IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Rosko84 Разгледай мнение
    Здравейте за Елана Глобъл при смесен портфейл 50/50 USA и ЕU, акаунта в долари или е евро е по-изгодно да бъде (относно, такси, комисионни и разни подобни) или няма кой знае какво значение.
    С извинение, че не отговарям директно, ама...

    1. за чий ти е български посредник, ако не се обръщаш за тези неща към него? Нали плащаш надценка точно за бърза поддръжка на място. Еланците си вдигат телефоните отговарят веднага в чата или на имейлите.

    2. темата е за уж IBKR, не за SAXO.

    Коментар


    • Здравейте за Елана Глобъл при смесен портфейл 50/50 USA и ЕU, акаунта в долари или е евро е по-изгодно да бъде (относно, такси, комисионни и разни подобни) или няма кой знае какво значение.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от TheUndercoverInvestor Разгледай мнение



        2. А как стоят нещата на този етап с депозита от личен Револют. Останах с впечатлението, че повечето хора депозират от български банки в EUR. За USD през Револют става ли? бях видял един твой пост, в който имаше проблем с routing номерата. В депозит нотификацията на IB има даден ABA routing number, а Револют-а има поле за ACH routing number. Прочетох, че често са еднакви, но не знам. Някой депозирал ли е скоро през Револют?
        3. Можеш ли да ме насочиш, къде има подробно обяснено за двете?
        10. Определено бях пропуснал EU регулацията за ETFите, поне има UCITS алтернативи. В такъв случай данъците в EU какви са, от мястото на сделката ли зависят главно и IBKR как процедира?

        Благодаря много за отговора!
        Revolut прекалено често променят основни неща, но по принцип няма проблем; аз никога не съм имал проблем с преводите в евро. В долари съм теглил няколко пъти и един път съм внасял. Намират се лесно детайлите на сметката в Р. ОБАЧЕ не може да съм сигурен дали вече няма промяна някаква или ограничение. Лична съм лична сметка. Нормален превод, не знам какво повече като информация ти трябва.

        Както вече казах - ibkr НЕ УДЪРЖАТ данък капиталова, а само при източника. Последният зависи от това къде е регистриран фондът/компанията.

        Баси, стига се куми, а почвай. Повечето неща са елементарни, а и често се променят и няма сми човек да ги мисли толкова.

        пиши justetf у търсачката и избирай. Аз лично смятам подобни пасивни фондове за лош залог откъм риск/печалба, ама по-добре да почнеш отнякъде. Еле пък като имаш такава тлъста пачка налична.
        Last edited by terziеv; 06.01.2021, 15:47.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
          Ще трябва да купуваш UCITS ETF, които са деноминирани в ЕВРО!
          Не е така. Пълно е с фондове в долари.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
            Добавям - не можеш купуваш американски ЕТФ през интерактив!!! Има забрана на ниво целия ЕС. Трябва да си professional investor( за който изискват много големи суми) , да си Имаш МИФИР КОД (който се плаща на година) и т.н.
            Ще трябва да купуваш UCITS ETF, които са деноминирани в ЕВРО! Така че играй в ЕВРО! Проучи хубаво нещата преди да инвестираш - задължително ще трябва да минеш през европейски ЕТФ-и, не е болка за умиране, даже нямаш данък при тях, но проучи хубаво как стават нещата. Ако можеш да се докараш професионал инвестор ОК, но ще ти е трудно ...
            Не съм сигурен дали имаше тема за инвестиране в UCITS ETF-и. В случая споменатия от теб вариант да се инвестира в деноминирани в евро ЕТФ-и ми звучи интересно. Може ли да споделиш някои ЕТФ-и, които си ползвал или би препоръчал? В момента аз търгувам през платформата на Елана в евро.

            Коментар


            • @TheUndercoverInvestor
              Здравей, не ти отговарям конкретно на въпросите, по-скоро споделям неща от опит.

              А). Ако твърдо си решил инвестиции в S&P500, то по-добре първо разучи близки алтернативи с по-добра очаквана доходност. В смисъл, че може да се купуват ETF-и с по-подбрани порфейли от акции, а не копиращи изцяло S&P500 (като SPY или IVV). Писал съм тука на 23.03.2019г, нещата не са се променили принципно:
              https://forum.investor.bg/forum/%D1%...4-%D0%B8/page6

              Б). По-моите разбирания е добре да се купува и добавя към експозицията, не всеки месец - а като видиш добър спад. Това което новите търговци не осъзнават е, че КЕШЪТ също е позиция! В много случаи е най-добре човек да си седне на ръцете и да не пипа "BUY" бутона.

