IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

    Тва не го разбрах. Клиент съм на IB и не са ми давали рибейти за 1000 долара. 6 евро на трейд комисионна си плащам и пито платено.
    Виж tiered commission structure и говорим за американската борса. Защото на европейските борси, където плащаш евро, там така или иначе данъкът ти е 0!
    The best things in life are free. The second best things are very expensive!
    не е препоръка

    Коментар


    • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
      Ами това е чудесно. Това означава, че когато използваш rebate- т.е. интерактив брокърс ти връща комисионна от сделките, тази комисионна не се облага с данък. Т.е. например бруто си направил сделки, които водят до $100 загуба, но тъй като си ползвал rebate за $1000 долара от комисионна, реално не дължиш никакъв данък, защото си на загуба от сделките. По вашата железна логика. Благодаря ви.
      Тва не го разбрах. Клиент съм на IB и не са ми давали рибейти за 1000 долара. 6 евро на трейд комисионна си плащам и пито платено.

      Коментар


      • Ами това е чудесно. Това означава, че когато използваш rebate- т.е. интерактив брокърс ти връща комисионна от сделките, тази комисионна не се облага с данък. Т.е. например бруто си направил сделки, които водят до $100 загуба, но тъй като си ползвал rebate за $1000 от комисионна, реално не дължиш никакъв данък, защото си на загуба от сделките. По вашата железна логика. Благодаря ви.
        Last edited by LuckyYou; 03.05.2021, 19:54.
        The best things in life are free. The second best things are very expensive!
        не е препоръка

        Коментар


        • Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение
          В закона пише документално доказана цена на придобиване минус документално доказана цена на продажба. Една счетоводителка тука казваше че не можела ама аз не съм съгласен с нея виж тази статия в САЩ как е относно същия въпрос https://finance.zacks.com/stock-tran...ible-8284.html.
          Capital Losses


          This applies to losses as well, so if you bought shares of stock for $3,000 sold them for $2,000, and paid two $50 commissions, you'd have an $1,100 loss. You can use capital losses to offset other capital gains, so the loss on this stock could shelter $1,100 worth of profit on other stock sales. If you don't have any capital gains to cancel out, you can claim up to $3,000 per year of capital losses as a write-off against your regular income. Should you have more losses than you can use as an offset or write-off, you can even carry the extra losses forward to the future.

          Тоест купил си за $3000 акции продал си за $2000 и си платил две комисионни по $50 обща захуба $1100. Щом в САЩ е така не виждам причина при нас да е по - празлично тълкуването на документално доказана цена на придобиване и продажба
          На 99% поддържам твърдението, че в България не се броят комисионните и не влизат в намаляването на печалбите. Ако ще и 10 долара да си изкарал от 100 бр. акция, а комисионните да са 20$, пишеш положителен финансов реултат на реда 10$ по фиксинга на БНБ за деня и това е. Консултирал съм се с моята счетоводителка, чел съм по въпроса и отделно гледах видео в един български крипто ютуб канал и питаха счетито там, с голям опит в тази сфера както и с акции, та това разбрах.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение

            Според мен тънкия момент тук е ако се стигне до съд You can use capital losses to offset other capital gains -
            Можете да използвате капиталови загуби, за да компенсирате други капиталови печалби. Тоест не можем да приспадаме други данъци например от наем а само от евентуални печалби от акции. И щом подяволите в САЩ е така защо при нас да е по - различно
            Що при нас данък дивидент е само 5%? Да ти е минавало през акъла, че държавите по земното кълбо може да имат различни закони?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

