IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers vs Swissquote vs ...?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

    Далеч не е единствената. Да не говорим, че имаш огромният плюс да имаш елементарни за попълване декларации. Това в повечето държави се иска счети.
    За съжаление нещата не са толкова елементарни винаги.

    Например за дивидентите по договори за разлика не е много ясно как се декларират, ако се правят сложни сделки като тези може да се усложни декларирането на притежаваните акции, формуляра приема числа с точност до втория знак на десетичната запетая (там, където се пише брой на акциите няма как да напишеш броя точно в някои случаи когато този брой не е цяло число)...



    Картинката е от тази статия.

    Тази година не съм проверявал дали са оправили проблема с невъзможността да се въвеждат числа с по-голяма точност.

    Swissquote - минимум 15 CHF за тримесечие


    Внимавайте да не ви подведат с „без месечни такси за ползване на платформата“ - може да има такса „попечителство“/„съхранение“ (custody fees). Ето например Swissquote колко ви дерат:
    Custody fees for private clients and asset managers: 0.025% quarterly (min 15 CHF, max 50 CHF)***
    Обърнете внимание, че има разлика в таксите в зависимост дали ползвате швейцарската или люксембургската фирма на Swissquote.

    При люксембургската фирма (тарифа) не виждам custody fees, обаче има inactivity fess от 15 EUR на месец.

    Има и още една допълнителна такса за неактивност (източник):


    Не уточняват какъв трансфер трябва да се прави за да няма неактивност - може ли да бъде входящ (захранване на сметката) или изходящ.

    Освен това таксите за сделки са високи, особено на швейцарската им фирма:
    0.00 - 2'000.00 25 EUR/GBP
    2'000.01 - 10'000.00 30 EUR/GBP
    10'000.01 - 15'000.00 55 EUR/GBP
    15'000.01 - 25'000.00 80 EUR/GBP
    25'000.01 - 50'000.00 135 EUR/GBP
    >50'000.01 190 EUR/GBP
    30 от 5000 например идва 0,6%, което е много.

    Люксембургската им фирма дере 0,1% (минимум 14.95 EUR (24.95 EUR on the Tokyo Stock Exchange)), което е подобно на Interactive Brokers (където обаче минималната такса на сделка е по-ниска), но като се има предвид алтернативите, където има 0% такса за сделките...
    Last edited by vstoykov; 02.02.2021, 04:33.
    Два прости метода за легално намаляване на данъците

    Коментар


    • Първоначално изпратено от msi200 Разгледай мнение
      edit: да, прочетох закона, изглежда България е единствената държава, където капиталовият данък се определя от борсата, на която си купил, а не от държавата, в която е регистриран финансовият инструмент
      Далеч не е единствената. Да не говорим, че имаш огромният плюс да имаш елементарни за попълване декларации. Това в повечето държави се иска счети.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от msi200 Разгледай мнение
        edit: да, прочетох закона, изглежда България е единствената държава, където капиталовият данък се определя от борсата, на която си купил, а не от държавата, в която е регистриран финансовият инструмент
        xactly!

        Коментар


        • edit: да, прочетох закона, изглежда България е единствената държава, където капиталовият данък се определя от борсата, на която си купил, а не от държавата, в която е регистриран финансовият инструмент
          Last edited by msi200; 28.01.2021, 14:55.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от msi200 Разгледай мнение

            Това, ако е така, няма никаква логика. Самият ISIN на ирландските ЕТФ-и започва с IE(ирландия), според мен няма значение, през коя борса е купен въпросният ЕТФ, той е ирландска ценна книга, тоест от ЕС.
            Е, то не е до "вяра" или "логика" Отвори закона, отдели 5 минути.

            А и сам си противоречиш. Правилно си забелязал, че са ти отрязали лесния достъп до фондове извън ЕС. Защо си мислиш, че ще ти дават данъчна аванта.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
              Ако не беше така, кой идиот щеше изобщо да се занимава с европейските жалки подобия на борси.

              А търговията на LSE - вече си се облага
              Занимаваме се, защото в ЕС ни забраниха да търгуваме с US domiciled ЕТФ-и и нямаме избор.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                Не си прав. За капиталовата печалба - важи коя е борсата; за дивидентната доходност - къде е регистрирано
                Това, ако е така, няма никаква логика. Самият ISIN на ирландските ЕТФ-и започва с IE(ирландия), според мен няма значение, през коя борса е купен въпросният ЕТФ, той е ирландска ценна книга, тоест от ЕС.

