IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за портфолио от дивидентни акции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
    Ако очакваш лихвата по 10г ДЦК догодина да е 6.5% може и да има 40% корекция.

    Иначе моите очаквания са за бавно нормализиране. Според мене 6.5% няма стигнем и след 5 години.

    А прогнозите за EPS на СиП 500 са 150 за 2018 и 165 за 2019. СиП да падне с 50% означава да се търгува на форуърд ц/п 9.33 за тази година. Доходоносността от дивиденти ще скочи някъде към 4%. Това означава СиП да е толкова евтин колкото 2009г. Как ще стане тази работа. Не го виждам.
    Няма такъв филм висок ръст с ниски лихви, оттам и цялата конструкция е погрешна. При сегашното ниво на лихвите нормалните очаквания за средното ниво на EPS за следващите 10 г. е 130-150, 20-25 Шилер П/Е, дисконтираш с 6% и се получава 1500-2000 за СП500.

    Коментар


    • купи си доходоносни акции а не дивидентни. ако си лаик като ми се струва земи ETF и не пипай нищо

      Коментар


      • Значи, в последния си пост нещо съвсем бях объркал сметките. Ако дивидентът беше 3% на всяко плащане, всички щяхме да сме милионери
        И въпреки това след груба сметка с калкулатор, ако средно получавам 3% дивидент с растеж още 3% и реинвестиране, то за 10 години стигаме 40% ръст от първоначалния капитал, което е общо взето това, което търся.

        Първоначално изпратено от fl00d
        3. А защо целиш предимно печалба от дивиденти? Капиталовата печалба също е печалба.
        Като цяло благодаря за насоките, много беше полезно. Не изключвам капиталовата печалба наистина, но при buy and hold стратегията, каквато мисля да предприема, капиталовата печалба ще дойде в далечното бъдеще, затова не я мисля в момента.

        Относно таксите от US акции, прочетох във втория пост на тази тема, че всъщност според СИДДО, ако съм попълнил W-8BEN формуляра, данъкът трябва да е 5-10%. fl00d, trader1 някой от вас може ли да потвърди?

        Коментар


        • Иначе според мене най-разумното би било СиП да завърши годината горе-долу там където сме сега. Аз също мисля, че е надценен предвид рисковете от по-ниски печалби и по-рязко качване на лихвите от очакваното от пазара.

          Коментар


          • Ако очакваш лихвата по 10г ДЦК догодина да е 6.5% може и да има 40% корекция.

            Иначе моите очаквания са за бавно нормализиране. Според мене 6.5% няма стигнем и след 5 години.

            А прогнозите за EPS на СиП 500 са 150 за 2018 и 165 за 2019. СиП да падне с 50% означава да се търгува на форуърд ц/п 9.33 за тази година. Доходоносността от дивиденти ще скочи някъде към 4%. Това означава СиП да е толкова евтин колкото 2009г. Как ще стане тази работа. Не го виждам.

            Първоначално изпратено от fl00d

            Чувал съм го на няколко места от професионалисти, сега не се сещам за имена, но ако поискаш, мога да потърся.

            Каква е твоята прогноза? Какво ще стане, когато лихвите се нормализират?
            Last edited by Money; 19.01.2018, 10:08.

            Коментар


            • извадки от моето портфолио..
              very long term ( имам ги вече 10+ years, и не мисля да ги махам скоро):
              RY, TD
              IWM, MSFT

              и от малко по-скоро (5 years ?)
              NAP, ARI

              има и растеж, има и дивидент. като се има предвид входа, the dividend yield който се дава сега сега спрямо цената от преди години - никак не е зле, особено ако целта ти е да ги забравиш за известно време... Е, NAP малко ме дразни, ама за тях специално имам някакви сантиментални причини...

              Успехи
              life is simple and clear when you make the right choices

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                Дивидентни (т.е. bond proxies) не е хубаво да се взимат ако очакваш вдигане на лихвите през следващите 10г.

                Виж какво каза Бил Грос.
                Съгласен! Тепърва "bond proxies" ще коригират.

                Коментар


                • 40-50% спад много силно ме съмнява, че ще стане. Според мене професионалистите бъркат желаното с реалността. Кои са тези професионалисти, всъщност?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение
                    Според мен е много важен размера на инвестицията която искаш да направиш. Едно е да инвестираш 3-4 000$, съвсем друго е 60-70 000$ примерно. Според мен за суми под 10 000$, не си струва да се излиза на никакъв чужд пазар. Доколкото разбирам досега не си инвестирал, и ми е малко странно че искаш да се "впуснеш направо надълбокото" на пазара в САЩ. Сам казваш че е на върхови нива, данък дивидент там е 30%, а отделно се плаща и данък при капиталова печалба. Примерните компании които си дал- Шеврон, Кока Кола, JnJ, Pepsi, AT&T и др. едва ли ще ти донесат повече от 2-3% годишна дивидентна доходност, като положителното е че плащат дивиденти повече от 1 път в годината (разделен на части).
                    Сумата в (много) краткосрочен план, докато влезна в час ще е под $10k, но в бъдеще ще е порастне значително.

