IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • 5% е за дивидент 10% ако си получил плащането като лихва - от adr много вероятно да е такова
    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

    Коментар


    • И още веднъж за данъците/декларацията.
      Търгувам през IB (директно) и съм получил дивидент от няколко компании, които съм търгувал на щатска борса като ADR.
      В годишния отчет не пише да е удържан данък в щатите, но нямам никаква идея дали е удържан в държавата, в която е регистрирана компанията.
      С други думи нямам доказателство, че е удържан данък при източника.
      Въпросът ми е дали трябва да пиша в декларацията нула удържан данък и да си начисля ставката върху левовата равностойност на дивидента?

      Вторият въпрос е каква е ставката за данък върху дивидент от чужди (извън EC) компании?
      Аз знам 5%, но има и мнения за 10%?!?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от конфуций Разгледай мнение

        При сделка ми изписва, че е минала през IBIS (т.е. Xetra) и си ме таксуват 6 евро.
        IBIS - Купувал съм Беркшир и ИБМ през 2021 - 1.25 евро ( и към момента си дава Commission estimate 1.25...3.00 euro ... явно каролците двойно ИБна макса ..
        сега си сетих че IB имат два плана - fixed - комисионата е фиксирана на 4 евро ( за големи сделки) и tailored - варира, както в моя случай според ликвидноста и броя акции .. но и в двата случая ясно къде се плащщат по-малки комисионни .. преди време Бенчаа ми промотираха американси акции през ИБ за 2.27 USD на сделка, а ИБ взимат 1 ..,
        Last edited by sirFaith; 10.03.2022, 13:19.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от sirFaith Разгледай мнение
          Честно казано и аз не мога да навържа таксите и борсите в интерактив (че те са разделени на 1 и 2 и съответно, xetra, Frankfurt, Stuttgart .. от 1.25 евро за по ликвидните като IBM, Intel , Apple...до 4 евро като Sprouts Market, GGK... само неликвидната в щутгарт е 6 евро и то много рядко ..
          При сделка ми изписва, че е минала през IBIS (т.е. Xetra) и си ме таксуват 6 евро.

          Коментар


          • Честно казано и аз не мога да навържа таксите и борсите в интерактив (че те са разделени на 1 и 2 и съответно, xetra, Frankfurt, Stuttgart .. от 1.25 евро за по ликвидните като IBM, Intel , Apple...до 4 евро като Sprouts Market, GGK... само неликвидната в щутгарт е 6 евро и то много рядко ..
            Last edited by sirFaith; 10.03.2022, 09:37.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от конфуций Разгледай мнение
              Въпрос към тези, които са директно към IB. Колко ви е минималната комисионна за сделки на Xetra? Аз съм през Карол и ме "щипват" по 6 евро.
              Точно толкова и мен - 6EUR. И аз съм Карол обаче.

              Коментар


              • Въпрос към тези, които са директно към IB. Колко ви е минималната комисионна за сделки на Xetra? Аз съм през Карол и ме "щипват" по 6 евро.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от JJF Разгледай мнение
                  Здравейте, ще съм благодарен, ако някой ми даде няколко принципни разяснения във връзка с декларирането на акции от американската фондова борса в годишната данъчна декларация за ФЛ понеже съм начинаещ.
                  1. Доколкото разбрах, декларация се подава ежегодно, без значение дали съм на печалба от акциите.
                  2. Не ми е много ясно кога се приема, че е налице облагаема печалба и затова ще питам чрез един пример:
                  На 01.02.2021 г. съм закупил 1000 акции по 50 лв., т.е. за 50 000 лв., а към 01.06.2021 г. цената на акция е паднала до 20 лв., т.е. експозицията ми вече 20 000 лв.
                  На тази дата купувам от същата компания още 100 акции по 20 лв., т.е. за 2000 лв., и на 01.09.2021 г. продавам количество от 100 акции вече за 30 лв., т.е. прибирам 3000 лв.
                  Погледнато спрямо тези 100 акции, аз съм на печалба от 1000 лв. Погледнато обаче спрямо общата ми експозиция от общо 1100 акции, аз съм вложил общо 52 000 лв., а към 01.09.2021 г. експозицията ми е 33 000 лв., т.е. на загуба съм от 19 000 лв.
                  При такава ситуация декларира ли се някаква печалба. Ако не, кога се декларира печалба и се заплаща данък?
                  Към коя дата се гледа дали съм на печалба или загуба?
                  3. Във връзка с горния пример, ако имам инвестиции в 5 компании и вложените средства в 3 от тях са на печалба, а в 2 на загуба, но общата първоначално инвестирана сума в 5те компании е по-малка от текущата пазарна цена, т.е. като цяло съм на загуба, то тогава декларира ли се и облага ли се печалбата само от 3те печеливши компании ?
                  Предварително благодаря за информацията !
                  Здравей!

                  Дължи се 10% ДОД на реализираната печалба за счетоводната година. Т.е. ако след всички продажби си направил $10,000 печалба дължиш $1,000 на държавата. Нереализираните печалби/загуби не те интересуват що се отнася данъци.

