IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Търся съвети за инвестиране в ЕТФ-и

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

    ще има да чакаш
    Ще има да чакам.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

      глупости
      Това се казва обосновано мнение! Респект, г-н Радев!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

        Щом смяташ да набиваш пари 20+ години в ETF-и базирани на S&P500, то можеш да се изхитриш да купуваш по-подбрани портфейли а не просто чистия индекс който е формиран на база най-големите компании като пазарна капитализация. Това, че компанията е огромна и силна, с нищо не гарантира че все повече ще печели. Но пък като се подберат компании които са обявили планове за обратно изкупуване на акции, нормално тяхната цена по-лесно ще се вдига, защото количеството в обръщение ще се намали (т.н. на float shares ще им се намали броят). Съответно има и ETF-и които са подбрали само такива компании като PKW. Другият вариант е подбрани компании които ежегодно повишават дивидента. това ги прави желани и цените на акциите им по-лесно растат. Има и ETF-и които комбинират и двете хитрини, като DIVB (Divident and Buyback ETF). При всички положения бият по доходност чистия S&P500 (SPY или IVV). Ето и два линка които съм си запазил, там всичко е описано и общо взето изчерпват всички възможни хитрини по въпроса:
        https://www.etftrends.com/look-to-bu...e-to-reinvest/
        https://forbes.com/sites/brettowens/.../#174a57909ed1

        На втория линк към края на страницата ще видиш графика, че A Simple Buyback Criteria Beats the S&P 500.
        глупости

        Коментар


        • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

          Благодаря за информацията. Доста е полезна. С оглед на ситуацията в момента събирам кеш и ги чакам американците да се приземят с 50-60%. Вчера и yield curve-a им се обърна и ще паднат много лошо. Mueller си даде доклада за Тръмп вчера на американския Цацаров. Случайност? Не мисля. Мисля че 12-18 месеца ще са само надолу. После ще го мисля как да влизам и с какво.

          Още веднъж, полезно инфо. 10x


          ​​​​Дотогава пазарувам само 8PSG.
          ще има да чакаш

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

            Щом смяташ да набиваш пари 20+ години в ETF-и базирани на S&P500, то можеш да се изхитриш да купуваш по-подбрани портфейли а не просто чистия индекс който е формиран на база най-големите компании като пазарна капитализация. Това, че компанията е огромна и силна, с нищо не гарантира че все повече ще печели. Но пък като се подберат компании които са обявили планове за обратно изкупуване на акции, нормално тяхната цена по-лесно ще се вдига, защото количеството в обръщение ще се намали (т.н. на float shares ще им се намали броят). Съответно има и ETF-и които са подбрали само такива компании като PKW. Другият вариант е подбрани компании които ежегодно повишават дивидента. това ги прави желани и цените на акциите им по-лесно растат. Има и ETF-и които комбинират и двете хитрини, като DIVB (Divident and Buyback ETF). При всички положения бият по доходност чистия S&P500 (SPY или IVV). Ето и два линка които съм си запазил, там всичко е описано и общо взето изчерпват всички възможни хитрини по въпроса:
            https://www.etftrends.com/look-to-bu...e-to-reinvest/
            https://forbes.com/sites/brettowens/.../#174a57909ed1

            На втория линк към края на страницата ще видиш графика, че A Simple Buyback Criteria Beats the S&P 500.
            Благодаря за информацията. Доста е полезна. С оглед на ситуацията в момента събирам кеш и ги чакам американците да се приземят с 50-60%. Вчера и yield curve-a им се обърна и ще паднат много лошо. Mueller си даде доклада за Тръмп вчера на американския Цацаров. Случайност? Не мисля. Мисля че 12-18 месеца ще са само надолу. После ще го мисля как да влизам и с какво.

