IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Eurofinance и XETRA - данък върху дивидент, като немски гражданин

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Ferdi_mruvkata Разгледай мнение
    Бях шокиран - 26% процента данък върху дивидента. Поинтересувах се малко и се оказва, че 26% е данъка върху дивидента за немски граждани.
    За чуждестранни инвеститори данъка е според държавата на гражданство.
    Не съм им адвокат, нито ми плащат да им оправям репутацията (online reputation management), но е редно да се каже, че на мен не ми е известно да съществува инвестиционен посредник, при който автоматично да се удържа коректния размер на данъка при получаване на дивиденти от германски фирми. Защото най-вероятно такъв няма.

    Има ИП предлагащи възможности да се връщат надплатени данъци, но това се заплаща.

    При Interactive Brokers и eToro също дерат големия процент (26.375% + 25% отгоре - пише го в сайта на eToro). Но eToro са некоректни - защото при акциите от САЩ не спазват СИДДО, а техните конкуренти (IB, Trading212, Revolut) - предлагат възможност да се спази (10% вместо 30%). При Елана взимат $35 за да може да ви удържат 10% данък вместо 30% на дивидентите от САЩ - а тази услуга е безплатна при изброените по-горе ИП.

    САЩ е една от малкото държави, при които спазването на СИДДО е уредено да става автоматично (ако има желание от страна на инвестиционния посредник). Друга такава държава е Канада.

    на 31 юли 2020 година ми отговориха от Xtrackers следното (с което потвърждават хипотезата ми, че инвестирането в германски акции чрез ETF е данъчно ефективно в сравнение с инвестирането в отделни акции):
    The “Xtrackers DAX UCITS ETF 1C” (ISIN: LU0274211480) qualifies as an investment fund for German tax purposes. Every investment fund (whether it is based in or outside of Germany) is subject to a 15% withholding tax rate on particularly German dividend income. Thus, any German dividend income paid to the Luxembourg based DAX UCITS ETF is subject to a 15% withholding tax rate, i.e. 85% of the dividend will be accrued at fund level. This 15% rate is also in line with the Double Taxation Treaty rate between Germany and Luxembourg.

    As the Xtrackers DAX UCITS ETF 1C has provided a so called status certificate to its depository the 15% rate is applied automatically once the dividend is paid to the fund and, thus, no additional costs are incurred for refunding withholding taxes in Germany. However, if there should be - erroneously – a 26.375% rate applied by any paying agent (eg Clearstream or the funds depository) a refund procedure would not produce any costs for the fund or its investors, i.e. any expenses caused by such a mistake would be included in the fund’s total cost rate of 0.09%.
    Тоест евтин начин да не надплащате данъци е да купите ETF вместо директно да купувате акции. Но недостатъка на метода е, че изборът ви ще е ограничен - няма как да инвестирате в отделни акции, а само в "кошница" от акции (в които фондът инвестира).

    Фондовете си имат някакви врътки да се прилага СИДДО без много разходи.

    Ако някой знае как това може да се направи от дребни инвеститори - да пише
    Два прости метода за легално намаляване на данъците

    Коментар


    • Знаете ли как стоят нещата с данъка върху дивидентите в Degiro? Имам акаунт там, но съм превел само едно евро колкото да верифицирам сметка.
      Last edited by ford_perfekt; 26.03.2020, 20:26.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ПИЧ Разгледай мнение
        A - нещо и за данъците в САЩ, че имало промени от 2017 г. https://www.wiwo.de/finanzen/geldanl.../19242160.html
        Прочетох статията през Google Translate на Chromium.

        Разбрах, че в Германия има практика да купуват деривативи, които са издадени от германски банки и имитират акции с дивиденти. Тоест - договори за разлика на практика (преводачът ги превежда като certificates). И щатските данъчни искат да им плащат данък и да казват кой е купил и продал тези деривативи.

        Например български ИП, който предлага деривативи е Делтасток. Те коректно изплащат дивиденти с удържан данък 10% (както е по СИДДО). Искат W-8BEN от клиентите си, може би споделят данните със щатските данъчни. Не всички ИП, предлагащи деривативи коректно прилагат СИДДО. Даже някои ИП, предлагащи акции не прилагат коректно СИДДО, внимавайте.

        Investors who buy such a certificate do not invest in the US companies, but buy a promissory note from a German bank. This certificate only mimics the respective share price.

