Първоначално изпратено от Black and white cat-foot
Разгледай мнение
точно така е

ок, за мен тази година беше силно смесена. допреди няколко дни писах тук как в долари международния ми портфейл е -7%, но златодобивните компании са невероятно волатилни и затова исках да изчакам края на петък преди да правя равносметки. Сряда и четвъртък бяха много добри като една от компаниите ми в сряда беше нагоре над 16% за ден, но петък златото падна с половин процент, което покрай слабата ликвидност по празниците води до невероятни колебания при цените на малки компании като моите, разбирай някои паднаха с 8-9%. Преди малко като си отварях платформата в иб очаквах да видя малък минус, но в крайна сметка съм точно там където започнах през май месец като си отварях сметката, доходност на международния портфейл +0.43% което клони към нула след като си платя данъците. В евро е по-побре поне защото през май курса беше 1.12 при 1.05 сега. БГ портфейла излезе на + мисля благодарение на един определен ЕТФ и аз както и всички в тази тема мисля че сме много благодарни на Ники Василев за печалбите, въпреки че все още не виждам бъдеще в проекта.
Но да започнем от началото на годината, все пак е момент за равносметки и други такива глупости. В края на миналата година имаше интервю с мент в инвестор и всеки може да прочете какъв ми е бил портфейла и кои компании очаквах да се представят добре през 2016. Имах основно Софарма имоти и Луфтханза, както и малко от Унипак, Лавена и Захарни заводи като бях много надъхан за Луфтханза. Послените обаче правеха глупост след глупост и съвсем загубих вяра в мениджмънта. Мисля, че чашата преля за мен когато изпълнителния директор си повиши заплатата с едни 15% защото 1.8 милиона му били малко и това в момент когато се опитват да намалят заплатите на работниците след над 13 стачки за период над година. Като цяло през 2016 започнах да обръщам много повече внимание на мениджмънта, дори компанията да върви добре и да е евтина, ако мениджмънта прави глупости, аз съм аут.
Едно нещо което го няма в интервюто с мен е че малко преди да го публикуват бях гледал The Big Short и това се превърне в любимия ми филм. След като го гледах четох много за Майкъл Бъри и Стийв Айсмън което много ми промени мисленето в посока мечка. Осъзнах, че реално много малко се е променило спрямо Великата Рецесия и се случват много страшни неща в момента като например трилиони облигации с негативна доходност. Хора като Уорън Бъфет имат невероятна доходност, но и той е имал години с над 30% загуба и реших, че съм готов да жертвам 1-2 години добра доходност и да си сменя стратегията в името на това да изляза сух през следващата голяма криза. Мисля че най-късно 2019 ще стане много грозно защото тогава влиза в сила новия международен счетоводен стандарт за оператния лизинг. Това е голямо събитие, дискусии вървят от десетилетия и в момента много компании крият страшно много дълг под формата на оперативен лизинг и го водят в балансите си както им е удобно. Бъфет например се набута така с Теско. Като цяло новия стандарт ще добави около три трилиона към дълговете на компаниите, което не влияе естествено върху опр, но дава много по-ясна картина на състоянието на една компания. Но дори този стандарт да няма влиянието което очаквам, има много други черни лебеди на хоризонта - банковия сектор в европа е зле (особено ДБ); ЕС е в политическа криза, а икономиката се крепи благодарения на ЕЦБ които вече държат близо 10% от германските облигации, Япония е на системи и ЯЦБ чрез ЕТФ е топ 10 инвеститор в много от основните компании; Китай се забавя и има наличие на балон в сектора на имотите и дълговете като цяло; в САЩ пенсионните фондове имат невероятно високи непокрити задължения защото си залагат 7.5% доходност на година което ги прави Понци схеми; в Индия има демонетизация което срива сивия сектор който доминира страната което пък срива и всичко останало; и тн и тн.
Добре, да се върнем на мен и БФБ - софарма имоти достигна моя таргет и ги продадох след над две години държане; лавена достигна 100 лева броя и ги продадох защото ми се виждат скъпи вече; унипак въпреки новата машина имат слаи резултати след което и дойде търгово (изненада?) за което не се знае цената и тях ги продадох защото ситуацита е малко в стил котка на шрьодингер, т.е. не се знае дали цената е над или под пазарната, т.е. съм и на печалба и на загуба. Парите от Унипай и Лавена ги сложих в Свилоза защото е една от малкото компании които ми се струват евтини в момента и харесвам фирми които са във временни затруднения поради ниски цени на междинародни стоки.
