IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Търся съвети за инвестиране в ЕТФ-и

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение


    От което следва, че инвестирането чрез ирландски акумулиращ ETF излиза по-изгодно за дългосрочно инвестиране.

    А, има и такса 0,07% на година за ETF-а. Което е сравнително малко и няма да повлияе много на резултата.
    vstoykov, мисля, че пропускаш нещо. Дори да е ЕТФ с натрупване, данък дивидент вече е платен при източника. Ирландия имат СИДДО за 15%, а при нас е 10%.

    Теоретично най-изгоден откъм данъци би бил базиран в ЕИП фонд, който инвестира само в компании неплащащи дивидент.

    Не съм специалист, светни ме ако съм пропуснал някаква врътка според която ирландските ЕТФ получават изцяло дивидентите от САЩ.

    Коментар


    • Но проблемът с това е, че ако реша да купя всичките 500 акции от индекса ще платя много за такси. И ще ми излезе по-евтино да плащам 5% отгоре данък дивидент за акумулиращ ETF (данъчна тежест върху дивидентите 15%).
      Има промяна. Намерих ИП, който няма такси за покупка на акциите - FIRSTRADE (в тази тема го обсъждаме). На теория мога да си купя от всичките 500 компании по малко. Но пък декларирането на дивидиентите ще е някакъв ужас.

      Но пък ако купя акции на 20-30 компании няма да е чак толкова зле попълването на декларацията, не всички ще плащат дивиденти.

      Който предпочита да си избира сам акциите може да има полза от този ИП. Недостатъкът е, че при продажба на акциите се плаща данък 10%. Въпрос на сметки е кое излиза по-изгодно - 10% данък накрая или 5% повече данък върху дивидента. Предвид това, че дивидентите са малко, а 5% от малко - пак е малко, 10% от печалбата ми се струва, че ще надделее в сравнението.

      От което следва, че инвестирането чрез ирландски акумулиращ ETF излиза по-изгодно за дългосрочно инвестиране.

      А, има и такса 0,07% на година за ETF-а. Което е сравнително малко и няма да повлияе много на резултата.
      Два прости метода за легално намаляване на данъците

      Коментар


      • Първоначално изпратено от jeep0700 Разгледай мнение
        Не разбирам нещо.
        Купувам 100 ETF's х $10 = $1000
        Цената пада на $1 и автоматично моя капитал е изяден и аз вече имам $100. А не съм продавал.
        Защо се получава така, след като аз съм притежател на 100 бр. ETF's. Къде греша?

        Моята логика е такава - чак когато продам тогава реализирам финансов резултат, нали така?
        Чак когато продадеш имаш реален финансов резултат. Преди да си продал позицията всяка печалба/загуба е само индикативна.

        При все това, смятам че закупуване на акции от компания, която ти допада и в която вярваш е много по-добра инвестиционна идея. Една идея ще си по-близо до реалната икономика.

        Коментар


        • Не разбирам нещо.
          Купувам 100 ETF's х $10 = $1000
          Цената пада на $1 и автоматично моя капитал е изяден и аз вече имам $100. А не съм продавал.
          Защо се получава така, след като аз съм притежател на 100 бр. ETF's. Къде греша?

          Моята логика е такава - чак когато продам тогава реализирам финансов резултат, нали така?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
            Един съвет за тъпите ви ЕТФ-и: На фунйка и...
            Като не можеш да помогнеш на хората, които питат, защо пишеш?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от representjah
              Какво обаче биха ми удържали Германците по тяхното законодателство?
              Стандартната данъчна ставка за дивидента е 25% данък при източника (withholding tax). Можеш да получиш до 40% tax refund и да паднеш на 15% ефективна данъчна ставка.
              Толкова е и ставката по нашата спогодба с Германия (СИДДО)
              Click image for larger version

Name:	siddo_Germany.jpg
Views:	1
Size:	51.1 КБ
ID:	3584650


              Коментар


              • ...Гледам, постепенно, ще стигнете до моята препоръка.но, аз казвам, първо изгубете още. Не, че нещо, ами да ви дойде акълът в главите.
                Last edited by Pyramid; 16.04.2020, 09:44.

