IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Другите клиенти на IB като мен, които са при маджарите, дали се притеснявате, че лудия убиец скоро може да бъде на прага им? Все си мисля, че и активите и парите по сметките, не могат да бъдат заграбени от червените, защото физически са далеч на запад. Или бъркам? Има ли някой, който се е преместил при елфите?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
      Колеги, към коя банка в момента е депозитът към IB?
      J.P. MORGAN AG .... за еврото

      Коментар


      • Колеги, към коя банка в момента е депозитът към IB?
        The best things in life are free. The second best things are very expensive!
        не е препоръка

        Коментар


        • Първоначално изпратено от kolq Разгледай мнение
          Чудя се, дали някой е купувал през IB руски цени книжа. Дали има смисъл да се купува от MOEX? Или по добре ако е възможно да се купи техните книжа на борсата в USA или UK? Тоест например Sbrebank плащат 7% дивидент. Колко IB ще удържат? Дали някой има опит и може да сподели?
          100 рубли на сделка, 15% данък дивидент. Ако в акаунта имаш рубли кеш е добре, защото избягваш ADR таксите, за тези търгувани и на NYSE. Ако на марджин, за рубли е голяма лихвата и за държане не става.

          Коментар


          • Чудя се, дали някой е купувал през IB руски цени книжа. Дали има смисъл да се купува от MOEX? Или по добре ако е възможно да се купи техните книжа на борсата в USA или UK? Тоест например Sbrebank плащат 7% дивидент. Колко IB ще удържат? Дали някой има опит и може да сподели?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

              Мерси, даже освен ISIN change се вижда че и Merge 1 FOR 1 не се води данъчно събитие.
              Следващо по сложност е corporate action с cash proceeds и ако се заменят с 2 акции с дробно съотношение.

              Тези секции са ми малко странни. Първата е необлагаема, за български регулиран пазар.
              Втората облагаема, ама нали на европейски регулиран пазар пак са необлагаеми?
              Да не ти слагат данък на европейските?
              Или европейския пазар го водят български?
              Те тези сметки, въпреки че се пращат в НАП, подаващия може да си ги променя в НАП портала.
              Ами да, европейските и българските сделки, все са в секция I-ва при необлагаемите. Аз български нямам, на снимката която съм качил виждаш опции върху UCG (Уникредит) и HEIA (Хайнекен), необлагаеми са печалбите.

              Аз не бих променял нищо в НАП портала. Да се правя на по-католик от Папата ми се види излишно. То само като се сетя, че като мина самостоятелно към IB и сам трябва да ги правя тия сметки, вече ми призлява. Да платиш на счетоводител има смисъл само ако подпише договор за услугата, та да носи отговорност ако е нещо е сгрешено, ама за частни лица никой не ще. Накрая отговорността пак си е моя.
              Last edited by Д.Петков; 13.01.2022, 14:21.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

                Да различни акаунти са, но в новия за миналата година има само импорт на активи (в края на 2021г). Без значение, сигурно от Елана ще дойде празна справка без сделки.

                За 2020г по никакъв начин не са отразени смените на ISIN в справката от Булброкърс. Ето ти първо снимка от репорта на IB: https://drive.google.com/file/d/1OcE...ew?usp=sharing

                Ето да видиш за 2020г как изглежда таблицата на Булброкърс, като колоните са същите и за II-ра секция (облагаемите сделки):
                https://drive.google.com/file/d/1DuB...ew?usp=sharing

                Ето смяната на ISIN не е отразена в края на 2020г, значи не се брои за продажба (без значение че са варанти, а не акции):
                https://drive.google.com/file/d/1X9V...ew?usp=sharing

                Мерси, даже освен ISIN change се вижда че и Merge 1 FOR 1 не се води данъчно събитие.
                Следващо по сложност е corporate action с cash proceeds и ако се заменят с 2 акции с дробно съотношение.

                Тези секции са ми малко странни. Първата е необлагаема, за български регулиран пазар.
                Втората облагаема, ама нали на европейски регулиран пазар пак са необлагаеми?
                Да не ти слагат данък на европейските?
                Или европейския пазар го водят български?
                Те тези сметки, въпреки че се пращат в НАП, подаващия може да си ги променя в НАП портала.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

                  Кажи за ISIN смяна щом имаш. По спомен в секция corporate action на activity report се виждат като два реда: минус N shares oldISIN и плюс N shares newISIN.
                  По-принцип -N shares се тълкува като продажба. +N shares като покупка. Но няма цена. Друга причина да не искам да се смятат за продажба е че не искам да им плащам данък в тази година.

                  Ако старата и новата ти сметки са с различни номера - това са 2 сметки и всяка би трябвало да си е с отделна справка от съответния брокер.
                  Да различни акаунти са, но в новия за миналата година има само импорт на активи (в края на 2021г). Без значение, сигурно от Елана ще дойде празна справка без сделки.

