IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Търся съвети за инвестиране в ЕТФ-и

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

    за дивидента има данък.


    Ако имаш излишно време оди декларирай. ама сега ще питаш как става.аз не познавам някой да е декларирал досега дори и за американски акции.също е знам някой да е глобен затова
    Аз мисля, че за дивидент от евро-компания си го таксуват при източника още, демек аз не трябва да се облагам още веднъж в БГ. Ако греша, поправете ме.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

      След като не се дължат данъци за дивиденти и капиталови печалби по европейските борси, трябва ли да се обявят количествата притежавани инструменти в годишната данъчна декларация? Същото искам да попитам и за притежаваните български акции купени на БФБ.
      за дивидента има данък.


      Ако имаш излишно време оди декларирай. ама сега ще питаш как става.аз не познавам някой да е декларирал досега дори и за американски акции.също е знам някой да е глобен затова

      Коментар


      • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

        Благодаря.

        Че те израелците играят и на Европейскотo първенствo. Ако се пуснат в Арабското първенство се сещаш какво ще им се случи.
        След като не се дължат данъци за дивиденти и капиталови печалби по европейските борси, трябва ли да се обявят количествата притежавани инструменти в годишната данъчна декларация? Същото искам да попитам и за притежаваните български акции купени на БФБ.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

          Да, аз съм при IB през Булброкерс и при мене излиза същото само че борсата я изписва като IBIS, което си е XETRA. Можеш да погледнеш и с код IUSA, което пак е iShares Core S&P 500, но на борсата AEB (Амстердам). И в двата случая издателя ми го показва, че е регистриран в Ирландия (IE). Разликата е в големината на контрактите, в Амстердам цените са да кажем €24.123, а в Берлин 241.23 т.е. в Амстердам контракта е 10 пъти по-малък и можеш да купиш единична бройка за €24, а в Берлин (XETRA) минимум за €241, но и в двата случая минималната комисионна е €4. По принцип малкият контракт е по-удобен ако искаш да правиш добавки/доливки и частични затваряния, но комисионните са си дебели както казах (€8 за отваряне+затваряне минимум). Аз като по-прос' си влизам с CFD-то IVV (Arca), комисионна $2 и бързичко затварям, не държа дълго позиции. За CFD-та ги няма ограниченията "Day Trader Patern" и няма опасност да те изрежат. То печалби да има, пък данъците 10% при CFD ще ги платим.
          Да се ориентираш кои са европейските борси, има списък на сайта на IB: https://www.interactivebrokers.co.uk...=1562&p=europe
          Не знам от кога и Тел Авив (Израел) били в Европа, ама айде да не издребняваме
          Благодаря.

          Че те израелците играят и на Европейскотo първенствo. Ако се пуснат в Арабското първенство се сещаш какво ще им се случи.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

            През Карол мога да си купя iShares Core S&P 500 UCITS ETF от XETRA-та нали? Намерих го с код SXR8:GR?
            Да, аз съм при IB през Булброкерс и при мене излиза същото само че борсата я изписва като IBIS, което си е XETRA. Можеш да погледнеш и с код IUSA, което пак е iShares Core S&P 500, но на борсата AEB (Амстердам). И в двата случая издателя ми го показва, че е регистриран в Ирландия (IE). Разликата е в големината на контрактите, в Амстердам цените са да кажем €24.123, а в Берлин 241.23 т.е. в Амстердам контракта е 10 пъти по-малък и можеш да купиш единична бройка за €24, а в Берлин (XETRA) минимум за €241, но и в двата случая минималната комисионна е €4. По принцип малкият контракт е по-удобен ако искаш да правиш добавки/доливки и частични затваряния, но комисионните са си дебели както казах (€8 за отваряне+затваряне минимум). Аз като по-прос' си влизам с CFD-то IVV (Arca), комисионна $2 и бързичко затварям, не държа дълго позиции. За CFD-та ги няма ограниченията "Day Trader Patern" и няма опасност да те изрежат. То печалби да има, пък данъците 10% при CFD ще ги платим.
            Да се ориентираш кои са европейските борси, има списък на сайта на IB: https://www.interactivebrokers.co.uk...=1562&p=europe
            Не знам от кога и Тел Авив (Израел) били в Европа, ама айде да не издребняваме

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение
              Скоро четох една добра статия за ETF-ите, много от описаните неща не ги знаех, може да е полезна на някой.
              През Карол мога да си купя iShares Core S&P 500 UCITS ETF от XETRA-та нали? Намерих го с код SXR8:GR?

              Коментар


              • Скоро четох една добра статия за ETF-ите, много от описаните неща не ги знаех, може да е полезна на някой.
                Борсово търгуваните фондове (ETFs) са инвестиционни инструменти, които имат много предимства пред традиционните взаимни фондове. Те дават достъп до много пазари и различни видове активи срещу сравнително ниски комисионни. За съжаление, от 1 януари 2018 година повечето популярни американски ETF-и не са достъпни за българи. В тази статия ще ти разкажа какво може да направим в тази ситуация, с какви фондове може да ги заменим и какви предимства дават европейските и българските борсово търгувани фондове.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение
                  Ако Пипбел има достъчно доблест, ще обясни какво се случва със стоп лос ордерите, когато внезапно изчезне ликвидността.
                  Да, те се изпълняват, но на каква цена.
                  Споменатите 2 по долу ги имам от началото на 2017.
                  Не съм забелязвал проблеми с ликвидността, стоп ордерите октомври си се изпълниха без проблем...в момента имам половината на количеството от преди това. Преди това не съм залагал, януари миналата година помня че се бях притеснил от рси-то на индексите и просто редицирах тогава.
                  Т.е. опита ми е около 2 годишен и не мога гарантирам че не може да стане това което казваш, ала не е много вероятно.

