IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
    fon. нали имаме ВЕИ, сметките въобще не вървят на намаляване, сигурно в Румъния им се отразяват наобратно. Те нали имат много петрол собствен, ако не бяха ядрените им реактори още щяха да си правят ток с дизелови централи.
    Ами те румънците тъпи, бе. Не могат да разберат тези неща дето ти ги разбираш. И сърбите тъпи - планират 50% ток от ВЕИ до 2040-та, вместо да си направят един руски АЕЦ
    https://balkangreenenergynews.com/se...share-by-2040/

    И македонццицте тъпи - 46% ток от ВЕИ до 2025г.
    https://balkangreenenergynews.com/no...rcent-by-2025/

    Само ние сме умни и знаем, че "ядреният ток е най-евтин". Даже кака Корни каза, че така било "по дефиниция". Но американците ни мразят и не искат да си имаме евтин ток от АЕЦ.

    Last edited by fon; 13.02.2022, 01:57.

    Коментар


    • fon. нали имаме ВЕИ, сметките въобще не вървят на намаляване, сигурно в Румъния им се отразяват наобратно. Те нали имат много петрол собствен, ако не бяха ядрените им реактори още щяха да си правят ток с дизелови централи.
      D.Y.F-091066

      Коментар


      • В Румъния хората протестират да им се намалят сметките със строеж на повече ВЕИ
        https://balkangreenenergynews.com/ac...re-renewables/

        У нас пенциите по селата още вярват в "евтиния ядрен ток" и "скъпите ВЕИ"

        Коментар


        • Европейски учени с голям пробив в термоядрения синтез

          Европейски учени казват, че са направили голям пробив в стремежа си да развият практически термоядрен синтез - енергийният процес, който захранва звездите, пише БиБиСи.

          Базираната в Обединеното кралство лаборатория JET разби собствения си световен рекорд за количеството енергия, което може да извлече чрез притискане на две форми на водород.

          Ако ядреният синтез може да бъде успешно пресъздаден на Земята, той притежава потенциала на практически неограничени доставки на нисковъглеродна енергия с ниска радиация.

          Експериментите произвеждат 59 мегаджаула енергия за пет секунди (11 мегавата мощност). Това е повече от двойно повече от постигнатото при подобни тестове през 1997 г.

          Това не е огромна мощност - достатъчно, за да заври вода за 60 чайника - но значението е, че потвърждава решенията за дизайн, които са направени за още по-голям термоядрен реактор, който сега се изгражда във Франция.

          "Експериментите на JET ни поставят една крачка по-близо до синтеза", каза д-р Джо Милнс, ръководител на операциите в реакторната лаборатория. "Ние демонстрирахме, че можем да създадем мини звезда вътре в нашата машина и да я задържим там за пет секунди и да постигнем висока производителност."

          Съоръжението ITER в Южна Франция се поддържа от консорциум от световни правителства, включително от държави-членки на ЕС, САЩ, Китай и Русия. Очаква се това да бъде последната стъпка в доказването, че термоядреният синтез може да стане надежден доставчик на енергия през втората половина на този век.

          Експлоатацията на електроцентралите на бъдещето, базирани на термоядрен синтез, няма да произвежда парникови газове и само много малки количества краткотрайни радиоактивни отпадъци.

          "Тези експерименти, които току-що завършихме, трябваше да проработят", каза изпълнителният директор на JET проф. Иън Чапман. "Ако не бяха, тогава щяхме да имаме истински опасения дали ITER може да постигне целите си. Това беше висок залог и фактът, че постигнахме това, което направихме, се дължи на брилянтността на хората и тяхното доверие в научните усилия".

          Синтезът работи на принципа, че енергията може да бъде освободена чрез притискане на атомни ядра, а не чрез разделянето им, както в случая на реакциите на делене, които задвижват съществуващите ядрени електроцентрали.

          В ядрото на Слънцето огромните гравитационни налягания позволяват това да се случи при температури от около 10 милиона градуса по Целзий. При много по-ниските налягания, които са възможни на Земята, температурите за производство на синтез трябва да бъдат много по-високи - над 100 милиона градуса по Целзий.

