IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъци върху дивиденти

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от johndoe2014 Разгледай мнение
    Tantum, като цяло и аз така го разбирам, но е малко странно в кой случай ще се стигне да се плащат данък дивидент тук, при положение, че не знам да има такава държава с борса с удръжки под 5%, че да се доплаща тук.

    Дори и да ми издадат такъв документ (а силно ме съмнява), как се доказва, че той има юридическа стойност? Да не говорим, че като е на английски, едва ли ще се зачита без легализиран превод Предполагам, че щом им пращам някакво инфо, биха могли да го проверят, като се свържат с брокера, но има ли такава практика? Не ми се струва да се занимават толкова.
    Ето още инфо от същия форум в една друга тема: http://www.elana.net/bg/trading-news...mi-dohodi.html
    Общо взето мисля че само в Англия не се дължи данък дивидент за суми под 5000 паунда годишен дивидент. Разбира се и аз не съм много добре запознат с данъчното третиране, и се уча в движение. В темата Скандинавски акции, един колега беше споделил инфо, къде колко данък се дължи, можеш да погледнеш. Факт е че за неособено големи суми, НАП едва ли ще се занимават, но знае ли човек... Ако така или иначе подавате данъчна декларация, няма да е зле да си подадете и дивидентите, и без това те вече са с платен данък. https://globaltrader.elana.net/bg/mo...ery-globe-tax/ А ето тук можете да видите и как можете да възстановите част от данък дивидент.

    Коментар


    • nradev, наистина се оказа, че имало такава спогодба, въпреки че Швейцария не е в ЕС и ЕИП: http://www.parliament.bg/pub/cW/2013...D0%A1%2055.pdf

      Това ми се струва да значи, че няма нужда и от документ за доказване, защото заради горната спогодба, двете държави би трябвало да могат да си обменят информация? Поне в подобен случай с акции от германска борса (с която вече минаваме през ЕС/ЕИП) отново не се иска доказващ документ.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от johndoe2014 Разгледай мнение
        Tantum, като цяло и аз така го разбирам, но е малко странно в кой случай ще се стигне да се плащат данък дивидент тук, при положение, че не знам да има такава държава с борса с удръжки под 5%, че да се доплаща тук.

        Дори и да ми издадат такъв документ (а силно ме съмнява), как се доказва, че той има юридическа стойност? Да не говорим, че като е на английски, едва ли ще се зачита без легализиран превод Предполагам, че щом им пращам някакво инфо, биха могли да го проверят, като се свържат с брокера, но има ли такава практика? Не ми се струва да се занимават толкова.
        не се коси седи си и си свиркай. те данъчните за твоя данък от неколко дестки лева нема да се занимават.имат си достатъчно фирми дет дължат ддс в размер на хиляди левове на месец

        Коментар


        • Първоначално изпратено от johndoe2014 Разгледай мнение
          Изчетох няколко теми, свързани с това какви данъци се плащат върху дивиденти за компании извън страната и т.н.

          Някой обаче може ли да сподели как стоят нещата с дивиденти от акции в Швейцария, които са купени през щатски брокер? Тя не е член на ЕС, но има ли някакви други спогодби за данъчното облагане? При изплащането на дивиденти са удържани 35% още на ниво брокер (швейцарската ставка), има ли смисъл да се търси документ за да се избегне двойно данъчно облагане?
          колега щом си платил данъка при източника нема да дължиш в България.имаме споразумение с Швейцария за избягване да двоиното данъчно облагане

          Коментар


          • Tantum, като цяло и аз така го разбирам, но е малко странно в кой случай ще се стигне да се плащат данък дивидент тук, при положение, че не знам да има такава държава с борса с удръжки под 5%, че да се доплаща тук.

            Дори и да ми издадат такъв документ (а силно ме съмнява), как се доказва, че той има юридическа стойност? Да не говорим, че като е на английски, едва ли ще се зачита без легализиран превод Предполагам, че щом им пращам някакво инфо, биха могли да го проверят, като се свържат с брокера, но има ли такава практика? Не ми се струва да се занимават толкова.

            Коментар


            • Швейцарците ного чешат, това там да инвестирам спира ме.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Това през какъв брокер е, няма значение. Важното е къде се намира източника на дохода.

                Швейцария не е част от ЕИП, следователно би трябвало доходи от тази страна да се третират по същия начин като доходи от САЩ и другите държави извън ЕИП. Тоест в България дължиш 5% данък върху дивидентите и 10% данък върху капиталовата печалба. Щом си платил 35% данък върху дивидентите в Швейцария, не дължиш 5% в България, но трябва да изискаш документ, с който да покажеш на НАП, че си платил 35% в Швейцария. Също така в България трябва да си платиш 10-те процента върху капиталовата печалба.

                П.П. В какво инвестираш в Швейцария, конкретна компания ли, фонд ли? Питам, тъй като в зависимост от отговора ти може да има по-данъчно оптимизиран начин да държиш акции/дялове на тази компания/фонд.
                Last edited by Tantum; 14.04.2018, 15:38.

                Коментар


                • Данъци върху дивиденти

                  Изчетох няколко теми, свързани с това какви данъци се плащат върху дивиденти за компании извън страната и т.н.

                  Някой обаче може ли да сподели как стоят нещата с дивиденти от акции в Швейцария, които са купени през щатски брокер? Тя не е член на ЕС, но има ли някакви други спогодби за данъчното облагане? При изплащането на дивиденти са удържани 35% още на ниво брокер (швейцарската ставка), има ли смисъл да се търси документ за да се избегне двойно данъчно облагане?
                Working...
                X