IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Зависи... при тези ниски лихви, ако не държиш дългосрочно, но в същото време търгуваш активно на много световни борси ти излиза малко по-евтино и много по-лесно да не обменяш реално. Едва ли обаче във форума има такъв човек. Ако си малък, упътването на сайта на Карол е чудесно написано и на достъпен език. Просто трябва да имаш едно на ум, че е за частния случай - малък, начинаещ, дългосрочен от България.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
      Може би не обясних добре. Искам да кажа, че каква валута избираш за целия акаунт има значение единствено за визуализацията и можеш да я сменяш ежедневно, ако ти е кеф.

      Вътре в акаунта можеш да си имаш сингапурски долари, евро, RMB и прочие. В каквото преведеш или в каквото обмениш през Форекса. Пък на всяка борса си търгуваш в съответната валута.

      За марджин акаунт можеш и без директно превалутиране. Т.е. да държиш само евро, а да търгуваш в долари. В такъв случай обаче е хубаво да се запознаеш внимателно с всички такси.
      Значи ако искаш да търгувашнсамо на ам.фондова борса,е най добре да имаш долари,така избягваш всякаквиндребнибтакси,неудобства инкаквото и да е .Така го разбирам аз.

      Коментар


      • Може би не обясних добре. Искам да кажа, че каква валута избираш за целия акаунт има значение единствено за визуализацията и можеш да я сменяш ежедневно, ако ти е кеф.

        Вътре в акаунта можеш да си имаш сингапурски долари, евро, RMB и прочие. В каквото преведеш или в каквото обмениш през Форекса. Пък на всяка борса си търгуваш в съответната валута.

        За марджин акаунт можеш и без директно превалутиране. Т.е. да държиш само евро, а да търгуваш в долари. В такъв случай обаче е хубаво да се запознаеш внимателно с всички такси.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

          Никакво значение няма. Валутата на сметката е само в каква валута да ти калкулира общия резултат и другите доклади. Единствено, ако имаш някакви останали буквално центове, автоматично ще ти ги обмени към валутата на сметката ти. Пък и се в каква валута да ти показва нещата си се сменя с едно натискане, когато ти скимне.
          Искаш да кажеш,че ако е еврова сметка,купуваш амврикански акции в дома лари,не е нужно превалутиране от евро в долар,и автоматично купуваш с евро,а те си ги превалутират в долари,или ти показва цената на акцията в евро,не мога да те разбера на практика,как става.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

            През ИБ се търгува с долари,говоря за американските борси,не е ли по удачно сметката да е в долари ???
            Никакво значение няма. Валутата на сметката е само в каква валута да ти калкулира общия резултат и другите доклади. Единствено, ако имаш някакви останали буквално центове, автоматично ще ти ги обмени към валутата на сметката ти. Пък и се в каква валута да ти показва нещата си се сменя с едно натискане, когато ти скимне.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от veslup

              Чета за DEGIRO, дават ги номер едно без комисионна. Незнам дали важи за българи в България.
              Може да не са високи, но си има комисионни, не знам къде четеш. Обикновено самата компания е най-добре да погледнеш https://www.degiro.co.uk/data/pdf/uk...le_CUSTODY.pdf

              За Trading 212 вече е друго, но нямам преки лични впечатления и не искам да подвеждам някого.

              Като цяло засега IB няма истинска конкуренция за средни към големи суми. За малки суми, ако не търсиш някакви специфични компании - Revolut. Като човек трябва да има едно на ум, че R си е жива пирамида.

              Коментар


              • Не само в долари, зависи на коя борса търгуваш през брокера. В платформата си обменяш валутата.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                  Точно. Все пак първо виж условията и таксите на банките, защото някои станаха баси кожодерите. Все още повечето не искат такса поддръжка за депозитна сметка, нито такса за внасяне на кеш по такава, а теглене кеш на падеж също е без такса. ПИБ засега е така.

                  Правиш еврова месечен депозит. От нея превод към ИБ. После по същата прибираш печалбата. Така спестяваш един кош пари от превалутиране. Ако ще сменяш към евро в самата банка, гледай да е по-голяма сумата, за да договориш курс.

                  И да се похвалиш после докъде си стигнал с борсите.
                  През ИБ се търгува с долари,говоря за американските борси,не е ли по удачно сметката да е в долари ???

                  Коментар


                  • Точно. Все пак първо виж условията и таксите на банките, защото някои станаха баси кожодерите. Все още повечето не искат такса поддръжка за депозитна сметка, нито такса за внасяне на кеш по такава, а теглене кеш на падеж също е без такса. ПИБ засега е така.