                Коментар


                • Един съвет за тъпите ви ЕТФ-и: На фунйка и...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от investor.ga.9158 Разгледай мнение

                    А защо принципно държавата пропуска да събере данък в/у каквато и да е печалба? На какво дължим тази благина в случая?
                    Това е общо европейска политика.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение

                      Капиталова печалба не плащаме, защото финансовият инструмент се търгува на европейска борса (и има предвидено изключение).
                      А защо принципно държавата пропуска да събере данък в/у каквато и да е печалба? На какво дължим тази благина в случая?

                      Коментар


                      • Кое е по - добрият вариант от гледна точка на българско законодателство, accumulating или distributing ETFs?
                        При accumulating дивидента въобще не стига до сметката и се реинвестира.
                        Знаете ли дали България е една от страните, в които дължим данъци върху този този тип дивиденти?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                          Лъки, ти кога ще взимаш? На кои нива?
                          Вълшебна топка нямам, когато преценя, че трябва да влезна, тогава. Може да е утре. Може да е след 3 месеца.
                          The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                          не е препоръка

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение


                            Като българско физическо лице плащаме 5% данък върху дивидента, изплатен от ирландския ETF. Капиталова печалба не плащаме, защото финансовият инструмент се търгува на европейска борса (и има предвидено изключение).

                            В Ирландия не се удържа данък дивидент когато ETF плаща дивидент на българско физическо лице. Но когато сащанска компания (например) изплаща дивидент към ETF - тогава има данък дивидент 15%.

                            Ако информацията ми е коректна, от това следва, че е по-изгодно да се купят сащански акции (при което данъчната тежест върху дивидентите е 10% вместо 15% + 5%) вместо ирландски разпределящ ETF (инвестиращ в сащански акции). Но това е валидно само ако пренебрегнем таксите за покупка на отделните акции, които при малка инвестирана сума са големи. (Не знам дали няма някакви изключения, които променят тези числа; разсъжденията ми са на база ставките, които се прилагат в общия случай. Може някои фондове да успяват да се възползват от някое облекчение, пишете ако знаете, ако източникът ви е надежден ще го включа в блога си за червената лента.)

                            Затова, ако реша да инвестирам в S&P 500 бих избрал акумулиращ ETF, при който данъчната тежест върху дивидентите е 15% (тъй като се търгува на европейска борса няма данък върху печалбата при продажба на дялове). Или ако сумата е по-голяма - може директно да купя множество сащански акции. Но проблемът с това е, че ако реша да купя всичките 500 акции от индекса ще платя много за такси. И ще ми излезе по-евтино да плащам 5% отгоре данък дивидент за акумулиращ ETF (данъчна тежест върху дивидентите 15%). Дивидентите не са голяма част от печалбата, повечето от печалбата се дължи на нарастването на цената на акциите (в условия на бичи пазар обаче). Ако купя сащански акции директно данъкът върху дивидента ще е 10% (СИДДО), обаче при продажбата им ще имам данък печалба 10% (докато при ирландския ETF мисля, че не се плаща данък печалба в нито един от етапите, ETF-ът би трябвало да е освободен от данък върху печалбата).

                            Всичките тези разсъждения за оптимизиране на данъците може да се обезсмислят, ако се ползва ИП, който иска допълнително пари за коректното прилагане на СИДДО. От такива ИП е практично да се купува само акумулиращи ETF-и.




                            https://www2.deloitte.com/ie/en/page...rish-etfs.html

                            Изводът е: за инвестиране в сащански акции е добре да се ползва ирландски акумулиращ ETF.
                            Факт. Това е истината. Към днешна дата.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение

                              Пичове, на тази тема на няколко пъти се натъквам на хора, които съветват да не се инвестира в ETF, domiciled в Люксембург, защото не бил европейския съюз? Искам да попитам какъв ви е проблемът с Люксембург? И защо решихте, че не е в ЕС и ЕИЗ и не може да се инвестира там без да се плаща данък печалба?
                              100 пъти се поправих за грешката. Бях сгрешил. Ето. Айде край на темата.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение

                                Риба се лови в мътна вода. Когато другите продават и чакат края на света, аз ще съм този който ще си купи най-евтино. ЕТФ!
                                Лъки, ти кога ще взимаш? На кои нива?

                                Коментар

                                Working...
                                X