Първоначално изпратено от Grosss
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Оптимизъм на БФБ (2)
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Innocent Разгледай мнение
Прав си. От известно време има търговия при Чез Разпределение, Чез Електро, Софарма Трейдинг, Градус, Монбат, Aлкомет и т.н
Коментар
-
Първоначално изпратено от Innocent Разгледай мнение
Прав си. От известно време има търговия при Чез Разпределение, Чез Електро, Софарма Трейдинг, Градус, Монбат, Aлкомет и т.нNever argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience
Коментар
-
Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнениеНе знам каква точно му е играта на купувача за който писах по долу, но при всички случаи е някак красиво да стоят по разни позиции такива хубави бидове /по за 20-тина хил. лв./ и да чакат продавачите да си дадат останалите бройки и да напускат БФБ
- 1 like
Коментар
-
Има надежда за Б-я: https://www.banker.bg/obshtestvo-i-p...nvqVgAqKQd2OqQ
Кое не е така в тази резолюция?
Коментар
-
Почина създателят на кръга "Монтерей" Любен Гоцев
https://www.dnevnik.bg/v_pamet/2020/..._ljuben_gocev/
Тази новина мисля, че е за тук, лъха на оптимизъм !
- 4 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнениеМинистър-председателят на България е "на ти" с високите технологии. Да не забравяме, че е завършил пожарникарското училище със специалност пръскане с маркуч и владее поне няколко чужди езика - английски(kon-gra-chuley-shan)... банкянски... парле ву франсе... и т.н...
Тези му способности са от голяма полза да води преговори с чужди инвеститори и да привлича много чужди инвестиции в България.
Последните големи инвеститори, които министър-председателят Борисов привлече са с умели преговори и договорки са: Хюндай от Южна Корея, които построиха модерен завод за електромобили в България, Даймлер-Бенц, които построиха завод за луксозни Е-класи близо до София, SAAB-Грипен, които построиха авио-тех-център за поддръжка и обслужване и т.н...
В правителството на борисов има(имаше) още много други експерти по инвестиции, примерно като Барни Ръбъл и госпожа Вери Янг...
https://www.facebook.com/groups/1426...1665934332316/
- 4 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Агресивен бик Разгледай мнениеБиете ли ги?
- 1 like
Коментар
-
Министър-председателят на България е "на ти" с високите технологии. Да не забравяме, че е завършил пожарникарското училище със специалност пръскане с маркуч и владее поне няколко чужди езика - английски(kon-gra-chuley-shan)... банкянски... парле ву франсе... и т.н...
Тези му способности са от голяма полза да води преговори с чужди инвеститори и да привлича много чужди инвестиции в България.
Последните големи инвеститори, които министър-председателят Борисов привлече с умели преговори и договорки са: Хюндай от Южна Корея, които построиха модерен завод за електромобили в България, Даймлер-Бенц, които построиха завод за луксозни Е-класи близо до София, SAAB-Грипен, които построиха авио-тех-център за поддръжка и обслужване и т.н...
В правителството на борисов има(имаше) още много други експерти по инвестиции, примерно като Барни Ръбъл и госпожа Вери Янг...
https://www.facebook.com/groups/1426...1665934332316/Last edited by Frosty; 08.10.2020, 16:00.( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби
Коментар
-
Може пък това да е изцяло политически мотивирано решение, без да се притесняват, че икономически не е най-разумното.
Гърция изостана от ИТ бума последните 20 г. и някой решава да ги включи, защото са техни хора или са им симпатични, или пък освен Облачен хъб, да ги направят и хъб за дистанционна работа - какво по-добро място оттам? Хоум офиса става норма, и ще има и такива екзотични хъбове за работа, в близост до морето и до облачните данни.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнениеВЛАДИМИР КАРОЛЕВ
Инвестицията на Майкрософт от $1 милиард в облачни технологии, обучения и дейта център в Гърция е по-голям и по-скъп неуспех за България от изпуснатия завод на Фолксваген. Когато се състезавахме срещу Турция за фабриката, знаехме, че Ердоган ни превъзхожда по вътрешен пазар, опит, умения, възможности за държавна помощ и политическа тежест. Гигантски регионален дейта център в Гърция, обаче, е технически кошмар на ръба на абсурда - температурите през лятото в Гърция от близо 50 градуса на открито могат да стопят кабел, разходите за охлаждане ще са гигантски, ИТ инфраструктурата им като цяло е 20 години зад нашата, енергийната - 10 зад нас, а работната им ръка в ICT сферата със сигурност не може да се мери с българската. И въпреки това Майкрософт отиват там за регионален хъб, а не в България. Възможните причини са малко и всичките са много нелицеприятни.
За наше още по-голямо нещастие, такива центрове привличат по естествен начин предприемачите в софтуерни технологии, за които да са близо до голяма облачна инфраструктура става все по-важно. В обозримо бъдеще видео игрите, бизнес софтуера, софтуера за автономно движение и т.н. ще са изцяло облачни и няма да сваляме нищо на устройствата. Та всеки предприемач ще се навърта около подобни хъбове.