          Не съществуват материали, които да издържат на директен контакт с такава топлина. И така, за да постигнат синтез в лаборатория, учените са разработили решение, при което свръхнагрят газ или плазма се държи в магнитно поле с форма на поничка.

          Съвместният европейски торус (JET), разположен в Кълъм в Оксфордшир, е пионер в този подход на синтез от близо 40 години. И през последните 10 години той бе конфигуриран да възпроизведе очакваната настройка на ITER.

          Предпочитаното "гориво" на френската лаборатория за плазмата ще бъде смес от две форми или изотопи на водород, наречен деутерий и тритий.

          JET беше помолен да демонстрира облицовка за 80-кубичния тороидален съд, обхващаща магнитното поле, което би работило ефективно с тези изотопи.

          За своите рекордни експерименти през 1997 г. JET използва въглерод, но въглеродът абсорбира тритий, който е радиоактивен. Така за последните тестове бяха изградени нови стени за съда от металите берилий и волфрам. Те са 10 пъти по-малко абсорбиращи.

          След това научният екип на JET трябваше да настрои своята плазма, за да работи ефективно в тази нова среда.

          "Това е зашеметяващ резултат, защото те успяха да демонстрират най-голямото количество енергия, произведена от синтез от което и да е устройство в историята", коментира д-р Артър Търъл, автор на "Строителите на звезди: Ядреният синтез и надпреварата за захранване на планетата".

          "Това е забележително, защото те демонстрираха стабилност на плазмата в продължение на пет секунди. Това не звучи много дълго, но в ядрен мащаб, това е много, много дълго време. И тогава е много лесно да преминете от пет секунди на пет минути, пет часа или дори повече."

          JET всъщност не може да работи повече, защото медните му електромагнити стават твърде горещи. За ITER ще се използват свръхпроводящи магнити с вътрешно охлаждане.

          Обемът на тороидалния съд на ITER ще бъде 10 пъти по-голям от този на JET. Надяваме се, че френската лаборатория ще стигне до рентабилност. Търговските електроцентрали, които ще се появят след това, трябва да покажат нетна печалба, която може да бъде подадена в електрическите мрежи.

          Остават много технически предизвикателства. В Европа по тези предизвикателства се работи от консорциума Eurofusion, който включва около 5000 научни и инженерни експерти от целия ЕС, Швейцария и Украйна.

          Съобщението за синтеза е страхотна новина, но за съжаление няма да помогне в нашата битка за намаляване на ефектите от изменението на климата, пише анализатор в БиБиСи.

          Има огромна несигурност кога термоядрената енергия ще бъде готова за комерсиализация. Една оценка предполага може би 20 години. Тогава синтезът ще трябва да се увеличи, което би означавало забавяне с може би още няколко десетилетия.

          И тук е проблемът: необходимостта от безвъглеродна енергия е спешна - и правителството обеща, че цялото електричество в Обединеното кралство трябва да бъде с нулеви емисии до 2035 г. Това означава ядрена енергия, възобновяеми източници и съхранение на енергия.

          По думите на Джон Амос: "Синтезът не е решението до 2050 г. за нетна нула. Това е решение за енергия за обществото през втората половина на този век."

          Коментар


          • Реактор с термоядрен синтез в Китай е успял 17 минути да поддържа температура, пет пъти по-висока от тази на слънцето.


            Това съобщение се появи в държавни медии след задействането на т. нар. изкуствено слънце. Според агенция "Синхуа" и държавната телевизия CGTN т.нар. Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) е достигнал при експерименталното му пускане температура 70 млн. градуса по Целзий.


            "Изкуственото слънце", направило подобен пробив според държавните медии и "Саут чайна морнинг пост", е само едно от трите подобни китайски съоръжения и се намира в Анхуей, Източен Китай (другите два са в Чънду и Ухан).


            Новината обаче не е в достигнатата температура, а в продължителността. През май EAST работеше при температура 120 млн. градуса, но в продължение едва на 101 секунди. Също през май бе достигнат пик от 160 млн. градуса (10 пъти колкото слънцето), но за 20 секунди. Последният опит е с поддържане на температура 70 млн. градуса в продължение на 1056 секунди - доста по-ниска, но постоянна за толкова дълъг период.


