IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от finep Разгледай мнение
    Здравейте,
    искам да ви попитам следното - ако си открия сметка в IB и си купя дялове от:
    https://us.spdrs.com/en/etf/spdr-euro-stoxx-50-etf-FEZ
    (американски фонд инвестиращ в топ 50 акции в Европа, търгуван в USD на NYSE)
    ще дължа ли данъци в България?

    Или иначе казано - данъци няма само за борсово търгувани инструменти само в ЕС или за инструменти търгувани и в други държави, но инвестиращи в европейски акции/компании?

    Ще се радвам ако някой ме насочи към по-подробна информация.

    Ами трябва да се поразровиш но мисля че ще дължиш данък - освободени са тези инструменти, които се търгуват на регулиран пазар в Европейския съюз Разбира се не съм 100% сигурен. Най-добре си направи сметка в евро и си харесай европейски фонд

    Коментар


    • Здравейте,
      искам да ви попитам следното - ако си открия сметка в IB и си купя дялове от:
      https://us.spdrs.com/en/etf/spdr-euro-stoxx-50-etf-FEZ
      (американски фонд инвестиращ в топ 50 акции в Европа, търгуван в USD на NYSE)
      ще дължа ли данъци в България?

      Или иначе казано - данъци няма само за борсово търгувани инструменти само в ЕС или за инструменти търгувани и в други държави, но инвестиращи в европейски акции/компании?

      Ще се радвам ако някой ме насочи към по-подробна информация.


      Коментар


      • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

        По първата точка - ако пратиш EUR към IB и след това превалутираш, това означава, че ще продадеш EUR и ще купиш USD по форекс курса, който е за валутната двойка EUR/USD. Е, има такса от няколко долара за превалутирането, но упражнението пак излиза по-изгодно, отколкото да се превалутират левове към долари в БГ и после тези долари да се пращат към IB.

        Ето подробен пример как става фокусът с превалутирането от EUR към USD:

        https://www.youtube.com/watch?v=rOrAsNWty6c

        По втора точка - превалутирането в Paysera не е по форекс курсове и не е по-изгодно от това в IB. Говоря за превалутиране от BGN към USD. От BGN към EUR горе-долу бива, но от Paysera могат да се постараят повече и да предложат още по-добри курсове. Иначе системата е точно с 2 превода - от БГ банка към обслужващата банка на Paysera, след това в Paysera човек прави превалутиране и накравя от Paysera се извършва превод към IB.

        По трета точка не мога да коментирам, но знам, че много койнаджии ползват Revolut. Някой ден може и аз да го изпробвам.

        Успех!
        Иване, ти как зареждаш сметката в IB? Директно с банков превод в Евоо (на съответната такса)? Или ползваш алтернатвивен метод?

        Дай съвет, ако може. Мерси.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от qlimax Разгледай мнение
          Някой, който търгува с американски акции може ли да разясни валутния въпрос по-конкретно.

          В случая, имам сметка в евро, но искам да търгувам долари и в IB написах, че основната сума ще е USD. Малко с първоначалното захранване не ми е ясно какъв метод да избера, но това е друг въпрос.

          От прочетеното дотук разбрах, че имам няколко опции:
          1. Пращам EUR и превалутирам - проблемът е, че не знам какво значи да превалутирам в контекста на IB, някой ако има подробен пример?
          2. От коментарите на Иван Давидов разбрах за Paysera и тъй като вече имам регистрация там, забелязах че те също предлагат превалутиране. Предполагам не е по-изгодната опция обаче, щом се препоръчва да се обменя валутата директно в IB? (Освен това още не съм правил преводи чрез Paysera и не знам как работи точно - от БГ сметката в Paysera и от Paysera в IB? (2 превода))
          3. Намерих едно приложение Revolut, което може да превалутира до 6к евро месечно по реалния курс (както рекламират), та се чудя дали да не пращам пари там първо и след това директно в IB.
          По първата точка - ако пратиш EUR към IB и след това превалутираш, това означава, че ще продадеш EUR и ще купиш USD по форекс курса, който е за валутната двойка EUR/USD. Е, има такса от няколко долара за превалутирането, но упражнението пак излиза по-изгодно, отколкото да се превалутират левове към долари в БГ и после тези долари да се пращат към IB.

