IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

    Колко е детайлна справката? Изчислена ли е печалбата за всяка продажба като разлика от
    цена на продажба в лв по БНБ курса от датата на продажба минус цена на придобиване в лв по БНБ курса от датата на придобиване?
    При купуване (акумулиране) на акции в различни дни става супер тегаво, защото трябва или да се смята средна цена на придобиване от всички години или да се чифтосват лотове (FIFO, LIFO).
    Пише ли от кои дати се формира средната цена и колко е курса тогава?
    Да, детайлна е справката, така е както пишеш. И доставните и продажните цени са преизчислени в лв по курса на БНБ. Но за доставните следят средна цена, така че не се гледа FIFO/LIFO. Има таблица с две секции, в I-ва секция са сделките които са необлагаеми, в II-ра секция са облагаемите. Има дати само при продажбите, когато се формира печалба/загуба. Самите курсове на БНБ не ги пише. Предполагам, че от Елана справката ще е в същия вид и пак така прихода (ако го има) влиза директно в НАП.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
      добавка 2: Тюх! Оказва се, че не можеш да прехвърляш позиции и пари между Ирландия и Маджарско.
      Би трябвало да може да се прехвърлят акции, дори и между различни брокери. Аз съм прехвърлял преди години от saxo към IB.
      За пари има логика да не може - не са банка, платежна система, но това не е проблем - купуваш някакви акции и прехвърляш акциите.
      Ако не можеш да прехвърляш акции от даден брокер, това е червена лампа че това не са акции, а CFD например.
      Last edited by jori; 11.01.2022, 13:12.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение
        Далаверата от Булброкърс (и от Елана) е веднъж годишно, че ти дават детайлна справка какви са ти печалбите. Същият приход влиза директно в НАП и се вижда в профила ми на сайта на НАП като се логнеш с ПИК-а. Остава само да се плати данъка с елементарна данъчна декларация от 1 ред
        Колко е детайлна справката? Изчислена ли е печалбата за всяка продажба като разлика от
        цена на продажба в лв по БНБ курса от датата на продажба минус цена на придобиване в лв по БНБ курса от датата на придобиване?
        При купуване (акумулиране) на акции в различни дни става супер тегаво, защото трябва или да се смята средна цена на придобиване от всички години или да се чифтосват лотове (FIFO, LIFO).
        Пише ли от кои дати се формира средната цена и колко е курса тогава?
        Last edited by jori; 11.01.2022, 13:24.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
          Значи според законите в България положението е следното:
          - ако сделките с дяловете на ЕТФ-ите са сключени на регулиран европейски пазар и
          - ако сделките с дяловете на ЕТФ-ите са сключени по реда предвиден за обратното им изкупуване и
          - ако ако фондът от който притежавате дялове включва в името си UCITS(което преведено означава "Предприятия за Колективно Инвестиране в Прехвърляеми Ценни Книжа" или още КИС - Колективна Инвестиционна Схема)

          тогава не се дължат данъци върху капиталовата печалба, не е необходимо деклариране на притежаваните дялове пред НАП, и няма регистране по ДДС, тъй като ЕТФ-ите според закона се считат за колективни инвестиционни схеми - КИС и се приравняват с взаимните фондове...

          Ако не са изпълнени горните 3 условия и сделките с дяловете на фондовете са сключени на нерегулиран пазар извън ЕС, или ако се търгува с Договори За Разлика върху индексни фондове(има и такива), или ако фондовете не включват UCIts в името, тогава се дължи данък печалба, и вероятно ще има регистрация по ДДС...
          Тоест нещо като SGLD - https://www.justetf.com/en/etf-profi...9F325#overview
          не спада към това, защото изглежда не е UCITS?

