Всеки интересуващ се от дивидентно инвестиране, може да заповяда тук. https://www.facebook.com/groups/1347...epa=SEARCH_BOX
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Двойно облагане за Данък дивидент
Collapse
X
-
Не знам за какъв дивидент говориш, но в България ситуацията с фирмите и техните собственици е следната:
1. В края на годината фирмата я приключва счетоводно и формира печалба.
2. Върху тази печалба се заплаща 10% плосък данък, като парите се вземат от самата печалба.
3. След това се взема решение дали остатъка от печалбата (90%) ще се добави към капитала, или ще се раздаде като дивидент на акционерите. Може и частично както едното, така и другото. Може и да се остави да виси в сметка НЕРАЗПРЕДЕЛЕНИ ПЕЧАЛБИ и след това през годината на малки порции периодично да се раздава като дивидент. Ние точно така правим, за да получаваме някакви суми по-често от веднъж годишно.
4. Когато дадена сума се раздава като дивидент, върху тази сума се начислява данък дивидент и се внася в бюджета.
5. Задължение на фирмата е да внесе този данък в бюджета.
6. Процента на данък дивидент се мени с времето, като последно доколкото знам е 5%. Начислява се такъв процент, какъвто е по закон към датата на получаване на дивидента, въпреки че печалбата може да се е трупала години наред и тогава данъка да е бил друг.
7. Акционера получава остатъка от дивидента след плащането на данъка, като на тази сума вече са платени всички данъци, и акционера спокойно може да си я харчи до последната стотинка.
8. В следващата годишна данъчна декларация тази сума се декларира, но това не е свързано с плащане на други данъци. Всъщност това деклариране се прави от фирмите, и към датата на декларацията НАП вече знае за този дивидент, и той вече автоматично е вписан в декларацията.
Ако трябва да се направи като пример с конкретни проценти:
1. Първо се формира годишна печалба (напр. 1000 лв.)
2. Върху нейната сума се плаща 10% данък печалба, като така печалбата за разпределяне се намалява с 10%. Тоест плащат се 100 лв. данък и за разпределяне остават 900 лв.
3. Върху печалбата за разпределяне се плаща още 5% данък дивидент, но към датата на раздаване на дивидента. Тоест плащат се още 45 лв. данък, и като дивидент се разпределят останалите 855 лв.
4. Това, което остане, се дава на акционерите (855 лв.) и те могат да си го харчат до последната стотинка.Last edited by Mateev; 26.05.2020, 09:54.
Коментар
-
Двойно облагане за Данък дивидент
Здравейте,
Търгувам с акции и ETFs от САЩ.
Имам няколко въпроса относно облагането на дохода от дивиденти.
1. Доколкото разбрах, в БГ не се плаща тъй като се облага в САЩ още при самото получаване, но пък е задължително да бъде деклариран ?
2. Трябва ли да го декларирам, ако този доход дивидент бъде ре-инвестиран веднага?
3. Дохода от дивиденти от акции и дохода от дивиденти от ETFs по един и същ начин ли се декларира?
4. Ако изтегля доходите си от дивиденти, те облагат ли се след това с 10% плосък данък?
Мерси предварително!
Поздрави,
ИванТагове: Отмаркиране на всички
Коментар