Отварям тази тема защото се оказва, макар и да има поне 10 нетрудни начина човек да достигне до извода, че ДНЕС ЯДРЕНИЯТ ТОК Е БЕЗУМНО СКЪП, изпитвам ужасно затруднение да убедя някои хора в съседни теми в това. Може лесно да се прочете и какво пишат специалистите по света, без да слушат Позитано 20, ТВ Алфа и подобни, но явно не се прави. Българите имат масово набити в главите някакви клишета от комунизма, тъй като идеологията на Ленин, КПСС и БКП включваше по неизвестни причини лозунги за тока, енергията и АЕЦ. Очевидно доверието в мене като непознат е близо до нула, има предпочитания и да се спори вместо да се приеме нещо, не знам ... Има и двама руски възпитаници, пък там както знаем всичко и постоянно се доказва с аргумента "много си тъп"
Първо моля не само да говорим тук за АЕЦ, но и само за себестойността на тока му. Защото се чувствам в някои ситуации като тенесист на който му забиват удар ляво-дясно-ляво. Казва ти "ядреният ток е евтин"- после "ВЕИ са грозни" - и после "добре е да си имаме евтин ядрения ток" и ти търчи нагоре-надолу за да му обясниш три изречения логично и подред
Ще поясня какво означава твърдението на Корнелия Нинова "Ядреният ток е най-евтин по дефиниция" тъй като то освен явния идиотизъм който включва видимо, включва по-подразбиране и някои други неща, а именно:
- говорим за статистическа величина, тъй като в света има 454 работещи реактора в момента и няма два от тях, на които себестойността на тока да е равна. Има такива на които цените се различават десетки пъти, а ако включим и изоставените в строеж може и стотици пъти, пък при авариралите може и да е хиляди пъти... Мантрата, че "в света няма АЕЦ на загуба" е чист идиотизъм и няма нищо общо с реалността.
- твърдението по подразбиране включва само реактори на които предстои изплащане на началната инвестиция. Това означава, че реакторите на Козлодуй, които се изплатиха поради хиперинфлация трябва да се изключат от твърдението, а не да се включват на първо място, както правят "специалистите" от Позитано 20. То е все едно да твърдя, че някаква кола ми е евтин защото е държавен, някой ми го е подарил и т.н. Та който е учил малко статистика знае, че от извадката първо се изваждат неподходящите единични примери.
-твърдението "ядреният ток е безумно скъп" се отнася по подразбиране ЗА ДНЕС, т.е за реактори които се строят или ще се строят, а не за такива строени преди 40-50 години които също трябва да се изключат. Знам, че е трудно да се намерят такива между работещите 454 тъй като в развитите държави почти никой не строи АЕЦ от над 30 години насам освен може би единични бройки, може би и с военни цели, но може да се справим и с този проблем.
- говорим по подразбиране за себестойност, а не за цена на пазара и то в точката на производство като Белене. Токът от АЕЦ вече е с безумно висока цена, но най-евтин на пазара поради дървените си динамични характеристики. С транспорта си до Турция би поскъпнал много, а до Черна гора би поскъпнал космически.
Та давайте с твърденията си ядрения ток според вас дали е евтин или скъп.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Скъп ли е наистина ядрения ток
Collapse
X
-
Скъп ли е наистина ядрения ток
Last edited by fon; 10.05.2019, 08:56.Тагове: Отмаркиране на всички
-
dmm, Станишев подари хидрогенераторите от Белене на Русия, абсолютно без пари, а струваха милиарди и тогава от АЕЦ-Козлодуй контрираха, че на тях са им жизнено необходими, понеже техните са дефектни, но нас ни управляваха комсомолци=олигофрени от рода на Росната ливада и тези другари даже никой не ги закопча, а само имаше имагинерно дело за изгубени два листа секретно инфо - нашите магистрати действат на принципа - колкото е по-маловажно деянието, токова е по-желано, тъй като щом няма престъпление, няма нужда от събиране на доказателства и накрая символично удрят една условна присъда по взаимно съгласие, за да усвоят после едни бонуси.