          Това че не е необходимо деклариране на притежаваните дялове също е странно май, последната информация не беше ли че притежанието на всякакви дялове трябва да се лист-не в годишната данъчна декларация?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

            Не съм сигурен, че те разбирам. Сметките в IBKR през наш посредник нямат частични акции. Форекс-а и пени-тата също искат допълнително разрешение. Понякога се налага да рестартираш терминала, за да хване дикиш.

            Иначе за ташак точно днес правих нов директен акаунт към клона в Унгария. За първи път се логнах, за да погледна дали няма промяна на настройките, че постоянно барат разни неща и наистина има разлика между клоновете. Ето: [ATTACH=CONFIG]n3852596[/ATTACH]

            добавка: Жената е през посредник (Карол) и получи мейл, че скоро ще има частични акции.

            добавка 2: Тюх! Оказва се, че не можеш да прехвърляш позиции и пари между Ирландия и Маджарско.

            Благодаря за точния отговор! Ясно, ще се открива акаунт директно към IB. Не съм знаел, че при интродюсърите никога не са пускали частичните акции и т.н. Настройките не бяха такива каквито очаквах, само затова се усъмних че нещо не е у ред. Аз исках Булброкърс да ме прехвърлят директно към IB, ама IB последно отговориха че не може и затова бях харизан на Елана. Пак ще трябва да се занимавам да откривам акаунт (директен) и да прехвърлям активи, нямат край досадите. Далаверата от Булброкърс (и от Елана) е веднъж годишно, че ти дават детайлна справка какви са ти печалбите. Същият приход влиза директно в НАП и се вижда в профила ми на сайта на НАП като се логнеш с ПИК-а. Остава само да се плати данъка с елементарна данъчна декларация от 1 ред, плюс да се обявят държаните акции през годината. Като се прехвърля директно към IB, тази благинка ще отпадне и ще трябва сам да обявявам приходите, ама какво да се прави. Няма пълно щастие.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

              Тука съм пропуснал да благодаря на Терзиев за отговора, пък и нещо пак не ми харесват нещата. Прехвърлиха ме вече от Булброкърс към Елана (Elana.net) и съм към унгарския клон на IB, акаунта пак ми е Margin. Обаче в настроките за акаунта въобще ги няма тия опции дето ги виждам в упътващото видео на IB къде да се сложат чавки. Нямам опция за частичните акции, няма за penny stocks. Друго изрязване на възможности не съм забелязал, като не броим че незнайно защо ми изчезна Форекс-а на марджин и имам право само на "currency conversion". Качвам снимка, с молба който е директно към IB да каже има ли разлика в менюто, та всички да знаят дали има смисъл да си губят времето да отварят акаунти през посредници.

              https://drive.google.com/file/d/1HpZ...ew?usp=sharing
              Не съм сигурен, че те разбирам. Сметките в IBKR през наш посредник нямат частични акции. Форекс-а и пени-тата също искат допълнително разрешение. Понякога се налага да рестартираш терминала, за да хване дикиш.

              Иначе за ташак точно днес правих нов директен акаунт към клона в Унгария. За първи път се логнах, за да погледна дали няма промяна на настройките, че постоянно барат разни неща и наистина има разлика между клоновете. Ето:
              Click image for larger version

Name:	Screenshot 2022-01-07 191433.jpg
Views:	1
Size:	58.4 КБ
ID:	3852596




              добавка: Жената е през посредник (Карол) и получи мейл, че скоро ще има частични акции.

              добавка 2: Тюх! Оказва се, че не можеш да прехвърляш позиции и пари между Ирландия и Маджарско.
              Last edited by terziеv; 07.01.2022, 19:29.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ghost33 Разгледай мнение
                Финално какъв е консенсусът за физическо лице с 50 000+ лв натрупан оборот? Трябва ли регистриране по ДДС или не?

                Пример:
                1 януари 2021 - купуване на 100 shares SXR8 през Interactive Brokers за 100 000лв.
                1 февруари 2021 - продаване на 51 shares SXR8 през Interactive Brokers за 51 000лв.
                Оборот - 51 000лв. Трябва ли регистриране по ДДС? Ако правилно съм разбрал - не?
                До колкото виждам става въпрос за продажба на дялове от ЕТФ.

