IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Перманентно портфолио за вси сезони - идеи ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Доволен от 1-то тримесечие на класическото РР което отворих на 2 януари.
    Бенчмарка спайчо е натупан 2.5 пъти с постигнатата 2.2% доходност.

    Ма понеже си търся белята реших вчера да правя не тримесечно ребалансиране, а направо реформа добавяйки 6 нови етф-а, които така или иначе си ги имам от преди.
    Сега ми е 1/5 от портфейла, с див.доходност от 3.2% и се надявам на поне 9-10% капиталова годишно занапред.
    Изглежда така:

    42% SPY, RPG, RPV, DBGR, DBEU
    35% GLD, GGN
    23% TLT, LQD

    Коментар


    • http://www.peaktotrough.com/hbpp.cgi

      Малко цифри за размисъл...

      За последните 20 години ( 3 бул маркета и 2 мечи, ала какви ) бенчмарка SPY е дал средно 8.9% годишна д-ст, но с цената на немалка волатилност и 4 лоши години, като най големия спад е бил почти 38% през 2008. Шарп от 0.38.

      Класическото РР х 33% SPY / TLT / GLD ( с годишно ребалансиране) е дало 8.86% с над двойно по малка волатилност и само 2 години на червено с най голям спад от - 3.4%. Шарп - двоен.

      Моментумен РР вариант с участието само на 2-та печеливши асета от предната година носи 11% годишна доходност. Също само 2 лоши години с макс спад от - 7.5%

      Ако горното се играе с левъридж х 2 - говорим за около 18-20% годишна с волатилност сравнима с тая на SPY.

      Ако ребалансирането се прави на 3 и/или 6 месеца предполагам резултатите биха били още по добри.

      Почти по същия начин седят нещата и за 30 и за 40 годишен период.

      На пръв поглед изглежда че съвета на дедо Бъфю към ритейлърите да си вземат един SPY и да не го мислят - не е съвсем коректен.
      Струва ми се че с малко повече вложени усилия биха били по доходни и спали по спокойно. И биха сложили в киреча огромното число портфолио мениджъри

      Коментар


      • Приемам, че биеш системно бенчмарка който следиш. Тогава трябва да следваш стратегията си. Пожелавам ти не по-лошо представяне и за в бъдеще. Принципните постановки са много важни неща защото върху тях се базират конкретните действия. Мога да го перефразирам по този начин. По-добре е да научиш някой да лови риба отколкото да му подариш една.
        Имам и нищожни външни експозиции. Късата рубла изби рибата. Европейските активи също се справиха добре. Направих няколко грешки по отношение на американските, но това е в рамките на нещата. Това е тестов вариант, който за моя изненада докара огромна възвращаемост като процент и малка като абсолютна сума, защото изнесох навън много малка сума като част от обучението си. Съветвам те да възприемаш света по този начин. Винаги има какво да се научи. Въпреки, че съм на пазара от 14 години не се възприемам като гений или последна инстанция. Интересно ми е да разбера как мислят другите, какво правят правилно и къде бъркат. Това ми е доста полезно. Понякога се изтървам да да посоча къде според мен някой бърка и насреща си срещам агресия. Това много ме учудва защото печелившият инвеститор не би бил нервен.
        Единственото ни съвпадение е, че и двамата имаме GILD. Случи се нещо доста интересно. Навън изостанах от индексите а тук винаги ги бия с много. Следователно представянето ми навън не е било успешно. За сметка на това изкарах огромна възвращаемост от валута, което ме изненада. Извода е, че все още се уча за това как работят чуждите пазари. Някои от първоначалните ми идеи бяха грешни, други се потвърдиха. Опитай се да се върнеш назад и да видиш къде си се справил добре и къде си се провалил. Разбереш ли грешката ще я отстраниш и няма да се повтаря повече. Успешните модели на мислене могат да бъдат повтаряни и след време. Добре е да имаш и вярна обща представа за случващото се в света. Тогава ще успееш да се позиционираш правилно като класове активи. Пожелавам ти успешна търговия и по-малко емоции.