                    Знаех си, че всичко изглеждаше много розово, та затова дойдох да попитам, защото обща информация лесно се намира (особено за US пазара), но практически от България как действат хората - не.

                    Реално сметката беше примерно и закръглено нещо от сорта на:
                    капитал $60,000
                    15 дивидентни акции (по $4000 всяка)
                    средно 3% дивидент (= $120), повечето дават на тримесечие - 15*120*4 = $7200 годишно

                    Тъй като това обаче ми изглежда прекалено хубаво, не знам дали работи така, възможно е въобще да не съм разбрал.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                      Аз лично - като дивидентаджия - предпочитам братински акции - защото там данъчната ставка е 0%.
                      Честно да си кажа, не бях наясно с 30-те процента данък за щатските дивиденти. Наистина литературата за US пазара се намира навсякъде, обаче явно не е толкова достъпен за нашите географски ширини.

                      Разгледах британския пазар (защото нали данъци не обичаме да плащаме) и намерих това. На случаен принцип проверих как се представят няколко от компаниите - в сравнение с US колегите им, доста непостоянно се представят повечето. Я линията шари отгоре до долу, я върви само надолу от години...

                      Все пак ме интересува, вие как търгувате на практика на британския пазар?

                      Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                      В темата за Дивидентите хората пишат отде колко цоцат
                      Дали може линк към темата, не я намирам?

                      Коментар


                      • Може да вземеш от US банките нещо, WFC?

                        Коментар


                        • Дивидентни (т.е. bond proxies) не е хубаво да се взимат ако очакваш вдигане на лихвите през следващите 10г.

                          Виж какво каза Бил Грос.
                          Last edited by Money; 18.01.2018, 22:39.

                          Коментар


                          • http://www.dogsofthedow.com/

                            Коментар


                            • Според мен е много важен размера на инвестицията която искаш да направиш. Едно е да инвестираш 3-4 000$, съвсем друго е 60-70 000$ примерно. Според мен за суми под 10 000$, не си струва да се излиза на никакъв чужд пазар. Доколкото разбирам досега не си инвестирал, и ми е малко странно че искаш да се "впуснеш направо надълбокото" на пазара в САЩ. Сам казваш че е на върхови нива, данък дивидент там е 30%, а отделно се плаща и данък при капиталова печалба. Примерните компании които си дал- Шеврон, Кока Кола, JnJ, Pepsi, AT&T и др. едва ли ще ти донесат повече от 2-3% годишна дивидентна доходност, като положителното е че плащат дивиденти повече от 1 път в годината (разделен на части). И все пак крайното решение си е твое, парите са си твои, така че ние тук можем само да се опитаме да ти помогнем, макар че едва ли някой може да ти даде 100%-това рецепта за успех. Аз лично ти желая такъв, и се надявам на една успешна година за всички нас...

                              Коментар


                              • Ъръмчх.


                                Както колегата е рекъл: щатските пазари са на високи нива, освен това данъчните ного те чешат. Не отричам, че е секси човекът да има акции от Кока кола (и аз имам колкото за фукня), но ако искаш сосно да гувичиш дивиденти, не щатските акции са най-доброто, макар - да и там да може да се намери някоя и друга - ако не златна, то поне бронзова кокошчичка. Аз лично - като дивидентаджия - предпочитам братински акции - защото там данъчната ставка е 0%. В Германия чешат 26%, във Франция - 30, в Холандия - 15%.
                                В България тоже се намират сгодни компании, макар само няколко.

                                Отрасловото разпределение на портфейлът - аз лично ценя доста добивните компании - не забравяй поговорката: че всичко, което не може да бъде отгледано, все е изкопано отнякъде. Фармацията тоже е сладка - защото хората обичат да ядат хапчета. Финасите, имотите - тоже заслужават внимание. Аз обичам да си правя незаобиколими миксове от стратегически компании - напримерно Shell+Gazprom, BHP+Rio Tinto и т.н.

                                В темата за Дивидентите хората пишат отде колко цоцат, това ще ви даде добри идеи за изграждане на портфейл - разбира се - добре е човекът да попрочете повечко за всяка компания, преди да си купи.

                                Златцето - като инвестиция е добра идея - нумизматически монети обаче. Те - изчерпят ли се - цената им не пада, но само нагоре върви.
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X