IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиране в индекси

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

    Ужас, каква е тая чудовищна формула - не ме плаши така - аз мразя формулите и се боя от тях
    Ако имаш дългогодшна инвестиция от която понякога теглиш и понякога внасяш, как ще и сметнеш анюализираната годишна доходност?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

      Има една вълшебна функция дето и всеки ден ако искаш може да ти смята доходността: https://support.office.com/en-us/art...b-a303ad9adc9d
      Ужас, каква е тая чудовищна формула - не ме плаши така - аз мразя формулите и се боя от тях
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
        отваряш ексела и пишеш коя година колко си внесъл, колко ти е бил стойноста на портфейла към края на периода(годината) и колко дивидент си взел;
        ако не ти се занимава да смятш стойност на портфейла към края на периода, поне ще видиш на вложените пари, колко взимаш от дивидент, все пак в порфейлите има и акции дето не дават или не платиха дивидент, а и ефекта на таксите от императорски врътки, по едно време правеше
        Има една вълшебна функция дето и всеки ден ако искаш може да ти смята доходността: https://support.office.com/en-us/art...b-a303ad9adc9d

        Коментар


        • А, аз не казвам, че индексите нямат значение... все пак те са най-лесният начин да следиш един пазар, особено ако го следиш по-повърхностно - разбира се - важното е всеки да гледа своите инвестиции и компаниите, които следи - но индексите показват най-добре цялостната тенденция.
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
            За да се върнем към градивността - в помощ на момъкът - ето защо маймунякът бие "специалистите":

            https://karollcapital.bg/blog/dobar-...li-e-maymunata
            Toва с мънкито определено си е някакъв мит дето подлежи на пукане.
            Освен ако не се има предвид средностатистическия ритейл де се прави на велик стокпикър - тогава може и да важи.

            То и професионалистите не са много по различни, дедо ти Бъфю нали наскоро спечели категорически 10годишен ли бе ? баса че хеджфонд войнството няма начин да бие индекса. Както се и очакваше - много по назад са.

            Аз категорично съм ЗА индексирането.
            Примерно спайчо като бенчмарк можеш без проблем да го биеш в 8-9 от 10г ( и то категорично с поне 5-6% отгоре на годишна база) и само с 20% от парите си.
            Останалите 80% в кеш или типсове, както си решиш.
            А като дойде един ден кървавата река най многото което можеш да загубиш е 20%, нъл тъй.
            Ако правиш елементарен маркет тайминг с ма200 на спая - и доста по малко.

            ПС Нито им мислиш на картоните дали са могъщи или не и докога, гледаш си живота и толкова.

            Ето за тоя бичи цикъл:
            Portfolio Initial Balance Final Balance CAGR Stdev Best Year Worst Year Max. Drawdown
            Portfolio 1 $10,000 $59,401 21.24% 17.79% 50.94% -4.26% -18.56%
            Vanguard 500 Index Investor $10,000 $38,706 15.76% 11.91% 32.18% 1.25% -16.31%

            Коментар


            • За да се върнем към градивността - в помощ на момъкът - ето защо маймунякът бие "специалистите":

              https://karollcapital.bg/blog/dobar-...li-e-maymunata
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
                Мазньо, кажи как фалиралите компании са се отразили от 38 те процента дивиденти?

                Това ще го приема за комплимент - защото - ясно е - отново говориш за Саламаджийницата.

                Това, че вече толкова години ме бъзикате само и единствено за ЕДНА грешна инвестиция, от която съм загубил не повече от 100 (СТО) лева - и няма за какво друго да се хванете - всъщност най-добре показва нивото ми.
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Etihad Разгледай мнение

                  Импе, повода да ти пиша беше, че ти даде съвет на новия инвеститор, да не си влага парите в S&P500 и NASDAQ, понеже всяка маймуна можела да направи по-добър избор и по-добра доходност и бла-бла. Момчето питаше нещо конкретно.

