IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мнение относно новосформирано портфолио от ETF

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от investor.ga.9158 Разгледай мнение
    Т.е. при търговия с CSSPX не се дължи нищо на нашата държава като данък при евентуална печалба?
    Е как пък го избра да е листнато в Швейцария? Колегата допу е дал тикера в Xetra - SXR8.

    Коментар


    • Т.е. при търговия с CSSPX не се дължи нищо на нашата държава като данък при евентуална печалба?

      Коментар


      • На еТоро има вече възможност да се купуват акции (освен CFD-та с лост) и ETF-и без такса. Но изборът на ETFs е ограничен. Имам подозрения, че само такива с най-големи годишни такси са достъпни.

        И май не само за акциите от САЩ не може да се приложи СИДДО (емитентът на акциите ви дере със ставката за данък върху дивидента, която е приложима за граждани на САЩ, която е по-висока тройно спрямо ставката за българи).

        Проблемът със SPY е, че изплаща дивиденти и ако го купувате през някой като eToro ще ви дерат с големия данък дивидент. И се продава на борсите в САЩ, което води до данък 10% върху печалбата (при европейските борси няма такъв данък - напр. CSSPX е ирландски ETF, който е акумулиращ и инвестира в акции от S&P 500 - тъй като се търгува на европейските борси няма данък върху печалбата, но и загубите не намаляват данъчната основа; тъй като е акумулиращ няма дивиденти и проблем с дивидентите).

        За подводните камъни пуснах тема в тази група.

        Ако се ползват само за инвестиране в акции без лост какво може да се обърка? Освен проблема с данъка върху дивидента.

        Според мен еToro разчитат основно на това, че много от клиентите, които са дошли да купуват акции без лост, ще се полакомят да търгуват с лост и ще плащат таксички (с лост има такси).
        Last edited by vstoykov; 07.03.2020, 19:46.
        Два прости метода за легално намаляване на данъците

        Коментар


        • Защо не вкараш SPY с тегло 10%, а All-World не го намалиш на 50%.

          Аз лично даже бих взел 30% SPY и 30% All-World.


          Първоначално изпратено от short_it Разгледай мнение
          Здравейте,

          Искам да попитам за мнението ви относно портфолиото, което сформирах. Идеята ми беше да диверсифицирам в ETF-и, на които domicile е Ирландия, които са accumulating като хоризонта на инвестицията ми ще е 20 години.

          А ето го и него:

          VWRP 60% Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating 0.22% p.a
          XMMS 12.5% Xtrackers MSCI Emerging Markets UCITS ETF 1C 0.20% p.a
          CEU1 12.5% iShares Core MSCI EMU UCITS ETF EUR (Acc) 0.12% p.a
          VMIG 5% Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (GBP) Accumulating 0.10% p.a
          XLUS 10% - Invesco US Utilities Sector UCITS ETF 0.14% p.a

          Общата такса за всичките 5 се равнява на 0.165%

          Смятате ли, че е достатъчно диверсифицирано? Или пък има прекалено много overlap на акции? Всякакви съвети и мнения са добре дошли.

          Мерси :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение

            Тъй като даже и с един ETF ще има някаква диверсификация, ако примерно се купува веднъж на половин година може първата половин година да се купи само от първия ETF, втората половин година само от втория ETF и т.н., докато се изредят всичките и после пак. Това, че половин година диверсификацията няма да е много голяма не мисля, че е проблем. Времето е малко, както и сумата, която е инвестирана.

            Да се купува всеки месец излиза неизгодно като такси, заради големите минимални такси.

            Ако има начин да се купува без такси това променя стратегията. Но за ирландски ETFs не знам такъв начин, за сега има само начин да се купуват сащански акции без такса.

            Например ако таксата за вход е 20 евро минимум (или 0,15% - което е по-голямо), а размерът на месечната инвестиция е 2000 евро това е цял процент, което е много. Ако се изчакат 6 месеца да се съберат 12000 евро тогава се доближаваме до типичната такса от 0,15%.