        If US companies like Apple distribute a dividend, issuers can include this income in the price of the certificates. And so the new paragraph suddenly affected German investors.

        "For the first time, an American withholding tax is levied on paper that does not come from the United States," says Michael Port, tax expert at the Eurex derivatives exchange. Index products and futures on US stocks traded there, i.e. futures contracts with which investors undertake to buy a certain number of shares in the future, could also fall under the new regulation.
        Вижте как регулаторите в САЩ опраскаха 1broker. Те предлагаха деривативи на база акции и индекси от щатските борси.

        Сега дойде ред да опраскат и германските банки и инвестиционни посредници. Те са по-лесни - законопослушни овчици са.

        Надушвам, че ще се появят алтернативи с по-големи и здрави топки от тези на 1broker (които бяха лесно опраскани, понеже ползваха обикновен домейн:



        Следващите обаче предвиждам, че ще са по-умни - ще ползват .onion домейн и/или .eth, .bit (Namecoin) и подобни. Които не се контролират от държавите.
        Два прости метода за легално намаляване на данъците

        Коментар


        • За колегата Ferdi_mruvkata, понеже преди време питаше за брокер на 'xetra', а аз го пратих в еврофинанс, ето сега един немски брокер https://smartbroker.de/#lbenefits, хвалят се с 4 € per order. Ама какво ще рече това - за всеки един ордер или за всяка една сделка. Трябва да се огледат нещата.
          A - нещо и за данъците в САЩ, че имало промени от 2017 г. https://www.wiwo.de/finanzen/geldanl.../19242160.html
          Last edited by ПИЧ; 09.03.2020, 15:12.

          Коментар


          • друг документ, удостоверяващ вида и размера на дохода, както и размера на участието на чуждестранното лице
            Според мен просто може да се прикачи към данъчната декларация справка от платформата за търговия на инвестиционния посредник.

            Ако притежавате ETF, който не изплаща дивиденти (акумулиращ ETF) - няма дивиденти за деклариране. Via negativa.

            Питах Евро Финанс за дивидентите през TWS, чакам отговор. Ако не прилагат СИДДО не виждам предимство да се ползват. (Допълнение: при TWS прилагат коректно СИДДО.)

            IB пуснаха и Lite сметка без месечни такси, не съм сигурен дали е достъпна за България.

            Освен това има и опростена процедура и не съм убеден, че цитираната спогодба изобщо е приложима във връзка със задължението за предоставяне на доказателства съгласно ЗДДФЛ.

            Опростена процедура
            Когато платец начислява на чуждестранно лице доходи, подлежащи на облагане с данък при източника, с общ размер до 500 000 лв. на годишна база, искане за прилагане на СИДДО не се подава, а получателят на дохода следва да предостави на платеца:
            • удостоверение, че е местно лице по смисъла на конкретната СИДДО за съответната година/години, през която/които е реализиран доходът;
            • декларация, че е действителен получател на дохода и последният не е реализиран чрез място на стопанска дейност в България;
            • удостоверение, доказващо представителната власт на лицето/лицата подписвали горната декларация.
            Мисля, че там пише за случая когато българска фирма изплаща дивидент на чуждо лице, а не обратното. Няма да го чета цялото, едва ли и данъчните ще се хванат да го четат.

            Представил ли си "доказателства"? Ако си представил справка за дивидентите от ИП просто ще приемат, че всичко е точно и няма да се ровят повече. Предполагам, че данъчните избягват да се занимават с такива сложни неща, гледат дали си платил данъка и дали си представил формално някакви доказателства.
            Last edited by vstoykov; 10.03.2020, 08:14.
            Два прости метода за легално намаляване на данъците

            Коментар


            • Интересно четиво за СИДДО http://www.fskaudit.com/index.php?op...d=68&Itemid=95. Относно доказателстват за дивиденти от чужбина ето какво пише


              Доказателства

              Чл. 138. (1) Към искането по чл. 137, ал. 1 се прилагат и писмени доказателства относно вида, основанието за реализиране и размера на съответния доход.


              2. в случаите на доходи от дивиденти - решение на общото събрание на дружеството; купон за изплатен дивидент; извлечение от книга на акционерите, заверено от дружеството; копие от купюр или временно удостоверение; поименно удостоверение за безналични акции; извлечение от книгата за безналични акции или друг документ, удостоверяващ вида и размера на дохода, както и размера на участието на чуждестранното лице;

              И тук си правя извода че имаме два избора.