                    Правиш еврова месечен депозит. От нея превод към ИБ. После по същата прибираш печалбата. Така спестяваш един кош пари от превалутиране. Ако ще сменяш към евро в самата банка, гледай да е по-голяма сумата, за да договориш курс.

                    И да се похвалиш после докъде си стигнал с борсите.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                      Може, няма проблем. Обаче няма смисъл и е бая неизгодно, дори през ПИБ. После и ще теглиш в евро и така губиш два пъти от превалутиране. В повечето банки няма поддръжка на депозитна сметка в евро. Аз от такава превеждам и си я държа с баланс 0,50 цента.

                      За разлика от колегите аз предпочитам да не превеждам често директно от банката. Не крия данъци, декларирам си, но не ми е комфортно нашите да ми знаят и майчиното мляко.
                      Благодаря! Тоест, правя си депозитна в евро и с нея действам, ако правилно съм разбрал.

                      Коментар


                      • потвърждавам .. държа 100 евро на депозит ( май минимума в моята банка е 50 валутни единици) даже и лихва зимащ 0.10% , обменям си лев- евро по вътрешно банковия курс от левовата сметка и трансфера към германия ми излезе 1 евро такса април месец … (ама май имало и по-евтини банки)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от melon Разгледай мнение
                          Аз да попитам, че обмислям да си правя акаунт - ако нямам еврова сметка, мога ли да изпратя превод в евро към ИБ? И тегленето, ако нямам еврова сметка има ли начин да стане? Номерът е, че не ми се плаща за поддръжка на еврова сметка, само заради ИБ, защото не ми трябва за друго.
                          ​​​
                          Може, няма проблем. Обаче няма смисъл и е бая неизгодно, дори през ПИБ. После и ще теглиш в евро и така губиш два пъти от превалутиране. В повечето банки няма поддръжка на депозитна сметка в евро. Аз от такава превеждам и си я държа с баланс 0,50 цента.

                          За разлика от колегите аз предпочитам да не превеждам често директно от банката. Не крия данъци, декларирам си, но не ми е комфортно нашите да ми знаят и майчиното мляко.

                          Коментар


                          • Аз да попитам, че обмислям да си правя акаунт - ако нямам еврова сметка, мога ли да изпратя превод в евро към ИБ? И тегленето, ако нямам еврова сметка има ли начин да стане? Номерът е, че не ми се плаща за поддръжка на еврова сметка, само заради ИБ, защото не ми трябва за друго.
                            ​​​

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Vil Разгледай мнение

                              Мързел, мързел и невежество, ама се размърдах. IBKR ми реджектнаха и втория тестови транш със малка сума (10К EUR, за протокола) => няма значение сумата. Тоест Пейсера към IBKR вече не действа. През TransferWise не съм пробвал, не мисля и да пробвам. ДСК (банката, която ползвам за светофар в БГ) правят SEPA-та през някаква адоптната система от ОТП груп (което не ме касае особенно), идеята е че са 2.05 EUR комисионни за преводи до 100 К BGN (за повече от 100 К са 10.23 EUR). Чак ме хвана срам, че не съм чел досега, ама като винаги си е работело така :-) Наистина БГ банките са ги ръгнали да следват разни регулации (924/2009, т.н.) За всеки случай проверих и със съпорта на ДСК - казаха, че е така - 2.05 EUR. Та да видим.
                              И аз другия месец ще им наливам от Алианц. За да мога като тегля да им дам абсолютно същата сметка, която си е лично моя

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                                Става дума за сепа в евро. Те нещо всички банки ги задължиха по няква евро директива там
                                Мързел, мързел и невежество, ама се размърдах. IBKR ми реджектнаха и втория тестови транш със малка сума (10К EUR, за протокола) => няма значение сумата. Тоест Пейсера към IBKR вече не действа. През TransferWise не съм пробвал, не мисля и да пробвам. ДСК (банката, която ползвам за светофар в БГ) правят SEPA-та през някаква адоптната система от ОТП груп (което не ме касае особенно), идеята е че са 2.05 EUR комисионни за преводи до 100 К BGN (за повече от 100 К са 10.23 EUR). Чак ме хвана срам, че не съм чел досега, ама като винаги си е работело така :-) Наистина БГ банките са ги ръгнали да следват разни регулации (924/2009, т.н.) За всеки случай проверих и със съпорта на ДСК - казаха, че е така - 2.05 EUR. Та да видим.

                                Коментар

                                Working...
                                X