IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Държавен служител и инвестиции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Кисимов Разгледай мнение
    При 1200 евра след първата година, ако удвоява резултата всяка следваща година след още десет ще е милионер в евра. През втората година удвояването ще е също безпроблемно
    От личен опит ли пишеш?

    Коментар


    • При 1000 евра след първата година, ако удвоява резултата всяка следваща година след още десет ще е милионер в евра. През втората година удвояването ще е също безпроблемно
      Last edited by Кисимов; Вчера, 22:51.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
        Опс 200лв месечно съм ги изпуснал. Абе може да си купува по 1гр злато или застраховка живот.
        Абе 200лв не стигат за едно излизане/напиване - щял да инвестира.
        Съжалявам че отделих време за глупости.
        Инвестира се като имаш ПАРИ, поне 6 цифрена сума.
        За 10к лева не си струва изобщо да се занимаваш. Дори и да изкараш 10% МЕСЕЧНА доходност, което е фантасмагоричен процент са 1000лв. За толкова пари ще се хванеш ли на някаква работа? Та един от братята роми дет ми работи на терасата за 2000лв не се хваща !?!?!? Вие ще сте по глупави от тях да работите "инвеститор" за под 1000лв .....
        Самото понятие "инвестиране", различните хора го възприемат различно. Защо не допуснем правото му да чете нещата и той по своему? И не е вярно това, дето си го написал за 200-та лева, поне не за всички. Затуй, след като ние споделихме, кой как вижда нещата, нека го оставим сам да стигне до своите изводи: Так или иначе, животът си е негов.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nradev1111 Разгледай мнение

          Mлад си затова за теб е подходящ високодоходен рисков фондЩе имаш доходност 10% на година .Смятай ги със сложна лихва.Не се лъжи да вземаш активно управляван фонд.Не могат да бият индеска и таксите са към 2% на година.Най добре за теб ETF.Таксата му е 0,03-0,20% на годинаЕто линк да видиш графиката на индекса.


          https://finance.yahoo.com/quote/%5EI...I6ImRheSJ9fX0-
          Категорично Не ви трябва да четете книги или каквото и да е друго на тази тема. Имате си работа гледайте си нея и си купувайте каквото ви е подсказал колегата.

          Това което бих добавил е че може да си оптимизирате месечния разход за покупка комисионна защото на сума от 100 евро на месец при една поръчка в Милано са си 3 евро което е много.

          Вместо всеки месец покупка - можете да купуват в края на всеки календарен месец при условие че месеца е с отрицателен знак. Като доходност за последните 40 години резултата е аналогичен с този на покупка всеки месец на база трите американски индекса. Все пак с подобна сума ще си трябва време да мине - хубавото е че след 40 та година времето така или иначе бързо минава. Успех

          Коментар


          • Ето и моите 2 стотинки. Първо поздравления за автора че въобще е решил да инвестира- това го праща автоматично в топ 20% на обществото. Темата е много хубава, защото точно такива теми за споделяне на опит, съвети, взаимопомощ и т.н. са истински полезни и ни правят общност. Всеки който има акъл е осъзнал, че ако хората около него живеят по добре и той ще живее по- добре( повече богати хора- повече данъци- по- добри услуги и инфраструктура- по- малко напрежение- по- добър живот ). Та ето моето виждане за нещата.
            Повечето " финансови гурота" дават съвети как да инвестираш 1-2-3 милиона, почти никой не дава съвет как да ги изкараш. Та ако имаш 100 лева дори и 50% доходност да правиш на година пак не ти върши работа. С малко начален капитал най- добрата инвестиция е в курсове за квалификация, които ще ти позволят да изкарваш някой лев допълнително в извънработно време. Междувременно можеш да си четеш книги за финансова грамотност и инвестиции за да се нахъсаш психически и да осъзнаеш великата реплика на Бъфет- " ако не почнеш да изкарваш пари докато спиш- ще трябва да работиш докато умреш". За инвестициите- понеже имам досег с МВР- то знам че сте почти всеки ден на работа и ако имаш семейство и деца не ти остава почти никакво свободно време. Та най- добрия вариант ти е да си купиш ЕТФ върху СНП 500 или НАСДАК- имаш 10- Тина процента средногодишна доходност, не се занимаваш с нищо, а и биеш повечето от инвеститорите отделящи много време за четене на анализи, отчети и т.н. и мислещи си че могат дългосрочно да бият пазара. Това е консервативния( безрисков вариант), ако имаш голям риск толеранс и искаш да вървиш по- бързо напред моят съвет е да си ипотекираш жилището на под 3% годишна лихва и парите да ги инвестираш в ЕТФ или в друго жилище за отдаване под наем( ако ще е в България само София или Пловдив).

