IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за дългосрочна пасивна инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

    За 50 нямам, ама за 49г и 7 месеца става

    https://www.peaktotrough.com/hbpp.cgi
    Гледам сега за периода 1 януари 1970 - 1 януари 1980 за облигациите и резултатите за мен не са впечатляващи.

    При 30г. облигации възвръщаемостта с реинвестирана лихва е 3.8%
    - ако променим срока с една година 1 януари 1971 - 1 януари 1981 CAGR пада на 1.81%.

    При 20г. облигации CAGR е 3.95%
    - ако променим срока с една година 1 януари 1971 - 1 януари 1981 CAGR пада на 2.19%.


    При акциите възвръщаемостта е за периода 1 януари 1970 - 1 януари 1980 е 4.64%.


    Като се има предвид, че през 70-те години средногодишната инфлация е над 7% изилизаме на минус и при акциите и при облигациите. Така ли е? Или калкулатора изключва инфлацията?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

      ED, Пип, дайте да ги тестваме тези облигации за 50г. примерно да видим как реално стоят нещата...
      За 50 нямам, ама за 49г и 7 месеца става

      https://www.peaktotrough.com/hbpp.cgi

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

        ED, Пип, дайте да ги тестваме тези облигации за 50г. примерно да видим как реално стоят нещата. Има ли линк към някакъв уеб априкейшън за това?

        За 70-те може и да не е било толкова зле, а може и да е било. Не знам дали включвате инфлацията като правите сметки за 70-те. Сиреч, имам една известно подозрение, че доста избирателни в избора на периоди и методика
        По-назад имаше постнати линкове за тестване на различни стратегии с историческа информация - действай. Проблемът с връщането много назад във времето е че е трудно да намериш сравними индекси, които да се ползват за прокси.
        Но дори и да си извадиш сам данните с просто сравнение в ексел на данни за S&P, US 10Y bonds и злато дава 8,2% CAGR в съотношение (40/50/10). S&P носи 5% за същия период. За спадовете от 73-74та година ако си 100% в акции, които биха изхвърлили народа да не говорим.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

          Коментирахме най-добрия вариант за ПАСИВНА инвестиция, която не трябва да ПРЕДВИЖДА какво ще се случи сега, след 3 или 30 години в светлината на успеваемостта на 99% от участниците на пазара, както и вероятността да се устои на големите спадове при акциите (30 до 80%). NO TIMING NO WARRY.

          Далио или който да било друг може да прогнозира много неща, но на практика не знаем как точно отиграва тактически позициите си. Освен това Bridgеwater има и втори фонд – absolute alpha, ако не се лъжа, който залага на тактическо позициониране.

          Относно представянето на облигациите при покачващи се лихви, историята е благосклонна през 70те в комбинация със стоки. Ако обърнеш внимание на табличката по-долу ще забележиш, че облигациите стават фаворити към края RATE HIKE-овете и в периода на свалянето на лихвите, което в 10 годишния хоризонт, който си дал е мнооооого вероятно да се случи J
          ED, Пип, дайте да ги тестваме тези облигации за 50г. примерно да видим как реално стоят нещата. Има ли линк към някакъв уеб априкейшън за това?

          За 70-те може и да не е било толкова зле, а може и да е било. Не знам дали включвате инфлацията като правите сметки за 70-те. Сиреч, имам една известно подозрение, че сте доста избирателни в избора на периоди и методика
          Last edited by Misho ILIEV; 27.10.2017, 22:19.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
            Чакай сега, Рей Далио е buy-side като нас.

            Това, което казваш се отнася до sell-side, т.е. анализаторите в инвестиционните банки и broker-dealers.
            that's right

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
              ED, моите аргументи в тази тема бяха два:

              1. по принцип за един много дълъг хоризонт е по-добре да се вземат 90%+ акции
              2. дори да приемем, че 1. не е вярно, точно в този момент балансирането с облигации е рисковано и едва ли ще даде очаквания резултат.

