Първоначално изпратено от Люк Скайуокър
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Оптимизъм на БФБ !!! архив 5
Collapse
Заключена.
X
X
-
Дружества без код (OTHERS) източник: darikfinance.bg 14 Юли 2009 12:55
Банкери: Ефектът от работата на новия кабинет ще се види след 7-8 години
Гергана Михайлова
Значителен спад на БВП през второто и третото тримесечие на настоящата година очакват икономистите на УниКредит БулБанк, като по този начин ревизират първоначалните си прогнози за икономиката на страната в условията на глобалната криза. В конкретни цифри понижението за тази година ще бъде с 6% , а през 2010 година Брутният вътрешен продукт ще спадне с нови 3%. Виждането на банкерите е, че най-лошото за българската икономика предстои.
Драстичното влошаване на индикаторите на бизнес климата у нас е на базата, върху която са построени тези прогнози. На годишна база индустриалното производство пада със 17.7% . Продажбите на дребно на годишна база се движат с отрицателен ръст за последните 7 последователни месеца. Ние не очакваме скорошно обръщане на този тренд и прогнозираме, че индивидуалното потребление ще има отрицателен принос към ръста на БВП както през 2009, така и през 2010 година, каза Кристофор Павлов от УниКредит БулБанк.
Спадът с 85% на чуждестранния капитал за първите 4 месеца на годината ще се отрази по-тежко върху българската икономика, отколкото върху останалите нововъзникващи пазари в Европа, тъй като местният частен сектор финансираше растежа си през последните години предимно с чужд капитал. Голям е дисбалансът между вътрешните инвестиции и спестяванията, посочи още банкерът.
Ефектът на облекчение от спадащата инфлация се компенсира от увеличаващите се разходи за обслужване на кредити и рязкото влошаване на пазара на труда. Това пречи на очакваното нарастване на потребителските разходи, което би могло да смекчи остротата на протичащия спад в икономиката, смятат още от УниКредит БулБанк.
В контекста на фиксирания курс на българската валута, дефлационните сили ще увеличат интензивността си. Индексът, отчитащ базисната инфлация, ще започне да потъва по-бързо с ескалирането на спада в икономиката през втората половина на годината. Дефлационните сили допълнително ще черпят подкрепа от спада в международните цени на енергоресурсите, който се пренася във вътрешните цени на електроенергията и газа със значително забавяне във времето, поради спецификите на договора между Булгаргаз и Газпром. Едновременно с това ще е налице инфлационен натиск, свързан с административно регулиране на цени в началото на следващата година, когато процесът на хармонизация на акцизите се очаква да получи пореден тласък.
През последните месеци в България е предприето най-голямо разхлабване на фискалната политика в сравнение с останалите държави в региона, посочиха експертите на УниКредит БулБанк. Разхлабването на финансовата политика се изчислява на 4% от БВП, като ефекта на това, ако е бил насочен към българската икономика, не бе абсорбиран от нея. Значителна част от средствата отидоха в проекта АЕЦ Белене, което ги прави стимули за руската, а не за българската икономика.
Ще се наложи спешно оптимизиране на публичните разходи в момент, в който икономическата активност е намаляла, смятат банкерите.
Добрите страни на кризата са редуцирането на дефицита по текущата сметка , тъй като след края на глобалната криза това ще бъде нещо, което ще се толерира от инвеститорите. Възможността за промяна на сега действащия неустойчив модел на икономическия растеж, който се характеризира със силна зависимост на притока от външно финансиране, е вторият плюс на кризата, според Павлов.
Според него трябва да има промяна на стимулите в икономиката по начин, който ще направи възможно прехвърляне на производствени ресурси от сектори, ориентирани към вътрешното търсене, които се характеризират с редуциран потенциал за по-нататъшен растеж, към експортно-ориентирани производства и по-конкретно към производства на средно и високотехнологични продукти, характеризиращи се със средна и висока добавена стойност и ниска трудоемкост и енергоемкост.
От банката са обнадеждени след заявките за реформи, които новоизбраното правителство се амбицира да извърши. В същото време обаче ефектите от тях ще проличат едва след 7-8 години.
Икономическите ни прогнози са изготвени не само от екипа в България, но и с колегите от Милано и Виена, посочи Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на институцията. Според него секторът на недвижимите имоти и финансовия сектор няма да бъдат същите двигатели на растежа при възстановяване на икономиката. Те ще се възстановят, но не до този хиперентусиазиран статус на бързи печалби и висока рентабилност.
Положителните страни на кризата са, че сега всеки преоценява ефективността на бизнеса си, начина, по който печели, начина по който харчи и взема заеми, за да се пренастрои на един по-високоефективен и рационален режим.
Според Хампарцумян ако не се промени тенденцията на ниска производителност на труда, перспективите за устойчиво дългосрочно забогатяване у нас няма да се подобрят. Той посочи, че в момента има работни места, които не могат да бъдат защитени, като пример е текстилната индустрия, където всеки опит за защитаване на работни места, е безперспективен. Трябва да се защитават работни места, които са стратегически важни.