                Тъй като и аз смятам да вкарам по-големичка сума в ЕТФ-и, си поиграх да проуча предварително въпроса с данъчните и прочетох какво пише в законите.

                Значи според законите в България положението е следното:
                - ако сделките с дяловете на ЕТФ-ите са сключени на регулиран европейски пазар и
                - ако сделките с дяловете на ЕТФ-ите са сключени по реда предвиден за обратното им изкупуване и
                - ако ако фондът от който притежавате дялове включва в името си UCITS(което преведено означава "Предприятия за Колективно Инвестиране в Прехвърляеми Ценни Книжа" или още КИС - Колективна Инвестиционна Схема)

                тогава не се дължат данъци върху капиталовата печалба, не е необходимо деклариране на притежаваните дялове пред НАП, и няма регистране по ДДС, тъй като ЕТФ-ите според закона се считат за колективни инвестиционни схеми - КИС и се приравняват с взаимните фондове...

                Ако не са изпълнени горните 3 условия и сделките с дяловете на фондовете са сключени на нерегулиран пазар извън ЕС, или ако се търгува с Договори За Разлика върху индексни фондове(има и такива), или ако фондовете не включват UCIts в името, тогава се дължи данък печалба, и вероятно ще има регистрация по ДДС...
                Last edited by Frosty; 07.01.2022, 17:38.
                ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                Коментар


                • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                  Абсолютно безпроблемни. Поне като дълги. IB ги третира като истински. Изискванията на маржина са същите, не се плаща допълнително нищо. Частични дивиденти си получаваш. Май не можеше някой алгоритми за изпълнение да ползваш.
                  Тука съм пропуснал да благодаря на Терзиев за отговора, пък и нещо пак не ми харесват нещата. Прехвърлиха ме вече от Булброкърс към Елана (Elana.net) и съм към унгарския клон на IB, акаунта пак ми е Margin. Обаче в настроките за акаунта въобще ги няма тия опции дето ги виждам в упътващото видео на IB къде да се сложат чавки. Нямам опция за частичните акции, няма за penny stocks. Друго изрязване на възможности не съм забелязал, като не броим че незнайно защо ми изчезна Форекс-а на марджин и имам право само на "currency conversion". Качвам снимка, с молба който е директно към IB да каже има ли разлика в менюто, та всички да знаят дали има смисъл да си губят времето да отварят акаунти през посредници.

                  https://drive.google.com/file/d/1HpZ...ew?usp=sharing
                  Last edited by Д.Петков; 10.01.2022, 12:07.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ghost33 Разгледай мнение
                    Финално какъв е консенсусът за физическо лице с 50 000+ лв натрупан оборот? Трябва ли регистриране по ДДС или не?

                    Пример:
                    1 януари 2021 - купуване на 100 shares SXR8 през Interactive Brokers за 100 000лв.
                    1 февруари 2021 - продаване на 51 shares SXR8 през Interactive Brokers за 51 000лв.
                    Оборот - 51 000лв. Трябва ли регистриране по ДДС? Ако правилно съм разбрал - не?
                    Щом продаваш чрез IB ДДС регистрация по чл. 96 няма да настъпи, защото оборотът от продажбата не участва във формирането на оборота за регистрацията (продажбите извън България не участват във формирането на този оборот).

                    Ако продажбите са чрез български ИП тогава зависи дали продажбата е част от "основната дейност".
                    Как да избегнем ДДС регистрация при ползване на инвестиционен посредник (извършване на сделки с финансови инструменти)

                    Два прости метода за легално намаляване на данъците

                    Коментар


                    • Финално какъв е консенсусът за физическо лице с 50 000+ лв натрупан оборот? Трябва ли регистриране по ДДС или не?

