IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Пазара

    Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
    Едва ли някой си заравя главата в пясъка и гледа наивно на нещата звучи някак си несериозно.Винаги с интерес и внимание чета постовете на теб и равния,разбира се и на ПИП и правя за себе си полезни изводи и заострям внимание върху определени индикатори на пазара!Напрежение си личи и волатилността го издава ,въпроса е" кое камъче ще обърне каруцата" ,кой ще е решаващия фактор?Това разбира се е въпрос за милиони както се казва,но така или иначе нещата няма да тръгнат надолу от днес за утре необходимо е време и съчетание на събития които да намалят тенденциозно печалбите на фирмите....поне такова е моето мнение!
    А ако се окажеш прав със сигурност ще получиш поне от мен адмирации!
    Пазара, както може би историята трябва да ни е научила поне на това - има склонност бавно да расте и много по бързо да се сгромолясва. Причината е очевадна - оптимизма се контролира в някакви граници но страха - не.
    Никой никога няма да бие камбаната и да каже продавайте...винаги в някой ще стои надеждата - спокойно ще бъде за кратко до момента в който това кратко стане вече неясно дали е кратко.
    Когато рухнаха субстандартните ипотечни облигации до момента на затваряне на пазара им когато за всички играчи е било ясно че ще загубят всичко една Германска банка - Комерсбанк мисля че беше - диларите и продължили да купуват защото все пак тези облигации имали рейтинг А. Сега под рейтинг А - разбирай прогнозите на анализаторите по отношение на акциите.

    Кой фактор ще отключи подобна корекция при това състояние на нещата не знам, но и не мисля че е нужно да знам. Поради това че този фактор като стане очеваден вече ще бъде твърде късно.
    По важнотото е:
    1. Пазара е под огромно напрежение
    2. Има значителен отлив на капитал от америка - което означава най-малкото че големите играчи са решили че партито е на финала си
    3. Няма корекция над 10 % - вече 6 година.
    4. Ръста на акциите не се основава на реален ръст на икономиката и печалбата на компаниите а се ръководи от байбака, дивидентите, левъриджа - т.е от лесните и евтини пари. Справка - ръста на икономиката съпоставим с ръста на индексите, друга справлка - разликата между ръста на реалната печалба на компаниите в абсолютно изражение сравнена с ръста на база цена на акция и ръста на самата акция. Ръста на акциите се определя от няколко години на сам от :
    А/ Количествените улеснения от япония,европа, китай и т.н
    Б/ ниските лихви и евтините пари - водещи до почти безплатния левъридж който към момента има катастрофални размери
    В/Агресивната политика на почти всички компании да изкупуват акциите си и увеличават дивидента си чрез увеличаване на дебита си.
    5. Вдигането на лихвите от страна на ФЕД е неизбежно - въпрос на обозримо бъдеще. Всяко вдигане на лихвите ще се отрази негативно на изброените по горе фактори което без никакво съмнение ще охлади ентусиазма на пазара - най важния въпрос е ДО КОЛКО.

    До оня ден мислех че вдигането на лихвите ще окаже краткосрочен ефект върху пазара под формата на корекция. Сега обаче започвам да мисля че е възможно пазра да попадне и в мечи тренд от непрекъснатия страх какво ще се случи при следващото увеличение.

    Време - на точно този пазар няма да е необходимо за да могат всички да видят че мечките вземат връх. Времето ще бъде много кратко и ясни сигнали до като не стане факт - за корекция няма да има.

    И все пак факторите за корекция могат да са.
    1.Гърция
    2.Лихвите
    3.Осъзнаването че царя е гол
    4.Решението на големите играчи че е 12 без 5 без кой знае каква очевадна причина и е време да затворят за кратко партито и да спечелят стотици милиярди от движението надолу. Един индикатор за това е VIX. Ако забелязвате VIX падна последните няколко месеца много повече от нормалното за подобен неясен пазар. Едната версия е че повечето хора са непоправими оптимисти относно бъдещето и фютчърсите растат уверено в този момент на пазара - т.е всичко е ОК. А другата е че някой манипулира пазара и умищлено сваля VIX защото печалбите нагоре ще бъдат невероятни ако се случи нещо с пазара. Който каквото иска да мисли.

