IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение
    Аз с моята една акция на една компания няма къде да се меря по доходност с големите риби тук...
    Да не е BRK.A?
    Мненията ми не са препоръка за търговия.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
      Да поста и аз актуалния си портфейл с който завърших 2017-та и влизам смело в 2018-то лето
      Доходността ми за 2017-та беше невероятните 91,6% а през новата и на половина да постигна ще съм предоволен.. все пак базата вече е почти двойна

      ПИБ - 30%
      Хим - 25%
      Чез разпр. - 9%
      Софарма - 8%
      Довхл - 7%
      ССВ - 6%
      Прайм проп. - 4%
      Билборд - 3%
      Актив проп. - 3%
      Топливо и Гагарин по малко над 1%
      останалото е дребно и някой непублични

      Експозиция - 111,3% т.е. кеша все още е отрицателен, финансиране - репа

      Съдбата обича смелите!
      Колчем се сетя за тебе, драги - все си мисля: от ниска ликвидност не се ли боиш? Щото твоят портфейл е - мисля - бая тлъст. Аз бих се боил. Ако решиш да драснеш бръже, в чудо ще се видиш.
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Аз с моята една акция на една компания няма къде да се меря по доходност с големите риби тук...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
          Да поста и аз актуалния си портфейл с който завърших 2017-та и влизам смело в 2018-то лето
          Доходността ми за 2017-та беше невероятните 91,6% а през новата и на половина да постигна ще съм предоволен.. все пак базата вече е почти двойна

          ПИБ - 30%
          Хим - 25%
          Чез разпр. - 9%
          Софарма - 8%
          Довхл - 7%
          ССВ - 6%
          Прайм проп. - 4%
          Билборд - 3%
          Актив проп. - 3%
          Топливо и Гагарин по малко над 1%
          останалото е дребно и някой непублични

          Експозиция - 111,3% т.е. кеша все още е отрицателен, финансиране - репа

          Съдбата обича смелите!
          Браво Батя !!! Бия те по процентна доходност НО твоят портфейл е по голям та резултата ти е по добър

          Успех! ! ! Имаме не малко сходни позиции

          Коментар


          • Да поста и аз актуалния си портфейл с който завърших 2017-та и влизам смело в 2018-то лето
            Доходността ми за 2017-та беше невероятните 91,6% а през новата и на половина да постигна ще съм предоволен.. все пак базата вече е почти двойна

            ПИБ - 30%
            Хим - 25%
            Чез разпр. - 9%
            Софарма - 8%
            Довхл - 7%
            ССВ - 6%
            Прайм проп. - 4%
            Билборд - 3%
            Актив проп. - 3%
            Топливо и Гагарин по малко над 1%
            останалото е дребно и някой непублични

            Експозиция - 111,3% т.е. кеша все още е отрицателен, финансиране - репа

            Съдбата обича смелите!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Etihad Разгледай мнение

              Импе и за теб се отнася същото. Ако имаш време и желание, драсни една панорама на 2017.
              Поздрави.
              Щом искаш, добре

              17-а година основно обогатявах портфейлът си извън БФБ. Туканка само поувеличих своите Атерки - според предварителните си планове за периодът 19-20 година, вероятно ще ги поувелича и още. Авантюрата Златен лев ще я спомена само формално - защото си взех малко бройки, колкото за адет. Силният ръст на БФБ ми донесе основно капиталови печалби (които са си имагинерни - както казах), въпреки последвалият есента спад, все още намирам цените на почти всички акции като твърде високи за реинвестиции - изключения може би - Атерките и Жабите, но Жаби имам достатъчно. Неизвестна величина е Еланката - ще видим как ще върви покрай високият предстоящ дивидент и увеличението на капиталът после - следя си я.

              Навън:
              Твърде доволен съм от инвестицията си в Allianz, която ми донесе най-сосна доходност от целият портфейл - капиталова+дивидентна. Най-стратегическата ми инвестиция - вярвам - е Мидичката. Вече смятам, че бъдещето е повече на газчицата, отколкото на слузта, а Мидичката балансира между двете, дългосрочно толерирайки повече природният газ. Shell и Газпром - вярвам - формират това, дето най-ного го обичам като инвестиция - незаобиколим стратегически микс, в случаят: газов. Добавих в портфейлът си и още Газпромчета, макар не на особена сгода.
              Други нови попълнения са ми две ного могъщи хапчеви компании - GSK и Pfizer - както казах, обичам силни миксове. Влязох и в Pearson, макар там нещата после излязоха не ного розави, увеличих бройката във Ford.