                Коментар


                • Не си прав. За капиталовата печалба - важи коя е борсата; за дивидентната доходност - къде е регистрирано

                  Ако не беше така, кой идиот щеше изобщо да се занимава с европейските жалки подобия на борси.

                  А търговията на LSE - вече си се облага

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                    По-сложно е няма данък капиталова печалба само на регулиран пазар в рамките на Европейски съюз. Отделно всяка държава си има данъчни правила за дивидентните фондове има значение къде е регистриран Неслучайно в Германия Няма фондове а Повечето са в Ирландия Люксембург Лондон където няма данък при източника
                    Имам предвид, че няма значение, през коя борса сме купили ирландския ЕТФ. Ако domicile e Ирландия, ЕТФ-ът всъщност представлява Ирландски ценни книжа и няма данък върху капиталовата печалба, даже и да е купен през SIX или LSE. Или не съм прав?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от msi200 Разгледай мнение
                      Незнам, защо съм останал с впечатлението, че не борсата, а domicile на ЕТФ-а е определяща за данъците? Например, данък дивидент се определя от мястото, където ЕТФ-ът е регистриран. Поне такова е мнението в чуждите форуми.
                      По-сложно е няма данък капиталова печалба само на регулиран пазар в рамките на Европейски съюз. Отделно всяка държава си има данъчни правила за дивидентните фондове има значение къде е регистриран Неслучайно в Германия Няма фондове а Повечето са в Ирландия Люксембург Лондон където няма данък при източника

                      Коментар


                      • Незнам, защо съм останал с впечатлението, че не борсата, а domicile на ЕТФ-а е определяща за данъците? Например, данък дивидент се определя от мястото, където ЕТФ-ът е регистриран. Поне такова е мнението в чуждите форуми.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от msi200 Разгледай мнение

                          А защо избягваш UK, да не би след брекзит LSE вече да не се води "регулиран пазар" и да има данък капиталова печалба?
                          Еми така предполагам, нали се разкараха от ЕС the lads. Плюс това там май в долари ги продават или паунди, аз си работя само в евро - за това само ксетра, италия, euronext amsterdam, etc ЕС губернии...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
                            ...да не ме нахендри в Лондон или Швейцария
                            А защо избягваш UK, да не би след брекзит LSE вече да не се води "регулиран пазар" и да има данък капиталова печалба?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от msi200 Разгледай мнение
                              Аз лично си захранвам сметката с долари и купувам акции от Ирландски етф-и във валута USD. Може сметката да се захранва с евра и да се купуват ЕС-етфи във валута EUR. По този начин минимализираме обмените на валута.
                              Също, няма и за какво да ни глобят, тъй като за инструменти в ЕС няма данък капиталова печалба, тоест, невъзможно е да си ощетил държавата.
                              Ако се търгува с американски инструменти, естествено, има повече усложнения, за които трябва да сме готови - капиталова печалба 10%; withholding tax на дивидентите 30% ( ако брокерът не прилага СИДДО ) и т.н...
                              И аз това правя. Евро от българската банка към тая на IB в Германия и после само акумулиращи етфи домицилнати в Ирландия. Хем няма капиталова хем не се занимаваш и с дивиденти. Всеки месец фиксирана сума, 1 сделка и не гледам дори терминала. Имам SPYI, VWCE, SGLD, BBTR. А да, и сделките само на Ксетра или Борса Италиана, Нарочно не му давам на ИБ да ми прави smart routing, да не ме нахендри в Лондон или Швейцария
                              Last edited by hamorphis; 27.01.2021, 17:00.

                              Коментар


                              • Аз лично си захранвам сметката с долари и купувам акции от Ирландски етф-и във валута USD. Може сметката да се захранва с евра и да се купуват ЕС-етфи във валута EUR. По този начин минимализираме обмените на валута.
                                Също, няма и за какво да ни глобят, тъй като за инструменти в ЕС няма данък капиталова печалба, тоест, невъзможно е да си ощетил държавата.
                                Ако се търгува с американски инструменти, естествено, има повече усложнения, за които трябва да сме готови - капиталова печалба 10%; withholding tax на дивидентите 30% ( ако брокерът не прилага СИДДО ) и т.н...
                                Last edited by msi200; 27.01.2021, 13:58.

                                Коментар

                                Working...
                                X