IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Всичко за радиоактивните елементи, радиацията и атомните бомби

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Какво разбрах за атомните бомби от позицията на неспециалист?

    1. Използват се за различни цели, което предполага различна конструкция, различни носители и различни поразяващи фактори

    2. Тактическите ядрени оръжия са предназначени за употреба на фронтовата линия или в близост до нея. Те са с малка мощност и основното им предназначение е да спомогнат за постигането на победа на фронтовата линия. Носители са крилати ракети или дори снаряди.

    3. Стратегическите ядрени оръжия имат възпираща цел, Предначначени са да плашат противника въобще да не си помисля да напада. Имат голяма мощност и голям обхват, като носителите могат да бъдат самолети, балистични ракети, кораби и подводници.

    4. Има бомби за терористични цели - това са мръсните бомби. Предназначението им е разпръсване на радиация с цел предизвикване на страх и паника сред населението.

    5. Има бомби с цел отмъщение или възмездие. Това са солените бомби, специално конструиране да разпръснат огромно количество радиация, при това от такива изотопи с голям период на полуразпад, които ще направят огромни площи негодни за живеене за много дълък период от време.

    6. Има бомби, които отделят огромно количество енергия, но със сравнително малко радиация. Това са бомби, предназначени да унищожават инфраструктурата и живата сила на противника най-вече в големите градове и мегаполиси.

    7. Има бомби, които са точно обратното - отделят малко енергия, но огромно количество радиация. Това са неутронните бомби, предназначени да унищожат живата сила на противника, но в същото време да нанесат колкото се може по-малко щети на инфраструктурата.

    8. При евентуална ядрена война и взривяване на атомна бомба, хората, които останат живи, няма да са наясно кой точно вид бомба е взривен. Няма да са наясно дали радиацията ще спадне бързо или ще остане силна десетки години. Няма да са наясно и какъв е радиусът на зарзените с радиация площи, за да могат да ги напуснат възможно най-бързо. Няма да са наясно къде да се крият и къде могат да живеят. Няма да са наясно каква храна могат да ядат и каква вода могат да пият.

    За получаването на поне малко от малко на някаква информация по всичките интересуващи ги въпроси няма да има кого да попитат, защото най-вероятно на първия етап от постапокалиптичното общество ще са се разпаднали всички държавни и обществени служби. Всеки един останал жив човек ще бъде оставен на собствените му решения и действия, които най-вероятно ще са грешни по причина липса на информация.

    И веднага възниква въпросът как останалите живи да повишат шансовете си за оцелявание?

    И отговорът е много прост - необходима им е информация, за да могат да вземат правилни решения. Необходим им е миниатюрен измерителен уред на батерии, който да измерва радиацията в реално време, и да се стои непрекъснато включен. Уреда трябва да има звуков и светлинен сигнал при възникване на аларма, предупреждаваща за прекалено високи дози радиация.

    С това уредче ще се излиза на открито и ще се търсят маршрути на движение в зони с по-ниска радиация. Ще се търсят източници на храна с по-ниска радиация. Ще се търсят източници на вода с по-ниска радиация. Ще се търсят подслони с по-ниска радиация или места за постоянно живеене пак с по-ниска радиация.

    Тоест притежаването на такова уредче е животоспасяващо и силно ще вдигне вероятността за оцеляване и за получаване на колкото се може по-ниски дози облъчване от йонизиращата радиация. Уредчето трябва да бъде персонално (всеки да си има свое), за да може да натрупва и показва кумулативната доза, получена от дадения човек.

    И последно - уредчето трябва да бъде закупено преди да започне ядрената война, защото след нея няма къде да бъде намерено и няма как да бъде закупено дори и човек да разполага със злато в кеш.

    Другото абсолютно задължително нещо, което трябва да се закупи преди войната, е противогаз или маска с химически филтри. Това е единственият възможен начин в първите дни след апокалипсиса човек да си предпази дробовете от вдишване на радиоактивна пепел, с каквато ще е пълна атмосферата дни или дори седмици наред докато падне първият дъжд..

    Коментар


    • А солените и мръсните бомби не са ли направени с терористични цели?

      "Мръсните бомби" са свързвани с терористични цели, докато "солените бомби" са разработвани в контекста на държавни военни стратегии.

      Мръсни бомби: Това са устройства, които комбинират конвенционални експлозиви с радиоактивни материали. Целта им е да разпръснат радиоактивни вещества в околната среда, причинявайки замърсяване, паника и дълготрайни здравни рискове. Поради сравнително по-лесното им производство и потенциала за създаване на масов страх, те са привлекателни за терористични групи.

      Солени бомби: Това са ядрени оръжия, специално проектирани да увеличат радиоактивното замърсяване чрез включване на материали като кобалт или злато, които при експлозията се превръщат в силно радиоактивни изотопи. Тези оръжия са разработвани от държави с цел създаване на дълготрайно необитаеми зони и засилване на възпиращия ефект. Поради мащаба и сложността им, те не са свързвани с терористични организации.

      В обобщение, мръсните бомби са по-подходящи за терористични цели поради относителната им простота и способността им да предизвикват страх и хаос, докато солените бомби са сложни ядрени оръжия, разработвани от държави за стратегически военни цели.

      А кои бомби са направени с цел за отмъщение?

      В контекста на ядрените оръжия, терминът "оръжия за отмъщение" обикновено се свързва с концепцията за "оръжия на възмездието" (на немски: Vergeltungswaffen), разработени от нацистка Германия по време на Втората световна война. Тези оръжия, като ракетите V-1 и V-2, са били предназначени да нанесат удари по вражески градове в отговор на съюзническите бомбардировки.