-
Руски токамак поставя рекорд в гонитбата за вечна енергия
13.07.2025
Докато светът търси изход от енергийните и климатичните кризи, учени от водещи държави се надпреварват да създадат нов вид енергия – чиста, безопасна и почти неизчерпаема. В центъра на тази надпревара е едно загадъчно устройство с формата на гигантскa поничка: токамакът.
Това е не просто машина – това е сърцето на бъдещите термоядрени реактори. Машина, в която учените се опитват да „възпроизведат Слънцето на Земята“, като сливат водородни ядра и освобождават огромни количества енергия. Ако успеят, ще имаме електричество без вредни емисии, без отпадъци и без нужда от въглища, газ или уран. Как работи токамакът?
Токамакът е кръгла камера, обвита в мощни магнити, в която се нагрява газ до такава степен, че той се превръща в плазма – състояние на материята, при което атомите се разделят на ядра и електрони. При температури над 100 милиона градуса – по-горещо от ядрото на Слънцето – ядрата на водорода могат да се слеят в по-тежки елементи като хелий и да освободят енергия.
Но задържането на тази свръхгореща плазма не е лесно. Не можеш да я сложиш в какъвто и да е съд – тя ще го изпари. Затова се използват магнитни полета, които я „държат“ във въздуха, без да докосва стените. Именно това прави токамака толкова впечатляващ – той „опитомява“ най-мощната сила във Вселената. Руският Т-15МД – тихият конкурент на Запада
Докато светът следи със затаен дъх строежа на международния мегапроект ITER във Франция, Русия тихо развива свой собствен реактор – Т-15МД, базиран в Курчатовския институт в Москва.
Макар и по-малък от ITER, Т-15МД впечатлява със своята гъвкавост и амбиция. Реакторът е оборудван с най-модерните системи за нагряване и контрол на плазмата и служи като изпитателен полигон за технологии, които ще бъдат използвани в бъдещи комерсиални реактори.
И макар мнозина да не са чували за него, в началото на 2025 г. именно Т-15МД постигна един от най-важните си успехи – плазмен разряд с ток от 500 хиляди ампера, което е абсолютен рекорд за тази установка и важна крачка към по-дълги и стабилни реакции. Защо това има значение?
Термоядреният синтез изисква не просто висока температура, а и стабилен разряд – ток, който да поддържа плазмата в желаната форма и положение. Колкото по-силен и дълъг е токът, толкова по-близо сме до „енергиен пробив“ – моментът, в който реакторът ще произвежда повече енергия, отколкото е необходима за поддържането му.
Постигането на 500 kA е двойно повече от предишния рекорд на Т-15МД, като заедно с него е постигната и нова форма на плазмата – така наречената „вытянутая конфигурация“, която позволява по-добра стабилност и контрол.
В следващите години се планира достигане на 1 милион ампера и импулси с продължителност над 20 секунди. За сравнение – реакторите от старо поколение можеха да поддържат плазма за не повече от 1–2 секунди.
Надеждите за „вечна енергия“ не са само руски. В момента се развиват и други проекти:- ITER – флагманът на термоядрената наука, строен с участието на ЕС, САЩ, Русия, Китай и Япония;
- SPARC (САЩ) – по-малък, но с амбиция да е първият с реален енергиен добив още през 2027 г.;
- KSTAR (Южна Корея) – водещ в дългите импулси (30 секунди при 100 млн. градуса);
- Китай – развива паралелни токамаци и нови типове реактори.
До края на 2026 г. се очаква:- Постигане на ток от 1 до 2 милиона ампера;
- Импулси с продължителност до 40 секунди;
- Тестове с нови материали за реакторните стени и системите за охлаждане;
- Симулиране на реални работни условия за бъдещи реактори от т.нар. тип DEMO – следващата крачка след ITER.
Макар „вечната енергия“ да звучи като научна фантастика, реалността вече ни доближава до нея. Руският токамак Т-15МД е доказателство, че страната инвестира сериозно в едно от най-обещаващите направления в енергетиката. Докато светът следи за първата светлина в ITER, в Москва вече проблясва електрическият път към Слънцето.