              За 18-я година: засега се облизвам по Rio Tinto - самостоятелно или още по-добре - в комбинация с ВНР - пак поради любовта ми към силни миксове от могъщи и стратегически компании, а от добивната промишленост няма по-стратегическо. Rio Tinto я ща от отдавна, но все пъква нещо по-сгодно и спешно.

              Всички останали, които дебна са имотаджийски АДСИЦ-ове - по съвет на колегите туканка - Wereldhave, Senior Housing, Omega Healthcare, вече казах и за Атерката. В секторът на имотите - важен сектор, имам нелоши позиции, но недостатъчна диверсификация въпреки големите възможности за това.


              Ми - де да знам още к`во...


              Доходност около например да кажем 18%, не ми се смята - ама: татък нейде. Не ми се смята - щото капиталовата - имагинерна.

              Дивидентната изчислих съвестно, нарисувах колчета, които сигурно сте видели в темата за дивидентите. Новите ми цели - като инвестиция - са все с дивидентна доходност над 5%.
              Last edited by Императорът; 02.01.2018, 20:06. Причина: Сосно гувичене на дивиденти.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Отлична година !!!!
                Поживях си !!!!!!!!
                все така да е

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Etihad Разгледай мнение

                  Панда, това е от преди година. Чакаме ретроспекцията за 2017. Ако разбира се имаш време и желание.
                  Поздрави.
                  Като цяло 2018 беше добра година. мисля че доходността е към 25% някъде/ Мързи ме да я смятам. Свилоза бях писал, че бих бил доволен ако стигнат 4 лева до 2 години. Покрай тази история с индийците и доброто представяне на целулозата доста бързо стигнаха тази цена, но и аз вече очкавах повече. В крайна сметка продадох на малко над 4 когато спряха работа заради липса на дървесина. Можеше и да продам на 4.80, но какво да се прави, здраве да е. Със средствата купих Бреф, Лавена и Софарма. В чужбина, ситуацията в Южна Африца доста се влоши с новите закони и ранда е страшно силен, така че продадох каквото имах. Теранга и стрелите се представят слабо като цяло. През годината ме разочароваха и Купър и ги продадох. Направих доста добър удар в Уиз Еър - взех на около 17 лири и продавах на 29. Разделил съм портфейла на 2 части сега - половината в злато и сребро, другата половина бг компании и лизинг на самолети.
                  destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                    Иначе - нека и аз - повлиян от нашият толкова добре напредващ колега Пандов - да разкажа малко повечко за заниманията си през тази година и плановете за следващата:
                    Основната позиция, която ми прецака плановете, бе Златният Жабок. Спадът на цената на акциите за мен е пазарен абсурд - Простите жабоци са акция, даваща по лев дивидент през година-две (да кажем - средностатистически: по половин лев годишно), бизнесът е стабилен, въпреки спадът на печалбите (нормално поради самата специфика на бизнеса), а и сега нещата се променят положително относно разходите - облизвациите вече падежираха, а задължителният дивидент по привилегиите пада от 300 Б на 120 Б. Както и да е - резултатът бе, че продадох част от простите си акции, за да взема нови привилегии на по-висока цена. Разбира се - дългосрочно съм на добър плюс, тъй като ного години съм цоцал дивиденти от старите привилегии. Сега си ги балансирах - прости и привилегии - 50:50. Препоръчвам и двете емисии - на тая цена на простите - през година да дават дивидент по левченце - над 12% дивидентна доходност. Иначе единствената ми нова позиция на БФБ е Елана Агрокредит.