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nradev1111 Разгледай мнение

              A бе човека ще инвестора по 200 лв на месец.Защо му е да чете 1000 страници.Те хората 4 години учат в УНСС и пак си нямат хабер .Няма да става професионален инвеститор.А книгата на Киосаки е за малки деца
              Опс 200лв месечно съм ги изпуснал. Абе може да си купува по 1гр злато или застраховка живот.
              Абе 200лв не стигат за едно излизане/напиване - щял да инвестира.
              Съжалявам че отделих време за глупости.
              Инвестира се като имаш ПАРИ, поне 6 цифрена сума.
              За 10к лева не си струва изобщо да се занимаваш. Дори и да изкараш 10% МЕСЕЧНА доходност, което е фантасмагоричен процент са 1000лв. За толкова пари ще се хванеш ли на някаква работа? Та един от братята роми дет ми работи на терасата за 2000лв не се хваща !?!?!? Вие ще сте по глупави от тях да работите "инвеститор" за под 1000лв .....
              Last edited by bota156; Вчера, 08:21.
              Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nradev1111 Разгледай мнение
                A бе човека ще инвестора по 200 лв на месец.Защо му е да чете 1000 страници.Те хората 4 години учат в УНСС и пак си нямат хабер .Няма да ства рофесионален инвеститор.А книгата на Киосаки е за малки деца
                То по 300 ле месечно е обикновено спестяване, да сме честни. Да се научи СТОЙНОСТ да създава, дето да е интересна и нужна НА ДРУГИТЕ, най-добре. ТОВА е Инвестиция, и там, е толкова сумите са важни и разни измислени индекси, ами доколко е онтерес о, важно и ликвидно. Не омотавайте акъла на човека. Нека започне с простичкото: С КНИГИТЕ. Другото, само ще дойде.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Inv_sq Разгледай мнение
                  Бих предложил следния план за действие
                  1. Да прочетете Богат татко, беден татко о Р. Киосаки - дава представа по популярен начин за управление на богатсвото - https://www.ozone.bg/product/bogat-tatko-beden-tatko/
                  2. Да прочетете Инвестиции - има я на български - дава представа за различните финансови инструменти - https://www.book.store.bg/p492/inves...-zvi-bodi.html - препоръчително е англйското издание.
                  3. Точка 1 и 2 могат да ви накарат да започнете да се интересувате от материята - и за прочитането / разбирането ще са ви необходими 6-8 месеца.
                  4. Подобрете познанията си по английски - има много източници на информация и най-ликвидния пазар и инструменти е американския. Този пазар е достъпен от България - но има инструменти които в рамките на ден се изменят с ХХ процента.
                  5. Инвестирайите в инструменти които познавате като бизнес и от които се интересувате
                  6. Трябва да се научите на търпение - защото някои инвестиции изискват време
                  7. Трябва да се научите да губите - защото ще се наложи да затваряте губещи позиции без да влагате емоция
                  8. Трябва да се научите да вземате решения за инвестиране рационално а не емоциално - защото рационално към емоционално е 20 към 80 %
                  9. Трябва да потърсите информация за стратегии управление на парите / управление на риска - каква част от настоящите си пари мога да ползвам / колко да ми бъде размера на лота, кога мога да го увелича и с колко
                  10. В допълнение:
                  - Има инструменти които носят до печалба и при възходящ и низходящ пазар - така че може да бъдете бик или мечка според текущото състояние на пазара
                  - Изборът на инструмент зависи от местната среда и ниво на инфлация - така че ако инфлацията е 6 процента а изберете инструмент който е 3 процента - вие ще имате реална доходност от -2 или -2.5 процента заради таксите / комисионните които се плащат
                  - Трябва правите симулация преди всяко влизане в позиция - колко ще ми струва влизането и колко ще ми струва излизането
                  - Търсете инструменти които са високо доходни и ликвидни - такива които могат да се обърнат в кеш много бързо когато ми потрябва кеш - злато, държавни ценни книжа и валути са най-ликвидните - най-неликвидни - недвижима собственост на лоша локация
                  - Използвайте застраховки - дори когато давате голяма суман пари на заем на приятел - той да направи застраховка живот във ваша полза - това управлява риска и съхранява богатсво - и намаля данъци или цени на ползвани услуги.
                  A бе човека ще инвестора по 200 лв на месец.Защо му е да чете 1000 страници.Те хората 4 години учат в УНСС и пак си нямат хабер .Няма да става професионален инвеститор.А книгата на Киосаки е за малки деца
                  Last edited by nradev1111; Вчера, 02:57.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Inv_sq Разгледай мнение
                    Бих предложил следния план за действие
                    1. Да прочетете Богат татко, беден татко о Р. Киосаки - дава представа по популярен начин за управление на богатсвото - https://www.ozone.bg/product/bogat-tatko-beden-tatko/
                    2. Да прочетете Инвестиции - има я на български - дава представа за различните финансови инструменти - https://www.book.store.bg/p492/inves...-zvi-bodi.html - препоръчително е англйското издание.
                    3. Точка 1 и 2 могат да ви накарат да започнете да се интересувате от материята - и за прочитането / разбирането ще са ви необходими 6-8 месеца.
                    4. Подобрете познанията си по английски - има много източници на информация и най-ликвидния пазар и инструменти е американския. Този пазар е достъпен от България - но има инструменти които в рамките на ден се изменят с ХХ процента.
                    5. Инвестирайите в инструменти които познавате като бизнес и от които се интересувате
                    6. Трябва да се научите на търпение - защото някои инвестиции изискват време
                    7. Трябва да се научите да губите - защото ще се наложи да затваряте губещи позиции без да влагате емоция
                    8. Трябва да се научите да вземате решения за инвестиране рационално а не емоциално - защото рационално към емоционално е 20 към 80 %
                    9. Трябва да потърсите информация за стратегии управление на парите / управление на риска - каква част от настоящите си пари мога да ползвам / колко да ми бъде размера на лота, кога мога да го увелича и с колко
                    10. В допълнение:
                    - Има инструменти които носят до печалба и при възходящ и низходящ пазар - така че може да бъдете бик или мечка според текущото състояние на пазара
                    - Изборът на инструмент зависи от местната среда и ниво на инфлация - така че ако инфлацията е 6 процента а изберете инструмент който е 3 процента - вие ще имате реална доходност от -2 или -2.5 процента заради таксите / комисионните които се плащат
                    - Трябва правите симулация преди всяко влизане в позиция - колко ще ми струва влизането и колко ще ми струва излизането
                    - Търсете инструменти които са високо доходни и ликвидни - такива които могат да се обърнат в кеш много бързо когато ми потрябва кеш - злато, държавни ценни книжа и валути са най-ликвидните - най-неликвидни - недвижима собственост на лоша локация
                    - Използвайте застраховки - дори когато давате голяма суман пари на заем на приятел - той да направи застраховка живот във ваша полза - това управлява риска и съхранява богатсво - и намаля данъци или цени на ползвани услуги.
                    ...И още едно много важно нещо, което би могло да бъде от огромна полза:
                    КОНТРОЛЪТ. Защото, "инвестиция" и "хазарт" са много различни явления. Без истински КОНТРОЛ, игрите на '"инвестиции" си остават хазарт, където може много и страстно да се молиш да спечелиш, без съвършено никакъв шанс да повлияеш на хода на събитията управляемо, в своя полза.