            Още веднъж, полезно инфо. 10x


            ​​​​Дотогава пазарувам само 8PSG.
            Last edited by hamorphis; 23.03.2019, 14:51.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

              Мене стратегията ми е всеки месец да купувам с еднаква сума някой Acc ЕТФ и така 20+ години. Със сигурност ще ми се случат поне един два дропа от по 50% като 2000-ната и 2009-та. Това не ме притеснява.
              Щом смяташ да набиваш пари 20+ години в ETF-и базирани на S&P500, то можеш да се изхитриш да купуваш по-подбрани портфейли а не просто чистия индекс който е формиран на база най-големите компании като пазарна капитализация. Това, че компанията е огромна и силна, с нищо не гарантира че все повече ще печели. Но пък като се подберат компании които са обявили планове за обратно изкупуване на акции, нормално тяхната цена по-лесно ще се вдига, защото количеството в обръщение ще се намали (т.н. на float shares ще им се намали броят). Съответно има и ETF-и които са подбрали само такива компании като PKW. Другият вариант е подбрани компании които ежегодно повишават дивидента. това ги прави желани и цените на акциите им по-лесно растат. Има и ETF-и които комбинират и двете хитрини, като DIVB (Divident and Buyback ETF). При всички положения бият по доходност чистия S&P500 (SPY или IVV). Ето и два линка които съм си запазил, там всичко е описано и общо взето изчерпват всички възможни хитрини по въпроса:
              https://www.etftrends.com/look-to-bu...e-to-reinvest/
              https://forbes.com/sites/brettowens/.../#174a57909ed1

              На втория линк към края на страницата ще видиш графика, че A Simple Buyback Criteria Beats the S&P 500.

              Коментар


              • Тва с Paysera ме кефи.

                Превод от Алианц банк до Paysera (сметката им в Алианц): 0.50 лв.
                В Paysera обърнах лев към евро на курс 0.51059 (1.95851)
                От Paysera до немската банка на Interactive Brokers: 0 лв

                За 50 стинки си закарах парите до IB. Не е лошо.

                Коментар


                • Гледам тука един фонд "ETFS Physical Silver PHAG" и ми прави впечатление, че не е domicile-нат в Ирландия както повечето други, а на остров Jersey. След като се търгува на XETRA (което Е регулиран пазар в ЕУ), трябва ли да ми дреме, че етф-а е регистриран в Jersey -- пак ще е освободен от данък ако го продам на печалба, нали? Изобщо каква е играта на тия 2 острова -- Jersey и Guernsey? Нулеви данъци? Много ETF-и са регистрирани там.

                  Някой знае ли нещо повече?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение

                    Да, декларират се всички "притежавани" акции и дялове в чужбина. За българските акции и дялове има изключение, те не се декларират (че се притежават).

                    Често срещана грешка (освен грешката да не се декларират) е да се декларират само тези, които са притежавани през последния ден на годината. В закона няма изключение, което да позволява да не се декларират всички останали притежавани акции и дялове, които са притежавани през произволни други дати от годината.

                    Значи ако купиш и продадеш 7 акции на Amazon 20 пъти през годината - декларираш притежаваните акции на 20 отделни реда в съответната таблица. Не е предвидена възможност да попълниш това на един ред.
                    Т.е. ако днес си купя 5 акции на SXR8 (iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)) на XETRA (в IB Trader Workstation излиза като IBIS2), догодина в данъчната декларация в образец 2081 трябва да си добавя нов ред на който да пише:

                    Акции -> Германия -> 5 -> 05/03/2019 -> 1211.45 EUR -> 2369.39 лв.

                    И така за всеки месец в който съм си купил акции.

                    Нали правилно съм разбрал?