В понеделник американският технологичен гигант "Майкрософт" обяви в Атина, че ще инвестира близо 1 млрд. долара в страната. Става дума за инициативата GR for GRowth с изграждане на центрове за данни и регионален Microsoft Cloud плюс обучаване на около 100 хил. души за работа с дигитални технологии до 2025 г. Това ще е в помощ на граждани, бизнес и правителството.
Защо изборът на "Майкрософт" да отиде в Гърция е важен за нас?
Важен е, защото това е шамар, който ни показва къде всъщност е проблемът в България.
Гърция има по-лоши IT кадри от България!
Гърция има по-високи данъци от България!
Гърция има по-скъп ток от България!
Гърция има по-топъл климат и съответно през лятото поддръжката на data център е по-скъпо!
Гърция има по-лоша интернет свързаност от България!
И въпреки това "Майкрософт" избра Гърция.
Защото институциите на Гърция работят по-добре.
Защото правната рамка на Гърция е по-добра.
Защото в Гърция може да нямаш толкова добри кадри, но те имат работещи Сини карти и можеш да привлечеш бързо такива от целия свят, а тук не е така.
Защото Гърция може да има много проблеми, но "Осемте джуджета" трудно ще се случат там по този начин.
Изборът на "Майкрософт" показва, че "IT Хъб на Балканите", "Силициева долина на Европа", "Стартъп инкубатор" и т.н. не се става с евтина работна ръка. Ще споделя няколко истории, които според мен показват ефекта от проблемите в институциите в България:
История 1: Когато някоя компания започва преговори за такава сделка, най-често тя минава през Агенцията по инвестиции. В BESCO имаме опит с компании, минаващи оттам. Процес, който трае понякога 2+ години. Хората губят пари и спешно имат нужда да им се оправят документите, нашите не отговарят с месеци на мейли, а по телефона отговарят неща от сорта на: "Звъннете другия месец, защото този имаме едно събитие!" "Звъннете другия месец, защото отпуски..."
История 2: Имахме среща на ниво членове на Министерския съвет и ни питат:
- Можете ли да помогнете Google да отворят Google campus в България?
- Google трудно ще отвори такъв, защото за Източна Европа имат в Полша. Дали може да се говори за подобно нещо, но от друга компания?
- Борисов знае Google!
История 3: Това не е история, а просто гледах лайф на премиера отпреди няколко дни. В него той беше много горд как не сме тръгнали да правим двигатели за коли и те сега като стават електрически, старите двигатели не им трябват. А ние си правим стъкла, врати, фарове... все неща, които ще им трябват!?
Това, че на най-високо ниво в правителството не се разбира разликата в добавената стойност на различните производства, е фундаментален проблем!
Това, че институциите ни не разбират своята роля и отговорност в привличането на инвестиции и създаването на средата, в която живеем и правим бизнес, е фундаментален проблем!
Това, че на най-базовите нива в обществото ни не се разбира, че по-високи пенсии/заплати е свързано с производството и износа на по-успешни продукти и компании, е фундаментален проблем!
Производството в 21 век не са домати, не са и стъкла или врати. В 21 век производството е свързано с високите технологии на първо място. Те не са отделна индустрия, те променят всяка една индустрия.
Състезанието в това коя страна ще привлече големите играчи и ще създава среда за създаване на свои такива определя след това и стандарта на живот в съответната страна. Не асфалтът... не фаровете... не кравите, не доматите, не популизъм "да вземем парите от средната класа и да ги дадем на по-бедните".
А за нашите институции и управляващи все още технологиите, стартъпи, IT... това са като екзотична глезотия, която е хубаво да се показва пред гостите, но реално им е все тая дали я имат, или я нямат. Три години ми е опитът в борбата за създаване на по-добра среда и 3 години имаме борба на всяка стъпка... просто защото за тези хора това не е приоритет... не е като асфалта.
И докато това не се промени, повечето българи ще са обречени да стоят около и под нивото на бедност.
Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience
- 5 Харесвания
Коментар
-
ВЛАДИМИР КАРОЛЕВ
Инвестицията на Майкрософт от $1 милиард в облачни технологии, обучения и дейта център в Гърция е по-голям и по-скъп неуспех за България от изпуснатия завод на Фолксваген. Когато се състезавахме срещу Турция за фабриката, знаехме, че Ердоган ни превъзхожда по вътрешен пазар, опит, умения, възможности за държавна помощ и политическа тежест. Гигантски регионален дейта център в Гърция, обаче, е технически кошмар на ръба на абсурда - температурите през лятото в Гърция от близо 50 градуса на открито могат да стопят кабел, разходите за охлаждане ще са гигантски, ИТ инфраструктурата им като цяло е 20 години зад нашата, енергийната - 10 зад нас, а работната им ръка в ICT сферата със сигурност не може да се мери с българската. И въпреки това Майкрософт отиват там за регионален хъб, а не в България. Възможните причини са малко и всичките са много нелицеприятни.
За наше още по-голямо нещастие, такива центрове привличат по естествен начин предприемачите в софтуерни технологии, за които да са близо до голяма облачна инфраструктура става все по-важно. В обозримо бъдеще видео игрите, бизнес софтуера, софтуера за автономно движение и т.н. ще са изцяло облачни и няма да сваляме нищо на устройствата. Та всеки предприемач ще се навърта около подобни хъбове.
- 2 Харесвания
Коментар
Коментар