IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

НЛО, Извънземни, Световни конспирации, Необясними загадки в миналото и днес

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от analog Разгледай мнение
    И всичко това - от гледане на клипчета в тубата.
    Електрониката е от образованието ми (първото висше) и от любимото ми хоби още от ученическите години, та цял живот, а компютрите от принудата на ниво холдинг да създам и поддържам мрежа с 50 сървъра и 500 работни станции. Към това добави и програмист на няколко обектно-ориентирани езика. Това пак от образованието и от това че бях създал и развивах софтуерната фирма СТС Софт. Добави и електротехника - това от техникума (ел. мрежи централи и подстанции) и от това, че създадох и развивах фирма за проектиране и строеж на фотоволтаични централи СТС Солар. Добави и автоматиката и системите за промишлена автоматизация, както и програмиране на промишлени контролери. Добави и малко топлинна техника - термопомпи, серпентини и сондажи за получаване на безплатна топлинна енергия. В тези области са все системи, които сам съм измислял, проектирал и изграждал у дома или по фирмите ми. Аааа забравих - добави и това, че съм проектант с пълна проектантска правоспособност.

    Колкото до клипчетата в тубата - това ми е хоби през последните години, като наблягам на научнополулярните най вече за вселената, за космоса, за науката, за технологиите. Виждаш в тази тема къде са ми интересите. Така че прав си - цял живот се уча и продължавам да се уча.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
      Твърдението, че „мозъкът е цифрова синхронна машина“, съдържа елементи на истина, но също така опростява прекалено сложната природа на мозъчната функция. Нека разнищим основните моменти по отношение на функционирането на мозъка, неговите цифрови и аналогови характеристики и последиците от подобна класификация.
      Отново се правиш на интересен с твоя ИИ, като с това само демонстрираш как не ги знаеш тези неща. Както виждаш ИИ потвърди всичко, което го казах, а това че като разказвам опростявам сложни процеси е именно защото съм в състояние да обяснявам сложни неща на хора, които не знаят нищо по въпроса. Иска ми се някога да чуя и твоето лично мнение по някой въпрос за да разбера имаш ли накави познания или само се представяш за много знаещ, което обаче не е истина.

      Съдейки по мене си аз използвам ИИ само когато нещо не го знам, а ако го знам, разказвам в свободна и опростена за незнаещи форма. Съдейки по тебе и по вманиачеността ти по ИИ - ами явно нищо не знаеш, освен да се хвалиш колко си велик, но да не си в състояние да го демонстрираш. Даже когато използваш ИИ пак не си в състояние да го преразкажеш на чист български език, с цел да се води диалог. Следователно не те интересува диалога, а демонстрацията на нещо, което не си. Ето затова си много хора се дразнят от тебе.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

        експерт в електрониката и в компютърната техника..
        И всичко това - от гледане на клипчета в тубата.

        Коментар


        • Твърдението, че „мозъкът е цифрова синхронна машина“, съдържа елементи на истина, но също така опростява прекалено сложната природа на мозъчната функция. Нека разнищим основните моменти по отношение на функционирането на мозъка, неговите цифрови и аналогови характеристики и последиците от подобна класификация.