              В). Щатски ETF-и директно можеш да купиш през швейцарските брокери. Поне миналата година ставаше без никакъв проблем, но вече ми е закрита сметката в swissquote.com и не мога да направя актуална проба. Просто ги питай в чата на сайтовете им, всичките са банки и гаранционния фонд е 100`000 CHF:
              1). Swissquote.com -> Таксата поддръжка на тримесечие е някакъв малък процент от портфолиото, но минимум 15 CHF. Помня, че май чак над $50К процента почва да надскача тия 15 CHF.
              2). CIM Banque: https://www.cimbanque.com/en/private...ptions-futures -> Интродюсъри са на Интерактив, но CIM са ти брокера и парите си стоят при тях в Swiss. Дебели такси на тримесечие: 90 CHF, т.е. 1 франк на ден. Никога не съм ги ползвал и нищо друго не мога да кажа, освен това дето всеки го вижда на сайта им.

              И при двата комисионните са дебели и не стават за интензивна търговия. За всекидневна търговия по-евтино от Интерактив-директно си няма. Но за редки покупки месечно въобще не е лош вариант. Има си и предимствата: Като спечелиш, не е нужно да "теглиш", те парите са си в банката. Имаш си е-банкинг с реални IBAN-и във всякаква валута, можеш да се разплатиш за всичко. Всеки трябва да си прецени, само споделям какво знам.

              3). Има и едни https://www.cornertrader.ch , но ми миришат на слаба ракия и не съм ги раглеждал подробно.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                Имал си късмет с REML, гледам как е сгънал от ~30 на ~5. Тва трябва да си смело сърце да играеш с leveraged ETFи
                Търсих го от 2,5, до към 4 и се надявах някой от форума да даде акъл как да купя, ама не би. Погледни му и дистрибуцията. Не намерих начин и сложих в NLY и AGNC на 13 и нещо. С IBRK не става с нашенски акаунт. През SAXO 2019-та края можеше някои американски директно, но не и такива.

                Накратко - всяко нещо си има цена, а аз съм стиснат.
                Last edited by terziеv; 05.01.2021, 23:08.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
                  Добавям - не можеш купуваш американски ЕТФ през интерактив!!! Има забрана на ниво целия ЕС. Трябва да си professional investor( за който изискват много големи суми) , да си Имаш МИФИР КОД (който се плаща на година) и т.н.
                  Ще трябва да купуваш UCITS ETF, които са деноминирани в ЕВРО! Така че играй в ЕВРО! Проучи хубаво нещата преди да инвестираш - задължително ще трябва да минеш през европейски ЕТФ-и, не е болка за умиране, даже нямаш данък при тях, но проучи хубаво как стават нещата. Ако можеш да се докараш професионал инвестор ОК, но ще ти е трудно ...
                  Да, сега видях коментара ти. Така е, схемата с професионал инвестор е непосилна, някъде мярнах по $100 месечна такса. Какъв данък няма?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                    1. Да - директно. С тези суми не си някаква дребна риба и няма сми през Карол.
                    2. Нямам опит, но определено не звучи никак добре. Не виждам начин превод юридическо лице <-> лична сметка. Избягвай минаване през български банки, че Пепи Еврото не спи.
                    3. IBKR не удържат данък за капиталовата. Него трябва да го платиш тук. IBKR удържат данък при източника. Него не го плащаш тук, но трябва да го включиш в декларацията. За ЕС е изключително трудно (поне за мен) да си върнеш надвзет данък, но поне в общия случай нищо не дължиш тук.
                    4. Не използвай опцията за реинвестиране на дивидента. Няма никаква разлика в облагането.
                    5. Изключително изгоден. Няма по-добър. И през сайта става да обмениш.
                    6. Сигурно, но пишещите тук сме мишкари. Ако не знаеш къде можеш да видиш цените на акциите, по-добре не купувай акции. Сериозно.
                    7. Трябва да си идиот, за да държиш толкова кеш в брокера. Това не е банка. Просто ги сложи в нещо.
                    8. Не влияе на абсолютно нищо, освен на картинката, която виждаш на екрана и на справките за дейността. Напълно козметично е.
                    9. Да. Да, но почти сигурно tiered ще ти е по-евтино.
                    10. Не, но по-добре не гледай това, което не можеш да имаш. Скъсах се да търся как да взема REML и да го гледам как удвои стойност, а аз само да се дразня.

