казвал съм го и преди , спекулантите и мафията на борсата не чакат положителни новини когато те се случват/ или вътре или навън/ , чакат само негативизма за да си накупят анциики уж за 10 стотинки. ама както се казва нека си чакат.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Оптимизъм на БФБ !!! архив 5
Collapse
Заключена.
X
X
-
Служебен код за новини (OTHERS) източник: profit.bg 14 Юли 2009 11:29
Fitch прогнозира понижение от 5.5% на българската икономика
Fitch Ratings препоръча вчера на избраното дясноцентристко правителство на България да обвърже икономическата си стратегия с рисковете пред българската икономика и профила на държавния рейтинг, информират от Fitch. Дългосрочният рейтинг на страната в чужда валута е „BBB-", a този в местна валута е „BBB". От агенцията припомнят, че перспективите пред IDR бяха преразгледани от „Стабилна" на „Негативна" в края на април.
„Новото правителство на България се изправя пред неприветлива икономическа обстановка, в условията на натрупан през миналата година дефицит по текущата сметка и задълбочаваща се рецесия в света", заяви Андрю Колкуън, директор на Fitch's Sovereigns Group. Според него с намаляващите валутни резерви на страната, една надеждна икономическа програма, обвързана със споразумение с МВФ, ако е необходимо, би подкрепила суверенния кредитен рейтинг.
Парламентарните избори в България бяха спечелени дясноцентриската партия ГЕРБ с лидер Бойко Борисов с 40% от подадените гласове. От агенцията прогнозират коалиционно правителство, оглавявано от Бойко Борисов. Според Fitch българската икономика ще се свие с 5.5% през 2009 г., при понижение от 3.5% на годишна база за първо тримесечие на 2009 г., което е рязко забавяне след ръста от 6.1% за 2008 г.
Икономиката ще е ударена от рецесията в основните търговски партньори на България в еврозоната и от забавянето на кредитирането, след като чуждите банки - майки, доминиращи в сектора, обуздаха експозициите си в страната.
Докато дефицитyt по текущата сметка на България се свива в резултат на забавянето на икономиката, потокът на чужди капитали пресъхна рязко, а валутните резерви на страната се стопяват. Търговският дефицит достигна 2.4 млрд. евро до май 2009 г., при 3.9 млрд. евро година по-рано. Но притокът на капитали намалява до нетно 0.3 млрд. евро към април 2009 г., спрямо 3.8 млрд. евро за същия период на 2008 г., преките чуждестранни инвестиции са с 1 млрд. по-малко.
Резервите на България се стопяват с 20% до 11.8 млрд. евро в края на май, спрямо върха през септември 2008 г. (частично заради промените в банковия регулаторен режим). Продължаването на тенденцията засилва риска пред валутния борд на България при обвързан курс на лева с еврото от 1.9558.
Всяка девалвация би довела до сериозни разходи за България, поради „европеизирането" на икономиката й - близо 57% от дълговете са деноминирани в чужда валута (предимно в евро), по данни към края на май. Според Fitch стабилността на валутния борд е важна за икономическата стабилност на България и суверенния й рейтинг.
Бойко Борисов и Симеон Дянков, икономист от Световната банка и евентуален финансов министър, тепърва трябва да хвърлят повече яснота върху стратегията за икономическа политика отвъд волята за орязване на публичните разходи за балансиране на бюджета, с възможно споразумение с МВФ в началото на 2010 г., ако такова е необходимо.
От агенцията вярват, че МВФ би могъл да подсили валутния борд в България, ще намали силата на макроикономическото приспособяване, което ще подкрепи рейтингите, въпреки че агенцията би искала да оцени детайлите по програмата.
Коментар
-
Първоначално изпратено от GakiВ близките месеци тук оптимизъм няма да се наблюдава.Най-доброто,на което може да се надявате е предаването "Часът на АТИЛА".А той ще има достатъчно поводи за изява.Повече позитивизъм може да се усети по плажните ивици,басейните и яхтените пристанища:
"Один купальничек на ней, а под купальничком ей-ей ".За който няма време или пари за морето:Същият еротичен заряд може да се получи,ако вместо полуоблечена мацка се гледат старите акции на CHIM.И появилите желания ще са съответстващи.
Поводи за оптимизъм ще има много! Много скоро!
А към края на годината ще се развихри истинска фиеста!
А когато ДАУ чукне 10 000 пункта, Суфлекса, ще не ще, ще е в секси зелно! Като зеленоока мацка, с огненочервени коси.....
Усмихнат ден!