                    Та, да повторим : КОНТРОЛЪТ Е НАЙ-ВАЖНОТО, което трябва да държиш в ръце.

                    Коментар


                    • Бих предложил следния план за действие
                      1. Да прочетете Богат татко, беден татко о Р. Киосаки - дава представа по популярен начин за управление на богатсвото - https://www.ozone.bg/product/bogat-tatko-beden-tatko/
                      2. Да прочетете Инвестиции - има я на български - дава представа за различните финансови инструменти - https://www.book.store.bg/p492/inves...-zvi-bodi.html - препоръчително е англйското издание.
                      3. Точка 1 и 2 могат да ви накарат да започнете да се интересувате от материята - и за прочитането / разбирането ще са ви необходими 6-8 месеца.
                      4. Подобрете познанията си по английски - има много източници на информация и най-ликвидния пазар и инструменти е американския. Този пазар е достъпен от България - но има инструменти които в рамките на ден се изменят с ХХ процента.
                      5. Инвестирайите в инструменти които познавате като бизнес и от които се интересувате
                      6. Трябва да се научите на търпение - защото някои инвестиции изискват време
                      7. Трябва да се научите да губите - защото ще се наложи да затваряте губещи позиции без да влагате емоция
                      8. Трябва да се научите да вземате решения за инвестиране рационално а не емоциално - защото рационално към емоционално е 20 към 80 %
                      9. Трябва да потърсите информация за стратегии управление на парите / управление на риска - каква част от настоящите си пари мога да ползвам / колко да ми бъде размера на лота, кога мога да го увелича и с колко
                      10. В допълнение:
                      - Има инструменти които носят до печалба и при възходящ и низходящ пазар - така че може да бъдете бик или мечка според текущото състояние на пазара
                      - Изборът на инструмент зависи от местната среда и ниво на инфлация - така че ако инфлацията е 6 процента а изберете инструмент който е 3 процента - вие ще имате реална доходност от -2 или -2.5 процента заради таксите / комисионните които се плащат
                      - Трябва правите симулация преди всяко влизане в позиция - колко ще ми струва влизането и колко ще ми струва излизането
                      - Търсете инструменти които са високо доходни и ликвидни - такива които могат да се обърнат в кеш много бързо когато ми потрябва кеш - злато, държавни ценни книжа и валути са най-ликвидните - най-неликвидни - недвижима собственост на лоша локация
                      - Използвайте застраховки - дори когато давате голяма суман пари на заем на приятел - той да направи застраховка живот във ваша полза - това управлява риска и съхранява богатсво - и намаля данъци или цени на ползвани услуги.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nradev1111 Разгледай мнение

