IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Търся съвети за инвестиране в ЕТФ-и

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение

    Абе, умната с тройните. Примери много. Само погледни DGAZ и UGAZ например последните 3-4 месеца. А ако основния актив прави 5-10% дневно, става боза.
    Що да не се на...рем ли, като прокисне.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение

      цъ
      Волатилността е убиец на двойно и тройно левъриджнатите ЕТФ.
      Ако ти се струва, че не е - то е защото още не ти се е случило.
      Например, ако днес се случи с TQQQ нещо, като това по време на дотком балона - след това ще са ти необходими около 100 години да се възстановиш при годишна доходност от 8%, т.е. доста повече отколкото за QQQ.
      Също така, ако ти се случи повече от 33% падане в отделен ден - губиш всичко! ако ще и да се възстанови пазара в рамките на останалите часове.
      Малка утеха е това, че може би ще спрат временно търговията. Ти вече ще си вън от играта.

      Още нещо. Струва ми се , че смяташ, че левъриджнатите ЕТФ-и държат изцяло акции по подобие на 1x ЕТФ-те.
      Това също не е вярно. Например:
      http://www.proshares.com/funds/tqqq_daily_holdings.html
      Коментара не се отнася за волатилността, а за това дали траква коректно даден актив. ETFи в акции тракват коректно и отклоненията са незначителни (ако инвестират в самите активи, а не в дериватни инструменти). При стоките рол-овъра е основаната причина за разминаването с реалния актив.
      Не съм фен на ливъриджнати ЕТФи но и при тях проблема се решава със стоп лоса.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

        Осезаемо изоставане има при стоковите ETFи защото са базирани на фючърси, при които има rollover ефект и пр. При акциите има незначително изоставане заради таксата, която така или иначе е в пъти по-ниска от всички други алтернативи.
        цъ
        Волатилността е убиец на двойно и тройно левъриджнатите ЕТФ.
        Ако ти се струва, че не е - то е защото още не ти се е случило.
        Например, ако днес се случи с TQQQ нещо, като това по време на дотком балона - след това ще са ти необходими около 100 години да се възстановиш при годишна доходност от 8%, т.е. доста повече отколкото за QQQ.
        Също така, ако ти се случи повече от 33% падане в отделен ден - губиш всичко! ако ще и да се възстанови пазара в рамките на останалите часове.
        Малка утеха е това, че може би ще спрат временно търговията. Ти вече ще си вън от играта.

        Още нещо. Струва ми се , че смяташ, че левъриджнатите ЕТФ-и държат изцяло акции по подобие на 1x ЕТФ-те.
        Това също не е вярно. Например:
        http://www.proshares.com/funds/tqqq_daily_holdings.html

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение

          Абе, умната с тройните. Примери много. Само погледни DGAZ и UGAZ например последните 3-4 месеца. А ако основния актив прави 5-10% дневно, става боза.
          Осезаемо изоставане има при стоковите ETFи защото са базирани на фючърси, при които има rollover ефект и пр. При акциите има незначително изоставане заради таксата, която така или иначе е в пъти по-ниска от всички други алтернативи.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

            Най големия враг на левърджнатите е волатилността.
            Иначе си ги следват и още как.
            Определено си има място за тях в бичи маркет, особено след голям срив. Не е задължително да е и за кратко.

            Примерно х3 лостовия SPXL от създаването си насам (бай холд над 10г) е дал 4.37 пъти доходността на подлежащия индекс.
            Да не говорим за TQQQ, уж по 3, ама има за няма и 9 години е докарал 6.12 пъти по добра доходност от наско.

            Дали не са си заслужили 1%те годишни такси?
            Голям дикей голямо нещо...
            Абе, умната с тройните. Примери много. Само погледни DGAZ и UGAZ например последните 3-4 месеца. А ако основния актив прави 5-10% дневно, става боза.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от sniko212 Разгледай мнение

              Нищо подобно. При ЕТФ е гаранирано загниване (decay) на цената, дори да няма левередж.
              Това е очевидно при инструменти като VXXB, NUGT, TBT и други такива.
              По-трудно забележимо е при инструменти като SPY, DIA, QQQ, EWG, GDX, EWZ, и прочие, но го има и там.
              Лесно е да се провери защото графиката не съвпада с тази на индексите които следват.
              Така че в никакъв случай не трябва да се купуват и задържат ЕТФ повече от няколко дни или седмици.
              Най големия враг на левърджнатите е волатилността.
              Иначе си ги следват и още как.
              Определено си има място за тях в бичи маркет, особено след голям срив. Не е задължително да е и за кратко.

              Примерно х3 лостовия SPXL от създаването си насам (бай холд над 10г) е дал 4.37 пъти доходността на подлежащия индекс.
              Да не говорим за TQQQ, уж по 3, ама има за няма и 9 години е докарал 6.12 пъти по добра доходност от наско.