Коментар
-
В близките месеци тук оптимизъм няма да се наблюдава.Най-доброто,на което може да се надявате е предаването "Часът на АТИЛА".А той ще има достатъчно поводи за изява.Повече позитивизъм може да се усети по плажните ивици,басейните и яхтените пристанища:
"Один купальничек на ней, а под купальничком ей-ей ".За който няма време или пари за морето:Същият еротичен заряд може да се получи,ако вместо полуоблечена мацка се гледат старите акции на CHIM.И появилите желания ще са съответстващи.
Коментар
-
Българска Фондова Борса АД (BSE) източник: profit.bg 14 Юли 2009 09:58
Ал. Николов: Краткосрочната тенденция остава негативна
„Днес не очаквам да се случи нищо съществено на пазара въпреки силния старт на американските индекси вчера, водени от финансовите книжа", коментира за Profit.bg очакванията си за днешната борсова сесия главният брокер на СИБАНК Александър Николов.
Според него юли явно ще бъде месецът на очакванията в България: „Ще чакаме състава на новото правителство и може би първите му стъпки и намерения, ще чакаме и важните отчети на компаниите за изтеклото полугодие, които най-ясно ще ни покажат как се държи публично представената част от българската икономика по време на задълбочаваща се криза".
„Възможни са леки дневни повишения, но като цяло краткосрочната тенденция остава негативна, поне в близките един-два месеца", посочи експертът. - След мрачната прогноза на МВФ за спад на БВП на България от над 7% (тук трябва да имаме предвид и факта, че прогнозите на МВФ се правят, за да бъдат мрачни), вчера и рейтинговата агенция Fitch разпространи очаквания за спад от 5.5% за 2009 г. и 3.5% за 2010 г.".
Според брокера това звучи малко като предупреждение за възможно бъдещо намаляване на рейтинга на страната, което във всички случаи няма да помогне на капиталовия пазар.
Седмицата започна с понижение за SOFIX и BG40. Индексът на сините чипове изтри 0.75% от стойността си и приключи сесията на 347.33 пункта, докато спадът за BG40 бе от 0.56% на 100.14 пункта. В червено се оцвети и BG TR30 (-0.85%, 261.28 пункта). Единствено BG REIT отчете повишение от 0.75% до 40.38 пункта.
Общият оборот на регулирания пазар достигна 748 742 лв. През деня се търгуваха акциите на 67 публични компании. Повишение в цената се наблюдаваше при книжата на 21-а от публичните компании.
Материалът е с аналитично-информационен характер! Написаното не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа!
Коментар
-
Дружества без код (OTHERS) източник: Insurance.bg 14 Юли 2009 08:03
Източноевропейците не инвестират на борсата и нямат спестявания
Цели 62% от запитаните в региона са обявили, че нямат никакви спестявания или инвестиции. Трябва да се вземе предвид и факта, че и малкото инвеститори на фондовата борса станаха акционери по административен път чрез масовата приватизация
Едва три процента от домакинствата в Централна и Източна Европа инвестират в акции на капиталовите пазари, а над 60 на сто са тези, които нямат никакви спестявания в депозити и т.н. Това сочат данните на GfK в проучване сред 12 хил. домакинства от Европа, САЩ и Индия, осъществено през март тази година.
Това е времето, когато фондовите борси в региона започнаха да дават първи признаци на ръст след дълбоко двугодишно гмуркане, както и започнаха да излизат някои позитивни макроданни за тези икономики.
Трябва да се вземе предвид и факта, че мнозина източноевропейци, в това число и българите станаха акционери по административен път чрез масовата приватизация.
Като цяло изследването е установило, че заради кризата потребителите са станали по-внимателни към парите си и къде ги влагат. В Западна Европа вече 60% от домакинствата предпочитат да инвестират в спестовни продукти - при последното подобно проучване тази стойност е била 43%.
Подобна тенденция се наблюдава навсякъде по света и това не е изненадващо предвид по-ниската, но сигурна доходност на депозитите.
Интересно е да се отбележи, че расте интересът и към застраховките "Живот" - както в Европа, така и в Америка. Американците остават най-богати, поне що се отнася до личните им спестявания и други инвестиции. Общо 30% от запитаните са заявили, че имат заделени пари или ликвидни активи на стойност над $75 хил. За сравнение - само 7% от домакинствата в Западна Европа имат над 50 хил. евро (около $70 хил.).
За Източна Европа прагът е още по-нисък - само 4 на сто. Цели 62% от запитаните в региона са обявили, че нямат никакви спестявания или инвестиции. В САЩ такъв отговор са дали едва 8%. Американците остават и най-големите любители на инвестициите в акции.
Около 80% от запитаните са акционери в публични компании, докато в Западна Европа делът на инвестиращите е малко повече от 20%.