                    Успех!
                    Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                    1. Да - директно. С тези суми не си някаква дребна риба и няма сми през Карол.
                    2. Нямам опит, но определено не звучи никак добре. Не виждам начин превод юридическо лице <-> лична сметка. Избягвай минаване през български банки, че Пепи Еврото не спи.
                    3. IBKR не удържат данък за капиталовата. Него трябва да го платиш тук. IBKR удържат данък при източника. Него не го плащаш тук, но трябва да го включиш в декларацията. За ЕС е изключително трудно (поне за мен) да си върнеш надвзет данък, но поне в общия случай нищо не дължиш тук.
                    4. Не използвай опцията за реинвестиране на дивидента. Няма никаква разлика в облагането.
                    5. Изключително изгоден. Няма по-добър. И през сайта става да обмениш.
                    6. Сигурно, но пишещите тук сме мишкари. Ако не знаеш къде можеш да видиш цените на акциите, по-добре не купувай акции. Сериозно.
                    7. Трябва да си идиот, за да държиш толкова кеш в брокера. Това не е банка. Просто ги сложи в нещо.
                    8. Не влияе на абсолютно нищо, освен на картинката, която виждаш на екрана и на справките за дейността. Напълно козметично е.
                    9. Да. Да, но почти сигурно tiered ще ти е по-евтино.
                    10. Не, но по-добре не гледай това, което не можеш да имаш. Скъсах се да търся как да взема REML и да го гледам как удвои стойност, а аз само да се дразня.

                    Успех!
                    2. А как стоят нещата на този етап с депозита от личен Револют. Останах с впечатлението, че повечето хора депозират от български банки в EUR. За USD през Револют става ли? бях видял един твой пост, в който имаше проблем с routing номерата. В депозит нотификацията на IB има даден ABA routing number, а Револют-а има поле за ACH routing number. Прочетох, че често са еднакви, но не знам. Някой депозирал ли е скоро през Револют?
                    3. Можеш ли да ме насочиш, къде има подробно обяснено за двете?
                    10. Определено бях пропуснал EU регулацията за ETFите, поне има UCITS алтернативи. В такъв случай данъците в EU какви са, от мястото на сделката ли зависят главно и IBKR как процедира?

                    Благодаря много за отговора!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                      1. Да - директно. С тези суми не си някаква дребна риба и няма сми през Карол.
                      2. Нямам опит, но определено не звучи никак добре. Не виждам начин превод юридическо лице <-> лична сметка. Избягвай минаване през български банки, че Пепи Еврото не спи.
                      3. IBKR не удържат данък за капиталовата. Него трябва да го платиш тук. IBKR удържат данък при източника. Него не го плащаш тук, но трябва да го включиш в декларацията. За ЕС е изключително трудно (поне за мен) да си върнеш надвзет данък, но поне в общия случай нищо не дължиш тук.
                      4. Не използвай опцията за реинвестиране на дивидента. Няма никаква разлика в облагането.
                      5. Изключително изгоден. Няма по-добър. И през сайта става да обмениш.
                      6. Сигурно, но пишещите тук сме мишкари. Ако не знаеш къде можеш да видиш цените на акциите, по-добре не купувай акции. Сериозно.
                      7. Трябва да си идиот, за да държиш толкова кеш в брокера. Това не е банка. Просто ги сложи в нещо.
                      8. Не влияе на абсолютно нищо, освен на картинката, която виждаш на екрана и на справките за дейността. Напълно козметично е.
                      9. Да. Да, но почти сигурно tiered ще ти е по-евтино.
                      10. Не, но по-добре не гледай това, което не можеш да имаш. Скъсах се да търся как да взема REML и да го гледам как удвои стойност, а аз само да се дразня.