      В съвременен контекст, стратегическите ядрени оръжия могат да бъдат разглеждани като средство за възмездие или възпиране. Те са предназначени да нанесат масивен ответен удар в случай на ядрена атака от противник, като по този начин служат като възпиращ фактор срещу първоначална агресия.

      Съществува и концепцията за "солени бомби", които са ядрени оръжия, специално проектирани да увеличат радиоактивното замърсяване чрез включване на материали като кобалт. Целта им е да направят големи територии необитаеми за дълъг период от време, което може да се разглежда като форма на крайно възмездие.

      В обобщение, докато терминът "бомби за отмъщение" исторически се свързва с конкретни оръжия от Втората световна война, в съвременната военна стратегия стратегическите ядрени оръжия и определени видове ядрени бомби могат да изпълняват роля на възмездие или възпиране.

      Коментар


      • Продължаваме с класификацията на ядрените бомби, задавайки следния въпрос:

        Каква е разликата между тактическо и стратегическо ядрено оръжие (бомби, ракети)?

        Тактическите и стратегическите ядрени оръжия се различават по предназначение, обсег, мощност и цели на използване.

        Тактическо ядрено оръжие:
        • Предназначение: Използва се за постигане на конкретни военни цели на бойното поле, като унищожаване на вражески войски, техника или укрепления.
        • Обсег и носители: Обикновено има по-малък обсег и може да бъде изстрелвано с помощта на артилерия, тактически ракети, самолети или дори от кораби.
        • Мощност: Взривната мощност варира от 0,3 до над 50 килотона тротилов еквивалент. За сравнение, атомната бомба, хвърлена над Хирошима през 1945 г., е имала мощност от около 15-16 килотона.
        • Цели: Насочено е към непосредствени военни цели, като например спиране на настъпление или унищожаване на критична инфраструктура на противника в близост до фронтовата линия.
        Стратегическо ядрено оръжие:
        • Предназначение: Служи за ядрено възпиране и е насочено към унищожаване на ключови цели на големи разстояния, като вражески градове, промишлени центрове или военни бази.
        • Обсег и носители: Има далечен обсег, често няколко хиляди километра, и се доставя чрез междуконтинентални балистични ракети (МБР), стратегически бомбардировачи или подводници.
        • Мощност: Обикновено е с много по-голяма разрушителна сила, често измервана в стотици килотони или дори мегатони тротилов еквивалент.
        • Цели: Насочено е към унищожаване или сериозно повреждане на стратегически важни обекти на противника, с цел да се намали способността му за водене на война и да се възпре от агресивни действия.
        В обобщение, основната разлика между тактическите и стратегическите ядрени оръжия се състои в техния обсег, мощност и предназначение: тактическите са предназначени за използване на бойното поле за постигане на непосредствени военни цели, докато стратегическите са насочени към дългосрочно възпиране и унищожаване на ключови цели на противника на големи разстояния.

        Коментар


        • За да не стане объркване от предишния постинг, ще добавя още един вид бомби - МРЪСНИ БОМБИ. Те не трябва да се бъркат с вече описаните СОЛЕНИ БОМБИ:

          "Солените бомби" и "мръсните бомби" са различни видове оръжия, въпреки че и двете са свързани с радиоактивно замърсяване.

          Мръсна бомба: Това е конвенционално взривно устройство, което съдържа радиоактивен материал. При детонация, експлозивът разпръсква радиоактивните вещества в околната среда, причинявайки замърсяване и потенциално излагане на хората на радиация. Основната цел на мръсната бомба е да създаде паника, психологически ефект и дълготрайно замърсяване на засегнатата зона.

          Солена бомба: Това е ядрено оръжие, специално проектирано да увеличи количеството радиоактивни отпадъци, като включва допълнителни материали, които при ядрената експлозия се превръщат в силно радиоактивни изотопи. Например, обвиването на ядрената бомба с кобалт може да доведе до образуването на радиоактивен кобалт-60 при детонация, което значително увеличава радиоактивното замърсяване на големи площи. Целта на солената бомба е да направи големи територии необитаеми за дълъг период от време.

          В обобщение, докато мръсната бомба използва конвенционален експлозив за разпръскване на радиоактивен материал и предизвикване на замърсяване и паника, солената бомба е ядрено оръжие, проектирано да увеличи радиоактивното замърсяване чрез включване на специфични материали, които при експлозията създават допълнителни радиоактивни изотопи.

          Коментар


          • И сега след вече като натрупахме информация за радиоактивните изотопи, настъпи момента да зададем един от най-важните въпроси в тази тема:

            Какви видове атомни бомби има?

            Атомните бомби могат да бъдат класифицирани на базата на принципа им на действие и типа на използвания ядрен материал. Ето основните видове:
            1. Бомби, базирани на ядрено делене ("Fission Bombs")

            Тези бомби използват процеса на делене на ядрата на тежки елементи като уран-235 или плутоний-239.
            • Принцип на действие:
              Неутрони удрят ядрата на уран или плутоний, което води до тяхното разделяне на по-малки ядра и освобождаване на голямо количество енергия. Освобождават се и допълнителни неутрони, които предизвикват верижна реакция.
            a) "Gun-Type" Design

            • Описание: Две подкритични маси от уран-235 се съединяват чрез взрив, за да се постигне критична маса.
            • Пример: Бомбата "Малчугана" (Little Boy), хвърлена над Хирошима.
            b) "Implosion-Type" Design

            • Описание: Сфера от плутоний-239 се компресира до критична маса чрез мощна симетрична експлозия от околни конвенционални взривни вещества.
            • Пример: Бомбата "Дебелака" (Fat Man), хвърлена над Нагасаки.