                    Германия ли трябва да пиша (където е борсата) или Ирландия където този ETF реално е "domiciled"? Щото можеш да си го купиш и в Амстердам, и в Италия и на Лондонската. Държавата на борсата ли се пише или родната страна на ЕТФ-а, в случая Ирландия? Нека колегите с опит да споделят.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от OB4AR Разгледай мнение

                      4000 евро и 0.01% такса мин 4 - сметката не излиза. Да не би таксата да е 0.1% ?
                      Нямам опит с IB и затова питам хора които го ползват и знаят всички възможни такси - покупка, неактивност, поддръжка и т.н.
                      Като човек извън финансовата сфера нямам пряка информация за цените и затова мисля че е най-добре да имам балансиран портфейл - акции, облигации, развиващи се пазари. С 5 ETF-a ще може да се направи. Освен това мисля да внасям равномерно за Dollar-Cost Averaging.
                      Така де обърках нулите -- 0.1% или една хилядна на български да няма объркване. Една десета от процента казано иначе.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                        Разходите при ИБ за покупка на ЕТФ са 0.01% или минимум 4 EUR Максимум 29 EUR. Тоест ако купуваш всеки месец за под 4000 евро леко се вътриш -- една кутия цигари, а ако купуваш за над 29000 евро пестиш комисионни. Ако имаш една сделка месечно няма такса инактивност -- търпи се с 8 кинта на месец.
                        4000 евро и 0.01% такса мин 4 - сметката не излиза. Да не би таксата да е 0.1% ?
                        Нямам опит с IB и затова питам хора които го ползват и знаят всички възможни такси - покупка, неактивност, поддръжка и т.н.
                        Като човек извън финансовата сфера нямам пряка информация за цените и затова мисля че е най-добре да имам балансиран портфейл - акции, облигации, развиващи се пазари. С 5 ETF-a ще може да се направи. Освен това мисля да внасям равномерно за Dollar-Cost Averaging.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от OB4AR Разгледай мнение

                          Колко са разходите при IB за покупка на ETF?
                          Не мога да се хвърля направо на 10000. Планирам по 1500 евро на година и се чудя как да намаля разходите.
                          Не се целя в един ETF, а планирам портфейл от 5-6. Това значи минимум 5-6 сделки на година.
                          До колкото виждам в ETFmatic таксата е само годишна за поддръжка т.е. няма отделна такса за сделка.
                          Има смисъл ако купуваш веднъж месечно за 2-3-4К лева. Иначе не знам.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от OB4AR Разгледай мнение

                            Колко са разходите при IB за покупка на ETF?
                            Не мога да се хвърля направо на 10000. Планирам по 1500 евро на година и се чудя как да намаля разходите.
                            Не се целя в един ETF, а планирам портфейл от 5-6. Това значи минимум 5-6 сделки на година.
                            До колкото виждам в ETFmatic таксата е само годишна за поддръжка т.е. няма отделна такса за сделка.
                            С 1500 ЕУР на година и 5-6 ETF-а ще умреш в такси. По-добре недей.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от OB4AR Разгледай мнение

                              Колко са разходите при IB за покупка на ETF?
                              Не мога да се хвърля направо на 10000. Планирам по 1500 евро на година и се чудя как да намаля разходите.
                              Не се целя в един ETF, а планирам портфейл от 5-6. Това значи минимум 5-6 сделки на година.
                              До колкото виждам в ETFmatic таксата е само годишна за поддръжка т.е. няма отделна такса за сделка.
                              Разходите при ИБ за покупка на ЕТФ са 0.01% или минимум 4 EUR Максимум 29 EUR. Тоест ако купуваш всеки месец за под 4000 евро леко се вътриш -- една кутия цигари, а ако купуваш за над 29000 евро пестиш комисионни. Ако имаш една сделка месечно няма такса инактивност -- търпи се с 8 кинта на месец.

                              Коментар


                              • ETFmatic e подходящ и за дребни инвеститори с по-малки суми, минималният депозит е само 100 евра, и за такива на които не им се занимава сами да диверсифицират и да избират акции. Както и за по-дългосрочна стратегия buy & hold ETF-s. Няма такси за неактивност. Обаче след брексита какво ще стане с тях?
                                ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                                Коментар

                                Working...
                                X