IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за дългосрочна пасивна инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Minka Разгледай мнение

    ........

    ПС: портфейлът ми е 21% БФБ, 79 % -извън БГ, общ процент кеш - 30% (с тенденция за увеличаване).

    ПП: портфейлът е без дългове, без репа, без опции, шорт и други деривати. Голяма част от рисковия портфейл е в penny stocks.

    Не знам какво да попитам....

    Коментар


    • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
      Мишо, би ли се лишил от 5$ на всеки 100 доходност в сравнение със 100% акции ако цената е тройно по малко главоболия ? Аз бих.
      За времето прекарано пред монитора да не говорим.
      Ето последните 30г за ол ин spy и spy/tlt 2/1 с годишно ребалансиране.
      Пип, ако разликата в доходоностнотта е 0.3-0.4%, тогава дори при 30г. хоризонт резултатите са сходни.

      Проблемът за мене е, че ти взимаш последните 30г. които са период на бичи пазар за облигациите и от там вадиш заключението, че балансирания портфейл е също толкова добър като 100% акции. Не мисля, че този бичи пазар при облигациите ще се повтори.

      А дори само 1% разлика във възвръщаемостта при 30г. хоризонт може да доведе до не малка разлика в крайното представяне на портфейла. 2% водят до огромна разлика. При 2% разлика, премерно между 7% и 9%, говорим за това дали ще увеличиш парите си 7.6 пъти или 13.2 пъти. Разликата е почти двойна.

      Мисля, че говорим за купуване на ЕТФ, така че не би трябвало човек да гледа с трепет монитора ежеминутно

      Стокпикърството е друга работа. Практикувам го, но не го препоръчвам на никого.

      Коментар


      • Pipbel, тествай стратегията си за период 1950-1980. Ще ми е интересно какво ще се получи.

        Коментар


        • 4Д Ти може и да можеш, ала над 95% от ритейла и над 85% от професионалните фонд мениджъри не могат бият индекса. Факт !

          ED За мен това с 30% акции не е добър пример, освен ако не чакаш с над 90% увереност голямата мечка в идните 6-12 месеца.
          РД не го знам лично така ли е инвестиран, ама последно като гледах бриджуотър беше над половината в ЕМ и около 20% в спай, значи около 75% в акции.

          Мишо, би ли се лишил от 5$ на всеки 100 доходност в сравнение със 100% акции ако цената е тройно по малко главоболия ? Аз бих.
          За времето прекарано пред монитора да не говорим.
          Ето последните 30г за ол ин spy и spy/tlt 2/1 с годишно ребалансиране.
          Years 30.03
          CAGR 10.04%
          Starting Capital 10,000
          Ending Capital 177,031
          Total Return 1670.31%
          Max Drawdown 55.31% (2007-10-09 - 2009-03-09)
          DD > 10% Count 37
          DD > 15% Count 17
          DD > 20% Count 7
          Annualized Std. Dev 14.72%
          Sharpe Ratio 0.45
          Years 30.03
          CAGR 9.85%
          Starting Capital 10,000
          Ending Capital 168,057
          Total Return 1580.57%
          Max Drawdown 33.35% (2007-10-09 - 2009-03-09)
          DD > 10% Count 11
          DD > 15% Count 6
          DD > 20% Count 3
          Annualized Std. Dev 9.34%
          Sharpe Ratio 0.69

          Коментар


          • Първоначално изпратено от fl00d
            ED, съгласен съм, че повечето инвеститори се поддават на емоциите и биха продали при значителен спад, което е сериозна грешка. Макар да знам, че не трябва да продавам, не мога да кажа със сигурност как бих реагирал при спад от 50% например. Чел съм двете книги на Тони Робинс за инвестиране, една от които включва All weather портгфейла, предложен от Рей Далио. Разбирам привлекателността на балансираното портфолио, но засега мисля да бъда с агресивно такова.

