IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • While many of our clients actively trade or maintain substantial equity in their account, we have decided to eliminate our monthly inactivity fee so there are no impediments to maintaining an account with IBKR.

    Our decision to remove inactivity fees aligns us with industry standards and reflects our ongoing commitment to provide clients with low-cost trading solutions.

    бфб интернешънал убити
    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

    Коментар


    • FYI: https://www.bse-sofia.bg/mtf-international/

      Коментар


      • Благодаря за споделените съвети. Относно опита ми със Сосиете, Касис и БНП - ами то буквално като изключим смяната която Тотал направиха от БНП към Сосиете аз реално нямам контакт с въпросните посредници. Дивидентите си вървят перидично, сумите за нова покупка си ги дърпат от банка в трета страна от ЕУ.

        Това което ми допада е че за всяка компания си имаш отделен акаунт. В началото ми се струваше странно но свикнах. Проблема явно е че от беглото проучване което направих за няколко фирми от различни държави /Япония, Австралия и Финландия/ не видя някоя от фирмите който ме интересуват да предлагат френската опция. Обикновенно ти казват че акцията може да бъде купена през посредник и толкова. При френските публични фирми до една имат въпросната опция. Ето как изглежда:

        https://rubis.fr/en/shareholders/becoming-shareholder

        Сега съм си харесал няколко фирми но са от различни държави и особено предивд локацията им стигнах до извода че Интерактив ще ми свършат работа. Може би ако си по голям инвеститор има и други опции. Преди време Вангард ми споделиха че може да си имаш акаунт директо с тях, но така бодро ми цитириха някъкви милиони че даже не ги запомних колко точно бяха

        Коментар


        • Гледам че ти е дадено едно много компетентно мнение от служител в БГ посредник, командирован във форума да дава акъл кои акции да взимаме

          Но реално ако ти си данъчно задължен във Франция това де го е писал за данъците не ва̀жи в твоя случай

          За доброто обслужване... ти ще кажеш как е в Сосиете. Аз отдавна нямам сметка при тях, а и на времето като бях във Франция не съм се занимавал с акции, но на Дойче Банк доброто обслужване мога да ти кажа, че не срува пет пари. Верно мога да им се обадя когато си искам и те винаги говорят с мене, даже понякога те ми се обаждат. Но от това файда никаква. Хем аз уж имам привилегирован статус като клиент при тях. До сега не са отговорили конкретно на нито един мой въпрос, само ала-бала. Така че аз това не бих го взел под внимание изобщо при избора на брокер

          А за индивидулалната сегрегация, еми ти разбира се че не си записан като собственик на акциите си. Това може да стане само ако имаш акции издадени в страна, в която по закон централният депозитар записва всеки собственик на акции поименно в регистъра си. България, Гърция и Финландия са едни от малкото страни на света, където това е факт. Да не навлизаме повече в тая територия...

          В ИБ имаш защита до 500К долара и тези щуротии де е писал "експертът" за записването като собственик изобщо не те интересуват

          Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение
          Здравейте,

          Изчетох темата и оставам с впечатление че тук има достатъчно хора с опит който биха могли да ми помогнат да се ориентирам по-добре относно следната ситуация:

          До момента купувам акции на френски компании, като за всяка компания ползва опция за директ реджистър която обикновенно се предлага от поемателя на емисия. До момента ползвам услугите на Сосиете, Креди Агрикол и БНП. Хубавото на този тип покупки е че са удачни за малки инвеститори като мен който купуват дългосрочно. Комисионните сигурно са по-високи но за до 10 ордера на година не е болка за умиране а в същото време няма такси поддръжка или подобни.

          Сега искам да започна няколко позиции в японски компании но те не предлагат подобна услуга така че ще се наложи да използвам брокер. В този случай съм се спрял на Интерактив. Това което ми прави впечатление е че една компания например Джапан Тобако е листната както на Токийската борса така и на няколко други. Понеже отвъд опита ми с Франция където нещата са сравнително прости с една валута и една борса тук съм малко объркан.

          Какъв би бил плюса например да купя акцията на Джапан Тобако от Франкфурт спрямо Токио /отвъд може би валутата, понеже при позиция в Токио ще съм изложен на валутен риск?/

          Дали би имало разлика в платените дивиденти при котировка на една компания на повече от една борса и ако да данъка върху дивидента ще бъде в размера на немския ако я купя в Германия или нещо се заблуждавам. Също така размера на дивидента предполагам няма как да е различен, просто в единия случай ще се плаща в евро а в другия в йени.

