IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Търся съвети за инвестиране в ЕТФ-и

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение

    В декларацията за 2019 (която се подава през 2020) пишеш, че си притежавал и трите порции акции (на три отделни реда). В декларацията за 2020 година - пишеш същото, което и в предишната декларация (в таблицата за притежавани акции - тези, които си ги продал през 2020 година си ги притежавал през 2020 година и затова пак ги пишеш). Чак в декларацията за 2021 година (която се подава през 2022 година) няма нужда да пишеш първата порция акции, които си продал през 2020 година.

    Според мен, в случай че ИП ги усреднява, нямаш право да "решаваш" кои си продал, а следва да усредняваш при всяка промяна в позицията за целите на декларирането на доходите от продажба на акции (ако се налага - ако акциите се търгуват на борси извън европейските - напр. на сащанските борси, на руските борси и т.н. - за европейските борси и БФБ не се налага да го мислиш, защото доходите от продажба на акции на тези борси не се облагат).


    Т.е. ако продавам на Регулираните европейски борси част от ЕИП не следва да декларирам доходи от продажбите на дялове (Приложение 5)?

    Коментар


    • Да разбирам ли, че ако продавам дялове на Регулирани пазари в ЕИП (Швейцария не е член), не дължа данъци и не следва да обявявам транзакциите
      в Приложение 5? А само да попълня приложение 8 с датите (включително от предходни години) на придобиване на дялове?
      Благодаря.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ghost33 Разгледай мнение
        И пак въпрос за данъчната декларация:
        Акциите които притежаваш се описват в Приложение №8, Част І – Информация за притежаваните акции и дялови участия в дружества в чужбина.
        Ако през годината продам акции, това се описва в Приложение №5 (доходи от прехвърляне на права или имущество), Таблица 2?
        Или някъде другаде?
        Точно така. В 8 винаги задължително пишеш какво си притежавал, а ако си и продавал тази година пишеш и в 5 какво си продавал. Ако не си продавал нищо цялата година, 5 не го пишеш -- само 8.

        Коментар


        • И пак въпрос за данъчната декларация:
          Акциите които притежаваш се описват в Приложение №8, Част І – Информация за притежаваните акции и дялови участия в дружества в чужбина.
          Ако през годината продам акции, това се описва в Приложение №5 (доходи от прехвърляне на права или имущество), Таблица 2?
          Или някъде другаде?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ghost33 Разгледай мнение

            Благодаря, постът на vstoykov наистина е доста изчерпателен.

            Хипотетичен въпрос около декларацията:
            през 2018 купувам 5 акции на цена 10. През годината не продавам нищо, т.е. не реализирам доходи от продажба.
            2019 не подавам данъчна декларация за 2018, т.е. не подавам годишна декларация изобщо.

            Има ли наказателни последствия/глоби ако не упомена, че през 2018 вече притежавам 5 акции, въпреки че нямам печалба от тях?
            Пич. За всяка година в която си ПРИТЕЖАВАЛ акции подаваш декларация. Иначе си в нарушение на закона. Пробвай ако искаш.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
              Ако законът остане същият докато решиш да продаваш, не дължиш данък печалба за финансови инструменти купени/продадени на регулиран пазар в ЕС. Само внимавай с Швейцария, Люксембург и о-в Ман, защото има много ЕТФ-и domiciled там, а те не са в ЕС.

              Трябва да си описваш притежаваните акции в ГДД. Малко по-долу един колега vstoykov го е обяснил мега-обширно. Как се пише като купувап, как се пише ако продаваш -- всичко. Върни малко назад темата и го има всичкото.
              Благодаря, постът на vstoykov наистина е доста изчерпателен.

              Хипотетичен въпрос около декларацията:
              през 2018 купувам 5 акции на цена 10. През годината не продавам нищо, т.е. не реализирам доходи от продажба.
              2019 не подавам данъчна декларация за 2018, т.е. не подавам годишна декларация изобщо.

              Има ли наказателни последствия/глоби ако не упомена, че през 2018 вече притежавам 5 акции, въпреки че нямам печалба от тях?

              Коментар


              • Ако законът остане същият докато решиш да продаваш, не дължиш данък печалба за финансови инструменти купени/продадени на регулиран пазар в ЕС. Само внимавай с Швейцария, Люксембург и о-в Ман, защото има много ЕТФ-и domiciled там, а те не са в ЕС.

                Трябва да си описваш притежаваните акции в ГДД. Малко по-долу един колега vstoykov го е обяснил мега-обширно. Как се пише като купувап, как се пише ако продаваш -- всичко. Върни малко назад темата и го има всичкото.
                Last edited by hamorphis; 11.10.2019, 11:25.

                Коментар


                • Доколкото разбирам за domiciled в EU ETF-и не се дължи данък печалба, тоест ако купя 10 дяла по 100 евро и ги продам на 120 евро след 2 години, върху разликата от 200 евро не дължа данъци, а само трябва да я упомена в данъчната декларация?

