IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Относно данъчно облагане при търговия с акции през Interactive Brokers

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
    да дивидентите се декларират информативно, при тях обикновено е по-висок данъка(от5%), който си платил и съответно не дължиш нищо

    разликата има как да си върнеш има фирми, които се заниммават с това, може и сам да успееш но зависи и какъв посредник ползваш
    за ЕС беше коментирано, че има вариант да те облагат с по-ниска ставка за данък дивидент, но незнам как се информира компаният или клиринговата къща
    Какво означава информативно деклариране?
    А капиталовата печалба на ЕС компании облага ли се с данъци?
    Мнението не е препоръка за ПП на ЦК!

    Коментар


    • да дивидентите се декларират информативно, при тях обикновено е по-висок данъка(от5%), който си платил и съответно не дължиш нищо

      разликата има как да си върнеш има фирми, които се заниммават с това, може и сам да успееш но зависи и какъв посредник ползваш
      за ЕС беше коментирано, че има вариант да те облагат с по-ниска ставка за данък дивидент, но незнам как се информира компаният или клиринговата къща
      “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Intern-trader Разгледай мнение
        Затова може би европейските борси са по-добри заради това, че не са облагаеми, но що се отнася до американските акции, ликвидността е доста по-слаба (научих го тук от форума, но се убедих и от личен опит).
        Само капиталовата печалба ли е освободена от данъци в ЕС? Дивидента, пак ли ще трябва се подава както каза колегата приложение 8?
        Също така, има ли начин да се приспадне разликата в данъците - ние сме с 10% корп и 5% дивидент, диференциацията, ако е в наша полза, то има ли как си върна разликата?
        Мнението не е препоръка за ПП на ЦК!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от needtoknowmore Разгледай мнение

          Ти само активи на БФБ ли имаш?
          Ако ли не то капиталовата печалба/дивидента, как го декларираш?
          попълваш гдд + приложение 8
          “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

            Мен ли питаш? Ми не знам, всеки да се оправя! Щом хората са решили да търгуват в чужбина, значи хората си носят съответната данъчна отговорност. Кой как ще се оправя си е негова работа.
            Ти само активи на БФБ ли имаш?
            Ако ли не то капиталовата печалба/дивидента, как го декларираш?
            Мнението не е препоръка за ПП на ЦК!

            Коментар


            • Давидов, напълно си прав за всичко, да всички сделки трябва да се пресметнат и в лева.
              Затова цялата стравка на Интерактив Брокърс за периода (от дата до дата), подробен годишен, ще свърши по-добра работа, където изкарва подробно движението по позиция, защото там се извеждат и датите на покупки и на продажби, така може да се направят разчетите с централните валутни курсове. ИБ по дефолт са възприели да изчисляват продадените акции по реда на покупките (FIFO), което е напълно ок. Има опция и за промяна, но аз не успях да я активирам. Може и да се използват и средни цени, което е прието в данъчното законодателство като също възможно решение. Възможно е едно по-лесно решение, да се вземат печалбите и загубите, които дава ИБ към деня на продажбите и да се умножат по валутния курс на деня, но това не е правилно, защото не се отчитат в лева стойността им в деня на купуването. Независимо от това, при прекалено много сделки, може би е по-малкото зло. Допускам, че е голяма хамалогия, данъчните да почнат самите те по дати да го преизчисляват при проверка или ревизия. Давидов е напълно прав, че трябва да се остойностят и покупките в лева.
              Друго нещо, което трябва да се има предвид, че се приспадат и всички загуби. Така например, ако имаш загуба от една позиция, няма проблем, ще си я извадиш от печалбите по други позиции. Но ако през годината си бил като цяло на загуба, тази загуба не може да се приспада в следващите няколко години от дохода, което например може да направят фирмите, ако са на годишна загуба от такива сделки, ако това е бизнеса им.
              Въобще, купуването на акции извън европейските борси, особено на американски акции е голяма тръпка заради високата ликвидност, както и заради волатилността (като нож с 2 остриета) и дава добри възможности/както и повече рискове. От данъчна гледна точка, обаче, нещата не са толкова лесни, което е цената за тръпката. 10те процента данък са най-малката злина в случая, по-скоро това, че трябва да се води доста добро лично счетоводство. Затова може би европейските борси са по-добри заради това, че не са облагаеми, но що се отнася до американските акции, ликвидността е доста по-слаба (научих го тук от форума, но се убедих и от личен опит).