Сега да отидем на златото. То е любов под формата на бижута за любимия човек, то е инвестиция в страх при слаба икономика; то е невероятен проводник; то е валута за Шариата и е голяма част от резервите на МВФ, САЩ и Европа. Но златото е пари за разлика от долара или еврото
Money vs Currency - Hidden Secrets Of Money Ep 1 - Mike Maloney
Добре, да минем към инвестициите ми. Златният пазар е волатилен и силно манипулиран. Представете си, че имате една световна стока и два основни пазара, на които се търгува. На изток доставката на стоката е задължителна при сделки, докато на запад се търгуват фючърси върху тази стока и почти никога няма реална доставка, също складовите наличности са минимални. Сега си представете, че пазара на запад е 20 пъти по-голям и той определя цената на тази стока като фиксинга за деня не се определя по особено ясен начин. И това в нашия свят са пазарите на злато о сребро в Шанхай срещу Лондон и Ню Йорк. Анк Морпорк и склада за фючърси на месо.
Предпочитам сребро пред злато, но много голяма част от среброто се получава като вторичен продукт при други видове мини, а производителите на сребро са много малко на брой (около 20) и много надценени. Ок, тогава злато - трябват ми компании с големи резерви (за да произвеждат дълго), нисък дълг (за да могат да оцелеят слаб пазар) и добър мениджмънт. Последното е трудно, много от златните компании са като ракови клетки - целта им е основно да растат и през това време ******* домакина. Т.е. основно гледат да произвеждат повече, печалба и дивиденти забрави пич. Как се финансира това разрастване? Ми нови акции, т.е. те разводняват. В крайна сметка се спрях на DRDGOLD и Pan African Resource. Но и двете са в ЮАР и искам малко диверсификация и все пак малко сребро, затова купих малко Teranga (Сенегал и Буркина Фасо) и Golden Arrow (сребро, Аржентина, невероятна синергия със Silver Standard). През годината бях купил малко от Harmony, но мениджмънта им е зле и затова продадох. Бях купил и малко акции от Aqua Metals, които рзвиват невероятна технология за рециклиране на олово чрез електролити и вода, но проекта им се забавя и мениджмънта лъжат - обещаха набиране на средства за нови проекти чрез дълг, а седмица след това вдигат капитала с 20 милиона. И тях ги продадох, няма значение дали си на печалба или загуба, ако мениджмънта почне да те пързаля, най-добре вън. В крайна сметка международния ми портфейл излезе съвсем малко на + благодарение на ДРД, чиито акции против на всякаква логика се вдигат при падащо злато след Тръмп.
Така, бенчмарка за златния сектор е HUI Gold Index, който е надолу към 22% от периода когато започнах да инвестирам досега, така че вървя добре предвид всичко. За 2017 мисля да сложа малко пари в някоя компания за графит, оглеждам постоянно и други компании за ценни метали. Фирмите, които съм избрал не са големи и е възможно някоя от тях да бъде придобита, с най-големи шансове може би Golden Arrow от Silver Standard.
В интервюто ми бях предложил 10 компании за БФБ и 10 международни. Ето представянето им спрямо някои индекси
http://www.investor.bg/mneniia-i-syv...208862/?page=3
10 компании на БФБ
Адванс Терафонд +0.97%
Захарни заводи +60%
Лавена +97.63%
Неохим +28.45%
Свилоза -15.34%
Софарма +8.76%
Софарма имоти +20.88%
Спиди -7.05%
Унипак -14.29%
Фонд за недвижими имоти България +45.6%
Средно +22.56%
Софикс +27.24%
БГ40 +19.91%
БГТР30 +19.64%
пп не смятам дивидентите
10 компании в чужбина
AerCap Holdings -3.59%
Alliance Resource Partners +66.42%
Allianz -4.65%
Gilead Sciences -29.23%
K+S -3.94%
Lufthansa -15.49%
Merck & Co +11.45%
Munich Re -2.66%
Noble Corporation -43.89%
Ryanair Holdings -2.87%
пп не смятам дивидентите
в бг е добре, бия два от трите основни индекса, в чужбина е отчайващо зле - само 2 от 10 са на +. Хоризонта ми на инвестиране по принцип е 2 години, мисля че това показва колко съм зле в по-краткосрочните прогнози или може би показва, че по това време миналата година съм разбирал много повече от бфб отколкото от международните пазари

Весели празници!
А кои определяш в топ10 през 2017 в БГ и навън?
Коментар