        Коментар


        • Аз не споделям теорията за "перманентно портфолио за всички сезони". Според мен окръжаващият свят непрекъснато се променя, поради което ние трябва да се адаптираме към новата ситуация. Тъй както не можем да променим света, то трябва непрекъснато да променяме портфолитото с цел то да съответства оптимално на изменящият се свят. Поради това съм противник на пасивното управление.
          Второто, което не споделям е стоенето на кеш. Наскоро гледах, че 86 процента от фонд мениджърите са се справили по-зле от бенчмарка който следят. Причината е, че през продължителен период от време са били в кешови позиции и доходност е носел само част от портфейла. В случая не говоря всичко да е в конкретният актив. Аз съм убеден, че човек трябва да оптимизира постоянно портфейла от определен клас активи и да ребалансира между отделните класове, без да излиза на кеш. Кеша е подходящ само за много кратък период от време. Обикновено това са месеци веднъж на десетина години.
          Не възприемам и идеята да се инвестира в залязващи бизнеси. Примерно урана и петрола са без бъдеще. Те трябва да се търгуват на пъти по-ниски съотношения от останалите компании и механичното сравнение между бизнеси клонящи към ликвидация и растящи такива е неуместно. Гледайки фоуърд 7-8 години напред ще се окаже, че урана и петрола са много надценени и по текущите цени. Същата ситуация имахме и преди 2-3 години, но никой не виждаше очевидното. Философията да се ловят падащи кинжали, увеличавайки инвестицията в компании на отмиране води до лоши резултати.
          Не виждам логика в инвестиции в злато. Те са добре само при дефлация а тя видимо си отива. В момента когато САЩ започнаха вторият куонтитив ийзинг и златото умря. То вероятно ще продължи да изостава драстично от другите класове активи поне още едно десетилетие.
          Не харесвам към този момент и облигациите. При задаваща се инфлация ДЦК стават губещ актив.
          Предполагам имаш вече достатъчно години стаж на пазара и можеш да извадиш исторически данни за представянето си. Сравни ги с бенчмарка, който следиш. В случай, че си по-зле от него, то тогава правиш нещата дълбоко погрешно. В случай, че го биеш, то тогава само трябва да фино да донастройваш схемата си за постигане на оптимални резултати. Добре е да се замислиш дали правилно подбираш класовете активи и тяхното съотношение. Добавяйки много кеш при нула доходност и диверсифицирайки с класове активи, които ще бъдат губещи вероятно не намаляваш съществено риска а само сваляш доходността.
          Не те критикувам а добронамерено отговарям на въпросите ти. Различните мнения са ценни. Те показват другата гледна точка, която човек сам не вижда. Никой не знае коя е вярна, но е добре да се обмисли всичко. Успех в търговията.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
            Пратих ти го.

            А ето тук интересни линкове с дискусии по темата.

            http://gyroscopicinvesting.com/forum/index.php
            http://gyroscopicinvesting.com/forum...(last-35-yrs)/
            http://www.logical-invest.com/will-ever-kill-bug/
            Ще гледам да се включа до края на следващата седмица
            Custodite sortem vestram

            Коментар


            • Темата е много полезна и я следя с интерес.
              Защо няма европейски акции, а само към щатско ви влече?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Fiscalist Разгледай мнение
                Ок ако искаш изпрати ми портфолио и бате фиско ще ти прати блумбърг аналитикс после след няколко дни.
                Пратих ти го.

                А ето тук интересни линкове с дискусии по темата.

                http://gyroscopicinvesting.com/forum/index.php
                http://gyroscopicinvesting.com/forum...(last-35-yrs)/
                http://www.logical-invest.com/will-ever-kill-bug/

                Коментар


                • Ок ако искаш изпрати ми портфолио и бате фиско ще ти прати блумбърг аналитикс после след няколко дни.
                  Custodite sortem vestram

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                    Къде туй, дай линк ?
                    Да не е платено....

                    Аз морнингстар ползвам за пф риск анализи.
                    терминал бро
                    Custodite sortem vestram

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Fiscalist Разгледай мнение
                      Вкарай си го в Блумбърг - на Portfolio Management - Portfolio Administration и от там си гледай всякви аналитикс.
                      Къде туй, дай линк ?
                      Да не е платено....

                      Аз морнингстар ползвам за пф риск анализи.

                      Коментар


                      • С PBR ставаме двама. С RSX ме учудваш.

                        Нямам препоръка
                        Custodite sortem vestram

                        Коментар


                        • Вкарай си го в Блумбърг - на Portfolio Management - Portfolio Administration и от там си гледай всякви аналитикс.
                          Custodite sortem vestram

                          Коментар


                          • Перманентно портфолио за вси сезони - идеи ?

                            Всъщност темата я отворих да дискутираме различни варианти на лонгтърм РР.
                            Всякакви идеи и размисли за това са добре дошли !!!

                            Възнамервам при солидна корекция да увелича значително тежестта му в портфейла до 40, дори 50% чрез използването на 14 етф-а със средна див.дох-ст от 4% и веднъж годишно - обикновено ребалансиране.
                            За последните 40 години класическото РР е дало профит средно 9.5% годишно..та се надявам моя вариант да го бие и поне 10% минимум да донесе идните 40.
                            То ще си покаже идните години, ако съм доволен - ще го завещая на синковците

                            Last edited by pipbel; 04.04.2017, 14:29. Причина: 1
                          Working...
                          X