IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers vs Swissquote vs ...?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Аз мисля, че така или иначе е по-добре да се води ФИФО счетоводство. По-елементаризирано и изчистено е, въпреки че си е хамалогия. Брокерските платформи дават на готово средна цена и изглежда по-лесно да се ползва тя, но ако се стигне до проверка от НАП е по-лесно за доказване по ФИФО, защото те може и да не приемат на доверие обяснение "взех средната от брокерската платформа", и ще започнат едни луди сметки и доказване.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от qnidopi Разгледай мнение

      Не е вярно. В данъчната декларация се попълват цена за покупка и цена на продажба в лева, не в долари. Тоест ако преди 6 месеца си купил акции за 1000$ при курс на деня 2 лв. за 1$ в декларацията се вписва цена на придобиване 2000 лв.

      После ги продаваш за 1500$, но долара е паднал и курса за деня е 1,50лв. за 1$ - цената на продажба е 2 250 лв.

      Крайният финансов резултат на сделката ще бъде печалба от 250 лв. (не 500$) - дължим данък 25 лв. (не 50$).

      В НАП (България) се подават декларации със стойност в лева и по тази причина загубата/печалбата от промяната на валутния курс се приспада независимо дали го искаш или не. По същата причина може акциите ти да са загубили 10% от стойността си в долари, но когато ги продадеш да реализираш 20% печалба пред НАП заради скок в стойността на долара, защото покупната и продажната цена на сделката за НАП са важни само в български левове. Съответно в такава ситуация ще дължиш данък, нищо че си купил акции за 1000$, а си ги продал за 900$.

      Глава II, чл. 10, ал. 3 от ЗДДФЛ



      Не е вярно. Използва се средна цена, не FIFO.

      (3) Облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.
      (4) Реализираната печалба/загуба по ал. 3 за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив. Когато финансови активи от един вид, издадени от едно лице, са с различни цени на придобиване и впоследствие се продава част от тях и не може да бъде доказано коя част се продава, цената на придобиване на всеки един от тях е средно претеглената цена, определена въз основа на цената на придобиване на държаните към датата на продажбата финансови активи от същия вид и издател.

      Глава V, Раздел V, чл. 33, ал. 4. от ЗДДФЛ
      Тука вече навлизаш в детайлите. Само ще дам следния пример да видиш защо твоя метод не работи. Приемаме че еврото и лева са вързани в борд и флуктуация няма което също не е точно така.

      Година 1, месец 1: получаваш заплата 10К лева в БГ банка.
      Година 1, месец 2: конвертираш тези 10К в 5К евро и го превеждаш в ибрк.
      Година 1, месец 3: конвертираш 5К евро в 3К долара в самия ибрк (толоква е курса който ти дават).
      Година 1, месец 4: купуваш една акция на Тесла за 2К долара. (курса на долара по БНБ в този момент е 2К долара = 10К лева)
      Година 1, месец 5: получаваш заплата 10К лева в БГ банка.
      Година 1, месец 6: конвертираш тези 10К в 5К евро и го превеждаш в ибрк.
      Година 1, месец 7: конвертираш 5К евро в 6К долара в самия ибрк. (курса на долара пак е друг, имаш 7К кеш в ибрк)
      Година 1, месец 8: купуваш една акция на Тесла за 6К долара. Остава 1К долара кеш

      Година 2, месец 1: продаваш една акция на тесла за 10К долара, курс на долара към момента 10К долара = 100К лева
      Година 2, месец 2: конвертираш 5К долара в евро (базовата ти валута за ибрк), курс 5К долара = 50К евро = 100К лева
      Година 2, месец 3: превеждаш 40К евро от брокера в БГ банка да кешираш малко печалба

      Замисли се каква печалба се реализира на всяка стъпка, кое се случва извън българия, какво следва да се декларира и оформи като доказателствен документ и дали "средната цена" има смисъл при една такава схема. Средната цена може да се изчислява или в долари (както брокера ти го прави или в лева както ти искаш да го правиш, но като ги смесиш и двете варират и са отделни нямаш избори и се ползва фифо.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

        Ако си на печалба в долари но на загуба общо след конвертиране в евро, като физ лице нямаш право да си приспадаш загубата.
        Не е вярно. В данъчната декларация се попълват цена за покупка и цена на продажба в лева, не в долари. Тоест ако преди 6 месеца си купил акции за 1000$ при курс на деня 2 лв. за 1$ в декларацията се вписва цена на придобиване 2000 лв.