    и т.н
    Last edited by Iv_max; 24.05.2015, 21:46.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
      6% вече е абсолютно невъзможна лихва.. Това нещо никога по ниаккъв начин няма да го видите нито в Щатите, нито в Европа нито в Китай, Япония и т.н Освен в пазари като Русия, Бразилия, Аржентина и т.н.

      Този детски оптимизъм че нищо не може да събори пазара само буди съжаление в мен.
      Достътачно казах по темата и не мога да се повтарям непрекъснато. Пазара е под такова напрежение че всяка по рязка промяна в ситуацията ще доведе до непредвидими последствия. Това се чуства,усеща и са налице куп факти които показват това. Заравяне на главата в пясъка определено не е решение.

      Факта че някой не иска,не може или е по лесно да не положи усилия да се задълбочи и да погледне под повърхността на пазара или да си отговори на ключови въпроси започващи със ЗАЩО? се случва това .... помага много когато преди всеки голям проблем тези "някой" говорят непрекъснато..."сега всичко е различно" , "никой няма да допусне това" , "всичко ще се размине" и т.н

      Чудя се ако до 5-6 месеца се окажа прав...дали някой ще се сети за това което съм казал? Защото определено ако не се окажа прав аз ще призная че съм сбъркал.
      Едва ли някой си заравя главата в пясъка и гледа наивно на нещата звучи някак си несериозно.Винаги с интерес и внимание чета постовете на теб и равния,разбира се и на ПИП и правя за себе си полезни изводи и заострям внимание върху определени индикатори на пазара!Напрежение си личи и волатилността го издава ,въпроса е" кое камъче ще обърне каруцата" ,кой ще е решаващия фактор?Това разбира се е въпрос за милиони както се казва,но така или иначе нещата няма да тръгнат надолу от днес за утре необходимо е време и съчетание на събития които да намалят тенденциозно печалбите на фирмите....поне такова е моето мнение!
      А ако се окажеш прав със сигурност ще получиш поне от мен адмирации!

      Коментар


      • .....

        Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
        Всичко звучи логично само не разбрах какъв сценарий предвиждаш ако Гърция фалира с подкрепа на банковата и система от страна на ЕС?
        Предвиждам :

        1.Корекция голяма но временна относно американския пазар.

        2. Може би началото за спукване на балона при облигациите.

        3. Големи проблеми за Европа които няма как да се предскажат.

        4. Паритет на еврото и долара.
        Last edited by Iv_max; 24.05.2015, 20:49.

        Коментар


        • 6%

          Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
          Да ама сега нито парите са евтини,нито инфлацията голяма ,а и доста компании бая поскъпнаха без да са коригирали както трябва!Но нищо от това не пречи разбира се те въпреки всичко да растат,както казва равновесов "или война или високи лихви(над 6 процента) може да ги събори повече индексите!
          6% вече е абсолютно невъзможна лихва.. Това нещо никога по ниаккъв начин няма да го видите нито в Щатите, нито в Европа нито в Китай, Япония и т.н Освен в пазари като Русия, Бразилия, Аржентина и т.н.

          Този детски оптимизъм че нищо не може да събори пазара само буди съжаление в мен.
          Достътачно казах по темата и не мога да се повтарям непрекъснато. Пазара е под такова напрежение че всяка по рязка промяна в ситуацията ще доведе до непредвидими последствия. Това се чуства,усеща и са налице куп факти които показват това. Заравяне на главата в пясъка определено не е решение.

          Факта че някой не иска,не може или е по лесно да не положи усилия да се задълбочи и да погледне под повърхността на пазара или да си отговори на ключови въпроси започващи със ЗАЩО? се случва това .... помага много когато преди всеки голям проблем тези "някой" говорят непрекъснато..."сега всичко е различно" , "никой няма да допусне това" , "всичко ще се размине" и т.н

          Чудя се ако до 5-6 месеца се окажа прав...дали някой ще се сети за това което съм казал? Защото определено ако не се окажа прав аз ще призная че съм сбъркал.