                      Пример:
                      1 януари 2021 - купуване на 100 shares SXR8 през Interactive Brokers за 100 000лв.
                      1 февруари 2021 - продаване на 51 shares SXR8 през Interactive Brokers за 51 000лв.
                      Оборот - 51 000лв. Трябва ли регистриране по ДДС? Ако правилно съм разбрал - не?

                      Коментар


                      • Абсолютно безпроблемни. Поне като дълги. IB ги третира като истински. Изискванията на маржина са същите, не се плаща допълнително нищо. Частични дивиденти си получаваш. Май не можеше някой алгоритми за изпълнение да ползваш.

                        Коментар


                        • Някой пробвал ли ги е вече тия частични акции (fractional shares) при Интерактив? https://www.interactivebrokers.hu/en/index.php?f=45718
                          Аз нямам такива настройки, щото още не съм се преместил директно при тях, но ще ми е интересно да видя дали се броят за "истински" акции и не се плаща лихва като при CFD-та.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение
                            Привет, ами например този ЕТФ поне от разговора ми със съпорта ми беше обяснено че не може да се търгува от резиденти на ЕУ:
                            Vanguard S&P 500 UCITS ETF ISIN IE00B3XXRP09, Valor Number 18575508

                            Мисля че domiciled е коректния термин. В случая този ЕТФ е в Ирландия и си мислех че след като е в ЕУ ще може да се купува през ИБ.

                            По интересното е че в панела на акаунта изобщо няма секция ЕТФ - има една купчина други инструменти който могат да бъдат активирани, но не и ЕТФ.
                            Ако са активирани акциите от Европа в trading permissions би трябвало да имате достъп до SXR8 и подобни. На сайта на justetf.com може да се търси, повечето (ако не всички) ги има в Interactive Brokers.

                            Грешка е да се правят опити да се активират други продукти освен акции.

                            Първоначално изпратено от Svetlxo Разгледай мнение
                            Assen123, за да търгуваш с ETF-и има изисквания зкъм финансовите параметри, които декларираш при регистрацията си.
                            Освен това трябва да минеш през кратък тест, с който показваш че си сравнително компетентен и евентуално ще знаеш какво правиш.
                            Не е толкова трудно, има съвети и отговори в Интернет.
                            Не е точно така. Достатъчно е да си активира акциите за да може да търгува нормални ETFs.

                            Изискванията за акции са почти никакви, не съм пробвал точно какви са, но с деклариране на съвсем минимален опит те пускат (като на картинката по-долу). Не ми е известно да проверяват декларираният опит.

                            Не трябва да се правят опити за активиране на сложните борсово търгувани продукти, те са опасни и безполезни.

                            Ето как примерно трябва да изглежда раздела "Trading Experience and Permissions" за да имате достъп до акциите и нормалните ETFs:




                            Interactive Brokers през 2021 година - впечатления и съвети
                            Last edited by vstoykov; 01.11.2021, 23:39.
                            Два прости метода за легално намаляване на данъците

                            Коментар


                            • Assen123, за да търгуваш с ETF-и има изисквания зкъм финансовите параметри, които декларираш при регистрацията си.
                              Освен това трябва да минеш през кратък тест, с който показваш че си сравнително компетентен и евентуално ще знаеш какво правиш.
                              Не е толкова трудно, има съвети и отговори в Интернет.

                              Коментар


                              • Проблеми няма с тези дето са регистрирани в Ирландия ... IRХХХХХХХХ .. тикери в платформата FLXI, VGEK, IUS9 .. проблеми имам с ETF за криптовалута .. там ти иска маржин акаунт, за което пък ти трябва по-големи активи ( е може да излъжеш, ама ако те застигне маржин кола ще си скубеш косите ..)
                                Last edited by sirFaith; 28.09.2021, 18:46.

                                Коментар

                                Working...
                                X