IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
    А обратно , от IB към БГ как е най добре
    Сметката ми в IB е в EUR и от IB нареждам SEPA превод към Paysera, след което в тяхната система превалутирам от EUR към BGN и накрая правя превод от Paysera към моята лична банкова сметка. Единственият ми разход по веригата е таксата на Paysera за изходящия превод към моята банка, май беше едно левче.
    Last edited by Иван Давидов; 16.02.2018, 18:51.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
      А обратно , от IB към БГ как е най добре
      незнам, трябва да разгледаш тарифата на банката която използваш, какви модерни такси са измислили за да прецениш
      “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

      Коментар


      • Първоначално изпратено от qlimax Разгледай мнение

        Еми то хубаво лева, ама ако ги имаш. В моя случай всичко е евро.

        Между другото, някой знае ли наистина от IB към Paysera има ли такси/комисионни?
        Ти избра директно към IB, не през интръдюсър, така ли? Още не мога да преценя коя е по-добрата опция.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение

          към пейсерата си правиш превод в лева, след това от тяхната платформа превалутираш, курсовете са горе долу като на българските банки и по-добри поне от дървените курсове на пиб
          Еми то хубаво лева, ама ако ги имаш. В моя случай всичко е евро.

          Между другото, някой знае ли наистина от IB към Paysera има ли такси/комисионни?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение

            към пейсерата си правиш превод в лева, след това от тяхната платформа превалутираш, курсовете са горе долу като на българските банки и по-добри поне от дървените курсове на пиб
            А обратно , от IB към БГ как е най добре
            За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

            Коментар


            • Първоначално изпратено от qlimax Разгледай мнение

              БГ банката ме обрули. SG Експресбанк. Мисля че взимат 0.12%, но имат минумум 15 лв за междубанкови преводи във валута.
              Направих директен превод от тях към Paysera сметката. Иначе превеждам само евро.

              Не знаех че Уникредит са обслужващата банка, има ли преференции ако правя валутни преводи от тях към Paysera?
              към пейсерата си правиш превод в лева, след това от тяхната платформа превалутираш, курсовете са горе долу като на българските банки и по-добри поне от дървените курсове на пиб
              “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

                15 лева ли ти е таксата за превод в левове от твоята БГ банка до Булбанк (обслужващата банка на Paysera в България)? Иначе ако целта ти е да превеждаш някакви други валути, нищо чудно, че са те избомбили с такава сума като такса за превода. Ако пък са те обрулили от Paysera с 15 лева, това ще да е нещо ново.
                БГ банката ме обрули. SG Експресбанк. Мисля че взимат 0.12%, но имат минумум 15 лв за междубанкови преводи във валута.
                Направих директен превод от тях към Paysera сметката. Иначе превеждам само евро.

                Не знаех че Уникредит са обслужващата банка, има ли преференции ако правя валутни преводи от тях към Paysera?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от qlimax Разгледай мнение

                  Направих вече един превод от наша банка към paysera, избомбиха ме 15лв като пичове. Явно че преимуществото на услугата идва когато вече имам пари там. Ако пропускам нещо, ще се радвам някой да сподели.
                  15 лева ли ти е таксата за превод в левове от твоята БГ банка до Булбанк (обслужващата банка на Paysera в България)? Иначе ако целта ти е да превеждаш някакви други валути, нищо чудно, че са те избомбили с такава сума като такса за превода. Ако пък са те обрулили от Paysera с 15 лева, това ще да е нещо ново.
                  Last edited by Иван Давидов; 16.02.2018, 16:37.

                  Коментар


                  • Понеже питах по-рано как става, сега да споделя как се случиха нещата при мен:

                    1. Регистрацията в IB:
                    Доста голяма форма за попълване имат, в която само дето за емоционалното състояние не те питат. За начинаещи като мен с 0г. опит беше странно да пиша колко броя акции съм търгувал и за колко години, след като няма такава опция. Разбира се на други въпроси се колебаеш, но ползвах Live Chat-a и ми разясниха.

                    Съпорта им е на ниво дотук, веднага отговарят, вече ги ползвах няколко пъти преди и след регистрацията.