          Коментар


          • Значи

            Първоначално изпратено от Novakat Разгледай мнение
            Аз си спомням лихви от над 6% и тогава пазара си си даваше добри пари.
            Такаче не виждам какво толкова го мислите, индексите надали ще паднат с много . Дори няма да се учудя ако продължат да растат индексите.
            Предишният път около 3% имахме малко по голям спад и след това чак при спукването на балона 6,25% по памет(трябва да проверя). Те си вдигаха лихвите, пазара си растеше - претекс голяма инфлация и прочие.
            Под 3 % пак си расте - претекс евтини пари.
            Така че аз бих се притеснил като станат лихвите около 3% и вземе че се задържат дълго време - тогава ще видим истиснки мечи пазар, а не някакви корекции , спукани балони и прочие.
            Успех на всички
            Значи не разбираш пазара и ситуацията в момента. Хубаво сис помняш ама сега помисли и какво е различното сега от преди.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
              Това са мои расъждения докато слушах речта на Йелън.

              За първи път на практика ФЕД казаха нещо конкретно което чаках от години и което в един постинг преди време тук го исках и предположих.
              А то е че казаха конкретно - като видим 2 % инфлация и добри показатели от трудовия пазар дори краткосорочно - започваме бавно ( аз разбирам с 0.25 % ) да нормализираме паричната политика и ФЕД се надява това да се случи тази година.
              Покаателите на трудовия пазара и сега са добри - нужно е да се задържат такива. Инфлацията от 2 % - ако петрола се стабилизира около 60-65$ - е почти гарантирана.

              Йелън каза и друго - не иска крах на пазара...затова всичко ще става бавно....т.е бавно но почти сигурно нивата на акциите да имат връзка с реалната икономика. А това може да се случи и ще се случи в рамките на няколко години.

              Тук голямата въпросителна е Гърция.
              Ако Гърция фалира - това ще предизвика корекция и на американския пазар но пък ще увеличи долара - съответно петрола ще падне и инфлацията в щатите ще се намали и ФЕД - няма да вдигне лихвите. СЛед това само един Господ знае какво ще се случи.

              Ако за Гърция се намери някакво дрои временно решение ( аз предполагам следното - фалит с подкрепа от ЕС само на банковата система ) но ако нещата се отложат по някаква причина която аз не я виждам към момента освен големия страх от огромна криза... ФЕД ще започне да действа както и казах което ще доведе до страх за инвестиране дългосрочно на американския пазар - съответно по голям отлив на капитали от Америка в посока на Европа ( при ясно решение за Гърция ) и постепенно всякакъкви мераци за непрекъснат ръст на индексите в Америка ще изстинат постепенно или внезапно което неименуемо ще доведе до мечи пазар поне до момента в който не се види резултата на пазара при силно намален байбак от страна на компаниите или по висок от очакваното РЕАЛЕН ръст на американската икономика която да оправдае цените на компаниите.

              Едно е ясно - предстоят интересни времена , които по голяма част от инвеститорите са леко позабравили и действията им са почти непредсказуеми.
              Всичко звучи логично само не разбрах какъв сценарий предвиждаш ако Гърция фалира с подкрепа на банковата и система от страна на ЕС?

              Коментар


              • Това са мои расъждения

                Първоначално изпратено от panterata na pop folka Разгледай мнение
                това го прочете някъде или е твоя мисъл
                Това са мои расъждения докато слушах речта на Йелън.

                За първи път на практика ФЕД казаха нещо конкретно което чаках от години и което в един постинг преди време тук го исках и предположих.
                А то е че казаха конкретно - като видим 2 % инфлация и добри показатели от трудовия пазар дори краткосорочно - започваме бавно ( аз разбирам с 0.25 % ) да нормализираме паричната политика и ФЕД се надява това да се случи тази година.
                Покаателите на трудовия пазара и сега са добри - нужно е да се задържат такива. Инфлацията от 2 % - ако петрола се стабилизира около 60-65$ - е почти гарантирана.

                Йелън каза и друго - не иска крах на пазара...затова всичко ще става бавно....т.е бавно но почти сигурно нивата на акциите да имат връзка с реалната икономика. А това може да се случи и ще се случи в рамките на няколко години.

                Тук голямата въпросителна е Гърция.
                Ако Гърция фалира - това ще предизвика корекция и на американския пазар но пък ще увеличи долара - съответно петрола ще падне и инфлацията в щатите ще се намали и ФЕД - няма да вдигне лихвите. СЛед това само един Господ знае какво ще се случи.