                    Повече се забавлявах навън. 15-а година започнах - то се знае: с наивен донякъде ентусиазъм и без ного познания. Пазарувах си разни работи като Уолт Дисни и Ябълчицата - повече самохвалнически, отколкото със здрав разум, но тая година се отървах без загуби от такива несгодни неща. Нови работи са ми Gazprom, Ford, Admiral и ВР, доинвестирах в HSBC и в Allianz, хванах идеално едно доста ниско моментно дъно. Аз :дивидентаджия, неспекулант и търся книжа, дето да ми снасят сосно. Четох доста - включително за неща като данъчно законодателство, защото в повечето държави здравата чешат с данък-дивидент. Установих (след доста перипетии относно параметрите), че в Британия данъкът дивидент е 0% до доста висока кота (пет бимберици) и смятам да инвестирам основно там, впрочем започнах още от тая година - ного съм доволен от ВР и HSBC. В бъдещите ми планове засега влизат Shell, GSK, Rio Tinto, Wereldhave, DRD, BYD. Бих допълнил също така Daimler, Gazprom и ВР. Следя още AngloAmerican, Total, Lukoil, в Америка: J&J, P&G и Pfizer. Разбира се - няма да си пазарувам всички, на тоя етап само първоизброените, освен ако пазарите не поднесат някоя изненада, например тежък срив в Щатите. Намирам, че слузестите компании са засега (вероятно и ще останат) доста доходни, както и добивните като цяло - затуй те доминират в наблюдаваните. Единствената недивидентаджийска компания е моето откритие BYD - търся там капиталов ръст, вярвам, че това е ужасно ного перспективна компания - фабрикева електрически коли в Китай, дето хората са принудени да ходят с респиратори. Ако на сто китаеца един си купи кола от BYD, а още един: кола от Daimler или BMW, то аз ще съм доволен
                    Засега не бръзам да пазарувам нищо, защото очаквам спад в началото на 17-а. Поне отчасти ще гледам да ловя ексдивидентните дати на някои от компаниите, които са основно февруари. От реинвестициите си 16-17-а година търся средна дивидентна доходност над 6.5%, в България такава е недостижима, специално извън кръгът на феновете на Жабокът. Как може да си нямате нито една Жаба, бе - хора?
                    Импе и за теб се отнася същото. Ако имаш време и желание, драсни една панорама на 2017.
                    Поздрави.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

                      точно така е дори по-активните форумци с по няколко хиляди мнения съм забелязал че стават много малко активни докато са на минус. абе като цяло може да разбереш дали пазара е нагоре или надолу само като видиш активността във форума. миналата година например тази тема беше много по-слабо участието около нова година и поздравления на хората, които писаха въпреки че са на загуба

                      ок, за мен тази година беше силно смесена. допреди няколко дни писах тук как в долари международния ми портфейл е -7%, но златодобивните компании са невероятно волатилни и затова исках да изчакам края на петък преди да правя равносметки. Сряда и четвъртък бяха много добри като една от компаниите ми в сряда беше нагоре над 16% за ден, но петък златото падна с половин процент, което покрай слабата ликвидност по празниците води до невероятни колебания при цените на малки компании като моите, разбирай някои паднаха с 8-9%. Преди малко като си отварях платформата в иб очаквах да видя малък минус, но в крайна сметка съм точно там където започнах през май месец като си отварях сметката, доходност на международния портфейл +0.43% което клони към нула след като си платя данъците. В евро е по-побре поне защото през май курса беше 1.12 при 1.05 сега. БГ портфейла излезе на + мисля благодарение на един определен ЕТФ и аз както и всички в тази тема мисля че сме много благодарни на Ники Василев за печалбите, въпреки че все още не виждам бъдеще в проекта.

                      Но да започнем от началото на годината, все пак е момент за равносметки и други такива глупости. В края на миналата година имаше интервю с мент в инвестор и всеки може да прочете какъв ми е бил портфейла и кои компании очаквах да се представят добре през 2016. Имах основно Софарма имоти и Луфтханза, както и малко от Унипак, Лавена и Захарни заводи като бях много надъхан за Луфтханза. Послените обаче правеха глупост след глупост и съвсем загубих вяра в мениджмънта. Мисля, че чашата преля за мен когато изпълнителния директор си повиши заплатата с едни 15% защото 1.8 милиона му били малко и това в момент когато се опитват да намалят заплатите на работниците след над 13 стачки за период над година. Като цяло през 2016 започнах да обръщам много повече внимание на мениджмънта, дори компанията да върви добре и да е евтина, ако мениджмънта прави глупости, аз съм аут.

