IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

С кой брокер търгувате на чуждите борси?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • То и аз да попитам за търгуване на фючърсите върху биткойн в България има ли възможност...
    Ако има някой информация нека да пише. Благодаря предварително,


    Разбира се, относно фючерсите върху крипто може да спре да се предлага във всеки един момент просто ако решат да ги спрат или ако бъдат налазени от регулаторите.. Така че който иска да търгува крипто трябва да насочи част от предвидения кеш за крипто към реалния инструмент не само към деривати. Това за колегата..
    Last edited by Todor Sabev; 28.12.2019, 18:11.

    Коментар


    • Имай предвид и разходи по ДДС регистрацията (които са месечни - всеки месец се подава справка-декларация). Но ако си инвестирал в P2P кредити и платформата се предлага от фирма в друга държава от ЕС и е начислила някакви такси - би трябвало вече да имаш такава.

      При български инвестиционен посредник (ИП) няма нужда от ДДС регистрация, докато не натрупаш 50 000 лева оборот от продажби на финансови инструменти (не печалба, оборот от продажби се гледа). При чуждестранен ИП - регистрацията се прави 7 дена преди да си платил първата такса/комисионна.

      Ако се регистрираш директно в Interactive Brokers (или чрез "introducing broker" - какъвто е Карол например) това значи, че договорът ти е директно с чуждестранна фирма, което води до задължение за ДДС регистрация веднага (7 дена преди първото данъчно събитие). Ако ползваш български ИП, който предлага платформата на IB, но договорът го сключваш с българския ИП, а не с IB (например Евро-Финанс работи така) - ДДС регистрацията става след като натрупаш 50 000 лева от продажби.

      Имай предвид банковите такси при ползване на Евро-финанс, не е ясно от тарифата им колко ще плащаш, трябва да четеш и тарифата на тяхната банка (Уникредит Булбанк) за да разбереш.

      Прецени дали си струва да плащаш над таксите на IB като минеш през посредник като Евро-ФИнанс (за да избегнеш незабавна ДДС регистрация).

      Ако искаш просто да купиш ETF от европейска борса (който не изплаща дивидент - за да си спестиш занимавката с декларирането на дивидентите*) и да го държиш дълго време разликата в таксите на Елана и IB не са големи, като при Елана няма месечни такси (нямаше последно като гледах).

      Ако ще купуваш нещо, което дава дивиденти (ETF или акции) - при Елана ще те дерат с 30% данък върху дивидента за инструменти от САЩ, защото за да се приложи спогодбата против двойно данъчно облагане се плаща допълнително, докато при IB се прилага без да плащаш допълнително и ставката е по-малка (10%).

      В тази тема се обсъжда как е най-изгодно да се ползва IB - директно, през introducing broker (като Карол), през посредник (като Евро-Финанс).

      Прави разлика между ИП, с който си купуваш инструменти без лост и CFD брокер като IG, където търгуват с лост с договори за разлика и плащаш лихви/swap. По-изгодно е да купиш и да държиш, защото е почти сигурно, че ще се провалиш при краткосрочна спекулация (day trading, swing trading).

      Ако държиш само 2 години например пак е доста вероятно да си на загуба, защото сега сме близо до върха и може би догодина пазарите ще се сринат както направиха през 2007 година. Ще трябва да държиш по-дълго време за да излезеш над нулата.

      * Не съм сигурен обаче при каква ставка се облагат дивидентите в този случай, ако е 30%, а имаш възможност да купиш ETF, който изплаща дивидентите при 10% данък - по-добре може би излиза да се занимаваш с деклариране на дивидентите, но да плащаш по-малко данък. Не съм запознат точно как се облагат дивидентите на компаниите, които са включени в ETF-и, които не изплащат дивиденти.
      Last edited by vstoykov; 28.12.2019, 17:17.
      Два прости метода за легално намаляване на данъците

      Коментар


      • С кой брокер търгувате на чуждите борси?

        Тъй като досега инвестирам само в p2p, реших да се насоча и към акции, ETF-и и други. Предимно ще търгувам акции, ETF и може би крипто- дългосрочно.
        Гледах eToro, Elana, IG Broker, IB, Revolut (само за акции). Бихте ли ме посъветвали къде са най-ниски комисионните и таксите за търговия. Къде търгувате вие и защо. Ще търгувам от България (може би ще опитам и на БФБ, но засега не съм решен).
      Working...
      X