            Със сливане, а не с делене

            Целта на проекта е да се създаде възможност за неограничено производство на чиста енергия. Използваният метод - ядрен синтез - представлява сливане на атоми (например на водород и хелий), а не делене (като в конвенционалните атомни централи) при много висока температура. Така звездите освобождават огромни количества енергия.


            Имитацията на този процес е цел на много експериментални разработки, но прилагането му на практика остава далеч. Големият въпрос е как освобождаващият няколко пъти повече енергия от ядреното делене термоядрен синтез да се осъществява отвъд лабораторни условия.
            Успехът на такива проекти се смята за ключа към бъдеще с огромни запаси от чиста енергия - синтезът за разлика от деленето не натрупва отпадък.


            Работещите за него обаче се сблъскват с два основни проблема. Първо, поддържането на висока температура (над 100 млн. градуса) и, второ, стабилизирането ѝ за дълъг период. Има и други - например как да се отдели повече енергия от погълнатата за задействането на реакцията. В последното бе постигнат малък пробив миналия месец, но на лабораторно ниво.


            "Скорошната операция положи солидна научна и експериментална основа за управлението на реактор с термоядрен синтез", цитира "Синхуа" Гонг Сянзу, изследовател от Китайската академия на науките, водил експеримента.


            Проектът се оценява на стотици милиарди евро и ще продължи поне до юни в експериментална фаза. Пекин същевременно гледа няколко десетилетия напред с идеята да започне да захранва с енергия от такъв синтез милиони домове в периода между 2040 и 2050 г.


            Опитите се увеличават

            Токамак (думата, с която се обозначават съоръжения от типа на "слънцето", идва от руско съкращение за "тороидальная камера с магнитными катушками") е устройство, създаващо и удържащо високотемпературна плазма.


            Китай наскоро обяви, че е готов да да предостави техническа подкрепа на друг мегапроект за реактор с ядрен синтез в Марсилия.


            Всъщност френският експеримент е най-амбициозният - International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) ще е най-големият в света, когато бъде завършен и в него участва и Китай. Великобритания също работи по собствен проект, но предстои да бъде избрано мястото. Съединените щати, Русия, Австралия и Южна Корея също експериментират с термоядрения синтез.


            Решенията са различни, но целта е една и съща - термоядреният синтез, от източник на енергия за космически кораби от научната фантастика да се превърне в ключ към бъдещето.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
              И каква стана тя сега:

              И производителите на втечнен газ предлагат дългосрочни договори на Европа


              Газовите компании настояват за дългосрочна обвързаност, за да могат да финансират развитието на проекти, но днес са доволни от спот доставките

              И големите производители на втечнен газ, например Катар, предлагат на Европа да купуват газ през дългосрочни договори, пише в коментар Ройтерс.345423/[/url]
              само че колко струва да опънеш един газовоз от катар до гърция или другада до европа и колко е газта по тръбата. Всъщност руснаците направиха поток 2 заради таксите- смятах че ще им излиза с около 15-18 долара по евтино. Всеки иска дългосрочен договор- това не са малко пари за да кажеш- майната им- гледат в перспектива поне 10-15г

              Коментар


              • А бе как се казва на матеев фирмата- някакъв линк??

                Коментар


                • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                  markov, очакваш цената да падне ли ? Това не са борсови цени, борса за ток няма как да се направи..някакъв картел само може.
                  Ми логично е.
                  На вън слънце пече следователно волтаиците поне днес трябва да правят нещо.
                  Климатиците не бичат яко щото е топличко следователно товара трябва да е по-нисък.

                  Ама пусти му и картел ......
                  Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                  Коментар


                  • markov, очакваш цената да падне ли ? Това не са борсови цени, борса за ток няма как да се направи..някакъв картел само може.
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение
                      Макрон обяви "ядрен ренесанс" във Франция и поиска 14 нови реактора

                      https://m.dnevnik.bg/sviat/2022/02/1...a_i_poiska_14/

                      Тука, някои закриваха ядрената енергетика в Европа
                      Време е да завършим Белене че вече не се търпи ..... за днес 18 градуса пък тока пак 411 лева за МВтЧ
                      Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                      Коментар


                      • Макрон обяви "ядрен ренесанс" във Франция и поиска 14 нови реактора

                        https://m.dnevnik.bg/sviat/2022/02/1...a_i_poiska_14/

                        Тука, някои закриваха ядрената енергетика в Европа
                        Last edited by aleks262; 11.02.2022, 08:45.

