IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Търговия с опции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от melon Разгледай мнение

    Колега, как успяваш да направиш това? Ти вече си продал пут опцията?
    Сигурно има предвид, че затваря позицията.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Felbuzz Разгледай мнение
      Продавам пут и реално могат да станат 3 неща:
      1. Преди падежа на опцията я продавам и реализирам печалба или загуба, съответно облагам с 10%
      Колега, как успяваш да направиш това? Ти вече си продал пут опцията?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Felbuzz Разгледай мнение
        Да споделя и моя опит, основно от продажба на пут опции на европейски акции.

        Продавам пут и реално могат да станат 3 неща:
        1. Преди падежа на опцията я продавам и реализирам печалба или загуба, съответно облагам с 10%
        2. На падежа на опцията тя е извън парите и прибирам цялата премия, облагам с 10%
        3. На падежа на опцията тя е в парите и ми я упражяват. Тук е спорният момент но водейки се от стейтмънтите на интерактив това се третира като покупка на акции и не се облага, дори да си бил на някаква печалба от цялата работа.

        Продавал съм и кол опции като там работата е сходна, или прибираш премията и си я облагаш, или ако ти упражнят кола срещу тебе си губиш акциите и реално все едно си продал акции си.

        Дали е 100% вярно не знам предполагам няма голяма практика по темата.

        Вече може да се спори по точка 3 облага ли се, не се ли облага, по каква цена се смята разликата, понякога борсата затваря но на автър маркета цената мърда и може да ти се упражни опцията, реално цената в петък не е винаги меродавна пък цената в понеделник може да е съвсем различна
        Много благодаря! Аз мисля да продавам путове и колове.

        Подобно на Вас мисля само при 1 и 2 да облагам в такъв случай. 3 си мисля,че не би трябвало да се облага, но ако още някой има опит нека сподели.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
          Felbuzz , значи ти облагаш към дата на падеж.

          Моят пример: продал съм пута ноември 2020 и съм взел парите. Падежът е февруари 2022. Ако мирно и кротко държиш до падеж, за 2020 и 2021 ти нищо ли не би писал в декларацията?
          Ем да в твоя пример не бих писал нищо като реализиран резултат през 2020 и 2021 докато не затворя позицията през 2022 г. и ще се появят като реализирани в декларацията за 2022 г подадена през 2023 г В декларацията имаше място където се попълват отворени позиции с акции но не съм гледал да може да се попълват отворени позиции с опции.

          Другото интересно е, въпреки че няма много връзка с темата, примерно във Франция има данък за покупка на акции мисля беше 0.3% и той се упражняваше по спомен на падежа на пут опцията, независимо дали прибираш цялата премия или ти упражняват опцията пак плащаш 0.3% все едно си ги купил

          Коментар


          • Felbuzz , значи ти облагаш към дата на падеж.

            Моят пример: продал съм пута ноември 2020 и съм взел парите. Падежът е февруари 2022. Ако мирно и кротко държиш до падеж, за 2020 и 2021 ти нищо ли не би писал в декларацията?

            Коментар


            • Да споделя и моя опит, основно от продажба на пут опции на европейски акции.

              Продавам пут и реално могат да станат 3 неща:
              1. Преди падежа на опцията я продавам и реализирам печалба или загуба, съответно облагам с 10%
              2. На падежа на опцията тя е извън парите и прибирам цялата премия, облагам с 10%
              3. На падежа на опцията тя е в парите и ми я упражяват. Тук е спорният момент но водейки се от стейтмънтите на интерактив това се третира като покупка на акции и не се облага, дори да си бил на някаква печалба от цялата работа.

              Продавал съм и кол опции като там работата е сходна, или прибираш премията и си я облагаш, или ако ти упражнят кола срещу тебе си губиш акциите и реално все едно си продал акции си.

              Дали е 100% вярно не знам предполагам няма голяма практика по темата.

              Вече може да се спори по точка 3 облага ли се, не се ли облага, по каква цена се смята разликата, понякога борсата затваря но на автър маркета цената мърда и може да ти се упражни опцията, реално цената в петък не е винаги меродавна пък цената в понеделник може да е съвсем различна

              Коментар


              • Благодаря за отговорите!

                А ако не съм продал нищо , а цяла година съм събирал само премиуми пак ли минават през тези 10%?

                Коментар


                • Може, явно си задълбал повечко. Логиката за мен е - взел си печалба -плащаш данък. При продадени путове, парите си ги взел тази година, кога изтича пута, няма значение.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от melon Разгледай мнение
                    Все е 10 %, ако имаш положителна разлика от търговията за календарната година. Пожелавам ти да платиш много данъци
                    Не е точно. Ако си продал путове 2020-та, а страйкът е 2021? А ако си купил и упражнил колове на каква цена декларираш акциите? На страйк или на страйк+надценка? А ако правиш спредове с leaps за три години напред? Говорих (срещу заплащане) с уж запознат счетоводител и той си ми призна, че няма правилен начин за деклариране.

                    Коментар


                    • Все е 10 %, ако имаш положителна разлика от търговията за календарната година. Пожелавам ти да платиш много данъци

                      Коментар


                      • Стига се занимава с глупости. Купувай GME и вземи направи истински пари.

                        Коментар


                        • Търговия с опции

                          Привет,

                          Обмислям да започна да търгувам с опции. Има ли някой колега който вече го прави? Как седи въпроса с данъците? Знам,че при печалба от продажба се плаща данък 10%, но как стои въпроса с получаването на премиум? Дължим ли данък за него и ако да колко и какъв вид доход се води в данъчната декларация? Мерси
                        Working...
                        X