                  Друг въпрос - купувам 100 дяла от accumulating, domiciled в EU държава ETF. Трябва ли да документирам събитието някъде? (не съм попълвал данъчна декларация досега)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Kompit Разгледай мнение
                    Здравейте, искам да попитам дали има някакви групи за ДЕЙ ТРЕЙДЪРИ или ако някой от тук е такъв, тъй като съм начинаещ и ще ми е от голяма полза да имам контакт с хора , които се занимават точно с това. По голямата информация която получавам е на английски ( книги , клипове , чужди групи и сайтове), така че ще съм много благодарен ако някой ми даде някаква информация за бг дей трейдъри.
                    ETF-ите са възможно най-обратното нещо на дей трейдинга. Тук купуваме и държим. Дълго. И не продаваме.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ghost33 Разгледай мнение

                      Засега ползвам демо версията на Interactve Brokers с цел да се запозная малко от малко с платформата и какво може да се прави с нея и какво не (поне за моите цели, пълната версия на платформата е брутално комплексна)

                      Нещата отиват натам че ще купувам дялове може би 3 пъти в годината, за да минимизирам доколкото мога комисионните. Чудя се дали да не го намаля и до 2 пъти.
                      Това правя и аз. Събираш кинти 6 месеца и 2 пъти годишно наливаш за да си набалансираш порфейла. Аз ребалансирам доколкото мога само с добавяне, т.е. купуване. Не искам да продавам. Че пак се облагаш. А и трябва да пишеш още едно приложение в данъчната -- искам да го пиша като стана пенсифон

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                        С моя акаунт не е възможно. Колко струва тоя ЕТФ, че искаш фракшън да купуваш? Имай предвид, че комисионната е 0.1%, но минумум 6 EUR, така че е добре да пазаруваш за повече от 6000 EUR ако искаш да си на 0.1%. Всичко под тази сума ти се вдига комисионната като процент.

                        Маскималната комисионна на сделка е 29 EUR, така че ако пазаруваш за над 29000 EUR процентът ти пада още повече.

                        Не си струва да пазаруваш за 9 EUR и да те обложат с 6 EUR комисионна. Сигурен начин да фалираш.
                        Засега ползвам демо версията на Interactve Brokers с цел да се запозная малко от малко с платформата и какво може да се прави с нея и какво не (поне за моите цели, пълната версия на платформата е брутално комплексна)

                        Нещата отиват натам че ще купувам дялове може би 3 пъти в годината, за да минимизирам доколкото мога комисионните. Чудя се дали да не го намаля и до 2 пъти.

                        Коментар


                        • Здравейте, искам да попитам дали има някакви групи за ДЕЙ ТРЕЙДЪРИ или ако някой от тук е такъв, тъй като съм начинаещ и ще ми е от голяма полза да имам контакт с хора , които се занимават точно с това. По голямата информация която получавам е на английски ( книги , клипове , чужди групи и сайтове), така че ще съм много благодарен ако някой ми даде някаква информация за бг дей трейдъри.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ghost33 Разгледай мнение
                            hamorphis, pipbel, благодаря за отговорите.

                            Друг въпрос - възможно ли е в Interactive Brokers да се купи част (fraction) от ЕТФ дял?
                            Например - 1 дял се продава на 10 EUR, но в себе си имам 9 EUR. Мога ли да го придобия някак си? (в случая 90% от 1 дял)
                            С моя акаунт не е възможно. Колко струва тоя ЕТФ, че искаш фракшън да купуваш? Имай предвид, че комисионната е 0.1%, но минумум 6 EUR, така че е добре да пазаруваш за повече от 6000 EUR ако искаш да си на 0.1%. Всичко под тази сума ти се вдига комисионната като процент.

                            Маскималната комисионна на сделка е 29 EUR, така че ако пазаруваш за над 29000 EUR процентът ти пада още повече.

                            Не си струва да пазаруваш за 9 EUR и да те обложат с 6 EUR комисионна. Сигурен начин да фалираш.

                            Коментар


                            • hamorphis, pipbel, благодаря за отговорите.

                              Друг въпрос - възможно ли е в Interactive Brokers да се купи част (fraction) от ЕТФ дял?
                              Например - 1 дял се продава на 10 EUR, но в себе си имам 9 EUR. Мога ли да го придобия някак си? (в случая 90% от 1 дял)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                                ++
                                Добър съвет е даден тук.

                                Нещо подобно е и пф на малкия ми син дето водя, което също е с поне 15-20г хоризонт.
                                В моя вариант смол капс са заменени от qqq, a има и по 18% злато, LTT + TIP. Остатъка от 6% е в 1 качествен рейт - VTR.

                                E да, то оригиналното Golden Butterfly e s 20% Short-term bonds и 20% Long-term bonds, ама понеже Interactive Brokers чудно защо не предлагат на iShares Accumulating вариантa на US Treasury 20+ years на никоя от европейските борси, си харесах на JPMorgan US Treasury ETFа дето покрива целия спектър на щатските облигации от 1 до 30+ години. Средния time to maturity им е към 7-8 години.

                                TIP предполагам е Treasury Inflation-Protected Securities.

                                На бътърфлая ме кефи ниската стандартна девиация, а не се представя чак толкова по-зле от 100% тотал маркет портфолио. Като се пенсионираш и почнеш да теглиш чат пат е по-важно да не ти спихне изведнъж с 50%

                                Ей тука още малко числа:
                                http://www.lazyportfolioetf.com/allo...den-butterfly/

                                Само че с тоя скъп долар в момента, не знам дали е добра идея човек да се ушие в ETF-и в евро.

                                Коментар

                                Working...
                                X