              1.) Не декларираме нищо и нарушаваме закона тай като няма как да се сдобием с доказателствата вероятноста да ни хванат клуни към все па към 0 и не си заслужават парите и усилията
              2.) Декларираме дивидентите но тай като нямаме доказателства си плащаме като попове 5% върху брутния дивиденти нищо че швабите са ни очесали 26%
              http://www.proflashgame.com

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Ferdi_mruvkata Разгледай мнение
                Да разбирам, че това е обречена кауза. Доколкото разбрах от четенето на ИНТЕРНЕТА в Интерактив брокерс активите ти се водят на твое име. Това поне за US борсите. Дали важи и за немскита? Като цяло май си заслужава малко по-високата такса при положение, че се избегне това облагане.
                Инче нашите брокери не са читави, защото при чуждестранните тези неща са уредени и се знае, че не си гражданин на съответната страна, емитент на акциите, съответно си обложен по съответните спогодби между България и другата страна.
                Интересно ми е ползвателите на ИБ през Бг интродюсър и директно клиенти на ИБ какви проценти отдръжка имат на дивидентите - споделете.
                Поздрави
                Интерактив брокерс през Карол, 10 % данък дивидент.

                Коментар


                • Да разбирам, че това е обречена кауза. Доколкото разбрах от четенето на ИНТЕРНЕТА в Интерактив брокерс активите ти се водят на твое име. Това поне за US борсите. Дали важи и за немскита? Като цяло май си заслужава малко по-високата такса при положение, че се избегне това облагане.
                  Инче нашите брокери не са читави, защото при чуждестранните тези неща са уредени и се знае, че не си гражданин на съответната страна, емитент на акциите, съответно си обложен по съответните спогодби между България и другата страна.
                  Интересно ми е ползвателите на ИБ през Бг интродюсър и директно клиенти на ИБ какви проценти отдръжка имат на дивидентите - споделете.
                  Поздрави

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение
                    А как се вади този такс ваучер? Например имам акаунт в елана ама акциите не се водят на мое име, а на името на броките?
                    Такс ваучера по принцип е по някакъв стандарт издаден който показва изброените преди това реквизити и трябва да е издаден от институцията която е удържала данъка при източника. Примера за Германия е че твоя брокер трябва да се свърже със следващото стъпало, да поиска такъв ваучер, а те от своя страна да поискат от тия над тях или директно от Германския брокер или банка реално извършили удържането. Няма начин примерно Сити да знае, че съществуваш. Сити не знаят и за Елана вероятно ако те минават през някой друг. Така че Сити могат само да издадат такъв ваучер на брокера който е купил акциите от тях за всички акции които имат в сметката си при Сити (да речем 500 000 акции). И до там спират нещата защото документа трябва да ти е издаден от този който удържа данъка а той не те познава не фигурираш при тях. Ако брокера работи директно с институцията която удържа данъка тогава по-може да ти се издаде такс ваучер. Никак не е лесно и немците както обичат да обясняват....

                    На другия ти въпрос: Дивидентите винаги се облагат при източника, не мисля че има смисъл това да се прави, но листче с какъвто и текс да е без подпис и печат няма да струва нищо . Надявам се makes sense.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от melon Разгледай мнение
                      Идея за посредниците! Явно е, че ако се намери брокер, който да предложи евтино и работещо решение на проблема с облагането на дивидентите, то той ще спечели от това. Щото аз се замислях за ЕФ, ама 26 % данък не е нещо особено стимулиращо.
                      Пробвал съм лично, докато се занимавах с това, да говоря с брокерите. Могат да предложат +1 сървиз за техните клиенти но сме толкова малки в БГ че не мисля, че изобщо им се занимава. Отделно за да ти издадат този "ваучер" те като клиенти на по-големия брокер го искат от тях. А ако да речем БГ брокер минава през някой по-близък до тях, а те от своя страна купуват през Сити в Германия, виждате как за един документ за БГ гражданин трябва да се мине през 2-3 други банки или брокери и накрая като ти кажат 200 евро на парче и колкото етажа има докато стигнеш до Сити ...