                  Коментар


                  • Мерси, ще разгледам

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение


                      А ако ги хванеш примерно от 24.12.2018 до днес единия е +20% другия е +70% (не е +60) защо е това разминаване.
                      Не те познавам, просто искам да разбера ? И общо взето ако погледнеш там където единия е на връх и другия е на връх, когато единия е на дъно и другия е на дъно. Т.е на същите дати ?
                      Защо на практика така се получава?
                      Долния пример беше екстремен и засягаше еднодневно събитие.
                      За да добиеш представа какво може да очакваш за по продължителен период от време е задължително да прегледаш проспекта на този, който управлява ЕТФ-а. В случая с TQQQ можеш да отвориш този файл на стр. 326
                      http://www.proshares.com/media/prosp...=1551202303170
                      Малко по нататък на стр 328 има една табличка, която дава представа за връзката между 1xETF, интуитивната представа за 3xETF и накрая какво можеш да очакваш като резултат за 3xЕТФ в зависимост от One year volatility rate.
                      Резултата, който ти се получава е заради това, че си избрал период с ниска средна волатилност.
                      Но не винаги ще бъде така.
                      Last edited by Tkilata; 26.02.2019, 19:57.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение

                        Ако направим предварителната уговорка, че не се познаваме и следователно не знам дали не се шегувате, тогава:
                        Приемаме, че в началото на събитието 1x ETF = 100 и 3x ETF = 100;
                        Настъпва събитието "падане" с 33%.
                        Тогава 1x ETF = 67 (100-33), a 3 x ETF =1 (100-3x33).

                        За да се възстанови 1xETF до 100 е необходимо да се случи събитието "качване" с 50% (от 67 до 100)
                        Но в този случай 3xETF ще се качи със 150% (3x50), тоест ще порасне от 1 до 2.50, което е различно от първоначалната му стойност и би било много неудовлетворяващо.

                        Но Вие разбира се шегувате, което е много хубаво.
                        Успешен ден!

                        А ако ги хванеш примерно от 24.12.2018 до днес единия е +20% другия е +70% (не е +60) защо е това разминаване.
                        Не те познавам, просто искам да разбера ? И общо взето ако погледнеш там където единия е на връх и другия е на връх, когато единия е на дъно и другия е на дъно. Т.е на същите дати ?
                        Защо на практика така се получава?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение

                          Ако падне с 33% другия ще е колко 99 или по малко ?
                          А после ако основния въвъзстанови тия 33 то ливъриджнатия няма ли да възстанови.
                          Qqq kaто падна с 22% tqqq падна с 57 а не с 66.
                          Qqq ако стигне пак до връх не следва ли и тqqq da e na nov vrah ?
                          Малко можеш ли да поясниш
                          Ако направим предварителната уговорка, че не се познаваме и следователно не знам дали не се шегувате, тогава:
                          Приемаме, че в началото на събитието 1x ETF = 100 и 3x ETF = 100;
                          Настъпва събитието "падане" с 33%.
                          Тогава 1x ETF = 67 (100-33), a 3 x ETF =1 (100-3x33).

                          За да се възстанови 1xETF до 100 е необходимо да се случи събитието "качване" с 50% (от 67 до 100)
                          Но в този случай 3xETF ще се качи със 150% (3x50), тоест ще порасне от 1 до 2.50, което е различно от първоначалната му стойност и би било много неудовлетворяващо.

                          Но Вие разбира се шегувате, което е много хубаво.
                          Успешен ден!
                          Last edited by Tkilata; 26.02.2019, 18:38.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение

                            цъ
                            Волатилността е убиец на двойно и тройно левъриджнатите ЕТФ.
                            Ако ти се струва, че не е - то е защото още не ти се е случило.
                            Например, ако днес се случи с TQQQ нещо, като това по време на дотком балона - след това ще са ти необходими около 100 години да се възстановиш при годишна доходност от 8%, т.е. доста повече отколкото за QQQ.
                            Също така, ако ти се случи повече от 33% падане в отделен ден - губиш всичко! ако ще и да се възстанови пазара в рамките на останалите часове.
                            ]
                            Ако падне с 33% другия ще е колко 99 или по малко ?
                            А после ако основния въвъзстанови тия 33 то ливъриджнатия няма ли да възстанови.
                            Qqq kaто падна с 22% tqqq падна с 57 а не с 66.
                            Qqq ако стигне пак до връх не следва ли и тqqq da e na nov vrah ?
                            Малко можеш ли да поясниш

                            Коментар



                            • Ако Пипбел има достъчно доблест, ще обясни какво се случва със стоп лос ордерите, когато внезапно изчезне ликвидността.
                              Да, те се изпълняват, но на каква цена.
                              Last edited by RUBLA; 26.02.2019, 14:39.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                                Коментара не се отнася за волатилността, а за това дали траква коректно даден актив. ETFи в акции тракват коректно и отклоненията са незначителни (ако инвестират в самите активи, а не в дериватни инструменти). При стоките рол-овъра е основаната причина за разминаването с реалния актив.
                                Не съм фен на ливъриджнати ЕТФи но и при тях проблема се решава със стоп лоса.
                                +++

                                Коментар

                                Working...
                                X