        После ги продаваш за 1500$, но долара е паднал и курса за деня е 1,50лв. за 1$ - цената на продажба е 2 250 лв.

        Крайният финансов резултат на сделката ще бъде печалба от 250 лв. (не 500$) - дължим данък 25 лв. (не 50$).

        В НАП (България) се подават декларации със стойност в лева и по тази причина загубата/печалбата от промяната на валутния курс се приспада независимо дали го искаш или не. По същата причина може акциите ти да са загубили 10% от стойността си в долари, но когато ги продадеш да реализираш 20% печалба пред НАП заради скок в стойността на долара, защото покупната и продажната цена на сделката за НАП са важни само в български левове. Съответно в такава ситуация ще дължиш данък, нищо че си купил акции за 1000$, а си ги продал за 900$.

        Глава II, чл. 10, ал. 3 от ЗДДФЛ

        Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

        После пък като продаваш трябва да водиш фифо счетоводство, обратно на практиката в повечето страни. Коя продажба от кой пакет акции е и ако е смесено съвсем ще се объркат сметките.
        Не е вярно. Използва се средна цена, не FIFO.

        (3) Облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.
        (4) Реализираната печалба/загуба по ал. 3 за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив. Когато финансови активи от един вид, издадени от едно лице, са с различни цени на придобиване и впоследствие се продава част от тях и не може да бъде доказано коя част се продава, цената на придобиване на всеки един от тях е средно претеглената цена, определена въз основа на цената на придобиване на държаните към датата на продажбата финансови активи от същия вид и издател.

        Глава V, Раздел V, чл. 33, ал. 4. от ЗДДФЛ
        Last edited by qnidopi; 27.01.2021, 10:12.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

          Не е толкова лесно ако искаш да си чист. Като се почне от левовете, които конвертираш в евро за да ги преведеш на брокера (така е най-изгодно), и после в самия брокер като обменяш от евро в долари. Всичко това са отделни транзакции търговия с валута. После като купиш акции на Тесла да кажем и ти остане ресто в брокера - това е кеш в сметка в чужбина който също се декларира отделно. Дотука имаш 3 глоби само от от купуването и държането.

          После почва трудната част продаването. Продаваш пакет акции и гледаш сега спрямо коя цена на акцията на Тесла искаш да продаваш. Получаваш някаква печалба долари. После продаваш доларите за евро в брокера и трябва да намериш пък на каква цена си купил точния пакет долари с които си купил пакета с теслата от преди това за да изчилиш и тази печалба/загуба от конвертирането. И накрая от евро в лева, там е лесно - на загуба е винаги, но пак се декларира. Ако си на печалба в долари но на загуба общо след конвертиране в евро, като физ лице нямаш право да си приспадаш загубата.

          Това е само за едни прости акции и то в най-лесния случай.
          Ако си купя евро от Тавекса, за да ходя в Гърция, декларирам ли ги и ако да - къде точно? Ако ли не - защо?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