                      Успех!
                      Имал си късмет с REML, гледам как е сгънал от ~30 на ~5. Тва трябва да си смело сърце да играеш с leveraged ETFи

                      Коментар


                      • Добавям - не можеш купуваш американски ЕТФ през интерактив!!! Има забрана на ниво целия ЕС. Трябва да си professional investor( за който изискват много големи суми) , да си Имаш МИФИР КОД (който се плаща на година) и т.н.
                        Ще трябва да купуваш UCITS ETF, които са деноминирани в ЕВРО! Така че играй в ЕВРО! Проучи хубаво нещата преди да инвестираш - задължително ще трябва да минеш през европейски ЕТФ-и, не е болка за умиране, даже нямаш данък при тях, но проучи хубаво как стават нещата. Ако можеш да се докараш професионал инвестор ОК, но ще ти е трудно ...
                        The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                        не е препоръка

                        Коментар


                        • 1. Да - директно. С тези суми не си някаква дребна риба и няма сми през Карол.
                          2. Нямам опит, но определено не звучи никак добре. Не виждам начин превод юридическо лице <-> лична сметка. Избягвай минаване през български банки, че Пепи Еврото не спи.
                          3. IBKR не удържат данък за капиталовата. Него трябва да го платиш тук. IBKR удържат данък при източника. Него не го плащаш тук, но трябва да го включиш в декларацията. За ЕС е изключително трудно (поне за мен) да си върнеш надвзет данък, но поне в общия случай нищо не дължиш тук.
                          4. Не използвай опцията за реинвестиране на дивидента. Няма никаква разлика в облагането.
                          5. Изключително изгоден. Няма по-добър. И през сайта става да обмениш.
                          6. Сигурно, но пишещите тук сме мишкари. Ако не знаеш къде можеш да видиш цените на акциите, по-добре не купувай акции. Сериозно.
                          7. Трябва да си идиот, за да държиш толкова кеш в брокера. Това не е банка. Просто ги сложи в нещо.
                          8. Не влияе на абсолютно нищо, освен на картинката, която виждаш на екрана и на справките за дейността. Напълно козметично е.
                          9. Да. Да, но почти сигурно tiered ще ти е по-евтино.
                          10. Не, но по-добре не гледай това, което не можеш да имаш. Скъсах се да търся как да взема REML и да го гледам как удвои стойност, а аз само да се дразня.

                          Успех!

                          Коментар


                          • Здравейте!

                            Ще съм много благодарен ако споделите реален опит по няколко въпроса които имам и ми направите факт чек на стратегията за инвестиране.
                            Изчел съм 37-те страници от темата, но някой мнения си противоречат, други са писани отдавна и исках да получа актуална информация.

                            Контекст:
                            Начинаещ съм, с цел buy and hold само ЕТФ-и(като за начало).
                            Направих директна регистрация в IB. Избрах директната заради по-ниските комисионни за сделки, възможност за fractional shares, tiered опция за комисионни, по-голяма компенсация(след миграцията, акантуте през Карол минават към Ирландия, а директните към Унгария - 20K EUR vs 100К EUR).
                            Идеята е Януари/Февруари да закупя IVV(iShares Core S&P 500 ETF) дялове на стойност около $50к(Dollar Cost Averaging), после да закупя още към $20к и след това ежемесечно да купувам на стойност $2-3к. В даден момент ще отпадне inactivity fee поради стойност на активи над $100k, и винаги ще е под $10 на месец заради активността ми.

                            Тук има няколко проблема, за които реален опит би помогнал:
                            1. Initial investment - $50к ще се депозират от фирмена сметка в Револют, на която съм МОЛ със 100% дялово участие и мога да докажа произход на средства и разпределяне на дивидент. Разбрах, че е най-добре да са през лични сметки на физическо лице, НО не искам да ги прехвърлям през българска банка заради таксите(0.1% от сумата за входящия + после скъп изходящ Swift), другия вариант е превалутиране USD->EUR в Револют, превод SEPA->БГ банка, SEPA Бг Банка->IB и превалутиране EUR->USD в IB, това не ми се вижда ОК, тъй като цената на долара сега е ниска а и ще има второ превалутиране в IB.
                            2. Втората част от $20к в момента е в BGN в българска банка, за там изглежда най-изгодно излиза превалутиране в българска банка BGN->EUR, SEPA->IB и превалутиране EUR->USD в IB.
                            3. Месечните recurring депозити на стойност $2-3к пак трябва да са от фирмената сметка в Револют, поради същите причини от т.1.

