IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

    Мерси за подробното обяснение. Май схванах. Значи оня смотаняк не е знаел кво говори. Дори не разбра въпроса ми: Ако съм купила кол и после го продам преди да изтече дали след това съм длъжна да продам акции ако отсрещната страна реши да си упражни опцията купена от мен.
    Другото което не ми е ясно, след като си упражня кол опция и си получа акциите, мога ли моментално след това да затвора позицията или има период на карантина?
    Ако си продадеш дългите опциите, нямаш повече отношение към тях. Да се оправя който ги е купил

    В случай че си продала опции (взела си премията), ги унищожаваш като си ги изкупиш обратно. Значи ако междувременно са поевтиняли, ще ти остане нещо за печалба. Но самата възможна печалба е ограничена до взетата премия, в идеалния случай ще изтекат без стойност и няма да има нужда да си ги изкупуваш обратно. Тука времето работи за тебе, това е сладкото. С всеки изминал ден късите опции изветряват, щото "time value"-то им намалява. Но са много опасни, щото ако влязат in-the-money почваш да губиш все едно имаш позиция в акции, нали си продала на някой правото да е къс (купил е от тебе Put) или дълъг (купил е от тебе Call). Затова хитрините на Терзиев са да продава Put-ове със страйкове доста под текущата цена, защото все пак струват нещо. Взимаш едни пари от въздуха и разчиташ че до падежа цените ще си останат над страйка и ще задържиш премията изцяло. Ако пък не се получи и те упражнят, ще си имаш дълга позиция която е текущо на загуба. Ако е компания която си харесваш, нищо страшно няма. Вместо спекулантка, ще се окажеш инвеститорка
    Да се продават голи Call е много опасно, можеш да се окажеш с къса позиция, а цените да хвръкнат към луната и звездите (спомни си GME). Също един линк съм си запазил, много поучителен: https://www.marketwatch.com/story/he...ink=MW_popular
    За да продаваш Call, добре е да имаш имаш дълга позиция в акции (с поне същия обем), която вече е на печалба и ще те покрива (хеджира). Така в най-лошия случай ще ти затворят дългите акции, като се упражни късия Call.

    След като си упражниш опция (option exercise) и си получиш заплатените акции, веднага можеш да ги продадеш, няма ограничения. В случай на автоматично упражняване на падежа, ако имаш къса позиция със същия обем, ще се нетират и ще инкасираш печалба/загуба.
    Last edited by Д.Петков; 13.03.2021, 09:42.

    Коментар


    • Не беше зле днес, а в началото тръгна зле. Дори Архитекта си изпи хапчетата към 17,30 и изчезна.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

        Упражняване значи да преобразуваш опцията в акции, ако печели обаче (in-the-money). После ще си с дълга или къса позиция в акции от цена = съответния страйк. Разбира се трябва да имаш и парите да ги купиш, или да имаш марджин за късата позиция. Но това става само ако опциите са "американски тип". При "европейски тип" не можеш да ги упражняваш, сами ще се упражнят на падежа ако печелят. Междувременно можеш само да ги разкараш (продадеш).

        От горното следва, че при къса опция (американски тип), винаги има риск някой да си упражни правото и да се озовеш с позиция вместо с опция (по всяко време ако е in-the-money).
        Мерси за подробното обяснение. Май схванах. Значи оня смотаняк не е знаел кво говори. Дори не разбра въпроса ми: Ако съм купила кол и после го продам преди да изтече дали след това съм длъжна да продам акции ако отсрещната страна реши да си упражни опцията купена от мен.
        Другото което не ми е ясно, след като си упражня кол опция и си получа акциите, мога ли моментално след това да затвора позицията или има период на карантина?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
          Някакъв оня ден ми обяснява, че упражняване на кол опция е да я продадеш. Аз все си мислех, че да упражниш значи да си купиш акциите на съответния страйк. Е затова не смея да пипам още опции - тотално съм се забъркала.
          Упражняване значи да преобразуваш опцията в акции, ако печели обаче (in-the-money). После ще си с дълга или къса позиция в акции от цена = съответния страйк. Разбира се трябва да имаш и парите да ги купиш, или да имаш марджин за късата позиция. Но това става само ако опциите са "американски тип". При "европейски тип" не можеш да ги упражняваш, сами ще се упражнят на падежа ако печелят. Междувременно можеш само да ги разкараш (продадеш).

          От горното следва, че при къса опция (американски тип), винаги има риск някой да си упражни правото и да се озовеш с позиция вместо с опция (по всяко време ако е in-the-money).
          Last edited by Д.Петков; 12.03.2021, 22:21.

          Коментар


          • terziеv
            В Интерактив купувам само кеш, но първо гледам дали пък няма читави варанти с подходящ страйк. Само опции за ливъридж.

            ~~~~~~~~~~~~~~~~~~
            Ако дългата Call е с по-далечен падеж от късата Call, няма да ти иска марджин, счита се че си покрит. За обратното си иска марджин като за къса Call, все едно я нямаш изобщо дългата. Винаги ръчно трябва да се оправяш с упражняването, в смисъл да ги разкараш навреме ако са in-the-money и не искаш да ти зашият реални акции. Няма значение дали са с едновременен падеж или не, всяка се гледа сама за себе си, дори да си влязъл като готова комбинация със Стратеджи Билдър-а. Още помня какъв го ядох преди време с една Butterfly (комбинация от четири опции). В последните минути преди падежа в петък излязла някаква новина и една къса Call опция влязла in-the-money. В понеделник ми бяха зашили къса позиция, за късмет не стана голяма беля.
            Last edited by Д.Петков; 12.03.2021, 22:30.