          Хоризонта ми на инвестиране е наистина дългосрочен /първите ми позиции са на вече 10г/ и ще съм благодарен ако някой с повече опит реши да го сподели с мен и да ми помогне.
          Last edited by Money; 07.07.2021, 00:25.

          Коментар


          • Точно за по една-две сделки месечно, без марджин, IB е перфектен. Аз съм там и дори няма месечна такса. Ако 1 година не си влеза в акаунта таксата е нула/зиро.

            И аз съм дълго държащ. Всеки месец добавям VWCE.

            Коментар


            • Плюсът да купиш японците във Франкфурт:

              - няма данък, ако продадеш на печалба
              - не се занимаваш с друга валута

              минусът:

              - МНОГО по-ниска ликвидност
              - почти винаги мъничко по-кофти цена. Но за дълга държане е наистина пренебрежимо малко.

              С ИБ реално не си записан като собственик на акцията. С дивидента няма драми, всичко е еднакво, независимо от борсата - 20% взимат японците.

              Не ти препоръчвам ИБ, ако ще взимаш една компания и ще правиш по няколко поръчки на година. Ти си свикнал на добро обслужване, а ИБ е брокер без обслужване за активна търговия с марджин. Не мога да повярвам, че трите изброени банки не предлагат акции извън Франция.

              Коментар


              • Здравейте,

                Изчетох темата и оставам с впечатление че тук има достатъчно хора с опит който биха могли да ми помогнат да се ориентирам по-добре относно следната ситуация:

                До момента купувам акции на френски компании, като за всяка компания ползва опция за директ реджистър която обикновенно се предлага от поемателя на емисия. До момента ползвам услугите на Сосиете, Креди Агрикол и БНП. Хубавото на този тип покупки е че са удачни за малки инвеститори като мен който купуват дългосрочно. Комисионните сигурно са по-високи но за до 10 ордера на година не е болка за умиране а в същото време няма такси поддръжка или подобни.

                Сега искам да започна няколко позиции в японски компании но те не предлагат подобна услуга така че ще се наложи да използвам брокер. В този случай съм се спрял на Интерактив. Това което ми прави впечатление е че една компания например Джапан Тобако е листната както на Токийската борса така и на няколко други. Понеже отвъд опита ми с Франция където нещата са сравнително прости с една валута и една борса тук съм малко объркан.

                Какъв би бил плюса например да купя акцията на Джапан Тобако от Франкфурт спрямо Токио /отвъд може би валутата, понеже при позиция в Токио ще съм изложен на валутен риск?/

                Дали би имало разлика в платените дивиденти при котировка на една компания на повече от една борса и ако да данъка върху дивидента ще бъде в размера на немския ако я купя в Германия или нещо се заблуждавам. Също така размера на дивидента предполагам няма как да е различен, просто в единия случай ще се плаща в евро а в другия в йени.

                Хоризонта ми на инвестиране е наистина дългосрочен /първите ми позиции са на вече 10г/ и ще съм благодарен ако някой с повече опит реши да го сподели с мен и да ми помогне.

                Коментар


                • Някой има ли идея как да пусна условна + следваща поръчка?

                  Например - следваща покупка (trailing limit) да се зададе едва след достигане дадена цена. Не ги приема двете условия едновременно. През tws.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от sirFaith Разгледай мнение
                    ...
                    ако не получаваш доходите си в долари .. защо не захранваш евра - такса 1 евро SEPA и парите за 3-4 часа са ти заверени на платформата за търговия.. после превалутирането пак е по-евтино от бълраска банка ...
                    Заклещен съм в банката, всички изходи са завардени с високи такси - теглене на падеж 0.6%, превод %0.1, превалутиране спред към 4ст/$.
                    Депозитите ще ги махат като продукт.
                    Аз като разбрах таксите им казах - "това е обир" - добре че не са го разбрали като заплаха, че бях и маскиран...
                    Изведнъж се оказа че долара е мразена валута, ако се съди според таксите. Всъщност е черната овца, откакто за еврото (свещена крава) не могат да събират такси, са се овълчили срещу долара.