          Ето подробен пример как става фокусът с превалутирането от EUR към USD:

          https://www.youtube.com/watch?v=rOrAsNWty6c

          По втора точка - превалутирането в Paysera не е по форекс курсове и не е по-изгодно от това в IB. Говоря за превалутиране от BGN към USD. От BGN към EUR горе-долу бива, но от Paysera могат да се постараят повече и да предложат още по-добри курсове. Иначе системата е точно с 2 превода - от БГ банка към обслужващата банка на Paysera, след това в Paysera човек прави превалутиране и накравя от Paysera се извършва превод към IB.

          По трета точка не мога да коментирам, но знам, че много койнаджии ползват Revolut. Някой ден може и аз да го изпробвам.

          Успех!
          Last edited by Иван Давидов; 07.02.2018, 21:16.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

            стига бре ти да не ченчиш милиони. курса е почти еднакъв навсякъде
            Курсът съвсем не е почти еднакъв навсякъде, колега.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от qlimax Разгледай мнение
              Някой, който търгува с американски акции може ли да разясни валутния въпрос по-конкретно.

              В случая, имам сметка в евро, но искам да търгувам долари и в IB написах, че основната сума ще е USD. Малко с първоначалното захранване не ми е ясно какъв метод да избера, но това е друг въпрос.

              От прочетеното дотук разбрах, че имам няколко опции:
              1. Пращам EUR и превалутирам - проблемът е, че не знам какво значи да превалутирам в контекста на IB, някой ако има подробен пример?
              2. От коментарите на Иван Давидов разбрах за Paysera и тъй като вече имам регистрация там, забелязах че те също предлагат превалутиране. Предполагам не е по-изгодната опция обаче, щом се препоръчва да се обменя валутата директно в IB? (Освен това още не съм правил преводи чрез Paysera и не знам как работи точно - от БГ сметката в Paysera и от Paysera в IB? (2 превода))
              3. Намерих едно приложение Revolut, което може да превалутира до 6к евро месечно по реалния курс (както рекламират), та се чудя дали да не пращам пари там първо и след това директно в IB.
              стига бре ти да не ченчиш милиони. курса е почти еднакъв навсякъде

              Коментар


              • Някой, който търгува с американски акции може ли да разясни валутния въпрос по-конкретно.

                В случая, имам сметка в евро, но искам да търгувам долари и в IB написах, че основната сума ще е USD. Малко с първоначалното захранване не ми е ясно какъв метод да избера, но това е друг въпрос.

                От прочетеното дотук разбрах, че имам няколко опции:
                1. Пращам EUR и превалутирам - проблемът е, че не знам какво значи да превалутирам в контекста на IB, някой ако има подробен пример?
                2. От коментарите на Иван Давидов разбрах за Paysera и тъй като вече имам регистрация там, забелязах че те също предлагат превалутиране. Предполагам не е по-изгодната опция обаче, щом се препоръчва да се обменя валутата директно в IB? (Освен това още не съм правил преводи чрез Paysera и не знам как работи точно - от БГ сметката в Paysera и от Paysera в IB? (2 превода))
                3. Намерих едно приложение Revolut, което може да превалутира до 6к евро месечно по реалния курс (както рекламират), та се чудя дали да не пращам пари там първо и след това директно в IB.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от carlmarx Разгледай мнение
                  Виждам, че има доста форумци, които търгуват през Interactive Brokers и предполагам им се налага да плащат данъци за реализрани печалби на пазари извън ЕС. Някой би ли ми препоръчал счетоводна къща, която ползва и има опит с изготвянето на данъчни декларации за физически лица търгуващи на чужди пазари.
                  По принцип, шанса да ви изпортят нещата тогава е огромен. Така например, някои им дават съвет, да декларират като доход това, което са си изтеглили от инвестиционната сметка в българската, позовавайки се на принципа на паричния поток за облагане на доходите, което е меко казано некоректно. Дали си ги изтеглил от сметката или не, няма никакво касателство. Така например, ти може да си изтеглиш инвестирани пари (те не са доход), дивидент, който е обложен (това е необлагаем доход, освен ако не са ти спрели под 5%) и реализирана печалба от минала година, но това не я прави облагаема към момента, а в момента на реализиране и постъпване на парите ти в инвестиционната сметка.
                  По скоро ако някой има проблем или дилема, мисля, че е по-добре тук да се коментират принципно, без стойности. Има доста неща, трябва да се декларират притежавани акции, има особености за авансов данък.