Напиши коментар:
-
Възможно прикриване на дефекти в АЕЦ „Козлодуй“?
12.07.2025
Сериозни съмнения за умишлено прикриване на технически дефекти в ключово оборудване на АЕЦ „Козлодуй“ бяха повдигнати, след като официални отговори от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) и ръководството на централата се оказаха в противоречие с вътрешни документи на самата АЕЦ. Става въпрос за електродвигателите на главните циркулационни помпи (ГЦП) на 5-и и 6-и енергоблок – съоръжения, които имат пряко отношение към ядрената безопасност на страната.
Информацията бе разпространена от народния представител от „Възраждане“ Йордан Тодоров, който отправи писмено питане до министъра на енергетиката, придружено от серия документи и вътрешни протоколи от самата централа.
Според официалните отговори, получени от АЯР и АЕЦ „Козлодуй“, всички 10 електродвигателя – по 4 на енергоблок и 2 резервни – са напълно работоспособни и с удължен срок на експлоатация. Тодоров обаче оспорва тази информация като невярна и подвеждаща.
„Описвам наглия начин, по който АЯР и АЕЦ „Козлодуй“ дават заблуждаваща информация за състоянието на оборудване, от което зависи ядрената ни безопасност. А ме лъжат, защото не знаят, че аз разполагам с реални документи, подписани от самата централа през 2023 г. и 2024 г.“, заявява депутатът.
Като доказателство той посочва конкретни вътрешни документи, подписани от заместник-изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй“ Андрей Красночаров, в които се посочва, че резервните електродвигатели с инвентарни номера 23301 и 26012 имат сериозни технически дефекти. Осъществени опити за ремонт – както в Румъния, така и в България – са се оказали неуспешни.
„АЕЦ „Козлодуй“ на практика не разполага с резервни електродвигатели за ГЦП. Това означава, че при повреда на един от работещите, блокът трябва да бъде спрян. Като най-тежки последствия в анализите за безопасност, заклинване на ГЦП се разглежда дори като сценарий, който може да доведе до стопяване на активната зона“, подчертава Тодоров.
Той настоява, че когато става въпрос за ядрена безопасност, „няма място за лъжи, укриване и протекционизъм“. Според него подобно поведение представлява пряка заплаха за националната сигурност на страната. Сигнал до ДАНС
В отговор на разминаванията и възможното укриване на съществени данни, Йордан Тодоров съобщи, че подготвя официален сигнал до Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). Той подчерта, че случаят не може да се разглежда само като административно нарушение, а като системна и целенасочена манипулация, която може да застраши живота и здравето на хората.
„Недопустимо е това, което се твърди в официалния отговор от АЯР. Подобно поведение е заплаха за националната сигурност на държавата ни“, казва още депутатът.
Тодоров настоява за пълна проверка на действията на Агенцията за ядрено регулиране, ръководството на АЕЦ „Козлодуй“, както и за установяване на евентуална намеса на политически или икономически интереси, които биха могли да стоят зад прикриването на информацията.
Напиши коментар:
-
А соларната енергия как се изхвърля, нямам думи просто, това е огромно разхищение. Когато може да се произвежда, просто не се произвежда защото на никой не му трябва. Може да се произвеждат енергоносители с нея, които могат да се складират и да бъде използвана след стотици години, когато на някой му трябва. В също време - войни за петрол и такива суровини, вместо с тези средства за войните да направят производства и всички да печелят от това.
Напиши коментар:
-
barbaron, от Германия може да си купиш въглеводороди на цена 12-16 ст. за килограм или това е топлинна енергия по 1ст. за киловатчас. И няма кой да им ги купи, защото пускат оферти в Азия. Само да се светнат азиатците как да ги използват и ще им ги приберат подарък, сигурно има 1000 руснака които знаят как. Един от фасове от цигари правеше синтетичен бензин.