Очаква се цената на капитала на водещите банки да се удвои. Ако по същата логика се удвои и за българските банки, от 12 % може да отиде на 24%. В момента българският банков сектор споделя част от бремето на кризата – спадът в печалбите на банковата система се задълбочава и най-ниските стойности на печалбата, ако изобщо има печалба, ще бъдат догодина
Коментар
-
УниКредит Булбанк АД (Булбанк АД) (UN6129) източник: profit.bg 14 Юли 2009 12:53
УниКредит Булбанк прогнозира спад на БВП с 6%
Имаме ситуация, която наистина плаче за мерки, които да позволят изход от кризата в света и България, за да започне едно устойчиво развитие, заяви при представянето на икономическата прогноза на УниКредит Булбанк главният изпълнителен директор на банката Левон Хампарцумян.
Според Харпацумян, секторът на недвижимости и финансовият сектор при възстановяването на икономиката няма да бъдат двигател на растежа, както преди.
Икономически прогнози за 2009 година сочат, че няма съмнение, че ще бъде трудна година за целия свят и за България - няма как да бъде изключение. В момента обаче се случва процес, който има и положителна страна - всеки преоценява ефективността на бизнеса си и го пренастройва в по-ефективен и рационален вид. По думите на Хампарцумян, много често се говори, че сме най-бедната страна в ЕС, но много по-малко се говори, че сме с най-ниска производителност на труда. Ако това не се промени перспективите за дългосрочно и устойчиво забогатяване също няма да се променят и ще останат съмнителни. "Трябва да си вземем по един студен душ, да се изкъпем и да имаме социална отговорност", коментира той.
Спад на Брутния вътрешен продукт от 6% през тази година и от 3% през 2010 очакват икономистите на УниКредит Булбанк.
Според прогнозите на експертите от най-голямата банка в страната, българската икономика ще премине през по-продължителен период на икономически растеж под потенциалния в сравнение с останалите страни. Изнесените данни отчитат средномесечен спад със 17.7% на годишна база на индустриалното производство. За първите два месеца на второто тримесечие на годината този спад се изостря до 21.1%.
"Най-лошото за България предстои и изгледите за възстановяване на икономиката в момента изглеждат неясни и сравнително отдалечени във времето", смята главният икономист на УниКредит Кристофор Павлов.
Според експертите на УниКредит секторите, произвеждащи ниско технологични продукти с ниска добавена стойност отчитат по-голям спад в произведената продукция и продажбите от секторите, произвеждащи средно и високо технологични продукти със средна и висока добавена стойност.
Най-малък е спадът при т. нар. "ациклични сектори" като производството на храни и напитки. С най-сериозно забавяне са секторите, които в най-голяма степен се възползваха от бума в инвестициите и кредита, като строителството и недвижимите имоти. Павлов посочи, че трябва да се запазват работни места, които са стратегически важни и могат да изчезнат.
Коментар
-
Първоначално изпратено от e$tradeПървоначално изпратено от ATILAхахахахах!
Цървулковците голямо натискане натискат!
И как редуват изсипванията: Хим, БАКБ, ЦКБ, ПИБ, КТБ и пак и пак....
Смешници!
Колкото и пари да загуби един балък /бунак/ на БФБ все ще са малко....
П.П
Абе ти не си ли в лятна ваканция?
Коментар
-
Първоначално изпратено от DamodaranПървоначално изпратено от DinosaurПървоначално изпратено от ATILAхахахахах!
Цървулковците голямо натискане натискат!
И как редуват изсипванията: Хим, БАКБ, ЦКБ, ПИБ, КТБ и пак и пак....
Смешници!
... На това, че са много тясно скроени хорицата. Ама така е толкова си разбират, аз в БГ за уволне портфейлен мениждър не съм чувал, а вие?!
Коментар
-
Първоначално изпратено от ATILAхахахахах!
Цървулковците голямо натискане натискат!
И как редуват изсипванията: Хим, БАКБ, ЦКБ, ПИБ, КТБ и пак и пак....
Смешници!
Колкото и пари да загуби един балък /бунак/ на БФБ все ще са малко....
Коментар
-
Първоначално изпратено от DinosaurПървоначално изпратено от ATILAхахахахах!
Цървулковците голямо натискане натискат!
И как редуват изсипванията: Хим, БАКБ, ЦКБ, ПИБ, КТБ и пак и пак....
Смешници!
... На това, че са много тясно скроени хорицата. Ама така е толкова си разбират, аз в БГ за уволне портфейлен мениждър не съм чувал, а вие?!
Коментар
-
Първоначално изпратено от ОКОткога чаках уж позитивния атила да ни залее с негативната си информация за това колко негативизъм им в българина
ОК, вместо да се правиш на психолог, обясни ни кога (ама последно) ще фалира Химимпорт!
Хахахахахахах!
Може и за еврохолд ада се пробваш!
хахахахаххаха
Коментар
-
ОК
Откога чаках уж позитивния атила да ни залее с негативната си информация за това колко негативизъм им в българина
Коментар
Коментар