            2. Бомби, базирани на термоядрен синтез ("Thermonuclear Bombs" или "Hydrogen Bombs")

            Тези бомби използват процеса на термоядрен синтез – сливане на леки елементи като изотопите на водорода (деутерий и тритий), за да се освободи огромна енергия.
            • Принцип на действие:
              Термоядреният синтез изисква изключително високи температури, които се осигуряват от предварителна ядрена деляща реакция. Това води до сливане на ядрата и отделяне на енергия.
            • Описание на конструкцията:
              • Ядрото (първата фаза) е бомба, базирана на делене, която осигурява необходимата температура и налягане.
              • Втората фаза използва водород (деутерий и тритий), който се подлага на термоядрен синтез.
            • Пример: Бомбата "Цар Бомба" (Tsar Bomba), най-мощната взривявана термоядрена бомба.

            3. Бомби, базирани на засилен делящ процес ("Boosted Fission Bombs")

            • Описание: Това са бомби, при които към делящата се маса от уран или плутоний се добавя малко количество термоядрен гориво (деутерий и тритий), за да се увеличи ефективността на верижната реакция.
            • Предимства: Значително по-висока енергийна ефективност в сравнение с обикновените бомби на делене.

            4. Чисто термоядрени оръжия

            • Тези оръжия използват само термоядрен синтез, без предварителен делящ се етап. Те са теоретични и практически не се използват, тъй като изискват огромна енергия за стартиране.

            5. Неутронни бомби (Enhanced Radiation Weapons)

            • Описание: Специален тип термоядрени оръжия, които са проектирани да освободят повече радиация, отколкото експлозивна енергия.
            • Цел: Максимално унищожаване на живи организми, като се минимизира разрушението на инфраструктурата.
            • Използвани материали: Деутерий и тритий за термоядрен синтез.

            6. Солени бомби ("Salted Bombs")

            • Описание: Атомни или термоядрени бомби, умишлено обогатени с изотопи, като кобалт-59, които при взрива се превръщат в силно радиоактивни материали.
            • Цел: Да замърсят големи територии с радиоактивност за дълъг период.
            • Ефект: Страховита стратегия за унищожение, но практически не са били използвани.

            7. Миниатюрни ядрени оръжия

            • Описание: Малки тактически ядрени оръжия, предназначени за специфични цели (например, унищожаване на бункери или танкове).
            • Примери: Ядрени бойни глави с мощност от няколко тона тротилов еквивалент.

            8. Бомби, базирани на антиматерия (теоретични)

            • Описание: Хипотетични оръжия, които използват анихилация на материя и антиматерия за освобождаване на огромна енергия.
            • Статус: Теоретична концепция, все още далеч от практическа реализация.

            Заключение

            Основните видове атомни бомби са базирани на делене (fission bombs) и термоядрен синтез (thermonuclear bombs). Те варират от първични конструкции като тези, използвани в Хирошима и Нагасаки, до изключително сложни и мощни оръжия като водородните бомби и неутронните оръжия. Развитието им е фокусирано както върху повишаване на разрушителната мощ, така и върху по-специфични тактически приложения.

            Коментар


            • Има и един много специален изотоп, който се получава не посредством радиоактивен разпад, а последством синтез.

              Странно, нали? Изотопа е Плутоний 239, който се произвежда в ядрени реактори, като за изходен материал се използва Уран-238, който го има в природата в големи количества.

              Как се прави магията?

              1. Облъчване на Уран-238 в ядрен реактор
              • В реактора се използват топлинни неутрони за превръщане на уран-238 в плутоний-239:
                • Уран-238 улавя неутрон и се превръща в Уран-239.
                • Уран-239 е нестабилен и се разпада (с период на полуразпад от 23.5 минути) до Нептуний-239.
                • Нептуний-239 също е нестабилен и се разпада (с период на полуразпад от 2.3 дни) до Плутоний-239.

              2. Обработка на отработеното ядрено гориво
              • След облъчване в реактора, ядреният материал съдържа смес от изотопи (уран, плутоний и продукти от делене).
              • Отработеното гориво се извлича от реактора и подлежи на химическа преработка, за да се отдели плутоний-239.

              3. Химическо разделяне: PUREX процес
              • Най-често използваният метод за отделяне на плутоний от отработено гориво е PUREX (Plutonium and Uranium Refining by Extraction).
                • В този процес, горивните пръти се разтварят в концентрирана азотна киселина.
                • Използват се химикали като органични екстрактанти (например трибутил фосфат), за да се разделят плутоний, уран и други компоненти.
                • Плутоният се извлича в чиста форма, обикновено като Плутониев диоксид (PuO₂) или метален плутоний.

              4. Обогатяване и обработка
              • За оръжейни цели е необходим плутоний-239 с висока чистота.
                • Чистотата е важна, защото други изотопи на плутония, като Плутоний-240, могат да предизвикат нежелани преждевременни реакции.
                • Произведеният плутоний обикновено съдържа над 93% Pu-239.

              Коментар


              • Вече научихме, че всички изотопи с малък период на полуразпад отдавна са се разпаднали и вече ги няма в земната кора. Има само тези, които са с голям период на полуразпад. Кои са те?