                        Mлад си затова за теб е подходящ високодоходен рисков фондЩе имаш доходност 10% на година .Смятай ги със сложна лихва.Не се лъжи да вземаш активно управляван фонд.Не могат да бият индеска и таксите са към 2% на година.Най добре за теб ETF.Таксата му е 0,03-0,20% на годинаЕто линк да видиш графиката на индекса.


                        https://finance.yahoo.com/quote/%5EI...I6ImRheSJ9fX0-
                        Първото и най-важно е колко ВРЕМЕ може да отдели и дали му се отдава. Може да пробва 3-6 месеца со 10к лева САМ но трябва поне по 4-5 часа ДНЕВНО. Преди това поне 1-2 месеца ДЕМО - да научи какво има и кое как работи. Ако му хареса НАТОВАРВАНЕТО НАЙ-ВЕЧЕ и разбере че има ПСИХИКА ДА ГУБИ може да продължи. Иначе ЕТФ индекс, после рисков фонд и не го мислиш - квот дадат такова - по добре ще е евентуално от 0% лихва. Ако има повечко пари - над 100к€ може облигации с 4-5% доходност чужди че български не става. 199хг можехме да си купуваме сега сме се развили при тиквата и шиши и НЕ МОЖЕМ . Друг е въпроса в България направена на бунище от мутрите и олигарсите дали си струва и стинка да сложиш
                        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                        Коментар


                        • Ще предложа една различна гледна точка: За краткосрочни начинания - по-високорисков подход а, за дългосрочните- по-умерен. Разбира се, от собствените си възгледи изхождам.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Стойчев Разгледай мнение
                            Здравейте, аз съм държавен служител в МВР, полицай и на скоро реших да започна да инвеарирам малки месечни суми от порядъка на 150-200лв месечно в т.нар. Взаимни фондове и по специално в Елана Еврофонд с евентуална доходност от 3-4%. Въороса ми е, че на мен като държавен служител ми е забранено да развивам търговска дейност, та въпроса ми е може ли тази инвестиция да се тълкува, като търговска дейност или участието ми в този фонд. Предварително благодаря за отговорите.
                            Здравейте г-н Стойчев,

                            Поздравления за желанието Ви да направите нещо различно от масата хора в България. Не се притеснявайте, инвестициите на капиталовите пазари не се считат за търговска дейност.

                            Относно това, в което желаете да инвестирате, най-вероятно ще получите различни съвети от колегите. Това което мога да Ви посъветвам е да помислите предварително какъв е инвестиционния Ви хоризонт. Вие сте млад, така че по-скоро помислете след какъв период от време биха Ви били необходими средствата, които желаете да инвестирате? Краткосрочно (до 3 години), средносрочно (3 до 7-8 години) или дългосрочно (над 8-10 години). Ако хоризонта Ви е краткосрочен помислете въху инструмент, който е по-малко волатилен и по-нискорисков, това е нещо с въпросната доходност от 3-4%, която споменавате. Ако хоризонта Ви е дългосрочен, то и аз като колегата nradev1111 бих Ви препоръчал да се насочите към високорисков и високодоходен инструмент с 10 и повече процентна доходност. Ако е средносрочен, то тогава би Ви подхождал инструмент, който е микс от нискорисков и високорисков компонент. Инструменти има много и подбора им не е унифициран и би било най-добре да е индивидуално специално за Вас. Ако имате нужда от съдействие може да ми пишете и на лично съобщение.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Стойчев Разгледай мнение

                              На 37 съм...
                              Mлад си затова за теб е подходящ високодоходен рисков фондЩе имаш доходност 10% на година .Смятай ги със сложна лихва.Не се лъжи да вземаш активно управляван фонд.Не могат да бият индеска и таксите са към 2% на година.Най добре за теб ETF.Таксата му е 0,03-0,20% на годинаЕто линк да видиш графиката на индекса.


                              https://finance.yahoo.com/quote/%5EI...I6ImRheSJ9fX0-
                              Last edited by nradev1111; 15.09.2024, 13:57.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nradev1111 Разгледай мнение

                                На колко си години?
                                На 37 съм...

                                Коментар

                                Working...
                                X