                  Ако търгуваш активно и имаш повече позиции, от които в края на годината някоя ти е на загуба, можеш да я затвориш и отвориш веднага на по-ниската цена. Така ще намалиш печалбата и съответно данъка за годината. Един вид го отлагаш за напред във времето. Нарича се tax harvesting и в някои държави има леки ограничения, но в България няма такива.

                  Коментар


                  • Здравейте, ще съм благодарен, ако някой ми даде няколко принципни разяснения във връзка с декларирането на акции от американската фондова борса в годишната данъчна декларация за ФЛ понеже съм начинаещ.
                    1. Доколкото разбрах, декларация се подава ежегодно, без значение дали съм на печалба от акциите.
                    2. Не ми е много ясно кога се приема, че е налице облагаема печалба и затова ще питам чрез един пример:
                    На 01.02.2021 г. съм закупил 1000 акции по 50 лв., т.е. за 50 000 лв., а към 01.06.2021 г. цената на акция е паднала до 20 лв., т.е. експозицията ми вече 20 000 лв.
                    На тази дата купувам от същата компания още 100 акции по 20 лв., т.е. за 2000 лв., и на 01.09.2021 г. продавам количество от 100 акции вече за 30 лв., т.е. прибирам 3000 лв.
                    Погледнато спрямо тези 100 акции, аз съм на печалба от 1000 лв. Погледнато обаче спрямо общата ми експозиция от общо 1100 акции, аз съм вложил общо 52 000 лв., а към 01.09.2021 г. експозицията ми е 33 000 лв., т.е. на загуба съм от 19 000 лв.
                    При такава ситуация декларира ли се някаква печалба. Ако не, кога се декларира печалба и се заплаща данък?
                    Към коя дата се гледа дали съм на печалба или загуба?
                    3. Във връзка с горния пример, ако имам инвестиции в 5 компании и вложените средства в 3 от тях са на печалба, а в 2 на загуба, но общата първоначално инвестирана сума в 5те компании е по-малка от текущата пазарна цена, т.е. като цяло съм на загуба, то тогава декларира ли се и облага ли се печалбата само от 3те печеливши компании ?
                    Предварително благодаря за информацията !

                    Коментар


                    • Директно IB.

                      - няма риск от регистрация по ДДС
                      - повече услуги и по-лесен достъп до тях
                      - повече сигурност

                      П.С. - търгувам само на пазара в САЩ.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Кисимов Разгледай мнение
                        Банк России ПРЕДПИСЫВАЕТ:
                        профессиональным участникам рынка ценных бумаг, осуществляющим
                        брокерскую деятельность, осуществить следующие действия:

                        1. С 28.02.2022 с 7-00 и до отмены настоящего предписания
                        приостановить исполнение всех поручений клиентов – иностранных
                        юридических и физических лиц на продажу ценных бумаг.

                        Дали въобще могат да разберат кой продава, щом акциите се водят на посредника ?
                        Смятат да намалят оттока на капитали, дори рубли трудно ще се продават
                        Статия по този въпрос от сайта
                        Валутният и репо-пазарът ще бъдат отворени в 10 ч. местно време, а по-късно ще се решава за евентуалното отваряне на останалите пазари

                        Коментар


                        • Банк России ПРЕДПИСЫВАЕТ:
                          профессиональным участникам рынка ценных бумаг, осуществляющим
                          брокерскую деятельность, осуществить следующие действия:

                          1. С 28.02.2022 с 7-00 и до отмены настоящего предписания
                          приостановить исполнение всех поручений клиентов – иностранных
                          юридических и физических лиц на продажу ценных бумаг.

                          Дали въобще могат да разберат кой продава, щом акциите се водят на посредника ?
                          Смятат да намалят оттока на капитали, дори рубли трудно ще се продават
                          Last edited by Кисимов; 28.02.2022, 01:29.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение

                            Бъркаш я с предпазливост (виж статията долу). Но стига оф-топик.
                            Някой преместил ли си е акунта от IB HU към IE ?
                            Ти чете ли? Русия нещо да е откраднала? Западът за пореден път открадна руски пари и имущество. А това, че Пейсера открадна дори парите ог сметките на всичките руски граждани е черешката.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                              Мисля, че е време да има някакъв тест за психична годност преди да те допуснат до масата с рулетката. Ти току що беше скъсан на един такъв.
                              Бъркаш я с предпазливост (виж статията долу). Но стига оф-топик.
                              Някой преместил ли си е акунта от IB HU към IE ?
                              Санкциите няма да променят политиката ни, заявява бившият президент на Русия

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение
                                Другите клиенти на IB като мен, които са при маджарите, дали се притеснявате, че лудия убиец скоро може да бъде на прага им? Все си мисля, че и активите и парите по сметките, не могат да бъдат заграбени от червените, защото физически са далеч на запад. Или бъркам? Има ли някой, който се е преместил при елфите?
                                Мисля, че е време да има някакъв тест за психична годност преди да те допуснат до масата с рулетката. Ти току що беше скъсан на един такъв.

                                Коментар

                                Working...
                                X