IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Някой с повече опит в технологийте може ли да сподели мнение за Тексас Инструментс. По мойте сканирания за баланс и коефициенти поне на хартия изглежда много солидна компания. Маржовете са брутални, дълга е смешен, баланса на прима виста. Висок дивидент, доста приличен растеж - къде е уловката?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
      Прочетох всичките мнения от днес.

      1. Изненадващо съм напълно съгласен Кавръков - ИИ е тъп хайп, наистина подобен на 5G-то. Повечето приложения водят до намалена производителност и повишени разходи. Ако имах бездънен джоб, бих скъсявал всичкото ИИ.
      1.1. Отново не разбирам защо Кавръков прави обратното на собствените си идеи. Явно ще си остана в неведение.

      2. Ще са повторя за пореден път - бъдещето е ниско технологично (кюмюр!!!), а не с-во Мейзга. Човек трябва да е сляп, за да не вижда загубата на технически компетенции, ноу хау. Ето, оня ден грамаден успех. Индийците кацнаха на луната. Ей, това са 60-те години. А какво става с свръхзвуковите самолети за гражданската авиация. Какво стана с атомната енергия? Давате ли си сметка, че вятърните мелници ви ги представят като високи технологии. А че едно технологично чудо (ДВГ) се заменя от електродвигател, дето едно време учениците можеха да сглобят.

      3. Онова за кроткото трупане, за широки пасивни фондове... хора, моля ви, не си губете парите по най-тъпия начин. Излезте веднага от всякакви VOO, QQQ-та и прочий. Който не вижда, че лихвата >5% е за очен лекар. Който няма време и нe иска нафта -> ДЦК, парични фондове, депозити; Даже на Елана взаимния фонда вече става
      Първо аз нямам експозиции по AI,Eпъл е потребителска компания ,Гугъл имам една акция само там ,+ малко експозиции към най-големия строител на къщи в Америка .
      Това е засега ,казвам от мен .
      Гледам към LVMH ,ASML,Mакдоналдс,донякъде Амазон,Майкрософт/последните на по -прилични цени ако има опция скоро/.
      Visa,American express,искам да диверсифицирам малко напред назад но не в по-голям диапазон от 10-15 акции
      По темата за технологиите не съм съгласен ,ще има нови технологии,които ще са щадящи доколкото може
      Бъфет купи Оксиденшъл не заради петрола ,а заради милиардите дето изливат за улавяне на въглеводороди

      Коментар


      • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
        Прочетох всичките мнения от днес.

        1. Изненадващо съм напълно съгласен Кавръков - ИИ е тъп хайп, наистина подобен на 5G-то. Повечето приложения водят до намалена производителност и повишени разходи. Ако имах бездънен джоб, бих скъсявал всичкото ИИ.
        1.1. Отново не разбирам защо Кавръков прави обратното на собствените си идеи. Явно ще си остана в неведение.

        2. Ще са повторя за пореден път - бъдещето е ниско технологично (кюмюр!!!), а не с-во Мейзга. Човек трябва да е сляп, за да не вижда загубата на технически компетенции, ноу хау. Ето, оня ден грамаден успех. Индийците кацнаха на луната. Ей, това са 60-те години. А какво става с свръхзвуковите самолети за гражданската авиация. Какво стана с атомната енергия? Давате ли си сметка, че вятърните мелници ви ги представят като високи технологии. А че едно технологично чудо (ДВГ) се заменя от електродвигател, дето едно време учениците можеха да сглобят.

        3. Онова за кроткото трупане, за широки пасивни фондове... хора, моля ви, не си губете парите по най-тъпия начин. Излезте веднага от всякакви VOO, QQQ-та и прочий. Който не вижда, че лихвата >5% е за очен лекар. Който няма време и нe иска нафта -> ДЦК, парични фондове, депозити; Даже на Елана взаимния фонда вече става
        Не, не и не по точка 2

        Едно е да правиш пари с въглища, но с другото не съм съгласен изобщо. За какви загуби на технически компетенции си говорим когато преди 100 години само една от водещите причини за детска смъртност в Швеция е била....падане на детето в септична яма. И днес имаме технологи който могат да променят облика на обществото за ден - обаче хайде излез и обясни че вместо хирург ще те оперира медицински модул или че трябва да паркираме у дома няколко стотин милиона хорица който работят неща от рода на "пиу пиу" за някъкви смешни пари който им стигат от ден за ден. Тълпата ще те помете защото най-голямата сила във вселената е и си остават "селяните с вилите".

