IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от geo0rgi Разгледай мнение
    Здравейте на всички реших се да се включа и аз в този форум.Това е портфейла ми към момента на българския пазар като основно инвестирам за дивидентна доходност.Нов съм в инвестирането и всякакви препоръки и коментари са добре дошли.
    21,31% Химимпорт...Борсов код: 6C4
    18,52% Адванс Терафонд Борсов код: 6A6
    14,91% Монбат АД Борсов код: 5MB
    14,47% Стара планина Холд Борсов код: 5SR
    9,21% Софарма имоти Борсов код: 6S6
    8,58% Софарма Трейдинг Борсов код: SO5
    6,75% Софарма АД Борсов код: 3JR
    6,00% ФНИБ Борсов код: 5BU
    0,26% BGNБорсов код: BGN
    Добре дошъл колега, портфейлът като за условията на БФБ е добре структуриран. Съветът ми към всеки, като на човек, който скоро ще направи 10 г. на БФБ е, че няма смисъл да се влага и 1 ст. повече на борса, доминирана от различен тип номенклатури, бивши мутри и настоящи измамници. За този период не видях почти никакви положителни промени, само празни обещания и никаква воля от органите да пресекат множеството схеми на мажоритарите, които винаги са в ущърб на малките акционери. „Надежда всяка тука оставете"

    През годините много умни и стойностни колеги, с които комуникирах се оттеглиха от БФБ и основателно, от известно време поетапно следвам техния пример. За тези години не съм излизал от позиция на загуба, държал съм с години търпеливо, но пропуснатите ползи от потенциални инвестиции навън са големи. Корекция навън ще има, бих посъветвал също всеки нов, неопитен и нетърпелив, да изчака с кеша и да го вкложи в подходящ момент в "могъщи" компании с добра история.


    Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

    Коментар


    • Здравейте на всички реших се да се включа и аз в този форум.Това е портфейла ми към момента на българския пазар като основно инвестирам за дивидентна доходност.Нов съм в инвестирането и всякакви препоръки и коментари са добре дошли.
      21,31% Химимпорт...Борсов код: 6C4
      18,52% Адванс Терафонд Борсов код: 6A6
      14,91% Монбат АД Борсов код: 5MB
      14,47% Стара планина Холд Борсов код: 5SR
      9,21% Софарма имоти Борсов код: 6S6
      8,58% Софарма Трейдинг Борсов код: SO5
      6,75% Софарма АД Борсов код: 3JR
      6,00% ФНИБ Борсов код: 5BU
      0,26% BGNБорсов код: BGN

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Minka Разгледай мнение
        Как Ви се струва General Electric на тия цени? Още малко и според мен ще бъде за купуване (например на 12-13$), въпреки проблемите, задълженията и кредитния рейтинг.
        И аз съм се чудил за тия съсли.

        Апропо - преди малко дремех си и си разсъждавах: защо Rio Tinto (моментните ми любимци) се мотат кат` охъли толкова ми ти години с находището на ебасикриптонитът в Сърбия - и само проучват някакви проcтoтии, вместо да почнат да го копат - копeленцата подли просто чакат масово да почнат да се фабрикуват електромобили и цената на литийчецът да скокне кат` кенгур - не щат да го добиват сега, та да го продават евтино... очевидно е, че си нагласят и синхронизират стартът на добивът дори с пускането в експлоатация на нови модели електромобили - BMW и Daimler ще напускат здраво такива следващите 2-3 години - пред очичките ми е било - ха-ха. Гяволченца - ей-такива обичам за инвестиция - аферим - браво - да.
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение
          Да, наясно съм. Доста четох.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Minka Разгледай мнение
            Как Ви се струва General Electric на тия цени? Още малко и според мен ще бъде за купуване (например на 12-13$), въпреки проблемите, задълженията и кредитния рейтинг.
            http://money.cnn.com/2018/01/18/inve...kup/index.html
            destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

            Коментар


            • Как Ви се струва General Electric на тия цени? Още малко и според мен ще бъде за купуване (например на 12-13$), въпреки проблемите, задълженията и кредитния рейтинг.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение

                Нормално е една лизингова компания да е главно оборот срещу лихви и амортизации.
                Просто исках да разбера какво ти харесва в тях в момента, което прави точно тази част от икономическия цикъл - подходящата за покупка
                Дали очакваш разходите за лихви да падат.
                Дали амортизациите?
                Или пък оборотът им ще се увеличи?

                Попитах, защото следя мненията ти отдавна и ги ценя, и усещам, че имаме сходен начин на мислене, но този път се оказа, че съм на противоположно мнение.
                Аргументите ми против:
                1. Лихвите се качват и ролването на дълга ще става все по-скъпо.
                2, Оборотът от лизинг ще пада нормално, колкото е нормално да пада наема върху техника, която остарява със времето. Магията на растежа е в постоянната покупка на нова техника, която да компенсира падането на оборота от старата. Но това ще става с нови заеми на по-висоики лихви.
                3.Ако лихвите по заемите надскочат 30% от ЕБИДТА, горницата няма да може да бъде приспадната от печалбата.
                4. От 2022г ако лихвите надскачат 30% от разликата между (ЕБИДТА-Амортизации), горницата няма да може да бъде приспадната от печалбата.