              Дали не са си заслужили 1%те годишни такси?
              Голям дикей голямо нещо...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bnight Разгледай мнение
                Имай предвид че ETF-ите са инвестиция за поне 20+ години за да има реален смисъл.
                Нищо подобно. При ЕТФ е гарантирано загниване (decay) на цената, дори да няма левередж.
                Това е очевидно при инструменти като VXXB, NUGT, TBT и други такива.
                По-трудно забележимо е при инструменти като SPY, DIA, QQQ, EWG, GDX, EWZ, и прочие, но го има и там.
                Лесно е да се провери защото графиката не съвпада с тази на индексите които следват.
                Така че в никакъв случай не трябва да се купуват и задържат ЕТФ повече от няколко дни или седмици.
                Last edited by sniko212; 17.10.2020, 20:40.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение
                  По-добре си харесай 5-6 акции, ако ще ги избери по най-простия критерий- цена към печалба или дивидент. Най-добре избери нещо от БФБ и Софикс!
                  Например?

                  Коментар


                  • По-добре си харесай 5-6 акции, ако ще ги избери по най-простия критерий- цена към печалба или дивидент. Най-добре избери нещо от БФБ и Софикс!
                    Last edited by petyob; 14.02.2019, 14:32.

                    Коментар


                    • Благодаря на всички, които взеха участие и дадоха съвети. Доста по-насочено продължавам с преглеждането на ситуацията и се надявам съвсем скоро да действам.

                      Благодаря отново

                      Коментар


                      • Ноември месец миналата година си купих акции на този етф https://finance.yahoo.com/quote/SVXY....tsrc=fin-srch през Елана. Гледам и другите etf-фи като spy ги има и предполагам могат да се купуват. Интерено дали еланците са набили игнора на тоя KID. На мен ми е през шнорхела за тоя документ но дали някой може да ме съди защото съм купил ЕТF който силно се съмнявам да има тоя документ позволено от лицензиран брокер в България а най - тъпото е че лобисткия закон трябва "защитава" мен .

                        Баси якия парадокс виновен съм защото съм нарушил закон който закон трябва да ме предпази мен съмия от това да имам правото да прочета документ който не бих прочел .
                        http://www.proflashgame.com

                        Коментар


                        • Какво значи неактивност? Просто логване в платформата или извършена транзакция?
                          Под неативност имат предвид, че не е имало търговия през този месец.

                          Ако си клиент на Interactive Brokers като Karoll ти е посредник(итродюсър) и да кажем за даден месец не си търгувал(тоест те не са взели комисионна от сделка) ще ти вземат $1 от акаунта за този месец.

                          Ако си клиент директно на Interactive Brokers и не си търгувал за даден месец ще ти вземат $10 (тук има и една подробност, че ако имаш над $100 000 не ти взимат нищо, а ако пък си търгувал и дал комисионни например $4, ще ти вземат само остатъка $10 - $4 = $6). Може би по-добре е обяснено на самия сайт на Interactive Brokets (отворете таба - Monthly Activity Fee for Not Meeting Monthly Minimums за да прочетете условията и примерите)- https://www.interactivebrokers.co.uk...dex.php?f=4969
                          Last edited by AnLer; 13.02.2019, 21:44.

                          Коментар


                          • Експат на Никито също пишат, че осигуряват достъп до фондове и etf-и
                            Фондове от цял свят през Clearstream

                            Достъп до инвестиции в над 125 000 фондове от цял свят чрез платформата Vestima на Clearstream



                            Експат Асет Мениджмънт е единственото управляващо дружество в България, което работи с платформата Vestima на Clearstream. Това е най-голямата платформа за търговия с фондови дялове в света и чрез нея клиентите на Експат имат достъп за инвестиране в повече от 125 000 договорни фондове, ETF-и (борсово търгувани фондове) и хедж фондове от 37 юрисдикции. Клиентите ни могат да записват (купуват) и продават (връщат за обратно изкупуване) дялове на хиляди фондове на първичен пазар, както го правят институционалните инвеститори.

                            Експат търгува стотици инструменти на над 50 пазара от цял свят. Платформата Vestima дава на клиентите с индивидуални инвестиционни сметки едно място на достъп до широка палитра от инстументи и още по-голямо разнообразие от финансови продукти, съответно още повече възможности за постигане на добра диверсификация на личните спестявания.

                            В списъка са фондовете на най-големите асет мениджъри в света, сред които:

                            BlackRock

                            Vanguard Asset Management

                            J.P. Morgan Asset Management

                            Bank of America Merrill Lynch

                            UBS Asset Management

                            ....

                            https://www.expat.bg/bg/funds/clearstream-funds
                            ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                            Коментар


                            • Също ме интересува темата.Предполагам сте видяли това от първия линк на колегата AnLer:

                              Защо да изберете Карол, като въвеждащ брокер на Interactive Brokers?


                              При откриване на реална сметка чрез нас, Вие се възползвате от следните преференциални условия:
                              • Без минимум за откриване на сметка;
                              • Такса неактивност от USD 1 на месец. При откриване на сметка директно с Interactive Brokers тя е USD 10, а при текущ баланс по сметката по-малък от USD 2 000, таксата е USD 20 на месец;
                              • Support 24/5 на български език;
                              Какво значи неактивност? Просто логване в платформата или извършена транзакция?

                              Коментар


                              • Коментарите на колегите са страхотни и много градивни, но мисля, че минималния депозит от 5000 долара вече не е актуален и няма минимум. Нека човекът си провери все пак.
                                Пътека се прави камък по камък!

                                Коментар

                                Working...
                                X