            И е въпрос на сметки дали да се плащат месечни такси за 10 месеца годишно по $10 всяка и да се плаща по-ниска такса на транзакция или да се плаща по-висока такса на транзакция, но с месечни такси за 10 месеца по $1 всяка (или $0).

            Ако всичките инструменти са акумулиращи ETFs няма проблем да се ползва платформа, при която не се прилага коректно СИДДО за дивидентите, защото няма дивиденти.
            Разсъждавам точно като теб. Всичко, което казваш, е точно това което и аз мисля. Моята мин такса в Interactive Brokers е 6 евро. За това купувам 2-3 пъти годишно за по 3-4 хиляди евро. Е сега да си призная скочих на златния Етф малко по агресивно от юли насам. Че печатницата няма спирка. 24% annualized return ми е златото от юли та ги преживявам комисионните.

            Но да за equity - само Accumulating Ireland ETF. Няма дивиденти да пишеш като луд в ГДД и са на пазар в ЕС. Като падне SXR8 50% влизам смело. За сега само жълто...
            Last edited by hamorphis; 07.03.2020, 15:34.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

              А ще ребалансираш ли, за да поддържаш процентите и ако да то колко често. Препоръчвам ти ребалансиране само с купуване на нови дялове ако имаш достатъчно пари. Иначе комисионните почват да играят ако си с по дребни суми.
              Тъй като даже и с един ETF ще има някаква диверсификация, ако примерно се купува веднъж на половин година може първата половин година да се купи само от първия ETF, втората половин година само от втория ETF и т.н., докато се изредят всичките и после пак. Това, че половин година диверсификацията няма да е много голяма не мисля, че е проблем. Времето е малко, както и сумата, която е инвестирана.

              Да се купува всеки месец излиза неизгодно като такси, заради големите минимални такси.

              Ако има начин да се купува без такси това променя стратегията. Но за ирландски ETFs не знам такъв начин, за сега има само начин да се купуват сащански акции без такса.

              Например ако таксата за вход е 20 евро минимум (или 0,15% - което е по-голямо), а размерът на месечната инвестиция е 2000 евро това е цял процент, което е много. Ако се изчакат 6 месеца да се съберат 12000 евро тогава се доближаваме до типичната такса от 0,15%.

              И е въпрос на сметки дали да се плащат месечни такси за 10 месеца годишно по $10 всяка и да се плаща по-ниска такса на транзакция или да се плаща по-висока такса на транзакция, но с месечни такси за 10 месеца по $1 всяка (или $0).

              Ако всичките инструменти са акумулиращи ETFs няма проблем да се ползва платформа, при която не се прилага коректно СИДДО за дивидентите, защото няма дивиденти.
              Два прости метода за легално намаляване на данъците

              Коментар


              • Първоначално изпратено от short_it Разгледай мнение

                Така е, спор няма за Utilities сектора. Тук обаче целта не е печалба от днес за утре, а дългогодишна реинвестиция от акумулиращи дивиденти, която аз виждам като възможна посредством тези компании държани в кошницата на този ETF(който също така не забравяй е само 10% от цялото портфолио). Иначе какви други подробности? Какви други фактори биха повлияли за евентуално разместване на порфтофлиото към други активи? Възрастта в случая не е от значение ако съм решил да го правя за 20години в equity ETFs.
                А ще ребалансираш ли, за да поддържаш процентите и ако да то колко често. Препоръчвам ти ребалансиране само с купуване на нови дялове ако имаш достатъчно пари. Иначе комисионните почват да играят ако си с по дребни суми.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                  Верно е това, в неговия случай и 1 стига.
                  И ако си мисли че 10% ютилита са диверсификация се лъже, те са един от най големите балони в момента. Просто да погледне миналата седмица дали не са паднали колкото и пазара.
                  Няма кеш, няма други ниско/некорелиращи се асети...
                  Ма няма лошо, дедо Бъфю нали нещо подобно препоръчва на ритейла. Друг е въпроса че той самия не действа така.