          1. Цифрови и аналогови характеристики
          • Невронна сигнализация: Невроните комуникират чрез потенциали на действие, които действително са сигнали „всичко или нищо“, които могат да се оприличат на двоични (0 и 1) състояния. Това подкрепя идеята, че невроните имат цифрови входове и изходи. Процесът на сумиране на входовете в дендритите обаче включва аналогови компоненти, тъй като различните нива на освобождаване на невротрансмитери могат да повлияят на това дали даден неврон да се задейства.
          • Синаптична трансмисия: Предаването на сигналите през синапсите е химически процес, който води до забавяне (обикновено от 0,5 до 2 милисекунди). Този аспект усложнява представата за мозъка, функциониращ единствено като синхронна машина, тъй като включва както електрически, така и химически сигнали.
          2. Синхронна срещу асинхронна обработка
          • Аналогия с честотата на часовника: Макар да е изкушаващо да се сравни работата на мозъка с тази на синхронна машина с часовникова честота, мозъкът не работи с фиксиран часовник по същия начин, както цифровите компютри. Вместо това невронната обработка протича по силно паралелен и разпределен начин, при който времето може да варира значително в различните невронни вериги.
          • Асинхронна обработка: Някои изследователи твърдят, че мозъкът функционира по-скоро като асинхронна система, в която невроните работят независимо, но могат да се синхронизират при определени условия (напр. по време на специфични задачи или състояния на внимание). Тази гледна точка предполага, че макар и да съществуват ритмични модели в невронната активност (например осцилации), те не отговарят на строг модел, управляван от часовник.
          3. Цифрово кодиране в биологичните системи
          • Кодиране на ДНК: Споменаването от ваша страна на цифровото кодиране на ДНК е точно в смисъл, че генетичната информация се съхранява в последователности от нуклеотиди, които могат да бъдат представени цифрово. Биологичните процеси обаче са по-сложни от простото двоично кодиране поради фактори като епигенетиката и влиянието на околната среда.
          • Теломери и продължителност на живота: Теломерите наистина играят роля в клетъчното стареене и делене, но те са част от по-широк биологичен контекст, включващ множество генетични фактори и фактори на околната среда, които влияят върху продължителността на живота.
          4. Последици за разбирането на съзнанието
          • Моделиране на неврони: Възможността да се създават модели на неврони в изкуствени невронни мрежи отразява някои сходства между биологичните и изчислителните системи. Въпреки това възпроизвеждането на пълната сложност на човешкото познание и съзнание остава неразрешено предизвикателство.
          • Сложност отвъд цифровите модели: Функционирането на мозъка включва сложни взаимодействия между милиарди неврони, глиални клетки и различни невротрансмитерни системи. Тази сложност не може да бъде напълно обхваната само от цифрови или синхронни модели.
          Заключение

          Въпреки че има валидни аргументи в описанието на аспектите на функционирането на мозъка като цифрови или синхронни, от съществено значение е да се признаят ограниченията на тези аналогии. Човешкият мозък проявява както цифрови, така и аналогови характеристики и функционира чрез сложни взаимодействия, които не се поддават на проста класификация. Разбирането на тези нюанси е от решаващо значение за развитието на нашите познания в областта на неврологията и за разработването на технологии като мозъчно-компютърните интерфейси (BCI), които имат за цел да свържат биологичните системи с компютърните модели.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

            Човек - разказваш ги тези неща на експерт в електрониката и в компютърната техника. Хайде успокой топката и недей да разказваш смешки, щото и други хора в темата също са много добри експерти. Мозъкът е цифрова синхронна машина и преди да ми кажеш нещо друго, пораходи се из интернет и попрочети това-онова.

            Цялото ни тяло е цифрова машина. ДНК-то ни е цифрово кодирано. Невроните в мозъка имат цифрови входове и изходи. Дори и продължителността на живота ти (брой деления на клетката) е закодирана с цифров код в така наречените теломери, намиращи се в края на всяка една ДНК верига.

            Иначе ако ти е интересно, аналоговия сигнал може да се дискретизира и след това да се копира безкраен брой пъти без загуба на информация. Да, губи се шума, но той е несъществена част и не носи информация.
            Според мен, ентусиазмът е хубаво нещо, ама биолозите не са много единни по отношение на мозъка, съзнанието и т.н. Проблемът там е че, говорим за биохимия, а доколко тя може да е цифрова, е въпрос сложен, с много варианти. По-скоро, бих приел определение като "квантова", щом с тактова честота от пид 20 Hz, показва чудеса от сложност, производителност, многопоточна обработка и т.н.Не, по-скоро, квантова система е мозъкът. Ще ни озори да открием и копираме личност, съзнание и т.н.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение
              Предполагам, както може да използваш чука да забиеш гвоздей така може и да убиеш с него, да си залепен на телефона във фейсбук също е надмощие на технологията над нас, зависимост. Външните предмети ни командват а не ние тях.
              Да, и това го има. Надценяват ги. Важни са, нужни са и т.н.но, прогрес върви и по друг път, естествен.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от DIvanov Разгледай мнение

                Магнетофонът също е електрическа машина, но не можеш да презапишеш лента без загуба на качество, тоест на част от информацията и вкарване на шум. Електрическият скат също има електричество, но не е цифров. Разликата е в състоянията. В дискретните/цифрави системи, състоянията на елементите са предустановени. В непрекъснатите/аналоговите системи състоянията на елементите не са предустановени. Разликата изглежда дребна, но е от Вселенски мащаб.
                Човек - разказваш ги тези неща на експерт в електрониката и в компютърната техника. Хайде успокой топката и недей да разказваш смешки, щото и други хора в темата също са много добри експерти. Мозъкът е цифрова синхронна машина и преди да ми кажеш нещо друго, пораходи се из интернет и попрочети това-онова.