            Стратегията ми е да автоматизирам колкото се може повече (ETF с автоматично ребалансиране; автоматични ежемесечни банккови преводи и покупка на дялове от ETF-а). Също така няма да следя финансовите пазари (не че сега го правя) - по този начин дори няма да разбера, че позициите ми са поевтинели. С две думи - ще си гледам живота. Това определено няма да е лесно за постигане при положение, че 80% от богатството ми е на финансовите пазари, но времето ще покаже дали тези мерки са успешни. Ако не са, ще мина на по-балансирано портфолио.
            Препоръчвам ти Stock For The Long Run на Jeremy Siegel. Човекът е професор по финанси, но книгата е написана на много достъпен език. Сигъл излага по един систематичен и логичен начин тезата, че американските акции са най-добрия дългосрочен вариант. Човекът е разгледал нещата многоаспектно, включително и вероятният сценарий Азия да бъде доминиращият икономически център в бъдеще.

            https://www.amazon.co.uk/Stocks-Long...=jeremy+siegel

            Аз лично си имам едно копие с твърди корици. Можеш да я купиш и за без пари в по-старо издание с меки корици.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Minka Разгледай мнение


              ПС: портфейлът ми е 21% БФБ, 79 % -извън БГ, общ процент кеш - 30% (с тенденция за увеличаване).
              Виж ти, имало някой с когото сме доста сходни...+ - 2-3%

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                Мишо, с кой портфейл инвестотора е по-вероятно да устои на времето?
                Мисля, че тезата ти важи за повечето форумци, които имаме някакви спекулативни нагласи и желание да бием пазара.

                За хора като fl00d това, че има риск да се подплаши от най-лекия бриз важи в много по-малка степен.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение
                  имай предвид че вече сме в 8 годишен бул маркет поне и че може да се очаква рано или късно спих.
                  И за бих предупредил да не се влиза агресивно в американските акции сега. Но човекът казва, че ще влиза постепенно. Това включва покупки и на дъното на спиха и нещата ще се усреднят.

                  Хората и при СиП 1900 през 2016 очакваха още по-огромен спих надолу. Аз пък съвсем не съм убеден, че ще видим 1900-2000 някога пак.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fl00d
                    ED, съгласен съм, че повечето инвеститори се поддават на емоциите и биха продали при значителен спад, което е сериозна грешка. Макар да знам, че не трябва да продавам, не мога да кажа със сигурност как бих реагирал при спад от 50% например. Чел съм двете книги на Тони Робинс за инвестиране, една от които включва All weather портгфейла, предложен от Рей Далио. Разбирам привлекателността на балансираното портфолио, но засега мисля да бъда с агресивно такова.

                    Стратегията ми е да автоматизирам колкото се може повече (ETF с автоматично ребалансиране; автоматични ежемесечни банккови преводи и покупка на дялове от ETF-а). Също така няма да следя финансовите пазари (не че сега го правя) - по този начин дори няма да разбера, че позициите ми са поевтинели. С две думи - ще си гледам живота. Това определено няма да е лесно за постигане при положение, че 80% от богатството ми е на финансовите пазари, но времето ще покаже дали тези мерки са успешни. Ако не са, ще мина на по-балансирано портфолио.
                    Стига си балансирал и писъл глупости. Съвет : Харчи си парите сам докато все още имаш тази възможност, в противен случай ще им се радва някой друг, а ти ще псуваш по форумите след време.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fl00d
                      ED, съгласен съм, че повечето инвеститори се поддават на емоциите и биха продали при значителен спад, което е сериозна грешка. Макар да знам, че не трябва да продавам, не мога да кажа със сигурност как бих реагирал при спад от 50% например. Чел съм двете книги на Тони Робинс за инвестиране, една от които включва All weather портгфейла, предложен от Рей Далио. Разбирам привлекателността на балансираното портфолио, но засега мисля да бъда с агресивно такова.

                      Стратегията ми е да автоматизирам колкото се може повече (ETF с автоматично ребалансиране; автоматични ежемесечни банккови преводи и покупка на дялове от ETF-а). Също така няма да следя финансовите пазари (не че сега го правя) - по този начин дори няма да разбера, че позициите ми са поевтинели. С две думи - ще си гледам живота. Това определено няма да е лесно за постигане при положение, че 80% от богатството ми е на финансовите пазари, но времето ще покаже дали тези мерки са успешни. Ако не са, ще мина на по-балансирано портфолио.
                      Пич, парите са си твои и ти решаваш как да си ги харчиш.
                      имай предвид че вече сме в 8 годишен бул маркет поне и че може да се очаква рано или късно спих.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                        По принцип си прав и ако успяваш да идентифицираш своевременно промените и да се адаптираш според средата Евала! Само че такива като са 1 на милион
                        ЗА всички останали най-подходящия начин за дългосрочно инвестиране е балансираното разпределение на активите, което ще им донесе положителна възвръщаемост и спокойни сънища.