                Оказва се, че списъкът е много кратък:
                • Ксенон-124 1.8 × 10²² години - нищожни количества в земната атмосфера
                • Телур-1302.2 × 10²¹ години - 0.001 ppm
                • Бисмут-209 1.9 × 10¹⁹ години - 0.009 ppm
                • Неодим-150 7 × 10¹⁸ години - 20 ppm
                • Телур-128 7.7 × 10¹⁶ години - 0.001 ppm
                • Рубидий-87 48.8 милиарда години - 90 ppm
                • Торий-23214.05 милиарда години - 10 ppm
                • Уран-238 4.47 милиарда години - 2.8 ppm
                • Калий-40 1.25 милиарда години - 0.012% от целия калий, който е 2.1% от земната кора
                • Уран-235 703.8 милиона години - 0.7% от Уран-238
                • Плутоний-244 80 милиона години
                • Йод-129 15.7 милиона години - 0.45 ppm - вторичен изотоп, създаван от космическата радиация и процеси на делене
                • Берилий-10 1.39 милиона години - нищожни следи в горните слоеве на атмосферата
                • Криптон-81 229 000 години
                • Технеций-99 211 000 години
                С червено са отбелязани радиоактивните изотопи, от които има нищожни количества в земната кора или само следи и нищо повече.

                Със синьо са отбелязани изотопите, които ги има в достатъчни количества в земната кора. Вижте ги колко са малко - само 6 на брой от хилядите възможни, открити от учените.

                Може смело да се твърди, че само тези 6 сини изотопа ги има като находища от полезни изкопаеми. Има обаче един друг списък от радиоактивни изотопи, които ги има в природата, въпрекия техния малък период на полуразпад. Има ги, защото непрекъснато се произвеждат нови, плод на разпадните вериги на горните 6 дълговечни изотопи със син цвят.

                - Торий-230 – 75 380 години - продукт на разпада на Уран-238 и затова го има в нищожни количества
                - Протактиний-231 – 32 760 години - Член на разпадната верига на уран-235
                - Въглерод-14 – 5 730 години - Среща се главно в органичната материя и атмосферата в много малки концентрации
                - Радий-226 - 1 600 години - Член на разпадната верига на уран-238
                - Радий-228 - 5.75 години - Член на разпадната верига на торий-230
                - Полоний-210 - 138.4 дни - Продукт от разпада на радон-222 в разпадната верига на уран-238.
                - Радон-222 - 3.8 дни - Директен продукт на разпада на радий-226
                - Актиний-228 - 6.15 часа - Директен продукт на разпада на радий-228 в разпадната верига на торий-232.
                - Олово 214 - 26,8 минути - част от разпадната верига на уран-238, произлиза от бисмут-214
                - Бисмут-214 - 19.9 минути - В разпадната верига на уран-238, като част от разпадите на радон-222


                За да завършим списъка ще добавим още един изотоп, който не се счита за природен изотоп и би трябвало да го няма в природата, но човечеството изкуствено го е създало по време на взривяването на около 2000 атомни бомби през 50-те и 60-те години на миналия век и благодарение на няколкото ядрени аварии след това.

                - Цезий-137 - 30,17 години

                И една последна информация - химическият елемент с най-голям атомен номер, който се среща в природата, е Уран с номер 92. В нищожни количества има и Плутоний с номер 94. Всички други химически елементи от номер 95 до 118 ги няма в природата, и знаем за тях само защото са изкуствено създадени в лаборатории. Нещо повече - периода им на полуразпад е изключително кратък (минути или секунди, че и по-малко) и поради тази причина нямат абсолютно никаква приложна стойност, освен задоволяване на любопитството на учените.
                Last edited by Mateev; Вчера, 02:50.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Кисимов
                  Желязото не е последно, а оловото ! За слънцето - кобалта и никела, но е необходима темп, над 10 млн градуса, малките звезди спират при първите елементи. https://habr.com/ru/articles/561208/
                  Така е, проверих. По принцип сочат желязото като най-стабилен елемент с най-стабилно ядро с минимално заключена енергия в него. Тоест желязото се явява последен елемент, който може да се получи след синтез, но това важи за нашето слънце, Оловото пък го сочат като последен елемент, който може да се получи след разпад, но това пак за нашите условия.

                  Тогава наистина е логично да си зададем въпроса как са получени химическите елементи между желязото и оловото?

                  Ами оказва се, че има два възможни процеса на нуклеосинтез, които създават елементите между желязото и оловото:

                  s-процес (бавен неутронен захват) - осъществява се в асимптотично гигантски звезди (AGB звезди) – те са в последните етапи от своя живот.

                  r-процес (бърз неутронен захват) - осъществява се при свръхнови експлозии и при сливане на неутронни звезди.

                  Това обаче вече са подробности. За нас е достатъчно да знаем, че вселената е съществувала 9 милиарда години преди да започне да се образува нашата слънчева система, което автоматично означава, че в материята за нейното образуване вече наготово е присъствала цялата менделеева таблица от химически елементи и изотопи с дълъг период на полуразпад.

                  Коментар


                  • Какво аз разбрах от постингите за произхода на радиоактивните изотопи - ще го опиша като невежа, разказващ на други невежи...