Коментар
-
Рецесията в САЩ е пред своя край, стабилизирането е факт От Никола Георгиев Дали?
Последна промяна в 20:47 на 13 юли 2009, 419 прочитания, 4 коментара
Икономиката на САЩ отбеляза последното тримесечие с отрицателен ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) и официално ще излезе от рецесията през периода юли - септември, показват последните прогнози на анализатори, цитирани от "Блумбърг". Ревизираните очаквания на експертите за близкото бъдеще на американското стопанство преминават към оптимизъм, но специалисти предупреждават, че е прекалено рано да се говори за глобален изход от кризата.
Икономиката на САЩ най-вероятно ще отчете среден ръст от 1.5% за второто
полугодие на годината и 2.1% през 2010 г., показват последните прогнози на анализатори. Очакванията на анкетираните експерти включват и повишаване на основния лихвен процент в страната до 1% към края на годината и съживяване на производството в страната. Пазарът на труда в САЩ очаквано ще реагира по-бавно на макроикономическите промени и безработица ще продължи да расте, достигайки 10.1% в началото на 2010 г. Данните на анализатори изключват и инжектирането на втори пакет за стимулиране на икономиката. Заключенията се базират на факта, че само около четвърт от средствата ще бъдат оползотворени до края на 2009 г., а
половината от набелязаните 787 млрд. долара ще бъдат изхарчени през 2010 г. Според "Блумбърг" Федералният резерв на САЩ вече обмисля изход от експанзионистичната монетарна политика, предприета през изминалата година,
и решение по въпроса най-вероятно ще бъде заявено от Бен Бернанке в рамките на следващата седмица.
Редица икономисти смятат обаче, че докато данните за САЩ загатват изход от кризата в близкото бъдеще, глобалната икономика е далече от установяването на подобна тенденция. Според главния изпълнителен директор на Hargreaves Lansdown Питър Харгрийвс световното стопанство ще отбележи реално възстановяване едва след 18 месеца. По думите на анализатора БВП на света ще отбележи четирикратно потапяне в отрицателни стойности, преди да достигне реален ръст. За ранен оптимизъм предупреждава и генералният директор на Световната търговска организация Паскал Лами. Според експерта светът е далеч от възстановяване и кризата ще продължи до пълното премахване на протекционистичните политики, прилагани в международните търговски отношения.
Какво помага на американците:
- Индикации за стабилизиране на пазара на жилища
- Завишаване на потребителското доверие
- Стабилизиране на автомобилния пазар
- Повишаване на производството
Кои фактори може да попречат на стабилизирането:
- Увеличаване на безработицата
- Свиване на богатството на домакинствата
- Висок бюджетен дефицит
Коментар
-
в. Стандарт
На фондовата борса ще бъдат пуснати по 15% от капитала на държавни дружества, каза за "Стандарт" финансистът от ГЕРБ Симеон Дянков, който ще бъде новият министър на финансите. Така едновременно ще се стимулира търговията на фондовата борса и ще се избегне корупцията в държавните предприятия.
Хубаво е да се стимулира фондовата борса и имаме конкретно намерение и да я поставим на по-високо ниво, каза Симеон Дянков. Ще съберем в една структура всички предприятия, в които държавата има мажоритарен пакет над 50%, обясни той. В момента те са разпределени по различни министерства, като някои се управляват без никаква ефективност. Целта ни е да съберем всички държавни пакети под едно звено, като най-уместно ми се струва то да е към Министерството на икономиката, а след това 15% от всеки един пакет да се пуснат на фондовата борса, каза Симеон Дянков. Това ще удвои, ако не и утрои, големината на борсата и ще я постави на съвсем друго ниво, допълни той. Ще се избегне и конфликтът на интереси, защото всички търгувани на фондовата борса дружества са публични и са длъжни да обявяват финансови отчети за дейността си. Така ще избегнем и корупцията, каза Дянков.
Фондовата борса се оцвети в червено по време на вчерашната търговия. Индексите SOFIX и BG 40 паднаха съответно с 0,75% и 0,56% като оборотът достигна 1,87 млн. лв.
в. Стандарт
Коментар
-
Дилетант,
много проекти са стартирани от Световната банка,
Евеопейската инвестиционна банка, ЕБВР, бюджета........и т.н.
които се изпълняват в момента и други , които ще бъдат стартирани,
оперативните програми/13 млрд лв/ не са стартирали, за да се замразяват,
а по тях се подготвят и утвърждават проекти,
така че...................,
абе тоя днес е комисар-още няколко месеца, но утре не се знае.;-))
Коментар
Коментар