Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• Скъп ли е наистина ядрения ток

Отварям тази тема защото се оказва, макар и да има поне 10 нетрудни начина човек да достигне до извода, че ДНЕС ЯДРЕНИЯТ ТОК Е БЕЗУМНО СКЪП, изпитвам ужасно затруднение да убедя някои хора в съседни теми в това. Може лесно да се прочете и какво пишат специалистите по света, без да слушат Позитано 20, ТВ Алфа и подобни, но явно не се прави. Българите имат масово набити в главите някакви клишета от комунизма, тъй като идеологията на Ленин, КПСС и БКП включваше по неизвестни причини лозунги за тока, енергията и АЕЦ. Очевидно доверието в мене като непознат е близо до нула, има предпочитания и да се спори вместо да се приеме нещо, не знам ... Има и двама руски възпитаници, пък там както знаем всичко и постоянно се доказва с аргумента "много си тъп"

Първо моля не само да говорим тук за АЕЦ, но и само за себестойността на тока му. Защото се чувствам в някои ситуации като тенесист на който му забиват удар ляво-дясно-ляво. Казва ти "ядреният ток е евтин"- после "ВЕИ са грозни" - и после "добре е да си имаме евтин ядрения ток" и ти търчи нагоре-надолу за да му обясниш три изречения логично и подред

Ще поясня какво означава твърдението на Корнелия Нинова "Ядреният ток е най-евтин по дефиниция" тъй като то освен явния идиотизъм който включва видимо, включва по-подразбиране и някои други неща, а именно:

- говорим за статистическа величина, тъй като в света има 454 работещи реактора в момента и няма два от тях, на които себестойността на тока да е равна. Има такива на които цените се различават десетки пъти, а ако включим и изоставените в строеж може и стотици пъти, пък при авариралите може и да е хиляди пъти... Мантрата, че "в света няма АЕЦ на загуба" е чист идиотизъм и няма нищо общо с реалността.

- твърдението по подразбиране включва само реактори на които предстои изплащане на началната инвестиция. Това означава, че реакторите на Козлодуй, които се изплатиха поради хиперинфлация трябва да се изключат от твърдението, а не да се включват на първо място, както правят "специалистите" от Позитано 20. То е все едно да твърдя, че някаква кола ми е евтин защото е държавен, някой ми го е подарил и т.н. Та който е учил малко статистика знае, че от извадката първо се изваждат неподходящите единични примери.

-твърдението "ядреният ток е безумно скъп" се отнася по подразбиране ЗА ДНЕС, т.е за реактори които се строят или ще се строят, а не за такива строени преди 40-50 години които също трябва да се изключат. Знам, че е трудно да се намерят такива между работещите 454 тъй като в развитите държави почти никой не строи АЕЦ от над 30 години насам освен може би единични бройки, може би и с военни цели, но може да се справим и с този проблем.

- говорим по подразбиране за себестойност, а не за цена на пазара и то в точката на производство като Белене. Токът от АЕЦ вече е с безумно висока цена, но най-евтин на пазара поради дървените си динамични характеристики. С транспорта си до Турция би поскъпнал много, а до Черна гора би поскъпнал космически.

Та давайте с твърденията си ядрения ток според вас дали е евтин или скъп.
    Last edited by fon; 10.05.2019, 07:56.

• Pyramid
    replied
    Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
    Ма ти ако и в нощните смени не бачкаш а използваш да се забавляваш из нета, и от там ще те изхвърлят.
    Що бе, Импотецие? За отпуски не си ли чувал? Пък и тебе, по всяко време, е кеф човек да те нама'а.

Напиши коментар:

• Имхотеп
    replied
    Ма ти ако и в нощните смени не бачкаш а използваш да се забавляваш из нета, и от там ще те изхвърлят.

Напиши коментар:

• Pyramid
    replied
    Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

Не така измамник, а ето така:

Няма да спра докато не ми дадеш едни триста хиляди лева. Постигнал съм неща за които трябва да се плаща. Ипотеката на хапартамента струва пари и ако не платя, ще ме изгонят Дължа пари и на едни хора които стават нетърпеливи и могат да ми изтупат палтето всеки момент. Работя само нощни смени щото за друго не ме искат никъде и парите не стигат.
    Тъй че, трай си.

...
    - Сам ты дятел, подумал Штирлиц.
    Last edited by Pyramid; 11.09.2020, 11:02.