                    1. Почти веднага след голямия взрив са се формирали двата най-леки химически елементи и техните изотопи - Водород и Хелий.
                    2. В ранната вселена благодарение на космическите лъчи са се формирали Литий, Берилий и Бор.
                    3. След това от цялата тази материя, разпиляна из вселената, постепенно са започнали да се образуват ранните звезди
                    4. Благодарение на огромните налягания и температури в тези ранни звезди започва термоядрен синтез, благодарение на който са се образували по-тежки елементи, като въглерод, кислород, азот, силиций, магнезий, желязо.
                    5. Желязото е най-тежкият елемент, който може да се образува в недрата на една звезда.
                    6. Постепенно някои от най-ранните звезди изживяват живота си и се превръщат в свръхнови.
                    7. Колосалните налягания и температури в свръхновите вече са в състояние да образуват злато, платина, уран и торий, както и други химически елементи с големи номера.
                    8. Самият взрив на свръхновите ги разпилява тези тежки химически елементи и изотопи из цялата вселена.
                    9. Радиоактивния разпад започва да работи, и той след разпадане на тежките ядра създава целият спектър от всички радиоактивни химически елементи и изотопи.
                    10. С течение на времето (милиони и милиарди години) този разпад води до почти 100%-ово разпадане на елементите с малък период на полуразпад, така че в разпиляните из цялата вселена радиоактивни изотопи остават налични само тези, които имат голям период на полуразпад (милиони и милиарди години)
                    11. На мястото на слънчевата система към момента на нейното образуване вече има разпиляна налична материя не само с леки елементи до Желязо, но и с целия спектър от тежки елементи с дълъг период на полуразпад.
                    12. Слънцето започва да се образува и в него започват термоядрени реакции, но за разлика от ранните звезди в слънцето вече има и тежки радиоактивни елементи, довеяни при нас от свръхнови или от сливане на неутронни звезди.
                    13. Масата на слънцето е 99.86% от масата на цялата слънчева система.
                    14. За планетите, луните, астероидите и другите камънаци в слънчвата система е останала само 0.14% от цялата маса
                    15. В тези 0.14% обаче вече има налични всички елементи от менделеевата таблица, който все още не са се разпаднали.
                    16. В ранните етапи от формирането на земята тя е била течна, и това е способствали по-тежките елементи да потъват към центъра, а по-леките да остават на повърхността.
                    17. Следователно радиоактивни елементи има както в ядрото, така и в мантията или в кората на земята, но разпределението не е равномерно.
                    18. Например в ядрото на земята почти няма Уран и Торий, защото те са несъвместими с металите (желязото).
                    19. В земната кора като маса спрямо масата на цялата земя има Уран (1-2 части на милион), Торий (6-10 части на милион) и Калий (2.1%, включително и радиоактивния Калий 40).
                    20. В мантията има доста по-ниски концентрации (Уран - 0.02 ppm, Торий - 0.1 ppm, Калий - 250 ppm,), но въпреки това тя съдържа по-големи абсолютни количества поради по-големия си обем.
                    21. Радиоактивните елементи в мантията се намират в горните нейни части, тъй като те са по-течни и са по-малко плътни от долните.
                    22. Самите магмени процеси (движение на континенти, застъпване на плочи, вулкани) пренасят радиоактивни изотопи от мантията към кората.
                    23. Тези радиоактивни изотопи в мантията са ключови за производството на вътрешната топлина на планетата, затова и тя не е истинала напълно през милиардите години живот (4.5 милиарда).
                    24. След втвърдяването на кората при пристигане на нови астероиди от свръхнови ценните тежки химически елементи и изотопи вече не потъват в магмата, а остават в повърхостния слой на земята.
                    25. Това са и нашите находища на полезни изкопаеми, включително и радиоактивни такива, които са или на повърхостта, или близо до повърхностния слой.
                    26. Следователно на земята има сравнително добре разпределени в кората радиоактивни химически елементи и изотопи с малка концентрация, които определят околния радиоактивен фон, но има и силно концентрирани такива в находища, близко до повърхността.
                    Last edited by Mateev; Вчера, 00:37.

                    Коментар


                    • Кобалт и никел също се синтезират някъде - никелът е 2.7% от масата на планетата ни. Няколко процеса на синтез дори протичат паралелно. Синтезът на хелия осигурява около 83 % от сльнчевата светимост, а втората част на цикъла - синтезът на Берилий и литий около 15 % , или общо 98 % . Останалите два процента се осигуряват от въглеродо-азотния цикьл (CNO), при който се получава кислород. Съсредоточаването на синтезирани хелиеви ядра около центъра на звездата води до едновременен послехелиев синтез в по-тежки елементи, който е съпроводен от продължаващия все още водороден синтез в по-външните от ядрото области. Така че никел със сигурност се синтезира, но не от желязото, а паралелно с него.
                      Last edited by Кисимов; Вчера, 00:13.

                      Коментар


                      • Много други въпроси задавах на ИИ, за да си изясня за мене си подробности около всичко написано до момента, но тука в темата няма да публикувам всички, а най-важните, които са необходими за разбирането ни за атомните и термоядрените бомби, йонизиращата радиация, и нейното влияние върху живата материя. Та следващият важен според мене въпрос е следният:

                        Защо желязото се явява граница между термоядрения синтез и радиоактивното разпадане?

                        Желязото (Fe), и по-точно неговият най-стабилен изотоп желязо-56 (56Fe), се смята за границата между термоядрения синтез и радиоактивния разпад поради неговите уникални ядрени свойства, свързани с ядрената енергия на свързване на нуклоните.
                        1. Енергия на свързване и стабилност
                        • Енергия на свързване на нуклоните:
                          • Това е енергията, която държи протоните и неутроните (нуклоните) заедно в ядрото.
                          • Желязо-56 има най-високата енергия на свързване на нуклон (около 8.8 MeV на нуклон) сред всички елементи.
                          • Това означава, че ядрата на желязото са изключително стабилни и не могат да бъдат "слети" или "разцепени", без да се изразходва повече енергия, отколкото се освобождава.