                  Като гледам как смяташ годишна доходност, май наистина е по-добре да не занимаваш посредника си, а да си останеш с вътрешната си убеденост че ги биеш като такоу. Забелязал съм че ти си живееш в твой си свят, където могъществото и незаобиколимостта на твойте компании са първостепенни, а такива неща като доходност, не са ти толкова важни. Важното е да си щастлив в това което правиш.
                  Етихадов - това вече е заяждане. Попита ме - дали АЗ бия индексите - доказах ти категорически, че бия индексът, на пазарът, в който съм инвестирал - дори не е невъзможно САМО с дивидентите да го бия. ДОРИ СП500 е възможно да го бия - защото реално стойността на портфейлът ми сега е около 100% или малко повече по-голяма от стойността му в началото на периодът... почти БЕЗ да се отчитат дивидентите - които - както казах - по-често съм теглил. Най-общо казано - инвестирайки на борса, направила ръст 66%, съм се движил горе-долу редом с индекс, направил за същото време 156% ръст - БЕЗ да реинвестирам. Все едно с джипченце за оф-роуд да се състезавам на писта с някакви болиди - и да не изоставам - или ако - да изоставам с не ного. ТОВА е действителността. Защо мислиш, че ако Десета година си бях прехвърлил портфейлът в САЩ, нямаше да бия СП500? При грубите изчисления назад - ако забеляза - нарочно си орязвам реалната доходност. Например Атерата - винаги ми е била една от водещите акции последните години - дивидентната доходност от нея е стигала до 17% !!! Част от дивидентите по естествен път съм ги пренасочил към инвестиция във фондове - например годишната си вноска по човешката ми застраховка (инвестиция в консервативен фонд, която също се развива прилично) съм я плащал почти винаги с дивиденти - тоест реално поне 75% от стойността на застрахователната си партида фактически трябва да я начисля към портфейлът си - за да бъде сметката коректна.

                  Зная, че сметките ми изглеждат груби и че не са съвсем точни - но +/- 8% например не са чак толкова съществени за 8 години.
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                    отваряш ексела и пишеш коя година колко си внесъл, колко ти е бил стойноста на портфейла към края на периода(годината) и колко дивидент си взел;
                    ако не ти се занимава да смятш стойност на портфейла към края на периода, поне ще видиш на вложените пари, колко взимаш от дивидент, все пак в порфейлите има и акции дето не дават или не платиха дивидент, а и ефекта на таксите от императорски врътки, по едно време правеше
                    Да не мислиш, че помня всичко това - или си водя записки? Как можех да зная, че с преходът към новата версия на платформата инфото ще се заличи? В портфейлът ми няма НИТО ЕДНА акция, която да не снася дивидент, разбира се - все още не от всички съм получил - по очевидни причини - просто не е имало време за това. Последните години съм внасял ного по-малко от това, което съм вадил. Знам приблизително колко ми е бил портфейлът преди 8 години, виждам колко е сега, знам кога горе-долу съм нагувичил основните си позиции - знам средната цена на покупка (това се вижда в платформата) и каква е сега... знам си приблизително дивидентната доходност - 12-а година си преструктурирах портфейлът така че 90% от позициите да ми носят дивидентна сгода над 10%. Виждаш, че в приблизителните си изчисления умишлено вземах по-лоши показатели.... и пак - бия.
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Мазньо, кажи как фалиралите компании са се отразили от 38 те процента дивиденти?

                      Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                        Ами - с право използваш терминът: "убеденост" - защото тя е еквивалент на сигурност. Както казах, през огромната част от периодът, съм инвестирал или само на БФБ, или основно на - тоест и сега инвестициите ми са в по-голямата си част на БФБ. Тоест - защото ме питаш - мога ли да бия индексите - гледаме Софиксът - основен индекс на пазарът, на който инвестирам. Е - както казах - само водещата ми компания е донесла общ капиталов ръст на портфейлът ми за периодът около 35-40%. Но за да затрудним победата, да кажем, че са само дори 28%. Доходността на Софикс за същият период (вземам Десета година за стартова, защото Седма беше ебасибалон, Осма - още високо, Девета пък беше много ниско) - както казах: 66%. 66-28=38%.

                        Е, ако мислиш, че за 8 години не съм направил 38% от дивиденти - т.е. по 4.75% годишно, това е нелепо - защото дори сега - на високите цени и на БФБ - и на чуждите пазари - бия тоя процент - миналата година имам 4.86%, тая ще бия петте процента... а предни години - както казах, съм имал и над 10% дивидентна доходност.

                        Сега да тормозя посредниците да ми дават разпечатки - защото с тебе спорим - няма смисъл.

                        Виждаш, отчитам капиталовата само от една компания - вярно - водещата, но - една. Впрочем от водещите шест емисии в портфейлът ми, капиталова доходност имам от четири (вкл. първата и втората, с обща тежест 58%), а от другите две (с обща тежест 17%) съм сериозно напред, ако отчитаме капиталова + дивидентаджийска.

                        Още ли мислиш, че не мога да бия индексът на пазарът, на който инвестирам? бия го, та - бия го кат` тако`а.