            Коментар


            • Някакъв оня ден ми обяснява, че упражняване на кол опция е да я продадеш. Аз все си мислех, че да упражниш значи да си купиш акциите на съответния страйк. Е затова не смея да пипам още опции - тотално съм се забъркала.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

                На твое място бих вземал VTRS (Viatris Inc.) вместо PFE, която е дъщерна на Пфайзер, съвсем нова. Отделиха част от бизнеса на Пфайзер в нея, с цел да може по-високо да се оцени от пазара. Последния спад си беше заради разпродажбата на индексите и пасивните фондове дето ги следват. Още от понеделник очаквам бърз ход нагоре и накрая да се възстанови на $17-18. Нямам свободен кеш, само затова не съм я купил.
                Благодаря. За там се чудя цяла седмица дали да не взема едни дълбоки itm колци. Имам за адет точно от отделянето, а преди това държах MYL. Още обаче не са обявили какъв точно ще е дивидентът. То и затова е такава цената. Малко е по-спекулативна, а в пасивния гледам по-рядко от веднъж месечно.

                По принцип най-добрите за такава цел са тръбите тип EPD или някой REIT, но там вече съм преизпълнил плана. Търся нещо тип KMB, ама не с този дивидент. Поне 4%.

                Tи кеш ли търгуваш само, без лост?

                ====
                Един тъп технически въпрос.

                Дълъг съм с колове (leaps). Искам да продам колец за другия месец. Води ли се покрит в този случай (за марджин изчисленията) и дали упражняването става автоматично или трябва ръчно да се занимавам. Търся по интернет и чета разнопосочни неща.
                Last edited by terziеv; 12.03.2021, 21:19.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                  Хмм, прав си. Благодаря. Клоня към PFE. Не го смятах за кандидат, защото имам малко в активния портфейл и опитвам да го отиграя с опции. И да падне няма да е с много.
                  На твое място бих вземал VTRS (Viatris Inc.) вместо PFE, която е дъщерна на Пфайзер, съвсем нова. Отделиха част от бизнеса на Пфайзер в нея, с цел да може по-високо да се оцени от пазара. Последния спад си беше заради разпродажбата на индексите и пасивните фондове дето ги следват. Още от понеделник очаквам бърз ход нагоре и накрая да се възстанови на $17-18. Нямам свободен кеш, само затова не съм я купил.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bokogega Разгледай мнение

                    Ти как я търгуваш тая нафта интра дей е в рейндж,а там е по добре не пипай.Дългосрочно е нагоре,но цената е подпряла на почти тригодишна съпротива.Не знам какво очакваш?
                    И аз се чудя как я търгувам. На магия и свръх риск. Днеска много се изложих и нищо не стана. Само 400 кинта, затова пък ми скина нервите и се предадох насред играта. С гиъринг 12 малко да мръдне и мърда много. Само така - иначе няма как да се търгува интра дей.

                    И вече турам само 8000 кинта щото се наплаших та нема много далавера ама така за занимавка стаа
                    Last edited by IvelinaJensen; 12.03.2021, 20:31.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
                      Вече от личен опит НЕ препоръчвам да се пипа нафтата. Лази ми по нервите докато не ми издържа психиката и ме изтръска от клона преждевременно. Реално още не се знае дали беше преждевременно. А тъкмо си бях повярвала. Обърнете внимание на непредвидимите и движения
                      Ти как я търгуваш тая нафта интра дей е в рейндж,а там е по добре не пипай.Дългосрочно е нагоре,но цената е подпряла на почти тригодишна съпротива.Не знам какво очакваш?
                      "църна му земя - невеста, тънка му пушка - зълвица, я чифт пищови - девери"

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Никола20 Разгледай мнение
                        Купих Inovio Pharmaceuticals (INO) @10.37. Търся 5% чисто..и бързо. .

                        И току-що се продаде Meten Edtechx Education Group (METX) на 2.90. За три месеца - 22% са ми достатъчни.
                        Ще се черпя един Джеймисън по случая.
                        Наздраве! Tи си машина. Мен такива ме е страх да ги пипна дори с маска и ръкавици.

                        Коментар


                        • Купих Inovio Pharmaceuticals (INO) @10.37. Търся 5% чисто..и бързо. .

                          И току-що се продаде Meten Edtechx Education Group (METX) на 2.90. За три месеца - 22% са ми достатъчни.
                          Ще се черпя един Джеймисън по случая.
                          Last edited by Никола20; 12.03.2021, 18:40.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

                            OMP и нефтените са леко нагоре днес. Има нещо при AM - прекалено падна.

                            Някой няма да разясни защо GME продължава да вилнее?
                            Хахаха, а финове и имоти? А храните? А да обясних какво е ротацията, ама няма кой да чете.

                            Дръж АМ до пенсия. За почти сигурна спекулация купувай танкери - DHТ, може и EURN...

                            И извинявай, че не те светнах за TSN, PPC и пр. Бърже купувай там, докато са на върха.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                              Баш. Ето го големия сур, дето го чакахме.
                              OMP и нефтените са леко нагоре днес. Има нещо при AM - прекалено падна.

                              Някой няма да разясни защо GME продължава да вилнее?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Ташунко със сапа Разгледай мнение


                                Майкъл Бъри известен още като “Big Short” и увековечен във едноименния филм предупреди преди няколко дни че инвеститорите ходят по ръба на острието.Така че умната и внимателно че после идва много болка и обезценения уж кеш става чисто злато .
                                Той Бъри това го казва от много време... виж го къде е дълъг. В момента може да снимат Big Long... Държането на кеш продължава да е безумие.

                                Коментар

                                Working...
                                X