IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

    ами някъде в НАП. брокера дали е БГ или УСА нищо не удържа, удържа ги платеца на дивидента.така наречения данък при източника. ако е чак 30 % има смисъл ако сумата е голяма, имай предвид че да ти го върнат от УСА разни там посредници ще те таксуват поне 30% от сумата
    Изтегли си от IB Account management forms 1042-S, които предоставят. Вътре ще видиш '13a Withholding agent's name: Interactive Brokers LLC'
    https://www.irs.gov/publications/p51...link1000224769 :
    The rules below apply to withholding agents that are financial institutions, insurance companies, or brokers or dealers in securities.
    IB са withholding agent, т.е. те удържат.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

      Логиката ми е следната - причини да не удържат бол, няма смисъл да се ровичкам в тях от гледна точка на щатско и бг законодателство. Просто плащам едни 5% данък, дори да не е нужно и не ги мисля повече.
      Това са типовете distributions, които съм имал последното тримесечие: 'Ordinary Dividend', 'Return of Capital', 'Limited Partnership', 'Exempt From Withholding', 'Bonus Dividend'.
      Вместо да се консултирам със счетоводител разбиращ щатски и бг данъци (такъв не съм срещал), и след това евентуално да убеждавам или образовам данъчен защо не трябва да се облага дивидента, просто си плащам на общо основание.
      Това разбира се е съобразено с разходите за консултации, глоби и данъчната основа - избрал съм по-евтиния вариант.
      'Limited Partnership' мисля че трябва да се облага със ставката по ЗДДФЛ 10% а не 5%, т.е. може да се окаже че съм спестил а не надплатил данък
      земи първо образовай себе си. кат за начало почни с ЗДДФЛ

      Коментар


      • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение
        Понякога IB не удържат данък дивидент и по бг законодателството ако платецът не е удържал, то тогава трейдъра трябва да си декларира и плати данък дивидент сам.
        Защо IB не удържат? Може би за non US акции или ако distribution-а се класифицира като нещо различно от дивидент - royalty, return of capital...
        Ако компанията е non US става още по-сложно да се разбере и докаже пред НАП дали се дължи данък. Например ако е от EU мисля че данък се удържа, но IB не показва да има удържане (може би удържането излиза в справките само ако са го прихванали те).
        Ето някои акции на които не са ми удържали данък дивидент GSK, RESI, DLNG, CY, PNR, SCCO, BG
        Няма го начинът, да се дължи данък и да не ти го приберат от ИБ. Много са причините да не се удържа данък. Например при цигарените компании данък почти не се удържа. Причината е, че по-голямата част от приходите идват от извън УС. Не знам случая с твоите какъв е.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от VladimirS Разгледай мнение

          Държавата емитираща дивидента си удържа данък спрямо тяхното законодателство и спрямо споразумението между държавата емитираща дивидент и тази получаваща. Между БГ и САЩ това се равнява на 10%. Спрямо БГ законодателството, ако дивидент вече е обложен с 5+% данък от страната източник на дивидент, то този дивидент не се декларира в НАП и не се облага. Това обаче не знам дали важи за САЩ, защото в споразумението им пише, че от 10-те % може да се приспадне данъкът дивидент в БГ (5%). Трябва сам да си провериш дали ще е 10% или 5% данкъкът върху дивидента. Аз лично се отказах от инвестиция в стоки в САЩ, като разбрах, че върху доходът ще се приложи 10% данък. В същото време данък доход от продажба на акции в ЕС не се прилага (чл 13. точка 3 от ЗДДФЛ).