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

                Мен ли питаш? Ми не знам, всеки да се оправя! Щом хората са решили да търгуват в чужбина, значи хората си носят съответната данъчна отговорност. Кой как ще се оправя си е негова работа.
                хората си носят отговорноста и се оправят сами, ама и данъчните е редно да си променят формулярите в часта за притежавани акции например, там е една безумщина отбелязваш брой, страна и дата на покупка и цена, име няма(тикер), средна цена няма, дори и аз на следващат година, като си отворя предишната декларация не мога да се сетя за всичко какво е било
                “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение

                  Ми тези с 2-3000 сделки? А с 10000?
                  Мен ли питаш? Ми не знам, всеки да се оправя! Щом хората са решили да търгуват в чужбина, значи хората си носят съответната данъчна отговорност. Кой как ще се оправя си е негова работа.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение
                    Според нашето законодателство данъците се отчитат в български левове (каква изненада) и трябва да се вземе предвид какъв е бил фиксингът на БНБ когато човек е купувал ценни книжа и съответно какъв е бил, когато човек е продавал ценни книжа (ако сделките са били в различни дни). Това означава, че човек трябва да преизчисли всичките си сделки в BGN спрямо фиксирания курс на БНБ за съответните дни, когато са сключвани тези сделки и в данъчната декларация да посочи каква му е крайната печалба в BGN, съответно да плати данък върху тази сума.

                    Данъчната справка от страна на IB е хубава, но не ни върши кой знае каква работа за България, освен като някакъв вид обща насока. Човек трябва сам да си извади справка за *всички* сключени сделки през изминалата година, да намери какъв е бил фиксингът на съответната валута за съответния ден, в който е сключена сделктата и да си сметне сам колко реално е платил/получил в български левове.

                    Още едно допълнение - отчитайки валутната флуктуация, за такава дребна сума като нищо може да се окаже, че човек е на печалба в USD, но да е на загуба в BGN. В този случай данък не се дължи. Има го обаче и другият вариант - може печалбата в USD да е малка, а измерено в BGN да се окаже, че е още по-голяма, отново заради валутната флуктуация.

                    Накратко - когато мислите за данъци, мислете в левове, а не в чужда валута.
                    Ми тези с 2-3000 сделки? А с 10000?

                    Коментар


                    • Според нашето законодателство данъците се отчитат в български левове (каква изненада) и трябва да се вземе предвид какъв е бил фиксингът на БНБ когато човек е купувал ценни книжа и съответно какъв е бил, когато човек е продавал ценни книжа (ако сделките са били в различни дни). Това означава, че човек трябва да преизчисли всичките си сделки в BGN спрямо фиксирания курс на БНБ за съответните дни, когато са сключвани тези сделки и в данъчната декларация да посочи каква му е крайната печалба в BGN, съответно да плати данък върху тази сума.

                      Данъчната справка от страна на IB е хубава, но не ни върши кой знае каква работа за България, освен като някакъв вид обща насока. Човек трябва сам да си извади справка за *всички* сключени сделки през изминалата година, да намери какъв е бил фиксингът на съответната валута за съответния ден, в който е сключена сделктата и да си сметне сам колко реално е платил/получил в български левове.

                      Още едно допълнение - отчитайки валутната флуктуация, за такава дребна сума като нищо може да се окаже, че човек е на печалба в USD, но да е на загуба в BGN. В този случай данък не се дължи. Има го обаче и другият вариант - може печалбата в USD да е малка, а измерено в BGN да се окаже, че е още по-голяма, отново заради валутната флуктуация.

                      Накратко - когато мислите за данъци, мислете в левове, а не в чужда валута.