- Ако някой им ги вземе, ще направи едно голямо добро дело. Защото отработилите масла има много лесен начин да се филтрират и изчистят, после ги продават на хората с малко присадки и колите горят масло, как няма да гори масло като то е на 1000 000 километра. Не е скъпо да използват свежа петролна база от рафинериите, но това нещо - филтрирано масло го пробутват за екологично. Какво му е екологичното - натоварна катализатора и му прегаря и разрушава керамиката, после този автомобил дими. Вземаш им го и го правиш на гориво за отопление, което ще се изгори при много специални условия до въглероден диоксид и вода.Last edited by supertrader; 10.07.2025, 14:41.
Напиши коментар:
-
Първоначално изпратено от dmm Разгледай мнениеЯдерный СКАНДАЛ! Украина СКРЫЛА АВАРИЮ на Южно-Украинской АЭС?!
Напиши коментар:
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
В началото беше така - централи се правеха на всяка една категория земя. После обаче залегна като член в Закона за ВЕИ, че могат да се правят само по високите категории, при които земята е неплодородна.
Хайде заповядай- https://www.youtube.com/watch?v=kueXBjMcI0Q
Напиши коментар:
-
Първоначално изпратено от dmm Разгледай мнениеА кога ще ни плащат за да ползуваме ток в 12 на обед, доколкото си спомням точно ти се кълнеше в това нещо
Въпреки че (отново) е станала малко по-изгодна за потребителите, които могат да прехвърлят потреблението си към часовете извън пиковия период, тарифата Tempo вече не е толкова привлекателна, колкото беше преди. Въпреки това тарифата Tempo предлага намаления между 30 % и 45 % от цената извън пиковия период в сини и бели дни. От друга страна, цените на kWh в червените дни са повече от 3 пъти по-скъпи.- Тарифа за синия ден: 0,1552 евро за пиковите часове и 0,1288 евро за часовете извън пиковите часове;
- тарифа за белия ден: 0,1792 евро за пиковите часове и 0,1447 евро за часовете извън пиковите часове;
- тарифа за червения ден: 0,6586 евро за пиковите часове и 0,1518 евро за часовете извън пиковите часове.
- 22 червени дни: разпределени от 1ᵉʳ ноември до 31 март, без съботите и неделите;
- 43 бели дни: разпределени през цялата календарна година, без неделите;
- 300 сини дни (или 301 във високосна година): всички неделни дни са сини дни.
- 16 пикови часа: от 6:00 до 22:00 часа;
- 8 непикови часа: от 22:00 до 6:00 часа.
Last edited by barbaron; 07.07.2025, 11:16.
Напиши коментар:
-
Първоначално изпратено от dmm Разгледай мнение
хахахаха, ако се разходиш в дунавската равнина най вероятно поне 50% от нея е направо 11 категория, за пътя варна балчик да не говорим, там сигурно е около 12 категория земята че са нацвъкали тези соларки, но говоря за пътя край морето, а навътре
Напиши коментар:
-
Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение"Никога ФЕЦ няма да задминат АЕЦа в България..."(група съвецки учЕни)
Та тъй за няма и половината време от строежа на атомен чайник...си имате такава генерация.
ако Чаира не беше саботирана, сега щяхме да сме с почти най-евтиния ток в Европа...
Да не говорим кога работи едното и кога другото, но това за теб е забранена по договор тема
Напиши коментар:
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
Ами трябва да провериш. Вероятно земята е 9-та или 10-та категория, иначе никой няма да издаде разрешение за строеж.
Напиши коментар:
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
Всеки един терен позволява направата на фотоволтаична централа, стига да го огрява слънцето. Желателно е обаче да се използват неплодородни и неизползваеми за нищо друго земи. Например каменисти почви, на които не може да поникне трева, камо ли дървета.
Но какво да се прави, щом сее бг народа фотоволтаици, то и ще бере череши по 15лв килото. Всеки народ заслужава управляващите го
Напиши коментар:
-
"Никога ФЕЦ няма да задминат АЕЦа в България..."(група съвецки учЕни)
Та тъй за няма и половината време от строежа на атомен чайник...си имате такава генерация.
ако Чаира не беше саботирана, сега щяхме да сме с почти най-евтиния ток в Европа...
Напиши коментар:
Напиши коментар: