а. Преди години изградихте собствена мрежа от бензиностанции, но през 1998-а се отървахте от тях и ги преотстъпихме на концесия на Shell. Кое Ви накара отново да се върнете към този бизнес?
      - Компанията, която ръководя (бел.ред "Литекс комерс"), никога не е излизала от петролния бизнес. Това, че работим съвместно с Shell, не ни е попречило да запазим в нашата дейност търговията на едро с горива. И не само това - подпомагали сме финансово закъсали по-малки фирми, които имат собствени бензиностанции, като сме ги зареждали през цялото време, така че те са се стабилизирали. И са успявали, дори след като са ги заложили, да си ги откупят обратно. Що се отнася до предположението Ви, че търговията на дребно ни е тежала, това не е така. Просто преценихме, че за да вдигнем обемите на продажбите си, най-подходящият партньор за това е световният бранд на Shell, който безспорно ще ни бъде от полза.


      Легенди се разказват за безумните лични харчове, които е правило предишното ръководство на "Петрол", за множеството подводни камъни под формата на скрити задължения. Вече имате ли представа за размера на "пораженията"? И има ли идея, или план как ще овладеете ситуацията?
      - Картината ми е ясна на сто процента. Задълженията бяха огромни. Не ми се иска да коментирам обема на харчовете, а още по-малко посоката, в която са били насочвани... Важното сега е, че задълженията в голямата си част вече са погасени. Аз си мисля, че с новия начин на работа, който започваме да налагаме, компанията ще излезе на печалба още до следващия месец.


      Дружеството е собственик на няколко дъщерни фирми. Твърди се, че боят на хората в тях, които години наред са получавали огромни заплати, е повече от "озадачаващ". Говори се например, че във фирма "Нафтекс петрол", която на практика е търговецът на едро, заплати са получавали 250 души...?! Ще промените ли нещо в тази посока?...
      - Много повече са - става дума за 380 назначени на щат служители. Това обаче е минало. Вече няма да има дъщерни, помощни и каквито и да било измислени дружества. Всичко ще се концентрира в "Петрол" АД. Там ще има направление за търговия на едро и такова, което ще следи търговията на дребно. Всички досегашни фирми, за които говорите, ще бъдат закрити. Някои хора ще бъдат преназначени в новата структура, други за съжаление ще се наложи да освободим и те ще трябва да търсят възможности да си изкарват хляба на друго място. Аз искам да съм почтен с всички тях. След като на този етап дружеството не е в цветущо финансово състояние, не е необходимо да ги лъжем, че можем да ги задържим. Още повече че броят на назначените хора в някои от тези структури наистина е, меко казано, необосновано голям. Аз дори си задавам въпроса какво са правили, с какво са се занимавали всички тези хора...?!


      "Петрол" е един от най-големите дистрибутори на горива в страната, но не е тайна, че част от бензиностанциите му са разположени край населени места, където хора рядко минават дори и на излет. Това донякъде бе наследство от предишното държавно дружество. Ще ги редуцирате ли ?
      - В момента сме сформирали комисия, която е независима от "Петрол" структура. Тя ще направи одит на абсолютно всяка бензиностанция и тогава ще си направим сметка кои обекти ще останат да работят под нашата марка, кои ще отдадем под наем и кои ще продадем. Ние трябва да оптимизираме работата в компанията до такава степен, че всички излишни харчове да бъдат сведени до нула.


      Преди малко повече от месец Общото събрание на акционерите на "Петрол" АД взе решение за сериозно увеличение на капитала на дружеството. Все още не е ясно дали новата емисия акции е изкупена и от кого. Не сте ли Вие човекът, който ще ги купи и на практика ще придобие 33.33 на сто от капитала?
      продължение...

      Коментар


      • А ако не сте - как ще обясните интереса си да се включите в управлението на дружеството? Едва ли един договор за управление може да мотивира това Ваше решение?