              Копирам извадка от писмо на НАП Изх.№ 53-04-98/06.04.2015 г. без да го коментирам, защото имам различно мнение от тях по начина на определяне на цената на придобиване. Ако искате да прочетете цялото писмо, можете да го намерите в рубриката Въпроси и отговори в сайта на НАП. Съгласно чл. 33, ал. 5 от ЗДДФЛ, продажната цена включва всичко придобито от лицето във връзка с продажбата/замяната, включително възнаграждение, различно от пари. Цената на придобиване на финансовия актив е тази по смисъла на чл. 33, ал. 6, т. 1 от същия закон, а именно – документално доказаната цена на придобиване на актива. В ЗДДФЛ не е установена специална дефиниция на понятието „документално доказана цена на придобиване“, както и не е направена препратка към друг нормативен акт, поради което, по аргумент от чл. 46, ал. 2 от Закона за нормативните актове (ЗНА) и чл. 37 от Указ № 883 за прилагане на ЗНА, понятието следва да се тълкува и прилага в общоприетия му смисъл. Ето защо за документално доказана се счита цената, посочена в документа, удостоверяващ придобиването на съответния финансов актив, като в нея не се включват лихви, комисионни и други разходи, свързани с придобиването му. Следователно такива разходи не могат да намерят отражение и при определянето на печалбата или загубата от всяка конкретна сделка с финансови активи. На основание чл. 33, ал. 4, изр. второ от ЗДДФЛ, когато финансови активи от един вид, издадени от едно лице, са с различни цени на придобиване и впоследствие се продава част от тях и не може да бъде доказано коя част се продава, цената на придобиване на всеки един от тях е средно претеглената цена, определена въз основа на цената на придобиване на държаните към датата на продажбата финансови активи от същия вид и издател. Понятието „средно претеглена цена“ е дефинирано в § 1, т. 47 от ДР на ЗДДФЛ.
              Според мен тънкия момент тук е ако се стигне до съд You can use capital losses to offset other capital gains -
              Можете да използвате капиталови загуби, за да компенсирате други капиталови печалби. Тоест не можем да приспадаме други данъци например от наем а само от евентуални печалби от акции. И щом подяволите в САЩ е така защо при нас да е по - различно
              http://www.proflashgame.com

              Коментар


              • Първоначално изпратено от VBT Разгледай мнение
                И аз с един дебилен въпрос: Комисионните намаляват ли финансовият резултат (тоест признават ли за разход данъчно)? По спомен това касае приложение 5

                Благодаря!
                Копирам извадка от писмо на НАП Изх.№ 53-04-98/06.04.2015 г. без да го коментирам, защото имам различно мнение от тях по начина на определяне на цената на придобиване. Ако искате да прочетете цялото писмо, можете да го намерите в рубриката Въпроси и отговори в сайта на НАП. Съгласно чл. 33, ал. 5 от ЗДДФЛ, продажната цена включва всичко придобито от лицето във връзка с продажбата/замяната, включително възнаграждение, различно от пари. Цената на придобиване на финансовия актив е тази по смисъла на чл. 33, ал. 6, т. 1 от същия закон, а именно – документално доказаната цена на придобиване на актива. В ЗДДФЛ не е установена специална дефиниция на понятието „документално доказана цена на придобиване“, както и не е направена препратка към друг нормативен акт, поради което, по аргумент от чл. 46, ал. 2 от Закона за нормативните актове (ЗНА) и чл. 37 от Указ № 883 за прилагане на ЗНА, понятието следва да се тълкува и прилага в общоприетия му смисъл. Ето защо за документално доказана се счита цената, посочена в документа, удостоверяващ придобиването на съответния финансов актив, като в нея не се включват лихви, комисионни и други разходи, свързани с придобиването му. Следователно такива разходи не могат да намерят отражение и при определянето на печалбата или загубата от всяка конкретна сделка с финансови активи. На основание чл. 33, ал. 4, изр. второ от ЗДДФЛ, когато финансови активи от един вид, издадени от едно лице, са с различни цени на придобиване и впоследствие се продава част от тях и не може да бъде доказано коя част се продава, цената на придобиване на всеки един от тях е средно претеглената цена, определена въз основа на цената на придобиване на държаните към датата на продажбата финансови активи от същия вид и издател. Понятието „средно претеглена цена“ е дефинирано в § 1, т. 47 от ДР на ЗДДФЛ.
                Last edited by Yolo; 29.04.2021, 16:03.

                Коментар


                • Доколкото си спомням, комисионната не намалява финансовия резултат. Аз поне така си попълвам декларацията.

                  Коментар


                  • В закона пише документално доказана цена на придобиване минус документално доказана цена на продажба. Една счетоводителка тука казваше че не можела ама аз не съм съгласен с нея виж тази статия в САЩ как е относно същия въпрос https://finance.zacks.com/stock-tran...ible-8284.html.
                    Capital Losses

                    This applies to losses as well, so if you bought shares of stock for $3,000 sold them for $2,000, and paid two $50 commissions, you'd have an $1,100 loss. You can use capital losses to offset other capital gains, so the loss on this stock could shelter $1,100 worth of profit on other stock sales. If you don't have any capital gains to cancel out, you can claim up to $3,000 per year of capital losses as a write-off against your regular income. Should you have more losses than you can use as an offset or write-off, you can even carry the extra losses forward to the future.

                    Тоест купил си за $3000 акции продал си за $2000 и си платил две комисионни по $50 обща захуба $1100. Щом в САЩ е така не виждам причина при нас да е по - празлично тълкуването на документално доказана цена на придобиване и продажба
                    http://www.proflashgame.com

                    Коментар


                    • И аз с един дебилен въпрос: Комисионните намаляват ли финансовият резултат (тоест признават ли за разход данъчно)? По спомен това касае приложение 5

                      Благодаря!