                        И даже - теглейки често част от дивидентите, вместо да ги реинвестирам, аз пречил сам на себе си - перцаквайки се като капиталова доходност - но ПАК бия индексът - кат` тако`а.
                        Импе, повода да ти пиша беше, че ти даде съвет на новия инвеститор, да не си влага парите в S&P500 и NASDAQ, понеже всяка маймуна можела да направи по-добър избор и по-добра доходност и бла-бла. Момчето питаше нещо конкретно.

                        Като гледам как смяташ годишна доходност, май наистина е по-добре да не занимаваш посредника си, а да си останеш с вътрешната си убеденост че ги биеш като такоу. Забелязал съм че ти си живееш в твой си свят, където могъществото и незаобиколимостта на твойте компании са първостепенни, а такива неща като доходност, не са ти толкова важни. Важното е да си щастлив в това което правиш.

                        Коментар


                        • отваряш ексела и пишеш коя година колко си внесъл, колко ти е бил стойноста на портфейла към края на периода(годината) и колко дивидент си взел;
                          ако не ти се занимава да смятш стойност на портфейла към края на периода, поне ще видиш на вложените пари, колко взимаш от дивидент, все пак в порфейлите има и акции дето не дават или не платиха дивидент, а и ефекта на таксите от императорски врътки, по едно време правеше
                          Last edited by ceneto; 21.08.2018, 00:48.
                          “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Etihad Разгледай мнение

                            Вътрешната ти убеденост е само за лична консумация, когато няма точни цифри.
                            Доколкото помня посредниците имаха задължение поне 5год. да пазят данните за сделките. При императорски акаунт би трябвало да е доживот, та не пречи да ти пратят мейл с разпечатка. Ако ти се занимава разбира се.
                            Ами - с право използваш терминът: "убеденост" - защото тя е еквивалент на сигурност. Както казах, през огромната част от периодът, съм инвестирал или само на БФБ, или основно на - тоест и сега инвестициите ми са в по-голямата си част на БФБ. Тоест - защото ме питаш - мога ли да бия индексите - гледаме Софиксът - основен индекс на пазарът, на който инвестирам. Е - както казах - само водещата ми компания е донесла общ капиталов ръст на портфейлът ми за периодът около 35-40%. Но за да затрудним победата, да кажем, че са само дори 28%. Доходността на Софикс за същият период (вземам Десета година за стартова, защото Седма беше ебасибалон, Осма - още високо, Девета пък беше много ниско) - както казах: 66%. 66-28=38%.

                            Е, ако мислиш, че за 8 години не съм направил 38% от дивиденти - т.е. по 4.75% годишно, това е нелепо - защото дори сега - на високите цени и на БФБ - и на чуждите пазари - бия тоя процент - миналата година имам 4.86%, тая ще бия петте процента... а предни години - както казах, съм имал и над 10% дивидентна доходност.

                            Сега да тормозя посредниците да ми дават разпечатки - защото с тебе спорим - няма смисъл.

                            Виждаш, отчитам капиталовата само от една компания - вярно - водещата, но - една. Впрочем от водещите шест емисии в портфейлът ми, капиталова доходност имам от четири (вкл. първата и втората, с обща тежест 58%), а от другите две (с обща тежест 17%) съм сериозно напред, ако отчитаме капиталова + дивидентаджийска.

                            Още ли мислиш, че не мога да бия индексът на пазарът, на който инвестирам? бия го, та - бия го кат` тако`а.

                            И даже - теглейки често част от дивидентите, вместо да ги реинвестирам, аз пречил сам на себе си - перцаквайки се като капиталова доходност - но ПАК бия индексът - кат` тако`а.
                            Last edited by Императорът; 20.08.2018, 23:37. Причина: Кат` тако`а.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от D.J. Bogger Разгледай мнение
                              Неков, пиеш ли хапчета? Ако не пиеш, препоръчвам ти да започнеш! Баси ненормално тъпите съвети даваш! И най-тъжното е, че някой начинаещ наистина може и да ти се върже на приказките...
                              Ти пък какъв си?

                              Ами дай по-добре - нека начинаещият сам да си избере.

                              Или - ти - като шопът: "Не знам как е, но и така не е !!!"

                              Защото като гледам - на човекът досега само аз съм му казал някакво мнение по темата.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Неков, пиеш ли хапчета? Ако не пиеш, препоръчвам ти да започнеш! Баси ненормално тъпите съвети даваш! И най-тъжното е, че някой начинаещ наистина може и да ти се върже на приказките...
                                Last edited by D.J. Bogger; 20.08.2018, 23:08.

                                Коментар

                                Working...
                                X