                      Коментар


                      • Идея за посредниците! Явно е, че ако се намери брокер, който да предложи евтино и работещо решение на проблема с облагането на дивидентите, то той ще спечели от това. Щото аз се замислях за ЕФ, ама 26 % данък не е нещо особено стимулиращо.

                        Коментар


                        • Също така като се декларират дивидентите че са обложени в чужбина разпечатка от брокито без подпис и печат може ли да мине за доказателство или трябва да имам някоя друго глупост която няма как да извадя. Пак казвам ползвам Елана за инвестиционен посредник.
                          http://www.proflashgame.com

                          Коментар


                          • А как се вади този такс ваучер? Например имам акаунт в елана ама акциите не се водят на мое име, а на името на броките?
                            http://www.proflashgame.com

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Ferdi_mruvkata Разгледай мнение
                              като цяло инвестирам в дивидентни компани с добро бъдеще и стабилни показатели - гоня 4-5% дивидентна доходност, така че прихода ми от дивидент не е маловажен, наред с кепитъл гейна, който в Германия е леко относителен. Та 26% са адски много.
                              Сега чакам да ми одобрят акаунта в IB. Изобщо не съм се занимавал с интродюсър. Вчера докато водих спор по телефона с някой от Еврофинас ми споменаха, че данъка в УСА можел и до 30% да ми стигне. Те изобщо не се разправят с w8 форма и т.н. Ще действам директно с ИБ. През револут си ме таксуват 10% данък дивидент и всичко е точно. През еТоро ми вземат 15% на европейските. Просто на тях им нямам много вяра с тези регистрации из Кипър и т.н. Ще си разхвърлям авоарите в няколко брокера явно и на всеки ще му ползвам предимствата. Еврофинанс ще ме прощават очевидно, никаква полза от тях и факта че били единствени на балканите директно регистрирани на ХЕТРА. Тва е безумие тяхното.... да плащам данък Църква и солидарен данък в Германия ....
                              Иначе мисля да се консултирам с някоя от фирмите, които предлагат връщане на такси, да видим какво биха предложили
                              Писал съм няколко пъти по такива теми. Ако сте заинтерисован за повече инфо пишете ми на лично. Иначе никой брокер не Ви дължи обяснение или обещание за помощ или за след дивидентско съдействие. Всички имат pooled account при по голям брокер, за Германия най често е Сити банк, която е длъжна да удържи 26.175% данък, така че брокета ви не е излязъл с номер а, ви казва истината. Там не е като на бфб и да се завъртят 16 сделки за ден. От там нататък трябва да имате т. н такс ваучер който показва Вас като притежател на еди колко си броя акции, по еди колко до евро дивидент на акция. Обща сума, данък и нетна сума. С това, и удостоверение за местно лице от България се подава искане за възстановяване на надвзетата сума. Дълго време работих точно това.... Това е глупост че фирмите плащали 0% данък, това е в случай че имаш поне 15% от акциите на компанията. Така че има много условности
                              Last edited by Petar; 26.02.2020, 22:52.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Ferdi_mruvkata Разгледай мнение
                                като цяло инвестирам в дивидентни компани с добро бъдеще и стабилни показатели - гоня 4-5% дивидентна доходност, така че прихода ми от дивидент не е маловажен, наред с кепитъл гейна, който в Германия е леко относителен. Та 26% са адски много.
                                Сега чакам да ми одобрят акаунта в IB. Изобщо не съм се занимавал с интродюсър. Вчера докато водих спор по телефона с някой от Еврофинас ми споменаха, че данъка в УСА можел и до 30% да ми стигне. Те изобщо не се разправят с w8 форма и т.н. Ще действам директно с ИБ. През револут си ме таксуват 10% данък дивидент и всичко е точно. През еТоро ми вземат 15% на европейските. Просто на тях им нямам много вяра с тези регистрации из Кипър и т.н. Ще си разхвърлям авоарите в няколко брокера явно и на всеки ще му ползвам предимствата. Еврофинанс ще ме прощават очевидно, никаква полза от тях и факта че били единствени на балканите директно регистрирани на ХЕТРА. Тва е безумие тяхното.... да плащам данък Църква и солидарен данък в Германия ....
                                Иначе мисля да се консултирам с някоя от фирмите, които предлагат връщане на такси, да видим какво биха предложили
                                В това е истината, няма перфектен.
                                Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                                Коментар

                                Working...
                                X