        - Новите акционери на дружеството са инвеститори от източни, западни и български компании. Аз съм човекът, който ги представлява. Те са ми доверили това огромно предприятие и аз трябва да отговоря на очакванията им. Тези инвеститори трябва да си върнат парите през следващите години. А малките акционери да започнат да получават подобаващ дивидент за своите акции. А що се отнася до самия мен - след като съм там, значи, че имам и дялове.


        Съставът на новия управителен съвет навежда на мисълта, че той е структуриран така, че сякаш има представителство на различни отбори и всеки от новите началници е сложен там, за да пази интереса на своя "отбор"?
        - Не, няма отбори. Всичко се свежда до три големи компании, имената на които обаче няма да Ви кажа, тъй като нямам картбланш от мениджмънта им да го правя. В новото ръководство влиза господин Сергей Гиндич. Аз прецених, че човек с неговите опит и знания в областта на този вид търговия ще ни бъде особено полезен (25-30 години). Георги Татарски също е с голям опит както в Shell , така и в "Ромпетрол". Милко Димитров е от "Литекс комерс". Преди пет-шест години той завърши един от най-старите и престижни университети в Англия "Kings College London" и е специализирал пет години в тази област. Има натрупан много сериозен опит в тази област и ще бъде изключително полезен.


        Като се има предвид политическата нестабилност на държавата ни, подобни инвестиции не са ли доста рисковано начинание?
        - Никога не ме е притеснявала политическата обстановка. Причината е, че аз си гледам работата, и никога не ме е интересувала политиката. Крайно време е политиците да създават условия компаниите да могат да работят спокойно, да се развиват и да пълнят бюджета. А и показателен е фактът, че ние тотално обръщаме схемата на работа в "Петрол". Вече имаме уговорка да купуваме по-голямата част от горивата от българската рафинерия в Бургас. Все пак сме българи. Внос също ще има, но той няма да бъде в тези обеми, както досега. Нека не забравяме, че по този начин на практика работим и за българската икономика. Най-важното за нас оттук насетне ще бъде качеството на горивата. Трябва да си върнем клиентите. И да възродим името си на водеща компания в страната. Петрол винаги е бил най-големият дистрибутор на горива у нас и е непростимо името му да бъде забравяно, а още по-малко пък омаскарявано. И отново искам да подчертая , че поставям като един от най-важните акценти в бъдещата работа - качеството на горивата и обслужването.


        За да поставяте този "акцент" като водещ, по всяка вероятност вече сте открили някакви нередности в тази посока?
        - Нека не навлизаме в подробности за това какво съм открил и какво не. Важното е, че до месец ще проличи разликата в качеството.


        С други думи, смятате да "отрежете" набезите на нашенските "алхимици", които от години се навъртат в този бизнес?!
        - Категорично да. През всички тези години аз съм доказал, че компромиси не търпя. А с бизнеса никога не си правя майтап.


        Като човек, работещ в реалната икономика на страната, каква оценка ще дадете на сегашната ситуация? И какви са прогнозите Ви за бъдещето?
        - Аз мисля, че в момента държавата е в много сериозна икономическа криза. И за съжаление не виждам много светли хоризонти в близко бъдеще. Обедняването е тотално. Това правителство се помъчи да реализира някакви социални програми в последната година. Но това далеч не е достатъчно. Моето мнение е, че трябва да се направи държавен фонд, който да подпомогне въздигането на производството в България, за да може икономиката на страната да се "отлепи" от това дъно, на което стои от години.
        продължение....

        Коментар


        • Това, което предлагате, нова държавна структура ли трябва да е, или такава, в която държавата ще си партнира с бизнеса?
          - Могат да се обмислят няколко варианта. Могат да се прекопират и работещи модели, които са осъществени в съседни нам страни. Този тип "защита" както на бизнеса, който действително създава продукт, така и на хората не е някаква дълбоко засекретена тайна и не е необходимо ние да откриваме колелото...


          Разбира се, подобно решение може да бъде взето от политиците и то със сигурност трябва да има широка политическа основа и разбирателство. А такава за съжаление не се вижда, поне засега. В последните пет-шест години ние си играем на някаква странна и неразбираема (поне за мен) игра, като това кой на кого ще открадне няколко депутата, кой кого ще прецака. И никой не мисли, че в крайна сметка прецаканите сме всички ние. За мен е необяснимо как народните уж избраници не могат да помислят за страната си. Да си поставят ясни и подредени във времето приоритети, които да начертаят една дългосрочна програма за управление (поне за 50 години напред) и ясно очертани възможности и перспективи на страната. И независимо от политическите си пристрастия поне 150-160 депутати - сини, зелени, червени или пембени, да се обединят и да застанат плътно зад конкретни и крайно неотложни мерки. И най-важното, да станат гаранти, че те ще бъдат изпълнявани, така че бизнесът у нас да тръгне нагоре.


          Коя според Вас е причината държава, която не е претърпяла природно бедствие, вече четвърт век да не може да си стъпи на краката? Къде всъщност на търсим причините за нашенското си "бедствие"?
          - Много труден въпрос. Първо, ние не бяхме подготвени за смяната на един с друг обществено-политически строй. Втората причина е закъснялата и най-важното - душманската приватизация. Много от предприятията попаднаха в ръцете на абсолютно некомпетентни хора. По едни или други причини някои бяха почти подарени, други неподходящо дадени. Ние ужасно закъсняхме да внедрим нови технологии, да модернизираме производството си. Много съм си мислил по тези въпроси през годините и смятам, че една от големите грешки на така наречения преход беше, че тези предприятия - когато активите им не бяха раздържавени, струваха милиони. Сякаш умишлено се "изчака" момент те да бъдат източени, окрадени и на практика бяха обречени да не оцелеят. Най-драстичният пример е "Кремиковци" , който в началото на 90-те години е струвал сигурно 2 млрд. щ. долара, а беше подарен за... един..?! Химическите заводи - по същия начин. Докато държавите, които тръгнаха да правят промени заедно с нас - Полша, Чехия, Унгария, още в самото начало вкараха мощни западни компании в бързоликвидните си предприятия. А тези хора знаеха как да си бранят парите. И това е причината в тези страни икономиката да потръгне, за разлика от това, което се случи у нас.


          Това правителство лансира тезата за реиндустриализация. Някои я одобриха, в повечето случаи бе приемана с насмешка. Вие как я оценявате?
          - Специално за "Химко" - Враца, не съм убеден, че нещо такова трябва да бъде направено. Разбирам от този бизнес и при тази цена на газа това предприятие няма как да бъде печелившо. Ние трябва да се прицелим в такива производства, които имат пазари - хранително-вкусова промишленост, животновъдство, зеленчукопроизводство. Те създават бързовъзвръщаем продукт. Населението на света се увеличава драстично и то трябва да се храни. Ето защо трябва да възвърнем и славата на консервната ни промишленост. Трябва да се върнем на руския и на арабския пазари. Освен това трябва да възродим производства, които стигат до крайния продукт, а не да продаваме само суровина или полуфабрикати.


          Ние изнасяме милиони тонове жито, но по борсови цени. Австрийците например го купуват, преработват го на спирт и ни го връщат срещу доста солена цена. Според европейските изисквания ние трябва да го влагаме в петрола. Та нима не можем да го направим сами...?!
          продължение...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
            Пусни статията в банкер.....
            Интервюто с него е от лятото на миналата година
            И тук идва ролята на политиците. След като ние купуваме от Русия нефт и газ, те пък да договорят какво Русия ще купува от нас. И тогава наистина можем да се отлепим от дъното.


            Водили ли сте подобни разговори с политици?
            Не. Аз нямам амбициите да давам акъл. Нито пък съм някакъв умник. Но щом аз стигам до тези изводи, защо те не стигат...? Наслушах се на простотии, нагледах се на мръсотии, нямам нерви повече...!


            В думите ви нееднократно се прокарва нишка на социална ангажираност. Тя е, меко казано, странна за богат човек като Вас. Каква е причината?
            - Какво в България значи да си богат, дори да имаш много пари? Ти също не можеш да бъдеш щастлив. Как да си щастлив, като гледаш наоколо си мизерстващи хора...?! Какво да те радва. Че ти не си от тях...?!