                    Коментар


                    • за Jori - зависи от банките кореспонденти (по веригата са две) - сумите са фиксирани - примерно -25$ JP morgan CHASUS33 ... тук в българия двете големи банки уникредит/дск са с кореспондент Дойчебанк DEUTUS33 - 10$ (ама тия такси бяха преди година - сега не знам) ...
                      ако не получаваш доходите си в долари .. защо не захранваш евра - такса 1 евро SEPA и парите за 3-4 часа са ти заверени на платформата за търговия.. после превалутирането пак е по-евтино от бълраска банка ...
                      за stonksgobrrt - прочети цялата тема ... данъците са лесни - 10% от реализираната печалба , плащат се на следващата година ... осигуровки тука повечето сме неподготвени, аз поне не знам ( ако почнеш работа примерно нощен пазач, хем ще взимаш заплата , хем ще си търгуваш до де обикаляш обекта, хем някой друг ще ти ги плаща осигуровките и няма да се тормозиш с този въпрос win-win решение.)
                      и благодаря на колегите, че са разяснили "комисионните" ... че и аз изглежда съм тълкувал грешно ... пък с моите дребни печалби не си струва да се цигни човек , предпочитам да си платя 5-10 лв повече данък и да си живея спокойно ...

                      Коментар


                      • Може би назад има инфо, но нека да опресним:
                        Мисля да захраня сметка в унгарското IB с USD.
                        От бг банката ще ме таксуват 9 EUR за SWIFT + 0.1% от сумата.
                        Но казаха че приемащата банка, или може би кореспондентните може да имат тяхна такса и да си дръпнат пари от превода.
                        Има възможност да платя 55EUR за SWIFT опция OUR, при която всички разходи плащам аз и сумата пристига колкото е по платежно.

                        Въпросът е някой правил ли е такъв превод скоро, да каже колко удържат банките по веригата, дали е процент?

                        IB мисля че твърдят че нищо не удържат, но имам спомен преди години че бяха направили някакъв допълнителен втори превод, които остана за моя сметка - беше май като част от SWIFT trace, но се виждаше че предпоследната банка беше с BIC код от сорта на IBKR, т.е. те са банка.
                        55 EUR ми се струват много, може би се презастраховат, засега мисля да пусна със споделени разходи.
                        Last edited by jori; 09.06.2021, 23:15.

                        Коментар


                        • Привет, виждам, че е сравнително активна тази ложа на IBKR клиенти. Имам въпрос: Какъв процент данък и социални осигуровки дължа на държавата като непрофесионално физическо лице търгуващо със акции и деривативи на пазари извън България/Европа, прехвърлящо притежание за по-малко от година, с цел активни ежедневни печалби.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
                            Ами какви данъци тогава те гонят ?! Няма данъци в Европа. Да не говорим че по тези нови директиви борсите в САЩ стават еквивалентни на Европейските и не е ясно въобще дали и в САЩ има данък от търговията. Защото след като за фирмите няма, а от тази година няма данък за търговия с акции в САЩ, значи и за физическите лица може би няма (не го твърдя на 100%, трябва да има тълкуване на закона от НАП, аз не съм юрист, но факт е че за фирмите няма данък от тази година)!
                            Знам че няма данъци бе гений, нали за това имено го правя. И всичките ЕТФ са accumulating че и с дивиденти не ми се разправя. Както казах - чиста работа. Само 10-20 реда в ГДД че си притежавал и това е.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

                              Само Европа ползвам да. Ксетра, чат пат Борса Италиана и Евронекст Амстердам. Чиста работа. UCITS ETF-и.
                              Ами какви данъци тогава те гонят ?! Няма данъци в Европа. Да не говорим че по тези нови директиви борсите в САЩ стават еквивалентни на Европейските и не е ясно въобще дали и в САЩ има данък от търговията. Защото след като за фирмите няма, а от тази година няма данък за търговия с акции в САЩ, значи и за физическите лица може би няма (не го твърдя на 100%, трябва да има тълкуване на закона от НАП, аз не съм юрист, но факт е че за фирмите няма данък от тази година)!
                              Last edited by LuckyYou; 04.05.2021, 16:50.
                              The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                              не е препоръка

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение

                                Виж tiered commission structure и говорим за американската борса. Защото на европейските борси, където плащаш евро, там така или иначе данъкът ти е 0!
                                Само Европа ползвам да. Ксетра, чат пат Борса Италиана и Евронекст Амстердам. Чиста работа. UCITS ETF-и.

                                Коментар

                                Working...
                                X