                Ако за Гърция се намери някакво дрои временно решение ( аз предполагам следното - фалит с подкрепа от ЕС само на банковата система ) но ако нещата се отложат по някаква причина която аз не я виждам към момента освен големия страх от огромна криза... ФЕД ще започне да действа както и казах което ще доведе до страх за инвестиране дългосрочно на американския пазар - съответно по голям отлив на капитали от Америка в посока на Европа ( при ясно решение за Гърция ) и постепенно всякакъкви мераци за непрекъснат ръст на индексите в Америка ще изстинат постепенно или внезапно което неименуемо ще доведе до мечи пазар поне до момента в който не се види резултата на пазара при силно намален байбак от страна на компаниите или по висок от очакваното РЕАЛЕН ръст на американската икономика която да оправдае цените на компаниите.

                Едно е ясно - предстоят интересни времена , които по голяма част от инвеститорите са леко позабравили и действията им са почти непредсказуеми.
                Last edited by Iv_max; 24.05.2015, 17:01.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Novakat Разгледай мнение
                  Аз си спомням лихви от над 6% и тогава пазара си си даваше добри пари.
                  Такаче не виждам какво толкова го мислите, индексите надали ще паднат с много . Дори няма да се учудя ако продължат да растат индексите.
                  Предишният път около 3% имахме малко по голям спад и след това чак при спукването на балона 6,25% по памет(трябва да проверя). Те си вдигаха лихвите, пазара си растеше - претекс голяма инфлация и прочие.
                  Под 3 % пак си расте - претекс евтини пари.
                  Така че аз бих се притеснил като станат лихвите около 3% и вземе че се задържат дълго време - тогава ще видим истиснки мечи пазар, а не някакви корекции , спукани балони и прочие.
                  Успех на всички
                  Да ама сега нито парите са евтини,нито инфлацията голяма ,а и доста компании бая поскъпнаха без да са коригирали както трябва!Но нищо от това не пречи разбира се те въпреки всичко да растат,както казва равновесов "или война или високи лихви(над 6 процента) може да ги събори повече индексите!

                  Коментар


                  • Аз си спомням лихви от над 6% и тогава пазара си си даваше добри пари.
                    Такаче не виждам какво толкова го мислите, индексите надали ще паднат с много . Дори няма да се учудя ако продължат да растат индексите.
                    Предишният път около 3% имахме малко по голям спад и след това чак при спукването на балона 6,25% по памет(трябва да проверя). Те си вдигаха лихвите, пазара си растеше - претекс голяма инфлация и прочие.
                    Под 3 % пак си расте - претекс евтини пари.
                    Така че аз бих се притеснил като станат лихвите около 3% и вземе че се задържат дълго време - тогава ще видим истиснки мечи пазар, а не някакви корекции , спукани балони и прочие.
                    Успех на всички

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
                      Бавно и славно....вдигане на лихвите от ФЕД.

                      В продължение на няколко години......

                      Това защо почва да ми прилича на очаквана не само корекция ами мечи пазар?

                      Сега кой ще се успокои да вдига индексите нагоре? като след някой месец пак може да ( и ще ) вдигнат лихвите "по малкко" . И така през 3-4 месеца по 0.25 % за 3 години...до като стигнат нормалните нива.... и прези три четири месеца пазара надолу...ето ти вариант за мечи тренд

                      Това вече и на мен не ми харесва много. Да го вдигнат повече, пазара да си направи корекцията и да се успокои...а сега 2-3 години - ниаккво спокойствие
                      това го прочете някъде или е твоя мисъл

                      Коментар


                      • Бавно и славно....

                        Бавно и славно....вдигане на лихвите от ФЕД.

                        В продължение на няколко години......

                        Това защо почва да ми прилича на очаквана не само корекция ами мечи пазар?

                        Сега кой ще се успокои да вдига индексите нагоре? като след някой месец пак може да ( и ще ) вдигнат лихвите "по малкко" . И така през 3-4 месеца по 0.25 % за 3 години...до като стигнат нормалните нива.... и прези три четири месеца пазара надолу...ето ти вариант за мечи тренд

                        Това вече и на мен не ми харесва много. Да го вдигнат повече, пазара да си направи корекцията и да се успокои...а сега 2-3 години - ниаккво спокойствие
                        Last edited by Iv_max; 23.05.2015, 06:09.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                          На пазара навлязоха доста ефективни самолети, това съчетано с ниска цена на петрола, възстановяващи се икономики и очакав растеж на потреблението ги прави перспективен отрасъл. Те за това и скочиха. Но аз не мога да преценя колко е силна конкуренцията в този отрасъл. С какво дадена фирма е по-добра от останалите, какви конкурентни предимства - дългосрочни - може да има. Какъв е шанса да се получи ценова война, до колко са зависими от цената на петрола. Какъв е шанса за сериозни стачки. Защото и от работници много зависят. Какъв е шанса разни арабски авиолинии със скрити държавни субсидии да им прибират дългите полети. Които съм чувал са доста по-печеливши. В същото време авиолиниите зависят и от международното положение. Какъв е риска от тероризъм.