                  Колегата не дава други подробности освен дългия хоризонт. Остава да му пожелаем нерви като корабни въжета, че дълго ще са му нужни.
                  Така е, спор няма за Utilities сектора. Тук обаче целта не е печалба от днес за утре, а дългогодишна реинвестиция от акумулиращи дивиденти, която аз виждам като възможна посредством тези компании държани в кошницата на този ETF(който също така не забравяй е само 10% от цялото портфолио). Иначе какви други подробности? Какви други фактори биха повлияли за евентуално разместване на порфтофлиото към други активи? Възрастта в случая не е от значение ако съм решил да го правя за 20години в equity ETFs.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                    добре си направил макар и само 1 ЕТФ да имаш стига.Ако е например на SP500 имаш дивесификация от 500 компании.Не му обръщай внимание на Пирамида, той си търси финасиране 10та година за някаква мечта която иска да сбъдне , ама инвеститорите не кълват.
                    Верно е това, в неговия случай и 1 стига.
                    И ако си мисли че 10% ютилита са диверсификация се лъже, те са един от най големите балони в момента. Просто да погледне миналата седмица дали не са паднали колкото и пазара.
                    Няма кеш, няма други ниско/некорелиращи се асети...
                    Ма няма лошо, дедо Бъфю нали нещо подобно препоръчва на ритейла. Друг е въпроса че той самия не действа така.

                    Колегата не дава други подробности освен дългия хоризонт. Остава да му пожелаем нерви като корабни въжета, че дълго ще са му нужни.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от short_it Разгледай мнение

                      Без значение дали съм сигурен или не, или ако мненията ни се различават, би било хубаво да видя и различно мнение. Току виж или аз или ти вземем, че научим нещо ново и погледнем над нещата от чужд, различен ъгъл. В този ред на мисли, питам - какви
                      добре си направил макар и само 1 ЕТФ да имаш стига.Ако е например на SP500 имаш дивесификация от 500 компании.Не му обръщай внимание на Пирамида, той си търси финасиране 10та година за някаква мечта която иска да сбъдне , ама инвеститорите не кълват.
                      Last edited by nradev; 05.03.2020, 22:46.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                        Аматьор си колега.И малко дървен философ. колосалната такса е 0,1%
                        Е, оттеглих се.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от short_it Разгледай мнение
                          Не съм споменавал защо съм се насочил, но правилно си се досетил, че търся именно пасивен доход. Относно сигурност, доходност и контрол - това също. По същия начин както всеки друг, който не спекулира, а инвестира. Относно акулите, не мога да се съглася по няколко причини. Първо, ако е един ETF, от един Provider, тогава може да се съглася донякъде. В случая обаче това не е така. Второ, всеки един от тези ETF-и инвестира в различни индустрии и инвестиционни среди. За да може една акула да срине един ETF от типа All-World UCITS ETF, то трябва да има централизирано решение на водеща държава, която например да забранява подобен финансов инструмент(не мога допусна дори че подобно нещо е възможно да се случи на този етап).

                          Изтеглянето на позиция от даден ETF на една акула не би довело до значителен спад в цената. Допускането, че всеки hedge fund ще си изтегли активите по същия начин както се опитваха да продадат облигациите във филма The Big Short може да се допусне, че е възможно да 'срине' цената, но това е риск, който съм готов да поема. Дори и това да стане обаче, остават останалите 4 ETF-и, макар и те да заемат 40% от портфолиото ми. Вероятно имам и други доводи, но ме мързи да мисля по това време.

                          Относно разходите, описал съм ги по-горе, а именно 0.165% годишна такса. Това са пасивни фондове в крайна сметка и това е единственото начисление на такси.

                          Не съм чел историята ти и честно казано, не ме вълнува.