          Тук е споразумението между БГ и САЩ (май имаше някъде версия на БГ, но не мога да я намеря сега)
          https://www.treasury.gov/resource-ce...-2-23-2007.pdf
          първо дивидента не се емитира.второ не го прави държавата.тотално си заблуден

          Коментар


          • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение
            Понякога IB не удържат данък дивидент и по бг законодателството ако платецът не е удържал, то тогава трейдъра трябва да си декларира и плати данък дивидент сам.
            Защо IB не удържат? Може би за non US акции или ако distribution-а се класифицира като нещо различно от дивидент - royalty, return of capital...
            Ако компанията е non US става още по-сложно да се разбере и докаже пред НАП дали се дължи данък. Например ако е от EU мисля че данък се удържа, но IB не показва да има удържане (може би удържането излиза в справките само ако са го прихванали те).
            Ето някои акции на които не са ми удържали данък дивидент GSK, RESI, DLNG, CY, PNR, SCCO, BG
            а бе нищо не требе да декларираш. това е данък при източника

            Коментар


            • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

              Това звучи много интересно. Предполагам че трябва да се приложи към щатския tax return, документ издаден от бг данъчните власти удостоверяващ на английски платените суми. Някой знае ли къде в НАП може да се получи такъв документ?
              Аз предна година исках да си връщам с US tax return 30% данък дивидент удържан от бг брокер, но отказаха да ми дадат документ за това освен каквото платформата предлага като справка. IB издават form 1042-S за целта.
              ами някъде в НАП. брокера дали е БГ или УСА нищо не удържа, удържа ги платеца на дивидента.така наречения данък при източника. ако е чак 30 % има смисъл ако сумата е голяма, имай предвид че да ти го върнат от УСА разни там посредници ще те таксуват поне 30% от сумата

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение

                има и още една причина общинските облигации са освободени от данък и етф-и (ITM) в такива при разпределяне посредника не начислява
                Логиката ми е следната - причини да не удържат бол, няма смисъл да се ровичкам в тях от гледна точка на щатско и бг законодателство. Просто плащам едни 5% данък, дори да не е нужно и не ги мисля повече.
                Това са типовете distributions, които съм имал последното тримесечие: 'Ordinary Dividend', 'Return of Capital', 'Limited Partnership', 'Exempt From Withholding', 'Bonus Dividend'.
                Вместо да се консултирам със счетоводител разбиращ щатски и бг данъци (такъв не съм срещал), и след това евентуално да убеждавам или образовам данъчен защо не трябва да се облага дивидента, просто си плащам на общо основание.
                Това разбира се е съобразено с разходите за консултации, глоби и данъчната основа - избрал съм по-евтиния вариант.
                'Limited Partnership' мисля че трябва да се облага със ставката по ЗДДФЛ 10% а не 5%, т.е. може да се окаже че съм спестил а не надплатил данък
                Last edited by jori; 06.02.2017, 18:42.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                  след като е обложен в САЩ нищо не си длъжен да декларираш. ама понеже в Бг е само 5% може по желание да го платиш в БГ и в САЩ да ти го върнат. ама за малки суми за 5% кяр нема смисъл разпарвията
                  Това звучи много интересно. Предполагам че трябва да се приложи към щатския tax return, документ издаден от бг данъчните власти удостоверяващ на английски платените суми. Някой знае ли къде в НАП може да се получи такъв документ?
                  Аз предна година исках да си връщам с US tax return 30% данък дивидент удържан от бг брокер, но отказаха да ми дадат документ за това освен каквото платформата предлага като справка. IB издават form 1042-S за целта.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение
                    Понякога IB не удържат данък дивидент и по бг законодателството ако платецът не е удържал, то тогава трейдъра трябва да си декларира и плати данък дивидент сам.
                    Защо IB не удържат? Може би за non US акции или ако distribution-а се класифицира като нещо различно от дивидент - royalty, return of capital...
                    Ако компанията е non US става още по-сложно да се разбере и докаже пред НАП дали се дължи данък. Например ако е от EU мисля че данък се удържа, но IB не показва да има удържане (може би удържането излиза в справките само ако са го прихванали те).
                    Ето някои акции на които не са ми удържали данък дивидент GSK, RESI, DLNG, CY, PNR, SCCO, BG
                    има и още една причина общинските облигации са освободени от данък и етф-и (ITM) в такива при разпределяне посредника не начислява
                    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                    Коментар