                        2. Граница между термоядрен синтез и разпад

                        А. При термоядрен синтез (леки елементи):
                        • Какво е синтез?
                          • При термоядрения синтез леките ядра, като тези на водород или хелий , се сливат в по-тежки ядра.
                          • При сливането на тези ядра се освобождава енергия, защото продуктите имат по-висока енергия на свързване от първоначалните ядра.
                        • Желязото като граница:
                          • До желязо-56, всяко сливане на леки ядра води до освобождаване на енергия.
                          • След желязо, синтезът на по-тежки елементи поглъща енергия, вместо да я освобождава, което го прави неефективен.
                        Б. При радиоактивния разпад (тежки елементи):
                        • Какво е разпад?
                          • При радиоактивен разпад ядра на тежки елементи, като уран-238 или торий-232, се разпадат в по-леки ядра.
                          • Този процес освобождава енергия, защото тежките ядра имат по-ниска енергия на свързване от крайните продукти.
                        • Желязото като граница:
                          • Когато ядрата достигнат масата на желязото, те вече не могат да се разпадат в още по-стабилни ядра, които освобождават енергия. Те са в "енергийна ядрена равновесна точка".

                        3. Ролята на желязото в звездната еволюция
                        • Ядрен синтез в звезди:
                          • Звездите генерират енергия чрез термоядрен синтез, започвайки с водород и преминавайки през хелий, въглерод, кислород и други елементи.
                          • Когато звездата достигне етапа, в който синтезира желязо, тя вече не може да произведе допълнителна енергия чрез синтез, защото синтезът на по-тежки елементи е енергийно неблагоприятен.
                        • Крах на звездата:
                          • Когато ядрото на масивна звезда натрупа достатъчно желязо, натискът от гравитацията вече не може да бъде балансиран от енергията на синтеза. Това води до колапс на звездата и, често, до свръхнова експлозия.
                          • При свръхновата се образуват елементи по-тежки от желязото (напр. злато, платина) чрез процеса r-нуклеосинтез.

                        4. Защо не могат да се използват реакции след желязото?
                        • При синтез на елементи по-тежки от желязото:
                          • За да се синтезират елементи като злато или уран, е необходимо външно добавяне на енергия (например в условията на свръхнова).
                        • При разпад на елементи по-леки от желязото:
                          • По-леките ядра не могат да се разпаднат спонтанно до още по-леки ядра с освобождаване на енергия, защото те вече са близо до пика на стабилност.

                        5. Заключение


                        Желязото (Fe) е границата между термоядрения синтез и радиоактивния разпад, защото неговият изотоп 56Fe е най-стабилното ядро по отношение на енергията на свързване. Това го прави ключова "енергийна бариера" в звездната еволюция и в природните ядрени процеси, определяйки кои реакции освобождават енергия и кои я изискват.
                        Last edited by Mateev; 25.01.2025, 23:25.

                        Коментар


                        • Продължаваме с любопитството около произхода на радиоактивните изотопи, намиращи се на земята:

                          Кои химически елементи и изотопи са се формирали в слъчевата система и кои са пристигнали с астероиди от космоса?

                          Химическите елементи и изотопи, които съществуват на Земята, са формирани чрез различни процеси в космоса, както в самата Слънчева система, така и извън нея. Ето детайлно разграничение между тези, които са се формирали в Слънчевата система, и тези, които са дошли чрез астероиди и метеорити.
                          Елементи и изотопи, формирани в Слънчевата система


                          Тези елементи и изотопи са резултат от процесите на формиране на Слънчевата система преди около 4.6 милиарда години.

                          1. Примордиални елементи (формирани преди Слънчевата система, но включени в нея)
                          • Хидроген (водород) и хелий: Формирани по време на Големия взрив (около 13.8 милиарда години).
                          • Литий, берилй и бор: Образувани в ранната Вселена и чрез взаимодействие на космическите лъчи с атомни ядра.
                          2. Елементи от нуклеосинтеза в звезди (преди Слънчевата система)
                          • Тежки елементи като въглерод, кислород, азот, силиций, магнезий, желязо:
                            • Формирани в недрата на звезди чрез термоядрен синтез.
                            • Разпръснати в космоса чрез свръхнови и звездни ветрове.
                          • Злато, платина, уран, торий:
                            • Образувани при редки събития като сливане на неутронни звезди или свръхнови.
                          3. Изотопи формирани чрез локални процеси в Слънчевата система
                          • Някои изотопи като алуминий-26 и желязо-60 са се образували в ранните етапи на формиране на Слънчевата система чрез радиоактивни разпади на космически частици.

                          Елементи и изотопи, пристигнали с астероиди, метеорити и комети


                          Астероидите, метеоритите и кометите са донесли материали от външната част на Слънчевата система, които са играли ключова роля за развитието на Земята.

                          1. Органични съединения
                          • Астероидите и кометите са донесли въглеродни съединения, аминокиселини и органични молекули, които може да са допринесли за зараждането на живота на Земята.
                          2. Вода
                          • Смята се, че голяма част от водата на Земята е била доставена чрез въглеродни хондрити (вид метеорити) и комети, които съдържат лед.
                          3. Радиоактивни изотопи
                          • Алуминий-26: Донесен от метеорити, този радиоактивен изотоп е бил важен за ранното нагряване на планетезималите (ранните малки тела в Слънчевата система).
                          • Изотопи на кислород и водород: Метеоритите съдържат различни изотопни съотношения, които ни дават информация за техния произход.
                          4. Редки метали
                          • Метеоритите често съдържат желязо, никел, иридий и други тежки метали. Например:
                            • Иридий: Елемент, открит в слоя от времето на изчезването на динозаврите, който вероятно е дошъл от астероид.
                            • Платина и злато: Могат също да бъдат донесени чрез астероиди.
                          5. Метеоритни находки
                          • Хондритите, които са най-често срещаните метеорити, съдържат примитивен материал, останал от формирането на Слънчевата система.