                        Коментар


                        • С голям кеф чакам софиянци да минат на квартални слънчеви топлофикации.
                          Предлагаме на Брюксел ТЕЦ само през зимата и квартални слънчеви топлоцентрали - Като част от пренастройване на политиките и мерките по плана за възстановяване и устойчивост и на новата програма...

                          Коментар


                          • И каква стана тя сега:

                            И производителите на втечнен газ предлагат дългосрочни договори на Европа


                            Газовите компании настояват за дългосрочна обвързаност, за да могат да финансират развитието на проекти, но днес са доволни от спот доставките

                            И големите производители на втечнен газ, например Катар, предлагат на Европа да купуват газ през дългосрочни договори, пише в коментар Ройтерс. Дългосрочните договори за природен газ са една от спорните теми между Европа и "Газпром" - компанията е категорична, че може да увеличи доставките веднага, но само през дългосрочна обвързаност. Около 40-50% от доставките на газ за Стария континент обаче са през спот пазара.

                            В световен мащаб около 70% от доставките на втечнен газ се извършват по контракти със срок от 10-25 години, допълва още Ройтерс.

                            Всички компании, добиващи газ, предпочитат дългосрочни договори, за да могат да планират своите инвестиционни разходи за развитие на находища. Те са на мнение, че краткосрочните доставки са предпоставката за ценовата волатилност, на която сме свидетели днес, особено в комбинация на целите за климата или икономическото възстановяване от пандемията.

                            Катар например настоява за дългосрочни, индексирани с цените на петрола, договори за доставка на природен газ. Компаниите включват също така и клаузи в договорите си, които забраняват пренасочване на доставките, което е незаконно в Европа, и така много европейски държави не могат да получат газ от Катар.

                            И американските компании предпочитат дългосрочните контракти, за да могат да финансират своите проекти и терминалите за втечняване на суровината.

                            В момента обаче, заради високите цени на пазара, повечето продавачи на втечнен газ всъщност са много доволни на спот поръчките, а купувачите реално са на загуба. Но само след няколко години ролите вероятно ще се сменят, коментират анализатори от S&P Global Platts.

                            Позицията на ЕС по повод договорите за доставка на газ е много ясна - дългосрочните договори могат да ограничат потоците на газ в Европа. Институциите в общността окуражават спот доставките, защото те подкопават доминиращата роля на Русия на европейския газов пазар. Спот доставките могат да бъдат от полза за потребителите със своите по-ниски цени, но във времена, когато пазарите са спокойни.

                            Реално либерализацията на газовия пазар в Европа донесе съществени ползи за Европа, защото цените бяха под средните спрямо обвързаните с петролните цени доставки от Русия, коментират и от Vortexa, компания, специализирана в енергийни анализи. Подобно заключение направиха и от Международната агенция за енергетика (МАЕ) в края на миналата година.

                            Европейската комисия (ЕК) препоръча на страните от общността да не подписват договори за доставка на газ, които са със срок след 2049 година. Подобни обвързаности не трябва да създават пречки за навлизането на възобновяемите активи и нисковъглеродните горива.

                            ЕС планира да се превърне във въглеродно неутрална икономика след 2050 година. За много анализатори това означава, че през следващите 5-10 години Европа ще започне да намалява потреблението на газ за сметка на по-зелени енергоизточници, включително и водород.

                            https://www.investor.bg/evropa/334/a...evropa-345423/
                            Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                            Коментар


                            • https://www.pnas.org/content/119/1/e2118161119

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                                Валят , валят от небето......даже получих покана от енергото да ходя да ми давали пари заради отрицателните цени в главата на фоня ......
                                ...+ бонус за бръмбарите.

                                Коментар

                                Working...
                                X