                    Нужните документи са шоф. книжка/паспорт или лична карта. Аз ползвах книжката. Отделно трябва доказателство за адрес, като тук си пуснах едно банково извлечение. Имайте предвид, че в него, както и в сметките за ток или вода всичко е на кирилица. Трябва да си извадите такова, на което името ви е на латиница.

                    Не е нужно да вкарвате пари веднага, аз го направих след като ме одобриха. Пуснах парите през Paysera - каквото пратих, това пристигна. Комисионна 0,00.

                    Това, което не знаех е, че дори и след това има забавяне на информацията. За да е real time се заплаща допълнително. Някой правил ли го е и каква опция избира за Сев. Америка, виждам че има няколко? Или real time data-та я следите другаде?

                    2. Регистрацията в Paysera:
                    Тук нещата от към сигурност са доста по-сложни. Каквото и да вършиш след като си се регистрирал, иска верификация (чрез телефон или мейл) че си ти. Самата регистрация е проста, но идентификацията е страшна работа - пращаш снимка на паспорт/ID, след това си правиш селфи и чакаш.

                    Одобряват те, след което разбираш че имаш лимити, които не те устройват - 1350 евро на седмица движение по сметката, 10к на година. След това попълваш една анкета и си резервираш час за Skype идентификация. Поне имат на български. Звъни ти една мацка с акцент от Сливен и ти казва да включиш камерата и да покажеш документа отблизо, след което иска да те снима до него. Усмихваш се там и си готов. От там нататък се кефиш на безплатни преводи.

                    Направих вече един превод от наша банка към paysera, избомбиха ме 15лв като пичове. Явно че преимуществото на услугата идва когато вече имам пари там. Ако пропускам нещо, ще се радвам някой да сподели.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от finep Разгледай мнение

                      Има ли нещо, което пропускам?
                      Напълно си прав, подвеждането ми дойде от следния текст в ЗДДФЛ:
                      Чл.67 (3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Данъкът по чл. 46, определен към момента на замяната по чл. 38, ал. 5 (б.м. -това са доходите от продажба на акции), се внася от лицето, придобило дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е извършена последваща продажба или замяна на акциите и дяловете в приемащото/новоучреденото дружество, включително при последваща замяна на акциите или дяловете във връзка с преобразуване на търговски дружества.

                      Със следващия тест, обаче, регламентираната процедура на практика изключва доходите от продажба на акции от местни физически лица, получени в чужбина
                      (4) (Нова - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Когато доходът е придобит от местно физическо лице от източник в чужбина, данъкът по чл. 46 се внася в срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиването на дохода, и се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 50.

                      Така че, правя корекция на постинга си, не следва да се пуска декларация по чл.55 след всяко тримесечие и не се дължи авансов данък. Облага се годишния доход (печалба) от продажбата на акции.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Intern-trader Разгледай мнение

                        Ще използвам въпроса ти, за да коментирам принципно и обратната ситуация. Всички сделки, на регулирани пазари (борси) в ЕС (включително до влизане в сила на Brexit и Лондонската) са по същия начин, както на БФБ - те са необлагаеми. Няма значение, какви са акциите, така например ако сключващ сделки с американски и азиатски сделки на немската борса, сделките ти са ти необлагаеми. Искам да обърна внимание, върху нещо малко по-особено, което допускам, че не всички спазват. Наличните акции в чужбина, вкл. и ЕС трябва да бъдат декларирани в годишната данъчна декларация, независимо, дали са облагаеми.
                        Всички сделки на други пазари, независимо от това какви акции са и къде са инвестирали ETF са облагаеми. Interactive Brokers ще ти даде справка за данъчни цели, генерира се от платформата. Тук има отново лек тънък момент, (който допускам, не всички че спазват,) освен, че трябва да се декларират в годишната, трябва да се плаща авансов данък и пуска декларация до края на месеца, следващ тримесечието по чл.55 за доходите от сделки през периода (това е трудно за реализиране, но аз не поне не намерих законова възможност да не се прави, без да се поема риск). Всичко това не се отнася за регулираните пазари на ЕС.
                        Благодаря Intern-trader!
                        Кратко и ясно - данъчното облекчение е само за инструменти търгувани на регулирани пазари в ЕС.
                        (независимо от страна на произход на търгувания инструмент, валута, страна на произход/регистрация на инвестиционния посредник - в случая IB)