                          Какво е уникалното за тези две групи?
                          1. Слънчевата система е формирала голяма част от тежките елементи в звезди, преди Слънцето да се роди. Тези елементи са включени в планетите, луните и астероидите.
                          2. Астероидите и кометите са "носители" на древни, почти непроменени материали от ранните етапи на формиране на Слънчевата система. Те са доставили елементи и съединения, които иначе липсват в Земята, като органични молекули и вода.

                          Заключение
                          • Елементи формирани в Слънчевата система: Включват водород, хелий, тежки метали като уран и злато, които са формирани преди или по време на формирането на системата.
                          • Елементи донесени от астероиди и комети: Включват редки изотопи, вода и органични съединения, които са допринесли за химическото и биологичното разнообразие на Земята.

                          Коментар


                          • А ето и въпросът, който дразни нашето любопитство:

                            От къде са се взели радиоактивните изотопи и как те са попаднали на земята?

                            Радиоактивните изотопи, които съществуват на Земята, имат различен произход, свързан с космически и земни процеси. Те могат да бъдат разделени на три основни категории в зависимост от произхода им:
                            1. Първични радиоактивни изотопи (останали от формирането на Слънчевата система):

                            • Тези изотопи са образувани при нуклеосинтезата в звездите преди милиарди години, по време на големи звезди, свръхнови и други астрономически събития.
                            • Примери за първични радиоактивни изотопи:
                              • Уран-238, Уран-235, Торий-232 – Тези изотопи имат изключително дълъг период на полуразпад (милиарди години), което обяснява защо те все още съществуват на Земята.
                              • Калий-40 – Източник на естествена радиоактивност в минерали и почви.
                            • Как са попаднали на Земята:
                              • Първичните радиоактивни изотопи са се образували в междузвездния прах и газ, от който се е формирала Слънчевата система. По време на образуването на Земята, тези елементи са били включени в скалите и минералите на нашата планета.

                            2. Вторични радиоактивни изотопи (образувани от разпад на първични изотопи):

                            • Тези изотопи са продукти на разпада на първични радиоактивни изотопи или са образувани чрез ядрени реакции в природата.
                            • Примери:
                              • Радон-222 (образуван от разпада на уран-238) – газ, който често се среща в почвите.
                              • Радий-226 (образуван от разпада на уран-238).
                              • Технеций-99 – макар и рядък, той може да бъде продукт на естествени ядрени реакции.
                            • Как са се появили:
                              • Тези изотопи се образуват като част от радиоактивните разпадни вериги на първичните изотопи, които все още съществуват на Земята.

                            3. Космогенни радиоактивни изотопи (образувани от взаимодействие с космическите лъчи):

                            • Космическите лъчи, идващи от Слънцето и извън нашата галактика, постоянно бомбардират горната атмосфера на Земята. Това създава нови радиоактивни изотопи чрез взаимодействие с ядрата на атомите в атмосферата.
                            • Примери:
                              • Въглерод-14 – Образува се в атмосферата чрез взаимодействие на азота с неутрони от космическите лъчи. Използва се за датиране на археологически находки.
                              • Берилий-10 – Образува се от взаимодействие на космическите лъчи с кислород или азот.
                            • Как попадат на Земята:
                              • Тези изотопи се създават постоянно в атмосферата и се натрупват в почвата, водата и организмите.

                            4. Антропогенни радиоактивни изотопи (създадени от човешка дейност):

                            • Те са резултат от ядрени експерименти, аварии и индустриална дейност.
                            • Примери:
                              • Цезий-137, Стронций-90 – Продукти на ядрени опити и аварии (Чернобил, Фукушима).
                              • Йод-131 – Използва се в медицината и се отделя при ядрени аварии.
                            • Как са попаднали на Земята:
                              • Чрез изхвърляне в атмосферата и околната среда при ядрени опити, аварии и работа на ядрени реактори.

                            Заключение

                            Радиоактивните изотопи, които срещаме на Земята, идват от няколко източника: космическа нуклеосинтеза, космически лъчи, разпад на първични изотопи и човешка дейност. Тяхното присъствие е резултат от милиарди години еволюция на Вселената и взаимодействия между различни физични и химични процеси.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                              Тогава, един гаден въпрос :
                              - Вече има 2 ли бяха или 3 неутринни детектора ("телескопа"). Позе, за такива, са строени.
                              Така...
                              ...А, антинеутрино дали ще улавят и още, ако частиците от "редовна/нормална" материя се различават от античатиците по своя заряд и "ходят по двойки"(ясно е, протон-антипротон, електрон-позитрон) то, кое може да ну е "анти" на едно неутрино в антинеутриното с нулевия му заряд и все пак, положителната му енергия? Явно, околонулева но, не и отрицателна ще е и масата му... Съвсем се обърках. Хелп отнякъде?
                              Ааааа - всичко е много просто. Според всеобщо известната формула на Айнщайн E = M * C на квадрат, енергия и материя са почти едно и също и могат да преминават от едно в друго, но по-важното е, че когато едно тяло се зарежда с енергия, то с това нараства и неговата маса.