            Не разбирам хората, които са си самодостатъчни. Не разбирам и тези, които смятат, че притежанието на пет-десет коли, на къщи с по 25 стаи и всякакви подобни екстри могат да ги направят щастливи. Кому е нужно това? Човек се вози в една кола, спи на едно легло и не е в състояние да изяде цял слон. Откъде идва тази лакомия...?! И какво демонстрираш. Добре е, ако можеш да го правиш, но подобни възможности има поне 20% от населението. А тъй като ние затрихме средната си класа, сега всичко това се отнася за 1 на сто от хората... Държава, която няма средна класа, не е държава.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
              Пусни статията в банкер.....
              http://www.banker.bg/upravlenie-i-bi...lba-sled-mesec


              Относно материала
              Автор
              Мариета Велинова
              четвъртък, 12. юни 2014 - 23:47

              Коментар


              • Първоначално изпратено от efron80 Разгледай мнение
                в. Банкер: А ако не сте - как ще обясните интереса си да се включите в управлението на дружеството? Едва ли един договор за управление може да мотивира това Ваше решение?

                Гриша Ганчев: Новите акционери на дружеството са инвеститори от източни, западни и български компании. Аз съм човекът, който ги представлява. Те са ми доверили това огромно предприятие и аз трябва да отговоря на очакванията им. Тези инвеститори трябва да си върнат парите през следващите години. А малките акционери да започнат да получават подобаващ дивидент за своите акции. А що се отнася до самия мен - след като съм там, значи, че имам и дялове.
                Да не се окаже, че западната компания е ШЕЛ (партнира с Литекс), източната да е някоя от Китай, а българската Литекс. А иначе за захарния му бизнес това е поредната интрига на Пеевските вестници. Д бяха проверили че заводите в Девня и Камено са продадени.
                Пусни статията в банкер.....

                Коментар


                • Първоначално изпратено от onakilev Разгледай мнение
                  Интересно изказване, в което виждам "Пертол" Лукойл Газпром.
                  в. Банкер: А ако не сте - как ще обясните интереса си да се включите в управлението на дружеството? Едва ли един договор за управление може да мотивира това Ваше решение?

                  Гриша Ганчев: Новите акционери на дружеството са инвеститори от източни, западни и български компании. Аз съм човекът, който ги представлява. Те са ми доверили това огромно предприятие и аз трябва да отговоря на очакванията им. Тези инвеститори трябва да си върнат парите през следващите години. А малките акционери да започнат да получават подобаващ дивидент за своите акции. А що се отнася до самия мен - след като съм там, значи, че имам и дялове.
                  Да не се окаже, че западната компания е ШЕЛ (партнира с Литекс), източната да е някоя от Китай, а българската Литекс. А иначе за захарния му бизнес това е поредната интрига на Пеевските вестници. Д бяха проверили че заводите в Девня и Камено са продадени.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Mammita Разгледай мнение
                    Видях я и аз тази новина..
                    Интересно изказване, в което виждам "Пертол" Лукойл Газпром.
                    Как да го "увладее, цялостно", с търгово? Държавата още има.
                    Монти не го разбирам - има акции, а се радва на спада..
                    Last edited by onakilev; 25.02.2015, 09:19.
                    Mнението не е препоръка за търговия с ЦК!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
                      Няма маркет в момента.....
                      А дребните искат яснота от новото ръководство за бъдещето на Петрол....
                      Една статия за Петрол и бъдещето му от Ганчев ще има вербално действие поне до 1,50.....
                      Ако и намери м.мейкър ще отида до 2.....
                      гладна мисирка просо сънува...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nacheff Разгледай мнение
                        Не си само ти, Жека!
                        Дошло е време разделно.
                        Още една новина (която по-скоро не е точно новина) и е свързана не директно с Петрол, но за сметка на това доста "индиректно".
                        Гриша Ганчев ликвидира захарния си бизнес
                        Видях я и аз тази новина. Дали пък Гришата не събира пари, за да изплати дълговете за Петрол и да го увладее, цялостно. Май от захарния бос ще се превърне в петролния А и да не забравяме, че ГЕРБ са на власт. При предходното им управление той беше взет на мушката. Синът му го поразходиха с белезници на кунките. Май надушвам някакво разместване на пластовете. Предоставяне на захарния бизнес в ръцете на кого трябва, а от там пари за прехвърляне в петролния. Странното е, че Валентин Златев и ББ се водят уж приятели, та не разбирам защо му е на ББ да дава благословия на Гришата, за да влиза в конкренция с Лукойл? А и да не забравяме, че и руснаците (Газпром) искаха да вземат Петроол. А и Мустака също уж напира. Много сложна схема стана. Чакам с интерес развръзката.