        Най-елементарен пример - миналата година около 20к планктон е умрял в катастрофи в ЕС. Обаче ако утре някоя автономна кола прегази някого се вдига такава врява и крякане че видиш ли е много по-добре да те прегази някой без основно образование отколкото някоя кола управлявана от ап и навигация.

        Помни ми думата след 20-30 или не знам колко години тези 20 000 на година ще отидат на 0 и това е сигурно.

        По точка 1 - да може и да имало хайп по интернет през дот ком балона обаче факт е че 20 години след пукането 50% от топ 20 компании в света по маркет кап оперират в сектора технологии. И дори да има хайп в момента - то бъдещето както преди 120 години е принадлежало на автомобила а не на коня то така и днес то принадлежи на технологийте и компютрите, а не на банките и петролните компании.

        Всъщност единствения сценарии при който вървим към регрес и изпадане в Дакр Ейджис е някакъв тежък катаклизъм / ядрен, климатичен и прочие/ при който обаче това какви хартий държим ще ни е последна грижа.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
          Специално въглищата BTU са шокиращо подценени. Цялата капитализация е 2,8 млрд, а те обратни изкупуват акции за 1 млрд. Това е >1/3. Не съм наясно какви са мотивите изобщо да е на борсата тази компания. Някой ако обясни, ще съм благодарен.
          BTU изглежда добре
          Миналата година спечели неочаквано от енергийната криза и високите цени на въглищата.
          Засега имат пазар - тази година китайците са увеличили драстично вноса на въглища, индийците също внасят повече. Потреблението на американците обаче намалява все повече, за сметка на възобновяемата енергия... Дали някой ден няма да забранят неочаквано въглищните централи в САЩ?

          През второто тримесечие BTU са изкупили акции за 250 млн. (около 8,3% от всички акции и около 1/4 от планираното).
          И цената на акциите е коригирала... надолу? Интересно какво ли щеше да е, ако нямаше обратно изкупуване???

          От друга страна, като си изкупят 1/3 от акциите, после ще могат да дават по-големи дивиденти. Или да го отпишат???

          Тук бъдещето е неясно.
          Май е по-добре нефт и газ...

          Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
          Прочетох всичките мнения от днес.

          2. Ще са повторя за пореден път - бъдещето е ниско технологично (кюмюр!!!), а не с-во Мейзга. Човек трябва да е сляп, за да не вижда загубата на технически компетенции, ноу хау. Ето, оня ден грамаден успех. Индийците кацнаха на луната. Ей, това са 60-те години. А какво става с свръхзвуковите самолети за гражданската авиация. Какво стана с атомната енергия? Давате ли си сметка, че вятърните мелници ви ги представят като високи технологии. А че едно технологично чудо (ДВГ) се заменя от електродвигател, дето едно време учениците можеха да сглобят.
          Според мен бъдещето не е нискотехнологично. Бъдещето е... различно за всеки! Хората с технически компетенции ще сформират един вид елит, и ще управляват системата. Другите, дето са "псевдо", ще усвояват нови професии... нискотехнологични. При всички положения обаче, хората с добър естествен интелект, емоционална и финансова интелигентност ще живеят по-добре от другите...

          Коментар


          • Прочетох всичките мнения от днес.

            1. Изненадващо съм напълно съгласен Кавръков - ИИ е тъп хайп, наистина подобен на 5G-то. Повечето приложения водят до намалена производителност и повишени разходи. Ако имах бездънен джоб, бих скъсявал всичкото ИИ.
            1.1. Отново не разбирам защо Кавръков прави обратното на собствените си идеи. Явно ще си остана в неведение.

            2. Ще са повторя за пореден път - бъдещето е ниско технологично (кюмюр!!!), а не с-во Мейзга. Човек трябва да е сляп, за да не вижда загубата на технически компетенции, ноу хау. Ето, оня ден грамаден успех. Индийците кацнаха на луната. Ей, това са 60-те години. А какво става с свръхзвуковите самолети за гражданската авиация. Какво стана с атомната енергия? Давате ли си сметка, че вятърните мелници ви ги представят като високи технологии. А че едно технологично чудо (ДВГ) се заменя от електродвигател, дето едно време учениците можеха да сглобят.