            Всъщност е уникално лесно. А аз не съм финансист и не съм толкова добре с математиката. Просто за по-честа търговия отнема бая време за попълване с copy/paste. Всичко се гледа по фиксинг на БНБ, който го имаш наличен за всеки един ден. А това, че трябва да декларираш отделно всяка една обмяна на валута е абсолютно невярно. Миналата ми декларация ми я направи счети, специалист в областта. Направо почва да изглежда сякаш имаш някаква файда да отказваш хората от пазара.
            Виждам че много правилно разбра какво написах и бягаш по тъча сега щото осъзна че си престъпник и трябва да подаваш с години назад. Точно по фиксинга на БНБ се гледа и аз това казвам. Веднъж за по БНБ за доларите и после пак за еврото. Самата обмяна не я декларираш като обмяна, а като валутна сметка в чужбина и във формуляра за валутен превод. Ако го правиш от българкса банка те ще те накарат, но ако операцията е в чужда финансова институция/брокер сам трябва да се сетиш. Ако имаш печалба от валутната разлика също се декларира като доход (без право на разход). Пак ако печалбата е реализирана в българска финансова институция и е над прага те сами ще подадат по чл73 данни за доход. Разбира се това е ако не си по ДДС. Ако си по ДДС всяка сделка с валута се вкарва в дневниците. Но да не усложняваме казуса.

            Твоя счетоводител, специалиста, погледни си договора, ако изобщо имаш договор и виж каква отговорност носи за "консултацията си". Няма счетоводител в България който да се ангажира с попълване на такава декларация с носене на отговорност, предполагам той ти е изяснил този факт. Нали е професионалист все пак.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

              Не е толкова лесно ако искаш да си чист. Като се почне...
              Всъщност е уникално лесно. А аз не съм финансист и не съм толкова добре с математиката. Просто за по-честа търговия отнема бая време за попълване с copy/paste. Всичко се гледа по фиксинг на БНБ, който го имаш наличен за всеки един ден. А това, че трябва да декларираш отделно всяка една обмяна на валута... ми не е така. Миналата ми декларация ми я направи счети, специалист в областта.

              Баси, аз често пазарувам с револют картата, а немалка част от доходите ми не са в лева. Вероятно >1000 пъти съм обменил валута, някой път дори неволно.
              Last edited by terziеv; 27.01.2021, 01:00.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от msi200 Разгледай мнение
                +1, записваш си датата, броя купени акции, цената и курса(ако не са в EUR) и после пействаш в данъчната декларация. Нищо сложно няма.
                Не е толкова лесно ако искаш да си чист. Като се почне от левовете, които конвертираш в евро за да ги преведеш на брокера (така е най-изгодно), и после в самия брокер като обменяш от евро в долари. Всичко това са отделни транзакции търговия с валута. После като купиш акции на Тесла да кажем и ти остане ресто в брокера - това е кеш в сметка в чужбина който също се декларира отделно. Дотука имаш 3 глоби само от от купуването и държането.

                После почва трудната част продаването. Продаваш пакет акции и гледаш сега спрямо коя цена на акцията на Тесла искаш да продаваш. Получаваш някаква печалба долари. После продаваш доларите за евро в брокера и трябва да намериш пък на каква цена си купил точния пакет долари с които си купил пакета с теслата от преди това за да изчилиш и тази печалба/загуба от конвертирането. И накрая от евро в лева, там е лесно - на загуба е винаги, но пак се декларира. Ако си на печалба в долари но на загуба общо след конвертиране в евро, като физ лице нямаш право да си приспадаш загубата.

                Това е само за едни прости акции и то в най-лесния случай.

                Коментар


                • +1, записваш си датата, броя купени акции, цената и курса(ако не са в EUR) и после пействаш в данъчната декларация. Нищо сложно няма.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

                    Това с купуването всеки месец не е подходящо за Българските условия. Накрая на годината трябва да декларираш отделно всяка покупка и на каква цена. После пък като продаваш трябва да водиш фифо счетоводство, обратно на практиката в повечето страни. Коя продажба от кой пакет акции е и ако е смесено съвсем ще се объркат сметките. И всичко това приравнено в левове. Трябва си счетоводител и то доста кадърен за да влезеш чисто в тая схема. Много по добре е да купуваш веднъж в годината и само на пакети от един същ размер. Тъпа държава е това не забравяй.
                    Не трябва да си счетоводител, а просто да си записваш всяка сделка в един ексел. Правя го от 3 години и си попълвам данъчната декларация както си му е реда.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