                      Едно нещо което го няма в интервюто с мен е че малко преди да го публикуват бях гледал The Big Short и това се превърне в любимия ми филм. След като го гледах четох много за Майкъл Бъри и Стийв Айсмън което много ми промени мисленето в посока мечка. Осъзнах, че реално много малко се е променило спрямо Великата Рецесия и се случват много страшни неща в момента като например трилиони облигации с негативна доходност. Хора като Уорън Бъфет имат невероятна доходност, но и той е имал години с над 30% загуба и реших, че съм готов да жертвам 1-2 години добра доходност и да си сменя стратегията в името на това да изляза сух през следващата голяма криза. Мисля че най-късно 2019 ще стане много грозно защото тогава влиза в сила новия международен счетоводен стандарт за оператния лизинг. Това е голямо събитие, дискусии вървят от десетилетия и в момента много компании крият страшно много дълг под формата на оперативен лизинг и го водят в балансите си както им е удобно. Бъфет например се набута така с Теско. Като цяло новия стандарт ще добави около три трилиона към дълговете на компаниите, което не влияе естествено върху опр, но дава много по-ясна картина на състоянието на една компания. Но дори този стандарт да няма влиянието което очаквам, има много други черни лебеди на хоризонта - банковия сектор в европа е зле (особено ДБ); ЕС е в политическа криза, а икономиката се крепи благодарения на ЕЦБ които вече държат близо 10% от германските облигации, Япония е на системи и ЯЦБ чрез ЕТФ е топ 10 инвеститор в много от основните компании; Китай се забавя и има наличие на балон в сектора на имотите и дълговете като цяло; в САЩ пенсионните фондове имат невероятно високи непокрити задължения защото си залагат 7.5% доходност на година което ги прави Понци схеми; в Индия има демонетизация което срива сивия сектор който доминира страната което пък срива и всичко останало; и тн и тн.

                      Добре, да се върнем на мен и БФБ - софарма имоти достигна моя таргет и ги продадох след над две години държане; лавена достигна 100 лева броя и ги продадох защото ми се виждат скъпи вече; унипак въпреки новата машина имат слаи резултати след което и дойде търгово (изненада?) за което не се знае цената и тях ги продадох защото ситуацита е малко в стил котка на шрьодингер, т.е. не се знае дали цената е над или под пазарната, т.е. съм и на печалба и на загуба. Парите от Унипай и Лавена ги сложих в Свилоза защото е една от малкото компании които ми се струват евтини в момента и харесвам фирми които са във временни затруднения поради ниски цени на междинародни стоки.

                      Сега да отидем на златото. То е любов под формата на бижута за любимия човек, то е инвестиция в страх при слаба икономика; то е невероятен проводник; то е валута за Шариата и е голяма част от резервите на МВФ, САЩ и Европа. Но златото е пари за разлика от долара или еврото

                      Money vs Currency - Hidden Secrets Of Money Ep 1 - Mike Maloney





                      Добре, да минем към инвестициите ми. Златният пазар е волатилен и силно манипулиран. Представете си, че имате една световна стока и два основни пазара, на които се търгува. На изток доставката на стоката е задължителна при сделки, докато на запад се търгуват фючърси върху тази стока и почти никога няма реална доставка, също складовите наличности са минимални. Сега си представете, че пазара на запад е 20 пъти по-голям и той определя цената на тази стока като фиксинга за деня не се определя по особено ясен начин. И това в нашия свят са пазарите на злато о сребро в Шанхай срещу Лондон и Ню Йорк. Анк Морпорк и склада за фючърси на месо.