                Цялото ни тяло е цифрова машина. ДНК-то ни е цифрово кодирано. Невроните в мозъка имат цифрови входове и изходи. Дори и продължителността на живота ти (брой деления на клетката) е закодирана с цифров код в така наречените теломери, намиращи се в края на всяка една ДНК верига.

                Иначе ако ти е интересно, аналоговия сигнал може да се дискретизира и след това да се копира безкраен брой пъти без загуба на информация. Да, губи се шума, но той е несъществена част и не носи информация.
                Last edited by Mateev; Вчера, 23:26.

                Коментар


                • Mateev, не мислим с мозъка, той е интерфейс който управлява тялото, с нещо друго мислим и си нямаме понятие как е направено. Сега за да направят по напреднали компютри вече се ориентират към оптичен процесор който да извършва голям брой пресмятания с много по голяма скорост, той ще подава обработената информация в електрически като преди това ще я поеме пак от електрически, много по сложна архитектура. След това ще се добави квантов към тях и пак ще имат тактова честота с изключение на квантовия. Мозъка приема и подава информация към това с което мислим, то научава всичко което се случва с информацията. Другото е че тези неща са повече от едно с които мозъка е свързан. Нали знаеш при токов удар, след него опитни електротехници които са добре обучени казват че са искали да прекъснат контакта с проводника, искам означава мисля, но не могат да извършат волево движение на мускулите които се управляват електрохимически. Ние сме интерфейс, телата ни са интерфейс на това което всъщност мисли.
                  Last edited by supertrader; Вчера, 23:27.
                  D.Y.F-091066

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнение

                    Може и така да е. Щото имаме много ярък пример-индианците. Тия в Северна Америка до идването на европейците си живеят както предците им преди 100 хиляди години-ловуваг бизони и живеят във вигвами. Тия в Южна Америка (която няма връзка с Европа)по това време строят градове.Когато Кортес стъпва в Мексико първоначално е нямало съпротива срещу испанците щото са ги мислели за боговете от миналото, които са се завърнали.И върховният бог Кетцалкоатъл (егати сложното име)бил отлетял в пламъци към друга планета като казал,че един ден ще се завърне.
                    Точно индианците са ярък пример как племена, живеещи едва ли не в първобитно-общинния строй изведнъж се оказват с мозък като нашия, тръгват на училище и стават умни хора, неразличними от нас. Защо им е бил този мощен и високоразвит мозък, след като не са го използвали по предназначение? Как се е развил посредством естествения подбор, след като не е бил използван усилено?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                      Ето тука не съм съгласен. Нервната система на човек и по-специално неговият мозък е ЦИФРОВА, а не аналогова машина. Освен всичко друго е и електрическа машина, колкото и да не ти се иска това да е така. Цифрова е, защото всеки един неврон има само 2 състояния - възбуден или невъзбуден. Тоест 0 и 1-ца. Вярно е че идват много на брой сигнали от дендритите, но тези сигнали също са цифрови. Вътре в неврона те се сумират (това е аналогова част), но след това има тригер, настроен да превключи при дадено ниео на сумата, и така изхода отново става цифров (о или 1).

                      Вътре в самия неврон сигналите се разпространяват по електрически път и независимо колко дълъг е даден дендрит или аксон, сигналите през тях се разпространяват практически моментално. И сега се дръжте за масата - прехвърлянето на сигнала от един аксон на един неврон към дендрит на друг неврон се извършва не по електрически, а по химически път. Връзката се нарича синапс. Прехвърлянето на сигнала през тази връзка отнема около 0.5 до 2 милисекунди време. Хоппа - това не ви ли причила на синхронна машина, работеща с тактова честота от 500 Hz до 2 kHz? Въведено е забавяне, за да могат всички компоненти от мозъка да си свършат работата в текущия цикъл, и после почти едновременно да преминат в следващия цикъл.