                      Това с купуването всеки месец не е подходящо за Българските условия. Накрая на годината трябва да декларираш отделно всяка покупка и на каква цена. После пък като продаваш трябва да водиш фифо счетоводство, обратно на практиката в повечето страни. Коя продажба от кой пакет акции е и ако е смесено съвсем ще се объркат сметките. И всичко това приравнено в левове. Трябва си счетоводител и то доста кадърен за да влезеш чисто в тая схема. Много по добре е да купуваш веднъж в годината и само на пакети от един същ размер. Тъпа държава е това не забравяй.
                      Малко преувеличаваш... не е толкова страшно. Не виждам ползва в това да се обезсърчават хората.
                      За платформата - всяка платформа може да има предимства и недостатъци. Виж и на Елана - те са представители на Саксо.
                      Отначало действай с малки /според финансовото ти състояние/ суми, за да видиш процесите и да ги осъзнаеш.

                      Коментар


                      • Много Ви благодаря! Има ли някакъв материал, който мога да прочета, за да се ориентирам по-добре в нашата реалност? Форумна тема, блог, статия, каквото и да е? Също, според Вас, кой е най-подходящият брокер за инвестиране от България?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от SAleks Разгледай мнение
                          Здравейте,

                          абсолютен начинаещ съм в инвестирането и съвсем от скоро се интересувам/чета/образовам на тази тема. Целя да инвестирам пасивно и в дългосрочен план, и съм се насочил основно към ETF-и. Текущата ми идея е да купувам веднъж месечно. Направих кратко проучване за възможните брокери/платформи и търсейки възможно най-голяма сигурност (на самата компания), достигнах до изброените в заглавието варианти - Interactive Brokers и Swissquote. Според вас, коя е по-подходящата платформа за мен и на какви "дребни" детайли трябва да обърна внимание при избора? Приемам други предложения и насоки. Както загатнах малко по-рано - наистина ценя сигурността, репутацията и стабилността, тъй като се целя в по-дългосрочен план. Бих се "жертвал" за малко по-високи такси, всичко в границите на разумното. Благодаря предварително!

                          Поздрави!
                          Това с купуването всеки месец не е подходящо за Българските условия. Накрая на годината трябва да декларираш отделно всяка покупка и на каква цена. После пък като продаваш трябва да водиш фифо счетоводство, обратно на практиката в повечето страни. Коя продажба от кой пакет акции е и ако е смесено съвсем ще се объркат сметките. И всичко това приравнено в левове. Трябва си счетоводител и то доста кадърен за да влезеш чисто в тая схема. Много по добре е да купуваш веднъж в годината и само на пакети от един същ размер. Тъпа държава е това не забравяй.

                          Коментар


                          • Interactive Brokers vs Swissquote vs ...?

                            Здравейте,

                            абсолютен начинаещ съм в инвестирането и съвсем от скоро се интересувам/чета/образовам на тази тема. Целя да инвестирам пасивно и в дългосрочен план, и съм се насочил основно към ETF-и. Текущата ми идея е да купувам веднъж месечно. Направих кратко проучване за възможните брокери/платформи и търсейки възможно най-голяма сигурност (на самата компания), достигнах до изброените в заглавието варианти - Interactive Brokers и Swissquote. Според вас, коя е по-подходящата платформа за мен и на какви "дребни" детайли трябва да обърна внимание при избора? Приемам други предложения и насоки. Както загатнах малко по-рано - наистина ценя сигурността, репутацията и стабилността, тъй като се целя в по-дългосрочен план. Бих се "жертвал" за малко по-високи такси, всичко в границите на разумното. Благодаря предварително!

                            Поздрави!

                          Working...
                          X