                      Коментар


                      • Доходът няма никакво значение, дори и ще те заболи повече, като е малка сумата. Като не декларираш и те хванат, дори и от най-ниската глоба за административно нарушение ще те заболи и дисциплинира в бъдеще. Интерактив брокърс ми прави впечатление, че доста добре изкарват отчетите, така че може да се види точно кога с какъв резултат си. Ти си декларирал, предполагам, че си български гражданин и нямаш двойно гражданство, при това си местно лице по българското законодателство и облагаем тук. Така, че трябва да декларираш тук. Ако договора ти е чрез Карол, не изключвам вариант в някакъв момент НАП да ги накарат да подадат данни за изплащани суми и в ИБ, но не съм сигурен. Към момента по-скоро мисля, че те подават справка за изплащаните доходи на търгуващите чрез тяхната платформа, независимо, че не са облагаеми. Аз нямам доход от миналата година (въздържах се от сделки в края на годината, само за да отсроча декларирането, но за 2018 ще декларирам). Но дори и без доход, за 2017 г. трябва да декларираш всички небългарски акции, налични към 31.12, независимо, че може да не си имал доход през предната година. А в твоя случай явно не е така.
                        Не виждам причина да поемаш допълнителен риск, след като може да си изкараш ПИК или направиш електронен подпис като физическо лице и да подадеш лесно декларация. Не се повлиявай от това, че доста хора не го правят. Прекалено е лесно и безобидно, за да се поема допълнително риск. Няма защо да търсиш фирми, направи го сам и ще се изненадаш колко е лесно. Да търгуваш акции на американския пазар се изисква значително по-сериозна финансова грамотност, от това да си попълниш съответните приложения в декларацията. Не изключвай и това, че има достатъчно следи за това, че си открил сметка и си я захранвал, т.е. имаш източник на евентуални доходи.
                        Още нещо, трябва да разграничиш получаваните дивиденти, защото те са отделно. Тъй като се предполага, че са ти удържали 10% данък върху дивидент, те са облагаеми, но няма да доплащаш. Но може да имаш дивиденти на неамерикански акции, получени в ИБ, за които не е удържан данък в САЩ, които трябва да декларираш и платиш 5% данък върху дивидент. Хипотетично, може да си върнеш част от надвнесения от гл. точка на българското данъчно законодателство дивидент, но това е прекалено сложно за да се хваща да го прави човек за малко пари.
                        Last edited by Intern-trader; 06.04.2018, 11:06.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от kbp Разгледай мнение
                          Здравейте -- получих форма 1042-S от Interactive Brokers за 2017 година, че съм реализирал невероятните 4$ обща доходност :-) Въпросът е какво се прави с тази форма и трябва ли да се подава данъчна декларация към IRS или към НАП? Как стои въпроса при условие, че не съм американски гражданин, само търгувам през Interactive Brokers на фондовите пазари, предимно американски акции като daytrader. Някой минавал ли е по този път да каже какви стъпки трябва да се предприемат, при какъв доход се подава декларация и към кого? Има ли фирми в БГ, които да могат да подадат тази информация, където трябва? Ще съм благодарен ако споделите. Успешен ден!
                          стига бе за 0,40усд дали ще те търсят данъчните

                          Коментар


                          • Относно данъчно облагане при търговия с акции през Interactive Brokers

                            Здравейте -- получих форма 1042-S от Interactive Brokers за 2017 година, че съм реализирал невероятните 4$ обща доходност :-) Въпросът е какво се прави с тази форма и трябва ли да се подава данъчна декларация към IRS или към НАП? Как стои въпроса при условие, че не съм американски гражданин, само търгувам през Interactive Brokers на фондовите пазари, предимно американски акции като daytrader. Някой минавал ли е по този път да каже какви стъпки трябва да се предприемат, при какъв доход се подава декларация и към кого? Има ли фирми в БГ, които да могат да подадат тази информация, където трябва? Ще съм благодарен ако споделите. Успешен ден!
                          Working...
                          X