                        П.с.
                        Аз включително имам 20тина процента в пасивен портфейл. С останалите в момента съм 90% лонг към момента.
                        При мен е малко по-различно, не считам пасивността за единствения начин да се справим със случайните движения на пазарите:
                        - 20% рискови позиции - нови технологии, суровини, фармация и други;
                        - 80 % са в ниско (средно) рискови, като в тях за позиции както следва: кеш, инфраструктура ( с ниска задлъжнялост), дивидентни (залагам на asset play - такива със серизен margin of safety), акции които не са циклични, конгломерати и други. Процента на кеша го променям в зависимост от това къде се намира пазара към дадения момент (30% от общия портфейл в момента).

                        Печалбите от рисковата част обикновено ги кеширам и остават в дефанзивната част от портфолиото, с очакване на корекция или възможности ( а такива винаги има). Адаптирането на портфейла е непрекъснато и не мисля, че е добре да бъде оставяно случайността на пазара. Както и преди съм казвал кеша в определен момент ще бъде кът.

                        През 2007-2008 г. проработи добре (разбира се не бях кеширал всичко) , сега очаквам какво ще се случи и кога ще има нови възможности за пазаруване с отстъпка. Очаквам промени и трусове 2018-2019-все още има накъде да се раздуват пазарите. Това че нещо е надценено не значи, че процесите по надуване на балона не могат да продължат още поне известно време. Но основните индикатори за мен вече съществуват.

                        ПС: портфейлът ми е 21% БФБ, 79 % -извън БГ, общ процент кеш - 30% (с тенденция за увеличаване).

                        ПП: портфейлът е без дългове, без репа, без опции, шорт и други деривати. Голяма част от рисковия портфейл е в penny stocks.
                        Last edited by Minka; 22.10.2017, 12:14.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                          Също мисля, че е добре да се има предвид, че при 20г. капитализиране на възвръщаемостта, 2% разлика води до огромна разлика в крайния капитал.

                          При 8.9% възвръщаемост $100 000 стават на $555 000. При 11.1% възвръщаемост $100 000 стават на $823 000.

                          Т.е. този "мир на душата" от ниската волатилност струва доста пари. Безплатен обяд няма.
                          [ATTACH=CONFIG]n3253987[/ATTACH]
                          Мишо, с кой портфейл инвестотора е по-вероятно да устои на времето?

                          Click image for larger version

Name:	portfolio.png
Views:	1
Size:	2.3 КБ
ID:	3254054
                          # Initial Balance Final Balance CAGR Stdev Best Year Worst Year Max. Drawdown Sharpe Ratio Sortino Ratio US Mkt Correlation
                          1 $10,000 $763,952 11.53% 15.17% 35.79% -37.04% -50.89% 0.50 0.72 1.00
                          2 $10,000 $629,435 10.98% 9.18% 36.49% -4.94% -15.91% 0.69 1.10 0.67

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                            Може би проблема ми е, че не вярвам в идеята за пасивна инвестиция. Няма как нещо статично да е ефективно. Света непрекъснато се променя и ние трябва да променяме портфолиото спрямо него. Дори и за момент да е било перфектно след време света ще се промени и вече ще е неадекватно. От друга страна хората погрешно възприемат индексите като нещо статично. Определено не са. Сравнете структурата на S&P от преди 20 години и днес. Реално погледнато там има доста ребалансиране въз основа на критерий пазарна капитализация. В флучай, че човек е некадърен в сток пикинга най-добре ЕТФ. В моя случай печелившото е сам да си ребалансирам акциите.
                            Личните ми наблюдения сочат, че има два типа хора. Едните се опитват да променят света спрямо себе си. Те обикновенно се дънят на борсата защото нямат контрол върху нея. Освен това по-трудно признават грешките си. Втората група се опитва да промени себе си спрямо света. Те се справят не лошо. Та в завимост от личните качества трябва да се избере стратегия. Все пак е добре да се обърне внимание, че ЕТФ не са статични а сме делегирали на друг ребалансирането по предварително посочени критерии свързани с пазарната капитализация. Второ всичко статично неизбежно ще се издъни защото и света се променя.
                            По принцип си прав и ако успяваш да идентифицираш своевременно промените и да се адаптираш според средата Евала! Само че такива като са 1 на милион
                            ЗА всички останали най-подходящия начин за дългосрочно инвестиране е балансираното разпределение на активите, което ще им донесе положителна възвръщаемост и спокойни сънища.