                    • Понякога IB не удържат данък дивидент и по бг законодателството ако платецът не е удържал, то тогава трейдъра трябва да си декларира и плати данък дивидент сам.
                      Защо IB не удържат? Може би за non US акции или ако distribution-а се класифицира като нещо различно от дивидент - royalty, return of capital...
                      Ако компанията е non US става още по-сложно да се разбере и докаже пред НАП дали се дължи данък. Например ако е от EU мисля че данък се удържа, но IB не показва да има удържане (може би удържането излиза в справките само ако са го прихванали те).
                      Ето някои акции на които не са ми удържали данък дивидент GSK, RESI, DLNG, CY, PNR, SCCO, BG

                      Коментар


                      • упс, изпреварили са ме

                        Коментар


                        • Да речем, че имате 100000 в дивидентни акции. Да речем, че всички дават 5% дивидент. Това са 5000 кинта. Данък в US 500. Данък в БГ 250. Струва ли си За 250 кинта да се занимавате с такс ъдвайзъри. И колко ще ви струва това? И колко от вас са с над 100К акаунти?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                            след като е обложен в САЩ нищо не си длъжен да декларираш. ама понеже в Бг е само 5% може по желание да го платиш в БГ и в САЩ да ти го върнат. ама за малки суми за 5% кяр нема смисъл разпарвията
                            ето пример. имаш акции за 50 К долара. дивидента примерно ти е 1000 долара , ако направиш гимнастиката кяриш 50 долара. ако ти се занимава за 50 долара може да си ги спестиш, аз лично не бих се разпаравял

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от VladimirS Разгледай мнение

                              Държавата емитираща дивидента си удържа данък спрямо тяхното законодателство и спрямо споразумението между държавата емитираща дивидент и тази получаваща. Между БГ и САЩ това се равнява на 10%. Спрямо БГ законодателството, ако дивидент вече е обложен с 5+% данък от страната източник на дивидент, то този дивидент не се декларира в НАП и не се облага. Това обаче не знам дали важи за САЩ, защото в споразумението им пише, че от 10-те % може да се приспадне данъкът дивидент в БГ (5%). Трябва сам да си провериш дали ще е 10% или 5% данкъкът върху дивидента. Аз лично се отказах от инвестиция в стоки в САЩ, като разбрах, че върху доходът ще се приложи 10% данък. В същото време данък доход от продажба на акции в ЕС не се прилага (чл 13. точка 3 от ЗДДФЛ).

                              Тук е споразумението между БГ и САЩ (май имаше някъде версия на БГ, но не мога да я намеря сега)
                              https://www.treasury.gov/resource-ce...-2-23-2007.pdf
                              след като е обложен в САЩ нищо не си длъжен да декларираш. ама понеже в Бг е само 5% може по желание да го платиш в БГ и в САЩ да ти го върнат. ама за малки суми за 5% кяр нема смисъл разпарвията

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                                колко е ставката на данъка в САЩ. В БГ е 5%. мойе да ги платиш тука и там да ти ги върнат. ама за малки суми не си заслужава напъна.а сумите едва ли са големи имайки предвид че дивидентните акции дават около 3% дивидент.и не всички дават
                                Държавата емитираща дивидента си удържа данък спрямо тяхното законодателство и спрямо споразумението между държавата емитираща дивидент и тази получаваща. Между БГ и САЩ това се равнява на 10%. Спрямо БГ законодателството, ако дивидент вече е обложен с 5+% данък от страната източник на дивидент, то този дивидент не се декларира в НАП и не се облага. Това обаче не знам дали важи за САЩ, защото в споразумението им пише, че от 10-те % може да се приспадне данъкът дивидент в БГ (5%). Трябва сам да си провериш дали ще е 10% или 5% данкъкът върху дивидента. Аз лично се отказах от инвестиция в стоки в САЩ, като разбрах, че върху доходът ще се приложи 10% данък. В същото време данък доход от продажба на акции в ЕС не се прилага (чл 13. точка 3 от ЗДДФЛ).

                                Тук е споразумението между БГ и САЩ (май имаше някъде версия на БГ, но не мога да я намеря сега)
                                https://www.treasury.gov/resource-ce...-2-23-2007.pdf

                                Коментар

                                Working...
                                X