                          Просто търся мнения, и най-вече противоречащи такива, тъй като от тях мога реално да науча нещо, за което да не ми е и хрумвало дори. Освен критика и мнения, алтернативни предложения също са добре дошли.
                          Е, значи, участието ми тук се изчерпа. Желая ти късмет.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                            Първо, ти хубаво казваш, към какво си се насочил. Не разбрах защо, обаче, си избрал ETF - ите. Като „по-сигурни” , „по-доходни”, с„по-голям контрол” от твоя страна и т.н. Единственото, което допускам с отн.висока вероятност е, че ги намираш за по-понятни за себе си, по ред причини. Това е разбираемо. След като декларираш хоризонт от 20 години, обаче явно, си се ориентирал към пасивни доходи. Повечето тук са така но, откровено казано, демонстрираш готовност да следваш в една среда на доста изучили се акули, доставяш им хапка, и остава единствено да се молиш. Реално, се отказваш а приори от собствен контрол над ситуацията, а ще искаш „нещо сигурно”. Акулите, обаче, държат контрола, начисляват си разходи „за управление” (и) за твоя сметка та, ако ти снесат нещо, ще е от онова, което остане. АКО остане.
                            Аз тук, от неколцина тролци, съм обявен за „измамник”, понеже се боря Н-та година поред, да финансирам реален стартъп, с фактически, физически продукт, с пазар за десетки милиони бройки само в ЕС та, и тук ще зинат. Само гледай. Убедено. Съответно, недей да ми вярваш. Явно, лайнарите са по-„достоверни”.
                            Аматьор си колега.И малко дървен философ. колосалната такса е 0,1%

                            Коментар


                            • Не съм споменавал защо съм се насочил, но правилно си се досетил, че търся именно пасивен доход. Относно сигурност, доходност и контрол - това също. По същия начин както всеки друг, който не спекулира, а инвестира. Относно акулите, не мога да се съглася по няколко причини. Първо, ако е един ETF, от един Provider, тогава може да се съглася донякъде. В случая обаче това не е така. Второ, всеки един от тези ETF-и инвестира в различни индустрии и инвестиционни среди. За да може една акула да срине един ETF от типа All-World UCITS ETF, то трябва да има централизирано решение на водеща държава, която например да забранява подобен финансов инструмент(не мога допусна дори че подобно нещо е възможно да се случи на този етап).

                              Изтеглянето на позиция от даден ETF на една акула не би довело до значителен спад в цената. Допускането, че всеки hedge fund ще си изтегли активите по същия начин както се опитваха да продадат облигациите във филма The Big Short може да се допусне, че е възможно да 'срине' цената, но това е риск, който съм готов да поема. Дори и това да стане обаче, остават останалите 4 ETF-и, макар и те да заемат 40% от портфолиото ми. Вероятно имам и други доводи, но ме мързи да мисля по това време.

                              Относно разходите, описал съм ги по-горе, а именно 0.165% годишна такса. Това са пасивни фондове в крайна сметка и това е единственото начисление на такси.

                              Не съм чел историята ти и честно казано, не ме вълнува.

                              Просто търся мнения, и най-вече противоречащи такива, тъй като от тях мога реално да науча нещо, за което да не ми е и хрумвало дори. Освен критика и мнения, алтернативни предложения също са добре дошли.

                              Коментар


                              • Първо, ти хубаво казваш, към какво си се насочил. Не разбрах защо, обаче, си избрал ETF - ите. Като „по-сигурни” , „по-доходни”, с„по-голям контрол” от твоя страна и т.н. Единственото, което допускам с отн.висока вероятност е, че ги намираш за по-понятни за себе си, по ред причини. Това е разбираемо. След като декларираш хоризонт от 20 години, обаче явно, си се ориентирал към пасивни доходи. Повечето тук са така но, откровено казано, демонстрираш готовност да следваш в една среда на доста изучили се акули, доставяш им хапка, и остава единствено да се молиш. Реално, се отказваш а приори от собствен контрол над ситуацията, а ще искаш „нещо сигурно”. Акулите, обаче, държат контрола, начисляват си разходи „за управление” (и) за твоя сметка та, ако ти снесат нещо, ще е от онова, което остане. АКО остане.
                                Аз тук, от неколцина тролци, съм обявен за „измамник”, понеже се боря Н-та година поред, да финансирам реален стартъп, с фактически, физически продукт, с пазар за десетки милиони бройки само в ЕС та, и тук ще зинат. Само гледай. Убедено. Съответно, недей да ми вярваш. Явно, лайнарите са по-„достоверни”.

                                Коментар

                                Working...
                                X