                            Въпроси:
                            1. Логиката ми правилна ли е за директната регистрация в IB?
                            2. Ако депозирам от фирмена сметка в Револют. Кога искат да се докаже произход на средства? При депозита или при тегленето. Каква е процедурата, някой има ли опит с това? Какъв е най-лошия възможен вариант, връщане на депозит ли? има ли някакви наказателни такси за това? ако депозитите минават,а при теглене решат да се заядът, какво става? Официално май единственото изискване е двете сметки да са на едно име.
                            3. За плащането на данък печалба - тъй като IB ще удържат 10% данък печалба(заради спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане м/у САЩ и БГ), след изтеглянето на печалбата каква занимавка имам с НАП? Не разбрах какви бяха тези допълнителни 5%, за които се говореше в предните коментари. Също така, тъй като данъците варират спрямо мястото на сделката и спогодби(ако има такива), може ли да има вариант, в който за EU сделка да платя по-голям данък(освен ако не се попълни точната форма за съответната държава/място на сделка, което по-скоро може и да е невъзможно ако НАП трябва да подпише) спрямо US пазар примерно?
                            4. При изплащане на дивидент и реинвестиране има ли разлика в данъците, или е същото като т.3? Автоматично удържат?
                            5. Курса за превалутиране в IB какъв е? Официалния или някакъв техен. От коментар на Terziev, разбрах, че е като в https://xe.com. Още ли е така и само през TWS ли се прави?
                            6. Някой купува ли въобще Market Data Subscriptions? Ако да, важи ли правилото за първоначална наличност от $2000 и после поддържане на $500? От къде ползвате стрийм за котировки?
                            7. Лихва за Uninvested Cash Balances - >10,000 - 0% (BM - 0.5%). Reference Benchmark USD e 0.090%. Това означава ли -0.41% лихва за неинвестирани USD над $10к? Някой държал ли е над $10к?
                            8. Базовата валута на акаунта влияе ли за превалутиране при депозит. Пример: базовата ми валута е USD и правя SEPA депозит в EUR. Ще си захраня IB акаунта си EUR, или ще превалутира в USD? В депозит нотификацията в IB се избира валута, но в този линк има противоречива информация - https://angelovdimitar.com/interacti...D0%B5%D1%80-1/
                            9. При директна регистрация имам опцията за tiered комисионни при сделка. При по-големи сделки за ЕТФи това ли се препоръчва? Като гледам листата с комисионните ми изглежда правилно да е tiered. Пропускам ли нещо?
                            10. Сравнявах европейските S&P 500 ETF-и със щатските, но таксите за поддръжка ми се сториха доста по-високи, с по-малки дивиденти и по-малка ликвидност. Пропускам ли нещо?

                            Благодаря, поздрави и успех през новата 2021г!
                            Last edited by TheUndercoverInvestor; 05.01.2021, 19:38.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                              Това с марджина е тъмна Индия наистина. И както каза един колега, кво правим с акции които си шортил и дадат дивидент. Не е роден още човек в НАП дето да знае.

                              Аз за това съм без марджин, без шортене, без пут кол опции, само олд скуул бай енд холд. Чисто и просто. И то само акумулиращи етфта.
                              Истина е, че дори и данъчните не разбират в дълбочина за какво става дума. Но аз съм правил задълбочен анализ на закона и ти гарантирам, че е така както го пиша. И когато му обясниш на данъчен - този и този член и тази алинея - той казва - да така е, защото по закон е така.
                              Няма проблем - всеки може да си търгува съвсем спокойно.
                              The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                              не е препоръка

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от fashion Разгледай мнение
                                маи не ме разбираш не ти говоря за сделката къде е относно самото закупуване на акциите става дума за това че брокера ти е посредник и ти извършва услуга в ЕС въпреки че му казваш да ти купи акции в САЩ за тази услуга тои ти взима такса не както до сега лихва върху заетите пари. Нямам предвид самите акции нито данъците за тях, а специфично услугата на ИБ за сделките с маржин
                                Това с марджина е тъмна Индия наистина. И както каза един колега, кво правим с акции които си шортил и дадат дивидент. Не е роден още човек в НАП дето да знае.

                                Аз за това съм без марджин, без шортене, без пут кол опции, само олд скуул бай енд холд. Чисто и просто. И то само акумулиращи етфта.

                                Коментар

                                Working...
                                X