                            П.с.
                            Аз включително имам 20тина процента в пасивен портфейл. С останалите в момента съм 90% лонг към момента.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                              Също мисля, че е добре да се има предвид, че при 20г. капитализиране на възвръщаемостта, 2% разлика води до огромна разлика в крайния капитал.

                              При 8.9% възвръщаемост $100 000 стават на $555 000. При 11.1% възвръщаемост $100 000 стават на $823 000.

                              Т.е. този "мир на душата" от ниската волатилност струва доста пари. Безплатен обяд няма.
                              [ATTACH=CONFIG]n3253987[/ATTACH]
                              Правя уточнението, че предложението за балансиран портфейл е продиктувано от това, че почти всички участници на пазара имат по-ниска възвръщаемост (и откровено губят) голяма част активите си за достатъчно дълъг хоризонт. И че хората които устояват на времето са по-скоро изключение.

                              Целта на разпределението е портфейлът да включва активи, които се балансират взаимно в зависомост от икономическия цикъл в който е икономиката – покачваща или спадаща инфлация, покачващ или падащ разтеж и т.н. Във всеки цикъл даден актив изпреварва останалите, след което изостава за сметка на друг. Целта не е да се ИЗПРЕВАРИ доходността на индексите в акции например, а да се устои на големите спадове, които изхвърлят от играта 99,99% от рибите и професионалните инвеститори включително. Няма тайминг и няма главоболия!

                              Когато акциите се катерят няколко години и портфейла расте всеки се мисли за корифей. След това става интересно. Наскоро четох интервю със Scott Bessent (управлява портфейла на Сорос). Та човека разправяше, че изследване на резултатите през 70те показва, че от хедж фонд индустрията почти всички са били на загуба за периода (средно около 40%) с две изключения – Сорос и Стайнхард. При това говорим за професионалисти. Представи си нормалния човек да загуби 30-80% от парите си, което на stock market-a никак не е трудно особено ако се пикват отделни компании. Статистиката показва, че за дълъг период (1926-2015) само 4% от компаниите имат положителна възвръщаемост – всички останали капут! Индексите както знаеш имат положителен баланс заради т.н survivorship bias, т.к в него са най-големите компании, а тези които западат или фалират излизат от индекса.

                              Относно възвръщаемостта действително 1-2% за дълъг период правят разлика, но като се има предвид волатилността на акциите спрямо тази на диверсифициран портфейл (50% за SPY спрямо 15-18% за балансиран) спокойно можеш да ливъриджнеш с 20-30% и да изпревариш възвръщаемостта на SPY с два пъти по-нисък риск, ако знаеш какво правиш разбира се.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                                ED, може да е наизуст, специално примерът за 70-те г. Тогава реалната лихва пада и отива под нулата. Може би давам кофти пример.

                                Ще бектестваш ли примерно 1958-1968г. за дългите дюрации (10, 20 и 30г. облигации) CPI adjusted да видим какво ще покаже софтуеърът там?

                                В лагера на dddd съм по този въпрос. За 30г. период - акции. Аз лично бих казал 90% акции 10% TIPS, за всеки случай. Това важи особено като се има предвид, че fl00d няма да вилза наведнъж.
                                TIPS "Treasury Inflation Protected Securities" ли означава?
                                http://www.investopedia.com/terms/t/tips.asp

                                Второто по ред клипче горе в дясно - 10 съвета, как да бъдем успешни инвеститори в дългосрочен план:
                                - правило номер 1: Правила няма.
                                ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                                Коментар

                                Working...
                                X