              Ти тогава пожела успех на опита за прогнозиране за облигациите. Е, да това е опит за прогнозиране, но ето, че и Далио прогнозира същото.

              За мене да се очкава в следващите 10г. облигациите да се представят като в предните 10г. е доста спекулативно. Лихвите ако не заорат под нулата, няма как да стане.
              Коментирахме най-добрия вариант за ПАСИВНА инвестиция, която не трябва да ПРЕДВИЖДА какво ще се случи сега, след 3 или 30 години в светлината на успеваемостта на 99% от участниците на пазара, както и вероятността да се устои на големите спадове при акциите (30 до 80%). NO TIMING NO WARRY.

              Далио или който да било друг може да прогнозира много неща, но на практика не знаем как точно отиграва тактически позициите си. Освен това Bridgеwater има и втори фонд – absolute alpha, ако не се лъжа, който залага на тактическо позициониране.

              Относно представянето на облигациите при покачващи се лихви, историята е благосклонна през 70те в комбинация със стоки. Ако обърнеш внимание на табличката по-долу ще забележиш, че облигациите стават фаворити към края RATE HIKE-овете и в периода на свалянето на лихвите, което в 10 годишния хоризонт, който си дал е мнооооого вероятно да се случи J

              Коментар


              • Чакай сега, Рей Далио е buy-side като нас.

                Това, което казваш се отнася до sell-side, т.е. анализаторите в инвестиционните банки и broker-dealers.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                  В никакъв случай не съм сляп привърженик мненията на Далио. Повече ме кефи като човек и като подход към нещата.

                  Имах предвид, че той в никакъв случай няма да тръгне с евтините лъжи, примерно да вземе облигации, а пред хората да говори как ги е намалил или нещо от сорта - тенденциозно да заблуждава - както ми се струва, че намеква Vatman. А ако Vatman има предвид, че Рей все греши - това просто няма как да е вярно предвид представянето на Бриджуотър.

                  Иначе никой не е безпогрешен, особено пък в инвестирането.
                  В щатите се действа по друга методология. Там анализатори и всички в кюпа дават свойте анализи и препоръки. В повечето случаи познават 60 или 70% от тях но движенята са малки, а бижутата които "грешат" са в тяхна полза и им носи профита. Там са големи акули.

                  Коментар


                  • ED, моите аргументи в тази тема бяха два:

                    1. по принцип за един много дълъг хоризонт е по-добре да се вземат 90%+ акции
                    2. дори да приемем, че 1. не е вярно, точно в този момент балансирането с облигации е рисковано и едва ли ще даде очаквания резултат.

                    Ти тогава пожела успех на опита за прогнозиране за облигациите. Е, да това е опит за прогнозиране, но ето, че и Далио прогнозира същото.

                    За мене да се очкава в следващите 10г. облигациите да се представят като в предните 10г. е доста спекулативно. Лихвите ако не заорат под нулата, няма как да стане.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                      Не си прав, там е заложена репутация. Бизнесът там не точно като при нас, където всичко е чист тарикатлък. Не, че и там не може само с тарикатлък - виж Доналдът. Но все пак това не е правилото.

                      А това го казвам на ED, защото е фен на Рей. Аз като казвам същото, ED е скептик, но виж Рей като го каже е друга работа
                      Нещо ми вменяваш мнение което не помня да съм давал за бондовете. Ако е ставало дума е по-скоро в коментарите за балансирания портфейл и че те си имат своето място там.
                      Относно Далио, човека е доста последователен и каквото е коментирал се припокрива с терията как работи икономиката. Конкретно за това изказване, че бондовете са надценени, отново има смисъл като се има предвид цикъла в който се намираме (rate hike). Статистически в този цикъл бондовете се представят най-слабо сравнени с другите активи (справка снимката по-долу). Логиката е проста - лихвите започват да се вдигат, когато започне да расте инфлацията и да се охлади икономиката, респективно най-потърпевши са бондовете, а най-печеливши стоките (industrial commodities - гледайте какво прави COPPER-a в последно време). така че ДА съгласен съм с това което казва Далио, но не защото съм му фен, а защото мнението му се покрива с иконимическия цъкъл и това което виждам, че се случва на практика.
                      Click image for larger version