                  Коментар


                  • Здравейте! Някой ползва ли някой от платените ресърчи на IB. (Тези дето са от 100$ нагоре..) Идеята ми да се споделят няколко различни ресърча. Както например събскрипшън за WSJ и FT например.

                    Коментар


                    • Виждам, че има доста форумци, които търгуват през Interactive Brokers и предполагам им се налага да плащат данъци за реализрани печалби на пазари извън ЕС. Някой би ли ми препоръчал счетоводна къща, която ползва и има опит с изготвянето на данъчни декларации за физически лица търгуващи на чужди пазари.

                      Коментар


                      • Какво е положението с DRS (Direct Registration System) за акции. Кой е БГ аналог на това - Централен Депозитар ?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Jkey Разгледай мнение
                          Здравейте, случайно попаднах на темата и видях, че няколко човека споменават пени стокс и дейтрейдинг от които се интересувам и исках да попитам дали има някой добър дейтрейдър който да ми даде някакви насоки.
                          Ако има подобни хора, моля да драснат по 1 лично съобщение.

                          Благодаря предварително и се извинявам, че не е по темата
                          И двете ще доведат до бързо зануляване на акаунта. Ако си хазартен тип, ще почешеш крастата с поредната игра и после ще се оплакваш по форумите от брокери, измамници и каква загуба на време е пазара! Ако от друга страна наистина имаш интерес от финансовите пазари, последното нещо което ти трябва е да се занимаваш с day trading на евтини компании.

                          Късмет все пак (ще ти трябва)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Garcilаso Разгледай мнение

                            Има ли някакви разходи за откриване на сметка или такси за поддържане? Звучи доста хубаво и ако наистина е така, може да им стана клиент
                            за физически лица няма, има спред при обмяна на валута, но е по-добър от на ПИБ който в някои дни е 3-4%
                            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение
                              От близо 2 години ползвам услугите на Paysera (никой не ми плаща за реклама) и таксата ми за превод към банка в ЕС е... 0 евро! Да живеят съвременните технологии! Същото може да се прави почти без такси и през TransferWise, но там е по-подходящо за малки суми, докато при Paysera размерът на превода не е от значение.

                              Казвам това, защото въпреки че уж банките ни правят истински SEPA преводи, на практика таксите са безбожно високи и се видях принуден да търся алтернатива за преводи от/към IB, където не ме дерат с измислени от въздуха такси.
                              Има ли някакви разходи за откриване на сметка или такси за поддържане? Звучи доста хубаво и ако наистина е така, може да им стана клиент

                              Коментар


                              • Здравейте, случайно попаднах на темата и видях, че няколко човека споменават пени стокс и дейтрейдинг от които се интересувам и исках да попитам дали има някой добър дейтрейдър който да ми даде някакви насоки.
                                Ако има подобни хора, моля да драснат по 1 лично съобщение.

                                Благодаря предварително и се извинявам, че не е по темата

                                Коментар

                                Working...
                                X