Напиши коментар:

• Имхотеп
    replied
    Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

Няма да спра, доде не се извиниш. Пък и тоя, „ некомпетентния”, постигна неща, до които твоята „компетентност”, не е в състояние да те доведе. Тъй че, трай си.
    Не така измамник, а ето така:

Няма да спра докато не ми дадеш едни триста хиляди лева. Постигнал съм неща за които трябва да се плаща. Ипотеката на хапартамента струва пари и ако не платя, ще ме изгонят Дължа пари и на едни хора които стават нетърпеливи и могат да ми изтупат палтето всеки момент. Работя само нощни смени щото за друго не ме искат никъде и парите не стигат.
    Тъй че, трай си.

Напиши коментар:

• Pyramid
    replied
    Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение
    https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/09...home_NaiNovoto
    Полша обяви план с $40 млрд. за първите ѝ ядрени блокове

И как поляците изпълниха еврогейските изисквания, че ще правят АЕЦ? Или много много не питат. Нашия тиквун нито АЕЦ ще направи, нито газапровод. Голям гей излезе нашия. От Гея по-голям гей излезе.
    Чак пък. „Излезе”.
    Винаги е бил.

Напиши коментар:

• vikhunter
    replied
    https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/09...home_NaiNovoto
    Полша обяви план с $40 млрд. за първите ѝ ядрени блокове

И как поляците изпълниха еврогейските изисквания, че ще правят АЕЦ? Или много много не питат. Нашия тиквун нито АЕЦ ще направи, нито газапровод. Голям гей излезе нашия. От Гея по-голям гей излезе.

Напиши коментар:

• Pyramid
    replied
    Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

ми то това на всички е ясно освен на ЗАЗА дето вееше тук един цени по времето на икономическата блокада заради корона вируса. и отказваше да разбере че това е конюктурна ситуация в резултат на не-работещата икономика и туризъм ...
    ...Не, че сега, много се е юрнала, разработила и т.н., де.
    - Абе, къде е Зац?

Напиши коментар:

• markov
    replied
    Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
    Енергийната борса затвори при средна цена 70.98 лева за мегаватчас

• 29.08.2020 | 16:54
    Еди спасявай веи-тата че ойде коня у ряката
    ми то това на всички е ясно освен на ЗАЗА дето вееше тук един цени по времето на икономическата блокада заради корона вируса. и отказваше да разбере че това е конюктурна ситуация в резултат на не-работещата икономика и туризъм ...

Напиши коментар:

• v_tin
    replied
    Енергийната борса затвори при средна цена 70.98 лева за мегаватчас

• 29.08.2020 | 16:54
    Еди спасявай веи-тата че ойде коня у ряката

Напиши коментар:

• Pyramid
    replied
    Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

Ще престанеш ли да споменаваш името ми във всеки един твой постинг, и да ме обиждаш само затова, че не съм ти дал 300 000 лева. Ами няма да ти дам, защото си измамник и си ме мамил и друг път. Също така не си никакъв изобретател, а точно обратното - некомпетентен с мания за величие,
    Няма да спра, доде не се извиниш. Пък и тоя, „ некомпетентния”, постигна неща, до които твоята „компетентност”, не е в състояние да те доведе. Тъй че, трай си.

Напиши коментар:

• Mateev
    replied
    Като се замисля, и Матейко е фен на (термо)ядрената енергия, дето реакторът ѝ работи от 5 милиарда години и вече е съвсем амортизиран та, никой не плаща за него.
    Ще престанеш ли да споменаваш името ми във всеки един твой постинг, и да ме обиждаш само затова, че не съм ти дал 300 000 лева. Ами няма да ти дам, защото си измамник и си ме мамил и друг път. Също така не си никакъв изобретател, а точно обратното - некомпетентен с мания за величие,

Напиши коментар:

• Pyramid
    replied
    Като се замисля, и Матейко е фен на (термо)ядрената енергия, дето реакторът ѝ работи от 5 милиарда години и вече е съвсем амортизиран та, никой не плаща за него.

Напиши коментар:

• Pyramid
    replied

А сигурно, щото не разбират, ше да е.
    Цитирам себе си, иначе как да река, че нямат (достатъчно) слънце.

Напиши коментар:

• Pyramid
    replied
    Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение
    https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/08...home_NaiNovoto

Тия нямаше ли да правят най-големия соларен парк. Слънце ли не им стига, че тръгнали АЕЦ да правят.
    А сигурно, щото не разбират, ше да е.

Напиши коментар:

Working...
X