Name:	IMG_20171024_212048.jpg
Views:	1
Size:	24.1 КБ
ID:	3256615



                      п.с. И понеже знаеш че съм техничар - TLT в последно време формира чудна формация за шортене

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                        Aбе има си авторитет човека, не е без да има защо, но все пак не е безгрешен, не всичко що рече може се попива безкритично.
                        Например на върха на тенекебалона 2012 бриджуотър е много булиш на златото и го препоръчва, а РД директно казва че Бъфет греши много за него.
                        В никакъв случай не съм сляп привърженик мненията на Далио. Повече ме кефи като човек и като подход към нещата.

                        Имах предвид, че той в никакъв случай няма да тръгне с евтините лъжи, примерно да вземе облигации, а пред хората да говори как ги е намалил или нещо от сорта - тенденциозно да заблуждава - както ми се струва, че намеква Vatman. А ако Vatman има предвид, че Рей все греши - това просто няма как да е вярно предвид представянето на Бриджуотър.

                        Иначе никой не е безпогрешен, особено пък в инвестирането.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                          Не си прав, там е заложена репутация. Бизнесът там не точно като при нас, където всичко е чист тарикатлък. Не, че и там не може само с тарикатлък - виж Доналдът. Но все пак това не е правилото.

                          А това го казвам на ED, защото е фен на Рей. Аз като казвам същото, ED е скептик, но виж Рей като го каже е друга работа
                          Aбе има си авторитет човека, не е без да има защо, но все пак не е безгрешен, не всичко що рече може се попива безкритично.
                          Например на върха на тенекебалона 2012 бриджуотър е много булиш на златото и го препоръчва, а РД директно казва че Бъфет греши много за него.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Vatman Разгледай мнение

                            Щом той го казва е много вероятно да е точно обратното... риска да намалее
                            Не си прав, там е заложена репутация. Бизнесът там не точно като при нас, където всичко е чист тарикатлък. Не, че и там не може само с тарикатлък - виж Доналдът. Но все пак това не е правилото.

                            А това го казвам на ED, защото е фен на Рей. Аз като казвам същото, ED е скептик, но виж Рей като го каже е друга работа
                            Last edited by Misho ILIEV; 27.10.2017, 13:46.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение

                              Поне с половината от излишните ти пари си купи качествена земеделска земица / Не АДСИЦ!/ от райони с интензивни и сравнително добри отношения арендатор - арендодател. Такива са Северен Централен и Добруджа.
                              Отдавай си я под наем по възможност с едногодишни договори.
                              При текущите цени на земята и рентата годишната ти възвращаемост би била около 5%.
                              Ангажиментите ти след това са веднъж в годината да подпишеш нови договори за наем, като самите договори могат могат да се предават и чрез куриер.
                              Земята е единствения актив, който не се амортизира, а доходите от отдаването и под наем са не декларируеми и не облагаеми!
                              За останалата част от свободните ти средства колегите по-горе са дали доста интересни и стойностни предложения.
                              Успех!
                              Земицата е хубаво нещо, но не и в държава, която демонстративно абдикира от задълженията си: да защитава частната собственост на хората. При течащият престъпен процес на хъхризиране и заплахата от талибанизиране, земицата е рисков актив.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                                Рей Далио вижда значителен риск при облигациите:

                                Щом той го казва...
                                Щом той го казва е много вероятно да е точно обратното... риска да намалее
                                Location: Terminal Island
                                Institution: FBI Correctional Facility
                                Jurisdiction: Unknown

                                Коментар

                                Working...
                                X