                      Който разбира от електроника, веднага ще разбере приликите с един компютър, който работи точно по същия начин - синхронно с някаква тактова честота. Въпреки че компонентите на компютъра имат различни бързодействие и различна скорост на установяване на новото състояние, точно тактовата честота ги принуждава да работят синхронно и по-бързите да изчакват по-бавните, докато не дойде предния фронт на следващия такт. Та и с мозъка е така, и именно поради тази причина толкова лесно можем да създадем модел на неврон в съвременен компютър и толкова лесно да навържем милиарди такива неврони в сложна невронна мрежа.
                      Магнетофонът също е електрическа машина, но не можеш да презапишеш лента без загуба на качество, тоест на част от информацията и вкарване на шум. Електрическият скат също има електричество, но не е цифров. Разликата е в състоянията. В дискретните/цифрави системи, състоянията на елементите са предустановени. В непрекъснатите/аналоговите системи състоянията на елементите не са предустановени. Разликата изглежда дребна, но е от Вселенски мащаб.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от DIvanov Разгледай мнение
                        Не може да се копира точно нищо аналогово. В дискретните системи, чието подмножество са цифровите, всеки дискретен обект е напълно детермируем и съответно може да се копира милиони пъти абсолютно същият на безброй места. При аналоговите системи, чието основно свойство е непрекъснатостта, са възможни подобия, приемани с някакво приближение за копия, но винаги има разлика в някаква дълбочина. Доколкото въглеводородния хардуер не е дискретна/цифрова система, а непрекъсната/аналогова - невъзможно е да се копира цялата или част от нея, без загуба на информация/точност. Може само с приближение. п.п. Особено съзнанието, което е еманация на непрекъснатата и безкрайна дълбочина на физическата ни същност - абсолютно невъзможно е да се копира без съществена загуба на информация и то най-важната част.
                        Ето тука не съм съгласен. Нервната система на човек и по-специално неговият мозък е ЦИФРОВА, а не аналогова машина. Освен всичко друго е и електрическа машина, колкото и да не ти се иска това да е така. Цифрова е, защото всеки един неврон има само 2 състояния - възбуден или невъзбуден. Тоест 0 и 1-ца. Вярно е че идват много на брой сигнали от дендритите, но тези сигнали също са цифрови. Вътре в неврона те се сумират (това е аналогова част), но след това има тригер, настроен да превключи при дадено ниео на сумата, и така изхода отново става цифров (о или 1).

                        Вътре в самия неврон сигналите се разпространяват по електрически път и независимо колко дълъг е даден дендрит или аксон, сигналите през тях се разпространяват практически моментално. И сега се дръжте за масата - прехвърлянето на сигнала от един аксон на един неврон към дендрит на друг неврон се извършва не по електрически, а по химически път. Връзката се нарича синапс. Прехвърлянето на сигнала през тази връзка отнема около 0.5 до 2 милисекунди време. Хоппа - това не ви ли причила на синхронна машина, работеща с тактова честота от 500 Hz до 2 kHz? Въведено е забавяне, за да могат всички компоненти от мозъка да си свършат работата в текущия цикъл, и после почти едновременно да преминат в следващия цикъл.

                        Който разбира от електроника, веднага ще разбере приликите с един компютър, който работи точно по същия начин - синхронно с някаква тактова честота. Въпреки че компонентите на компютъра имат различни бързодействие и различна скорост на установяване на новото състояние, точно тактовата честота ги принуждава да работят синхронно и по-бързите да изчакват по-бавните, докато не дойде предния фронт на следващия такт. Та и с мозъка е така, и именно поради тази причина толкова лесно можем да създадем модел на неврон в съвременен компютър и толкова лесно да навържем милиарди такива неврони в сложна невронна мрежа.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                          Аз, преди време, опитвах да обясня, че технологиите са вторични, малцина ме разбраха. Напразно: От технологиите се явява смисъл, когато ПРЕДЕЛНО ТОЧНО знаеш, КАКВО искаш да направиш. И тук, ще ни препъне склонността на човек да опростява и да замества, както масово се прави в математиката, едно нещо с друго, идентично с подобно и т.н.Такива страховити провали ни чакат като вид, че ще се връщаме назад неведнъж и дваж. Боя се, видът ни, вече подминава Съвършенството. Който иска, да се сърди. Разпадът на цивилизацията ни, се вижда все по-ясно.
                          Предполагам, както може да използваш чука да забиеш гвоздей така може и да убиеш с него, да си залепен на телефона във фейсбук също е надмощие на технологията над нас, зависимост. Външните предмети ни командват а не ние тях.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                            А сега си представи точно обратното - че са ни помагали на всяка една крачка. Представи си, че още можехме да сме маймуни, ако не ни помагаха. Представи си как 10 000 години имаме лъкове и стрели, и през това време единственото усъвършенстване, което го направихме, беше да създадем арбалет. И изведнъж бум - взрив на развитието ни и само за няколкостотин години постигнахме чудеса. При това забележи - мозъкът ни физически не се е променят последните 10 000 години. Как 10 000 години този мозък беше заспал и изведнъж стана много изобретателен? Не ти ли се струва, че някой има пръст в тази работа?
                            Може и така да е. Щото имаме много ярък пример-индианците. Тия в Северна Америка до идването на европейците си живеят както предците им преди 100 хиляди години-ловуваг бизони и живеят във вигвами. Тия в Южна Америка (която няма връзка с Европа)по това време строят градове.Когато Кортес стъпва в Мексико първоначално е нямало съпротива срещу испанците щото са ги мислели за боговете от миналото, които са се завърнали.И върховният бог Кетцалкоатъл (егати сложното име)бил отлетял в пламъци към друга планета като казал,че един ден ще се завърне.
                            Last edited by Vergil1975; Вчера, 22:51.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