                        Коментар


                        • Най-големият акционер в "Петрол" е поискал несъстоятелността си
                          Причината е, че "Алфа кепитъл" не може да изплати 105 млн. лв. предсрочно изискуем кредит от КТБ
                          Весела Николаева
                          [



                          Компанията отчита ръст на приходите, но с по-ниски маржове на печалба
                          9 фев 2015
                          "Алфа кепитъл" е четвъртият по размер на отпуснатите пари кредитополучател от затворената банка.
                          2.065 млн. лв. са приходите на "Алфа кепитъл" за 2013 г., които идват от лихви по отпуснати от него заеми, а печалбата му е 647 хил. лв.
                          Най-големият акционер в "Петрол" и един от най-големите кредитополучатели от Корпоративна търговска банка иска да бъде обявен в несъстоятелност. Това става ясно от документи в Търговския регистър по партидата на "Алфа кепитъл", което притежава 28.85% от акциите на "Петрол". Дружеството беше създадено през 2013 г. от компании, близки до мажоритарния акционер в КТБ Цветан Василев с цел придобиване на дела на "Петрол холдинг" в дистрибутора на горива.

                          В последните дни на 2014 г. обаче "Алфа кепитъл" е поискала да бъде обявена в несъстоятелност с молба до окръжен съд – Ловеч, след като в края на миналата година премести седалището си в града на адрес, където са регистрациите на фирми на председателя на съвета на директорите на "Петрол" Гриша Ганчев. Основният мотив за искането на несъстоятелност е именно заемът от банката, който е изискан предсрочно, а дружеството няма възможност да го плати.

                          Малка, нова и с щедро финансиране
                          Към 23 декември общата сума на дълга е 105.04 млн. лв. - това прави "Алфа кепитъл" четвъртия по размер на отпуснатия заем кредитополучател от затворената преди няколко месеца КТБ. Информацията е на "Капитал" и се базира на доклади на квесторите отпреди няколко месеца. Пълният списък с големите кредитополучатели беше публикуван на 21 септември от седмичника. Според него "Алфа кепитъл" дължи 101.35 млн. лв. при затварянето на банката, колкото е и посочената сума само за главницата в молбата за несъстоятелност.
                          В молбата се посочва, че кредитът е получен след договор с банката от 2 декември 2013 г. заедно с анекси към него. Към главницата са начислени 3.69 млн. лв. лихва и така общият дълг е нараснал до над 105 млн. лв.
                          Отделно "Алфа кепитъл" има и няколко по-малки дълга – 88 хил. лв. към "Кик дизайн", 720 лв. за наем към "Корект фарм" (друг акционер в "Петрол") и 888 лв. плащане по ДДС.
                          "Петрол" е под контрола на Гриша Ганчев, който влезе в управлението на компанията през май 2014 г., още преди КТБ да бъде затворена. Според неофициална информация за "Петрол" битка продължават да водят лагерите на Делян Пеевски и на Цветан Василев, които от партньори през пролетта на миналата година се превърнаха в отявлени врагове.