            3. Онова за кроткото трупане, за широки пасивни фондове... хора, моля ви, не си губете парите по най-тъпия начин. Излезте веднага от всякакви VOO, QQQ-та и прочий. Който не вижда, че лихвата >5% е за очен лекар. Който няма време и нe иска нафта -> ДЦК, парични фондове, депозити; Даже на Елана взаимния фонда вече става

            Коментар


            • Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнение

              Един въпрос понеже имам кол опции на Nem та да попитам дивидента е 6 септември и се изплаща мисля 21 септември,при наличието на 25 кол опции тоест ще получа дивиденти за 2500 акции или нещо бъркам ?
              "call option holders are not entitled to regular quarterly dividends, regardless of when they purchase their options"

              Коментар


              • SBLK, BTU, DVN днес;

                DVN за спекулация само

                Специално въглищата BTU са шокиращо подценени. Цялата капитализация е 2,8 млрд, а те обратни изкупуват акции за 1 млрд. Това е >1/3. Не съм наясно какви са мотивите изобщо да е на борсата тази компания. Някой ако обясни, ще съм благодарен.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнение

                  Един въпрос понеже имам кол опции на Nem та да попитам дивидента е 6 септември и се изплаща мисля 21 септември,при наличието на 25 кол опции тоест ще получа дивиденти за 2500 акции или нещо бъркам ?
                  Опциите са дериват, договор между две страни, който няма отношение към самата компания.

                  Т.е. нямаш никакви права на акционер. Дивидент получават само акционерите.

                  Ако си в парите и ти се плащат 2500 акции, можеш да упражниш преди 6ти. Има разни калкулатори по нета, с които можеш да провериш дали ще ти е ефективно.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнение

                    Един въпрос понеже имам кол опции на Nem та да попитам дивидента е 6 септември и се изплаща мисля 21 септември,при наличието на 25 кол опции тоест ще получа дивиденти за 2500 акции или нещо бъркам ?
                    не съм убеден,че държането на кол опции ти дава право за дивидент - освен ако преди датата не купиш акциите(exercise) (ако опцията ти позволява)
                    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                      Глупости приказвате, а Adyen ви е на нива от преди три години...
                      Един въпрос понеже имам кол опции на Nem та да попитам дивидента е 6 септември и се изплаща мисля 21 септември,при наличието на 25 кол опции тоест ще получа дивиденти за 2500 акции или нещо бъркам ?

                      Коментар


                      • Глупости приказвате, а Adyen ви е на нива от преди три години...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Stamatko Разгледай мнение
                          Аз без да имам никаква представа от търговия на акции бих казал, че всичко зависи кога си влязъл.
                          Nvidia всички взеха да я споменават като удари 400 евро. Под 200 според мен си беше наред. Няма как водещия производител на видеокарти да вземе па ептен да се срине. Или поне е малко вероятно. Сега вече след като си утроиха стойността е вече рискова инвестицията.
                          Същата работа и с Мета. Не ги хванах на дъното естествено, защото не съм профи. Ама някъде по пътя надолу се включих да имам там нещо.
                          Точно ,почнат ли медиите да крещят стоиш и гледаш ...вече е късно ,гледах доста акции и да ти кажа има не малко които са били супер набалончени 2021 година и още не могат да върнат тогавашните цени

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                            не гледай дълга а пазара ,те в момента бълват скъпи чипове ,а зад тях има обещания за AI бизнес -nvidia прави кирките и лопатите но при лош пазар няма да купуваш или ако очакванията им са завишени а в един момент тиядето се очаква д акупуват кажат не беше товва за което се подготвихме
                            Не мога да направя оценка, но факт е че правят печалба без заеми, подобно на apple и google. Колко ще ходят нагоре или колко ще коригират нямам идея. Колко дълго фирмите ще купуват "кирки" също не знам, може да е повече отколкото си предполагаш.

                            Коментар


                            • Аз без да имам никаква представа от търговия на акции бих казал, че всичко зависи кога си влязъл.
                              Nvidia всички взеха да я споменават като удари 400 евро. Под 200 според мен си беше наред. Няма как водещия производител на видеокарти да вземе па ептен да се срине. Или поне е малко вероятно. Сега вече след като си утроиха стойността е вече рискова инвестицията.
                              Същата работа и с Мета. Не ги хванах на дъното естествено, защото не съм профи. Ама някъде по пътя надолу се включих да имам там нещо.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tetris12 Разгледай мнение

                                Nvidia имат повече кеш отколкото дълг, твоето сравнение с dotcom балон е меко казано неуместно. Не знам за друг аналог на nvidia в момента, с времето сигурно и други ще се опитат да захапят. Иначе покрай еуфорията цената доста отлетя.
                                на нвидиа всичко и е наред с изключение на оценката, но затова е хайп
                                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                                Коментар

                                Working...
                                X