                        Относно декларирането на печалби и акции, доколкото ми е известно, в края на 2016 бяха направени промени в ЗДДФЛ и декларирането трябва да се прави веднъж годишно:
                        Промени относно доходи, подлежащи на облагане с окончателен данък

                        Доходите по чл. 38(1) б) от ЗДДФЛ, придобити от местни физически лица
                        от източници в чужбина, ще се облагат и декларират само годишно, като
                        дължимият данък се определя в годишната данъчна декларация и се внася в
                        срок до 30 април на следващата година /нова „(4) в чл.67/

                        4) Когато доходът е придобит от местно физическо лице от източник в
                        чужбина, данъкът по чл. 46 се внася в срок до 30 април на годината,
                        следваща годината на придобиването на дохода, и се декларира в
                        годишната данъчна декларация по чл. 50.


                        Ето източници на инфото:

                        http://accountingnews.bg/%D0%BF%D1%8...D0%B3-131.html
                        https://www.capital.bg/biznes/moiat_...ci_kakvo_novo/
                        www.nap.bg/document?id=4777

                        Има ли нещо, което пропускам?

                        Коментар


                        • Здравейте. Видях някъде в темата информация, че се предлага real time L2 безплатно при демо сметка. Дали може да питам къде? Не говорим за top of the book, нали?

                          Интерактив през Карол имат около 2 цента такса за влизане и излизане. За мен е ОК, ако имаш малка сметка и търгуваш с малки обеми.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от конфуций Разгледай мнение

                            Иване, ти как зареждаш сметката в IB? Директно с банков превод в Евоо (на съответната такса)? Или ползваш алтернатвивен метод?

                            Дай съвет, ако може. Мерси.
                            И преди съм писал по същия въпрос - правил съм както нормални банкови преводи, така и преводи през Paysera. Във втория случай таксите за превода са клонящи към 0 или дори 0.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от finep Разгледай мнение
                              Здравейте,
                              искам да ви попитам следното - ако си открия сметка в IB и си купя дялове от:
                              https://us.spdrs.com/en/etf/spdr-euro-stoxx-50-etf-FEZ
                              (американски фонд инвестиращ в топ 50 акции в Европа, търгуван в USD на NYSE)
                              ще дължа ли данъци в България?
                              Ще използвам въпроса ти, за да коментирам принципно и обратната ситуация. Всички сделки, на регулирани пазари (борси) в ЕС (включително до влизане в сила на Brexit и Лондонската) са по същия начин, както на БФБ - те са необлагаеми. Няма значение, какви са акциите, така например ако сключващ сделки с американски и азиатски сделки на немската борса, сделките ти са ти необлагаеми. Искам да обърна внимание, върху нещо малко по-особено, което допускам, че не всички спазват. Наличните акции в чужбина, вкл. и ЕС трябва да бъдат декларирани в годишната данъчна декларация, независимо, дали са облагаеми.
                              Всички сделки на други пазари, независимо от това какви акции са и къде са инвестирали ETF са облагаеми. Interactive Brokers ще ти даде справка за данъчни цели, генерира се от платформата.
                              Last edited by Intern-trader; 09.02.2018, 19:00.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от finep Разгледай мнение
                                Здравейте,
                                искам да ви попитам следното - ако си открия сметка в IB и си купя дялове от:
                                https://us.spdrs.com/en/etf/spdr-euro-stoxx-50-etf-FEZ
                                (американски фонд инвестиращ в топ 50 акции в Европа, търгуван в USD на NYSE)
                                ще дължа ли данъци в България?

                                Или иначе казано - данъци няма само за борсово търгувани инструменти само в ЕС или за инструменти търгувани и в други държави, но инвестиращи в европейски акции/компании?

                                Ще се радвам ако някой ме насочи към по-подробна информация.

                                Да, ще дължиш данъци. Съветвам те да се облагаш тук освен ако нямаш възможност да го правиш на островите Ман или някое друго забавно кътче.
                                Направи си сметката в евро и след това превалутирай по форекс курса.

                                Коментар

                                Working...
                                X