                              Невероятно, но факт, но най-шокиращият пример е, че един часовник с навита пружина има по-голяма маса от такъв, на когото пружината не е навита. Продължение на примера - когато човек навива пружината на часовника, той всъщност отслабва и става по-лек, защото отдава енергия, а часовника става по-тежък, защото приема енергия.

                              Та такива са тъпите закони на вселената и на квантовата физика, и е крайно време да спрем да си изненадваме или учудваме ...
                              Last edited by Mateev; 25.01.2025, 22:59.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от barbaron
                                Удивителното е, че ИИ не само знае повече от 99% от жителите на земята,
                                но дори вече има чувство за хумор
                                ------------------
                                Вашият анализ е проницателен и докосва ключови аспекти от ядрената физика, но има някои физични принципи и детайли, които могат да помогнат да се "разреди кашата". Нека ги разгледаме:

                                1. Маси и енергия при бета-разпад: къде е "липсващата" енергия?
                                • Масите на частиците:
                                  • Неутрон: ≈ 939.565 MeV/c²
                                  • Протон: ≈ 938.272 MeV/c²
                                  • Електрон: ≈ 0.511 MeV/c²
                                  • Антинеутрино: ≈ 0 (но носи енергия!).
                                • При бета-разпад:
                                  Неутронът се превръща в протон + електрон + антинеутрино.
                                  Според закона за запазване на енергията:
                                  Енергията на неутрона = Енергията на продуктите + Кинетична енергия.
                                  • Масов дефект:
                                    Разликата в масите е:
                                    939.565 − (938.272+0.511) = 0.782 MeV .
                                    Тази енергия се разпределя между кинетичната енергия на електрона и антинеутриното.
                                • Проблемът с "липсващата" енергия:
                                  Преди откриването на антинеутриното (от В. Паули, 1930), физиците не можели да обяснят защо електроните при бета-разпад имат променлива енергия (а не фиксирана).
                                  Решение: Антинеутриното "отнася" част от енергията, което запазва законите на физиката.

                                2. Защо ядрата на тежките елементи (уран и по-тежки) продължават да се разпадат?
                                • Ядрена стабилност:
                                  Ядрата са стабилни, ако имат оптимално съотношение протони/неутрони (≈ 1:1 за леки елементи, ≈ 1:1.5 за тежки).
                                  • При уран (Z=92): Съотношението е ≈ 1:1.58.
                                  • Бета-разпадът променя броя на протоните и неутроните, но не винаги довежда до стабилност.
                                  • Дъщерните ядра често са все още нестабилни → последващи разпади (радиоактивни вериги).
                                • Пример за верига:
                                  Уран-238 → Торий-234 → Протактиний-234 → Уран-234 → ... → Олово-206 (стабилен).
                                  Всеки етап включва алфа или бета-разпад, докато се достигне стабилен изотоп.

                                3. Квантовата вероятност и "безкрайните" разпади
                                • Характер на разпада:
                                  Разпадът е статистически процес, описан от вероятност за разпад за единица време (характеризира се с период на полуразпад).
                                  • Независимост от външни фактори:
                                    Квантовите събития (напр. разпад) не зависят от историята на ядрото – това е фундаментален принцип на квантовата механика ("lack of memory").
                                • Защо излъчванията не спират?
                                  Докато ядрото е в възбудено състояние (след разпад), то ще се стреми към основно състояние, излъчвайки енергия (гама-лъчи).
                                  • Промяна в лъчението:
                                    Различните изотопи в една верига имат различни видове лъчение (алфа, бета, гама) и интензитет. Това създава илюзията за "безкрайност", но всъщност веригата завършва със стабилен изотоп.

                                4. Философски подтекст: "Някой се е постарал да ни прецака"
                                • Природата на ентропията:
                                  Вселената се стреми към максимална ентропия (хаос). Радиоактивният разпад е проява на това – нестабилните системи се разпадат, за да постигнат по-ниско енергетично състояние.
                                • Еволюцията на ядрата:
                                  Тежките ядра (като уран) са остатъци от свръхнови звезди. Те са нестабилни, защото природата не е "проектирала" ядра с Z > 92 да съществуват вечно.

                                Заключение: Няма "гадория", има физика!

                                Радиоактивният разпад е естествен процес, който следва строги закони – от запазване на енергията до квантовата вероятност. Въпреки че изглежда хаотично, всяка "каша" от изотопи и лъчения има своята логика:
                                • Антинеутриното "спасява" законите за запазване.
                                • Радиоактивните вериги водят към стабилност, макар и през милиони години.
                                • Квантовата неопределеност е фундаментален принцип, а не злонамерен дизайн.
                                Така че, да – природата е жестока, но не е лично против нас.
                                Просто играе по собствените си правила.
                                Тогава, един гаден въпрос :
                                - Вече има 2 ли бяха или 3 неутринни детектора ("телескопа"). Позе, за такива, са строени.
                                Така...
                                ...А, антинеутрино дали ще улавят и още, ако частиците от "редовна/нормална" материя се различават от античатиците по своя заряд и "ходят по двойки"(ясно е, протон-антипротон, електрон-позитрон) то, кое може да ну е "анти" на едно неутрино в антинеутриното с нулевия му заряд и все пак, положителната му енергия? Явно, околонулева но, не и отрицателна ще е и масата му... Съвсем се обърках. Хелп отнякъде?

                                Коментар

                                Working...
                                X