                          Целия отрасъл е едно гнездо от рискове. последната година всички тези рискове намаляваха, също както и цената на петрола. Но това не означава че всичко няма да се промени за броени дни. За това и е нормално да се търгуват на по-ниски коефициенти. Колко по-ниски обаче си нямам идея.
                          Tочен си, има и доста неизвестни и голяма доза несигурност.
                          Затова и си го мисля тия дни и смятам че е по удачно да се играе през новичкия етф JETS, отколкото с отделни компании.

                          Коментар


                          • На пазара навлязоха доста ефективни самолети, това съчетано с ниска цена на петрола, възстановяващи се икономики и очакав растеж на потреблението ги прави перспективен отрасъл. Те за това и скочиха. Но аз не мога да преценя колко е силна конкуренцията в този отрасъл. С какво дадена фирма е по-добра от останалите, какви конкурентни предимства - дългосрочни - може да има. Какъв е шанса да се получи ценова война, до колко са зависими от цената на петрола. Какъв е шанса за сериозни стачки. Защото и от работници много зависят. Какъв е шанса разни арабски авиолинии със скрити държавни субсидии да им прибират дългите полети. Които съм чувал са доста по-печеливши. В същото време авиолиниите зависят и от международното положение. Какъв е риска от тероризъм.

                            Целия отрасъл е едно гнездо от рискове. последната година всички тези рискове намаляваха, също както и цената на петрола. Но това не означава че всичко няма да се промени за броени дни. За това и е нормално да се търгуват на по-ниски коефициенти. Колко по-ниски обаче си нямам идея.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              Не, не взимам нищо свързано с ресурси- освен с лития - все едно в коя посока. Леко се ядосвах че им пропуснах движението като взе да пада петрола, ама съм си наложил че в такива отраси не трябва да припарвам. Не мога да ги оценявам, не знам кога са евтини и кога скъпи и най-тъпото е че не съм уверен че и пазара знае. Та и само на ценово движение не мога да разчитам за преценка. Всъщност и в поташа влязох скоро така че ок литии и поташ нищо друго

                              Е, той си е отчасти ресурсно зависим сектора, доколкото без керосин не може, пък няма начин със соларни панелчета..
                              Покрай спада тия дни ги попроучих, струват ми се доста перспективни, а и евтини при това, почти двойно спрямо средното за маркета, при двойно-тройно повече заложен ръст от аналитиците за идните години спрямо пазара като цяло.

                              Напр. за DAL,LUV UAL търгуват се средно на 7.9 fPE ev/ebitda 6.3, PEG 0.38 EPSnext5Y 28%
                              EPS past 5Y от 36% и години наред бият спая дори и при скъпото гориво ( даже и на IBB не се дават последните години ), па смятай сега кога им пада доста тоя разход.....така че тези 28% растеж заложени нищо чудно и да се окажат повече от достижими.

                              Чудя се дали смарт мъни не натискат нарочно сега да вземат хартийките на треперушките...
                              Last edited by pipbel; 22.05.2015, 22:44.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                                Купуваш ли авиокомпании ?
                                Би трябвало ако мислиш че олиото ще се задържи в границите 40-80$ повечко години...
                                Хубава корекция правят напоследък, малко попресилена според мен.
                                А най добрия им сезон иде...

                                http://finviz.com/quote.ashx?t=JETS&ty=c&ta=1&p=d
                                Не, не взимам нищо свързано с ресурси- освен с лития - все едно в коя посока. Леко се ядосвах че им пропуснах движението като взе да пада петрола, ама съм си наложил че в такива отраси не трябва да припарвам. Не мога да ги оценявам, не знам кога са евтини и кога скъпи и най-тъпото е че не съм уверен че и пазара знае. Та и само на ценово движение не мога да разчитам за преценка. Всъщност и в поташа влязох скоро така че ок литии и поташ нищо друго

                                Коментар

                                Working...
                                X