                              С повечето съм съгласен, че е технически приложимо, възможно, само с едно не съм - че това ще бъдат хора. Значи, тези извънземни, ако ги има, с милиони години по-напред от нас а не правят роботи с електронни мозъци, според мен има по-добри технологии но още не сме дорасли за тях. Ако ние сме по технология, колко по-висша е от сегашните ни?
                              Аз, преди време, опитвах да обясня, че технологиите са вторични, малцина ме разбраха. Напразно: От технологиите се явява смисъл, когато ПРЕДЕЛНО ТОЧНО знаеш, КАКВО искаш да направиш. И тук, ще ни препъне склонността на човек да опростява и да замества, както масово се прави в математиката, едно нещо с друго, идентично с подобно и т.н.Такива страховити провали ни чакат като вид, че ще се връщаме назад неведнъж и дваж. Боя се, видът ни, вече подминава Съвършенството. Който иска, да се сърди. Разпадът на цивилизацията ни, се вижда все по-ясно.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                                Не забравяй, че човешкото тяло и човешкият мозък също са една машина, която обаче е създадена по друга технология и друг проект. И нейните създатели също са мислили как да вдъхнат на тази машина самосъзнание и душа. Ами както виждаш - успели са. Защо тогава и ние да не успеем?

                                Какъв е проблемът?
                                Създаваме на робота центрове за болка и центрове за удоволствие. Вграждаме програма, оптимизираща търсенето на удоволствия и избягваща получаването на болка. След това създаваме един списък от стотина емоции, като на всяка една емоция също присвояваме като тежест някакъв баланс от болка или удоволствие. И най-накрая зацикляме програмата (и невронната мрежа) да работят във вечен цикъл, като така тя ще е принудена да мисли и разсъждава дори и без външни дразнители. Има и самообучение, каквото го имаме и ние. Трябва да добавим в супата и малко самосъхранение и току виж сме постигнали успех. По-скоро съм убеден, че ще постигнем успех.

                                А как ще направим различните машини да са различни личности?
                                Ами като заредим базата данни с емоции с различни начални коефициенти във всяка една машина. По този начин ще я принудим да търси оптимума на болка и удоволствие на различно място, и така ще получим целия спектър от личности, каквито и ги имаме и в момента при хората.

                                А как ще направим гении и идиоти?
                                Ами като заредим компютрите им с различно количество памет и с процесори с различно бързодействие.

                                А как ще се предпазим от агресията, която е присъща на някои човешки индивиди?
                                Ето тука е най-готината част. Ами ще зададем списък със стотина божи заповеди, които посмъртно няма да могат да се нарушават.

                                Всичко това е технически реализуемо и е въпрос на време технологиите да се развият достатъчно, щото да го постигнат. Гледайки скоростта на развитие на електрониката и на ИИ започвам да си мисля, че всичко това ще се случи не в далечно, а в близко бъдеще.
                                Мен ми се струва, по-вероятно е достигането на някакво удължение в срока на годност на човешкото тяло, отколкото прехвърлянето на съзнание в хардуер и безпогрешното му мултиплициране след стотици и хиляди години. И - дотам. Кратно - вероятно, с уговорки. С порядъци - едва ли. Ограничения на биологията ни. Прекалено тънка материя е, пък и кой знае що е то съзнанието и как да му направиш копие. Разбира се, не бива да спираме да мечтаем и да се стремим, но да се имаме за богове...Прекалено самонадеяно за някой, способен да се гътне я от пневмония, я от грип.
                                Last edited by Pyramid; Вчера, 22:33.

                                Коментар

                                Working...
                                X