                      Коментар


                      • Един много дебилен въпрос относно Годишната Данъчна Декларация. В приложение 8, където си описваме притежаваните акции, всичко е ясно -- държава, брой, дата на закупуване и сега идва Колони 5 и 6 -- в съответната валута и в лева. Тука цената НА ЕДНА акция ли пишем (понеже нали има и броя и НАП могат да умножат броя по цената) или пишем общата сума, демек броя по цената на една акция.

                        Сори за тъпия въпрос ама никъде не е обяснено "Цена на придобиване" -- цената на придобиване на ЕДНА акция ли е или на целия им брой.

                        Бати толкова ли е сложно.

                        Дано не съм объркал щото още за 2019-та година писах в колона 5 цената на една акция. Примерно ако съм купил 10 акции по 100 долара общо за 1000 пиша брой: 10 и цена в съответната валута 100.

                        Чак сега се замислих какво аджеба е "Цена на придобиване" ма щом е цена трябва да за 1 нещо, иначе щеше да пише Сума или нещо различно от цена. Аз така го разбирам.
                        Last edited by Yolo; 13.04.2021, 15:14.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от danielangelov Разгледай мнение
                          Някой знае ли или проучвал ли е въпроса при евентуално делистване на компания от американска борса и същевременно е листната и на друга (Европа/Азия), дали IB може да прехвърли акциите на клиент да бъдат на другата, non-US борса?
                          Може, но таксите са бая солени и за дребни риби си е кур.

                          Коментар


                          • Някой знае ли или проучвал ли е въпроса при евентуално делистване на компания от американска борса и същевременно е листната и на друга (Европа/Азия), дали IB може да прехвърли акциите на клиент да бъдат на другата, non-US борса?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от desperado Разгледай мнение

                              Това теоретично за фалит на брокера което казваш си го мислиш, но вероятно не си прочел договора добре. Бих се радвал да получа в отговор тук на каква база правиш разсъждението " и да фалира брокерът, акциите си остават на твое име, така че би трябвало да се притесняваш само за кеша по сметката" . Къде е описано това правило... Освен това например Interactive Brokers с Брексит прехвърлиха всичките си клинети към ИРЛАНДСКОТО им дружество което направиха и в момента гаранцията не е 100К а е само 20 к Евро.
                              Според законите на ЕС, брокерът е длъжен да държи активите(кеш и акции) на клиентите отделно от своите активи в т.нар. segregated accounts. Кешът се държи в отделна банкова сметка, а акциите - в дружество, различно от брокера. Дружеството, което държи акциите, има списък кои акции на кой клиент са. Това го пише на сайта на Интерактив, както и някъде по официалните сайтове на ЕС. А финансовият регулатор на съответната държава следи за спазването на тези правила. Аз лично не знам към момента някой да си е изгубил акциите при фалит на брокер в България, ЕС или САЩ. Кеша може да се изгуби по-лесно, ако е над гарантираната сума, защото парите във външната банкова сметка са общи за всичките клиенти.

                              Saxo са датска банка и гарантират до 100к евро. IB в Унгария също гарантират до 100К евро.
                              Last edited by msi200; 07.03.2021, 16:56.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от msi200 Разгледай мнение
                                В Европа не очаквай да намериш по-голяма гаранция от 100к евра. Теоретично, и да фалира брокерът, акциите си остават на твое име, така че би трябвало да се притесняваш само за кеша по сметката.
                                Чувал съм, че можело да се направи сметка при firstrade, които са регулирани от американските власти и там гаранцията е 500К USD, но пък там май имаше някакви ограничения за инструментите за търговия.
                                Друг вариант е да разделиш сумата при няколко брокера.
                                За счетоводители не знам. По спомен, за грешно попълнена декларация, която е довела до намаляване на внесения данък, глобата е 1000лв. За неподадена е 500лв.
                                20% на година правят Сорос и подобни светила, по-скоро се ориентирай към 5-7, ако имаш късмет.
                                Това теоретично за фалит на брокера което казваш си го мислиш, но вероятно не си прочел договора добре. Бих се радвал да получа в отговор тук на каква база правиш разсъждението " и да фалира брокерът, акциите си остават на твое име, така че би трябвало да се притесняваш само за кеша по сметката" . Къде е описано това правило... Освен това например Interactive Brokers с Брексит прехвърлиха всичките си клинети към ИРЛАНДСКОТО им дружество което направиха и в момента гаранцията не е 100К а е само 20 к Евро.

                                Коментар

                                Working...
                                X