                          Включване от Ловеч
                          Скоро след подаването на молбата за несъстоятелност съдът в Ловеч е излязъл с определение, с което допуска като доказателство по делото справката за актуално състояние на "Алфа кепитъл", списъка с кредиторите, като е поискана допълнителна информация за структурата на активите. За вещо лице е назначена Веска Петрова. След като съдът започва да разглежда молбата, от КТБ са поискали да се спре производството по делото. Все още не ясно какво точно ще реши съдът – следващото дело, свързано с искането на КТБ, е насрочено за 25 февруари, става ясно от справка в съда в Ловеч. Не е ясно какво е постановил съдът в предишните определения по делото, от 16 и 17 февруари – текстовете им не са качени, и от съда обясниха пред "Капитал Daily", че няма как да ни ги изпратят, ако не сме страна по делото.
                          До редакционното приключване на броя не успяхме да се свържем нито с представител на "Петрол", нито с такъв на "Алфа кепитъл" за коментар. Самият Гриша Ганчев обясни, че е в почивка и не е запознат със случая. До завършването на текста информация не успя да даде и изпълнителният директор на "Петрол" Милко Димитров.

                          Имате да връщате
                          Според молбата до съда към дружеството е била отправена покана от банката за доброволно изпълнение, получена на 14 ноември. В нея е поискано изплащането на целия заем да стане до седем дни, но тъй като "Алфа кепитъл" е нямало как да върне огромната сума, е решило да се обърне към съда с искането за несъстоятелност. За начална дата за свръхзадлъжнялост е поискано да бъде обявен 22 ноември, т.е. денят, след като е изтекъл срокът за доброволното изпълнение. В документа към съда се посочва, че компанията не разполага нито с нематериални, нито с дълготрайни материални активи, а парите му по депозити са едва 19 хил. лв. Това трябва да е било известно още при отпускането на кредита от КТБ – дружеството е учредено на 2 юли 2013 г., само няколко месеца преди банката да му отпусне един от най-големите кредити в балансите си. Капиталът на "Алфа кепитъл" е 1.5 млн. лв., а учредители са две компании, които бяха свързани с КТБ - "Афлик България" и "Сентръл техно инвест", като те си разпределят по 50% от капитала. "Афлик България" е регистрирано на ул. "Дебър" 17 в София, където бяха много от дружествата, които КТБ кредитираше. "Сентръл техно инвест" е еднолична собственост на ТЦ-ИМЕ - компания, използвана активно в схемата за контрол над дружества и финансирането им от КТБ преди отнемането на лиценза.

                          Другите размествания в "Петрол"
                          "Алфа кепитъл" е акционерът с най-голям дял в дистрибутора на горива, "Юлинор" е с 23.11%, другият е "Корект фарм" с 18.3%. Преди няколко седмици учредената през есента на миналата година "Перфето консултинг" придоби 16.4%, след като купи акции от "Вип пропъртиз" и делът на последното падна до 2.26%. Сделката е странна, защото не е отбелязана в бюлетина на Централен депозитар, а и защото акциите на четирите големи акционера бяха запорирани в средата на 2014 г. и няма информация ограничението да е вдигано. КТБ официално все още притежава 5.51% от капитала на "Петрол". "Корект фарм", което също беше пререгистрирано в Ловеч, вече е обявено в несъстоятелност, като освен КТБ голям кредитор се явява и компания, свързана с Гриша Ганчев - "Торинекс". Тя на 24 септември 2014 г. е купила вземане на "Алфа кепитъл" от "Корект фарм" за сумата 32 млн. лв. За синдик на дружеството е избран Георги Чолаков, който също е приближен на Ганчев и е в управата на свързани с него компании.

                          жека за тази статия става въпрос в капитал....

                          Коментар


                          • Тоя с 5 к на .75 дали ако влезе в аукцион ще си устиска офертата?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение

                              Още в статията на Капитал ги бях нахулил за инфо, далеч от новото.
                              Между другото само при мен ли е абонамента въведен за Капитал?
                              Не си само ти, Жека!
                              Дошло е време разделно.
                              Още една новина (която по-скоро не е точно новина) и е свързана не директно с Петрол, но за сметка на това доста "индиректно".
                              Гриша Ганчев ликвидира захарния си бизнес
                              Last edited by nacheff; 24.02.2015, 14:11.

                              Коментар


                              • Ножицата е...

                                Коментар

                                Working...
                                X