                  За 2020г по никакъв начин не са отразени смените на ISIN в справката от Булброкърс. Ето ти първо снимка от репорта на IB: https://drive.google.com/file/d/1OcE...ew?usp=sharing

                  Ето да видиш за 2020г как изглежда таблицата на Булброкърс, като колоните са същите и за II-ра секция (облагаемите сделки):
                  https://drive.google.com/file/d/1DuB...ew?usp=sharing

                  Ето смяната на ISIN не е отразена в края на 2020г, значи не се брои за продажба (без значение че са варанти, а не акции):
                  https://drive.google.com/file/d/1X9V...ew?usp=sharing


                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                    За 2021-ва не знам, но за 2020-та справката ми от "Елана" имаше несъответствия заради различните ставки дивидент.
                    Май е нормално, след края на годината, компаниите да променят категоризацията на дивидентите и оттам се променят и ставките. плащането си стои еднакво, но различни части от него стават capital return (0% witholding), royalties, даже има дивидент на който казват capital gain.
                    Заради такива промени след края на годината ако даунлоднеш справката в различни дни, може да има разлика в разбивките и даже май връщат withholding. Тези промени мисля че спират на 15 март, и най-добре след това да се осчетоводява.
                    Компаниите правят тези промени за да намалят ставката, но понеже има разни ограничения (таван) за различните категории, които зависят от годишния отчет, промените се появяват когато той приключи.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

                      За по-миналата (2020г) сега погледнах, но нито един корпорейт акшън не ме е хванал, та за момента не мога да потвърдя как ги осчетоводяват. Репорта от IB показва че съм имал само няколко смени на Символите CUSIP/ISIN при няколко SPAC-а.
                      За миналата година (2021г) справката още не е дошла, обикновено около 20-ти януари я пращат. Никога не съм се задълбавал да ти кажа в техните сметки, аз бях доволен че имам документ колко точно е прихода в лв. и съответно данъка, ако от данъчните решат да налетят да ме проверяват. Сега и аз не знам след като ме прехвърлиха към Елана в края на 2021г, от кой ще дойде справката, от Булброкерс или от Елана. Трябва да ме подсетиш в края на месеца, като дойде справката да погледна специално за корпорейт акшъните как са отразени. Със сигурност за 2021г имам такива за SCO обратен сплит 1:4 и за HTZ (Hertz) много сложен сплит, раздадоха и варанти и кеш. Ще кача снимка, нищо не крия.
                      Кажи за ISIN смяна щом имаш. По спомен в секция corporate action на activity report се виждат като два реда: минус N shares oldISIN и плюс N shares newISIN.
                      По-принцип -N shares се тълкува като продажба. +N shares като покупка. Но няма цена. Друга причина да не искам да се смятат за продажба е че не искам да им плащам данък в тази година.

                      Ако старата и новата ти сметки са с различни номера - това са 2 сметки и всяка би трябвало да си е с отделна справка от съответния брокер.

                      Коментар


                      • За 2021-ва не знам, но за 2020-та справката ми от "Елана" имаше несъответствия заради различните ставки дивидент.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

                          Не предполагах, че някога ще направят такова хубаво нещо, но вероятно е защото са ги задължили от НАП

                          Имаш ли акции в справката, които са били сплитвани, мерджвани, преименувани? Третират ли тези събития като продажба и да ги облагат?
                          За по-миналата (2020г) сега погледнах, но нито един корпорейт акшън не ме е хванал, та за момента не мога да потвърдя как ги осчетоводяват. Репорта от IB показва че съм имал само няколко смени на Символите CUSIP/ISIN при няколко SPAC-а.
                          За миналата година (2021г) справката още не е дошла, обикновено около 20-ти януари я пращат. Никога не съм се задълбавал да ти кажа в техните сметки, аз бях доволен че имам документ колко точно е прихода в лв. и съответно данъка, ако от данъчните решат да налетят да ме проверяват. Сега и аз не знам след като ме прехвърлиха към Елана в края на 2021г, от кой ще дойде справката, от Булброкерс или от Елана. Трябва да ме подсетиш в края на месеца, като дойде справката да погледна специално за корпорейт акшъните как са отразени. Със сигурност за 2021г имам такива за SCO обратен сплит 1:4 и за HTZ (Hertz) много сложен сплит, раздадоха и варанти и кеш. Ще кача снимка, нищо не крия.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение
                            Да, детайлна е справката, така е както пишеш. И доставните и продажните цени са преизчислени в лв по курса на БНБ. Но за доставните следят средна цена, така че не се гледа FIFO/LIFO. Има таблица с две секции, в I-ва секция са сделките които са необлагаеми, в II-ра секция са облагаемите. Има дати само при продажбите, когато се формира печалба/загуба. Самите курсове на БНБ не ги пише. Предполагам, че от Елана справката ще е в същия вид и пак така прихода (ако го има) влиза директно в НАП.
                            Не предполагах, че някога ще направят такова хубаво нещо, но вероятно е защото са ги задължили от НАП

                            Имаш ли акции в справката, които са били сплитвани, мерджвани, преименувани? Третират ли тези събития като продажба и да ги облагат?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

                              В закона не намирам къде пише, че само UCITS инструме тите не се облагат с капиталова. Намирам че ако е на ЕС регулиран пазар, не дължим капиталова. Т.е. ако си купя адидас на ксетра и го продам на печалба, къде в закона пише че дължа данък за капиталова печалба. За дивиденти е ясно че е различно
                              Идеята май е че UCITS може и да не е продадена на регулиран пазар и пак да е необлагаема - т.е. достатъчно е едно от условията за да е необлагаема.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ghost33 Разгледай мнение

                                Тоест нещо като SGLD - https://www.justetf.com/en/etf-profi...9F325#overview
                                не спада към това, защото изглежда не е UCITS?

                                Това че не е необходимо деклариране на притежаваните дялове също е странно май, последната информация не беше ли че притежанието на всякакви дялове трябва да се лист-не в годишната данъчна декларация?
                                В закона не намирам къде пише, че само UCITS инструме тите не се облагат с капиталова. Намирам че ако е на ЕС регулиран пазар, не дължим капиталова. Т.е. ако си купя адидас на ксетра и го продам на печалба, къде в закона пише че дължа данък за капиталова печалба. За дивиденти е ясно че е различно

                                Коментар

                                Working...
                                X