                      Предпочитам сребро пред злато, но много голяма част от среброто се получава като вторичен продукт при други видове мини, а производителите на сребро са много малко на брой (около 20) и много надценени. Ок, тогава злато - трябват ми компании с големи резерви (за да произвеждат дълго), нисък дълг (за да могат да оцелеят слаб пазар) и добър мениджмънт. Последното е трудно, много от златните компании са като ракови клетки - целта им е основно да растат и през това време ******* домакина. Т.е. основно гледат да произвеждат повече, печалба и дивиденти забрави пич. Как се финансира това разрастване? Ми нови акции, т.е. те разводняват. В крайна сметка се спрях на DRDGOLD и Pan African Resource. Но и двете са в ЮАР и искам малко диверсификация и все пак малко сребро, затова купих малко Teranga (Сенегал и Буркина Фасо) и Golden Arrow (сребро, Аржентина, невероятна синергия със Silver Standard). През годината бях купил малко от Harmony, но мениджмънта им е зле и затова продадох. Бях купил и малко акции от Aqua Metals, които рзвиват невероятна технология за рециклиране на олово чрез електролити и вода, но проекта им се забавя и мениджмънта лъжат - обещаха набиране на средства за нови проекти чрез дълг, а седмица след това вдигат капитала с 20 милиона. И тях ги продадох, няма значение дали си на печалба или загуба, ако мениджмънта почне да те пързаля, най-добре вън. В крайна сметка международния ми портфейл излезе съвсем малко на + благодарение на ДРД, чиито акции против на всякаква логика се вдигат при падащо злато след Тръмп.

                      Така, бенчмарка за златния сектор е HUI Gold Index, който е надолу към 22% от периода когато започнах да инвестирам досега, така че вървя добре предвид всичко. За 2017 мисля да сложа малко пари в някоя компания за графит, оглеждам постоянно и други компании за ценни метали. Фирмите, които съм избрал не са големи и е възможно някоя от тях да бъде придобита, с най-големи шансове може би Golden Arrow от Silver Standard.

                      В интервюто ми бях предложил 10 компании за БФБ и 10 международни. Ето представянето им спрямо някои индекси
                      http://www.investor.bg/mneniia-i-syv...208862/?page=3

                      10 компании на БФБ

                      Адванс Терафонд +0.97%
                      Захарни заводи +60%
                      Лавена +97.63%
                      Неохим +28.45%
                      Свилоза -15.34%
                      Софарма +8.76%
                      Софарма имоти +20.88%
                      Спиди -7.05%
                      Унипак -14.29%
                      Фонд за недвижими имоти България +45.6%
                      Средно +22.56%
                      Софикс +27.24%
                      БГ40 +19.91%
                      БГТР30 +19.64%
                      пп не смятам дивидентите


                      10 компании в чужбина

                      AerCap Holdings -3.59%
                      Alliance Resource Partners +66.42%
                      Allianz -4.65%
                      Gilead Sciences -29.23%
                      K+S -3.94%
                      Lufthansa -15.49%
                      Merck & Co +11.45%
                      Munich Re -2.66%
                      Noble Corporation -43.89%
                      Ryanair Holdings -2.87%

                      пп не смятам дивидентите

                      в бг е добре, бия два от трите основни индекса, в чужбина е отчайващо зле - само 2 от 10 са на +. Хоризонта ми на инвестиране по принцип е 2 години, мисля че това показва колко съм зле в по-краткосрочните прогнози или може би показва, че по това време миналата година съм разбирал много повече от бфб отколкото от международните пазари

                      Весели празници!
                      Панда, това е от преди година. Чакаме ретроспекцията за 2017. Ако разбира се имаш време и желание.
                      Поздрави.

                      Коментар


                      • 1CZ / 1CZ 17.91%
                        3CZ / 3CZ 15.23%
                        ATERA / 6A6 5.40%
                        BREF / 5BU 23.74%
                        BSO / BSO 1.78%
                        CCB / 4CF 1.17%
                        CHIM / 6C4 7.92%
                        SFARM / 3JR 10.59%
                        SFI / 6S6 2.76%
                        SFTRD / SO5 13.43%
                        Доходност от БФБ 24.9% за 2017 година

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от emonik Разгледай мнение
                          Това е статия от 2011. Изненадващо е присъствието на Walmart. Интересно какъв е в момента дялът на Walmart в индустрията.

                          Коментар


                          • http://247wallst.com/investing/2011/...eath-industry/

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                              така го пишеш, сякаш си над нещата, не се отнася за теб
                              Знам, че отнася - приел съм го - всички рано или късно ще се озъбим. Именно защото - приел - разсъждавам така.

                              Минка - браво - явно късно съм се сетил.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Импето нали си ближе златце и сребърце..Поне 100 години ще изкара..

                                Коментар

                                Working...
                                X