                Единственото примамливо нещо, което забелязах в https://finviz.com/quote.ashx?t=AYR е нейното book value.
                Но трябва да се има в предвид една тънка особеност при изчислението на стойността.
                Тя включва стойността на техниката - не като пазарна цена на която може да се продаде, а като договорена стойност по контрактите за години, а понякога десетилития напред. Тоест като очаквани парични потоци в случай, че договорите за лизинг се изпълнят докрай.
                Ако не дай си боже се наложи продажба на техника поради неочаквана в момента преса върху пазара, те ще продават техниката на пазарна цена, а ще отписват стойност, равна на нереализираните парични потоци за годините напред. Тоест book value-то може да изчезне за 1-2 3-месечия.

                Мнението ми не засяга конкретно aircastle, а лизинговите компании регистрирани в US като цяло.
                1. Няма чак толкова голям ефект и ще отнеме години
                2, 3 и 4 Пак, ще отнеме години

                отделно над половината лизинги на компанията са последни в живота на самолетите, т.е. нямаш residual risk

                исторически компаниите за лизинг на самолети се търгуват около счетоводната:
                https://ycharts.com/companies/AYR/price_to_book_value
                https://ycharts.com/companies/AER/price_to_book_value
                https://ycharts.com/companies/AL/price_to_book_value
                destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

                  А ти какво очакваш от лизингова компания? Никакъв ливъридж ли? Сравни ги с една Елана Агрокредит например
                  Нормално е една лизингова компания да е главно оборот срещу лихви и амортизации.
                  Просто исках да разбера какво ти харесва в тях в момента, което прави точно тази част от икономическия цикъл - подходящата за покупка
                  Дали очакваш разходите за лихви да падат.
                  Дали амортизациите?
                  Или пък оборотът им ще се увеличи?

                  Попитах, защото следя мненията ти отдавна и ги ценя, и усещам, че имаме сходен начин на мислене, но този път се оказа, че съм на противоположно мнение.
                  Аргументите ми против:
                  1. Лихвите се качват и ролването на дълга ще става все по-скъпо.
                  2, Оборотът от лизинг ще пада нормално, колкото е нормално да пада наема върху техника, която остарява със времето. Магията на растежа е в постоянната покупка на нова техника, която да компенсира падането на оборота от старата. Но това ще става с нови заеми на по-висоики лихви.
                  3.Ако лихвите по заемите надскочат 30% от ЕБИДТА, горницата няма да може да бъде приспадната от печалбата.
                  4. От 2022г ако лихвите надскачат 30% от разликата между (ЕБИДТА-Амортизации), горницата няма да може да бъде приспадната от печалбата.

                  Единственото примамливо нещо, което забелязах в https://finviz.com/quote.ashx?t=AYR е нейното book value.
                  Но трябва да се има в предвид една тънка особеност при изчислението на стойността.
                  Тя включва стойността на техниката - не като пазарна цена на която може да се продаде, а като договорена стойност по контрактите за години, а понякога десетилития напред. Тоест като очаквани парични потоци в случай, че договорите за лизинг се изпълнят докрай.
                  Ако не дай си боже се наложи продажба на техника поради неочаквана в момента преса върху пазара, те ще продават техниката на пазарна цена, а ще отписват стойност, равна на нереализираните парични потоци за годините напред. Тоест book value-то може да изчезне за 1-2 3-месечия.

                  Мнението ми не засяга конкретно aircastle, а лизинговите компании регистрирани в US като цяло.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                    няма нищо по нормално и морално ( при това и печелившо) от бизнес помагащ на държавата да се справи с най големия обществен боклук.
                    не и когато системата е развалена

                    destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                      нагувича = покупка над 100 хилки - в лева???
                      Гувиченето не е обвързано с конкретни суми.

                      Ного се забавлявам, когато на бимбериците им казваш: "хилки" - тенис на маса ли ще цъкаме?

                      Пожелавам ти: ти да си купиш Rio Tinto за 118 Б.
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                        нагувича = покупка над 100 хилки - в лева???
                        Може, ма кат за него по вероятно в йени...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                          Най-после пъкна новото платформа на Евро финанс - и аз преборих с нея - по-точно - пребори я компютърният човек на Евро финанс.

                          Като за начало - изпълних около двегодишните си намерения и се понагувичих с Rio Tinto. Дано върже - решил съм засега да наблегна на могъщи компании, разположени колкото се може - както се казва: "нагоре по течението". Предвиден е сосен шестмесечен дивидентец от - мисля - 1.23 Бабета.

                          Обичам британски компании - по-после ще гледам да се понагувича и с BHP Billiton.
                          нагувича = покупка над 100 хилки - в лева???

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

                            прекалено е неморален бизнеса за моя вкус


                            Блеки, ти да не си някакво либерастче....

                            За мен няма нищо по нормално и морално ( при това и печелившо) от бизнес помагащ на държавата да се справи с най големия обществен боклук.

                            Коментар


                            • Най-после пъкна новото платформа на Евро финанс - и аз преборих с нея - по-точно - пребори я компютърният човек на Евро финанс.

                              Като за начало - изпълних около двегодишните си намерения и се понагувичих с Rio Tinto. Дано върже - решил съм засега да наблегна на могъщи компании, разположени колкото се може - както се казва: "нагоре по течението". Предвиден е сосен шестмесечен дивидентец от - мисля - 1.23 Бабета.

                              Обичам британски компании - по-после ще гледам да се понагувича и с BHP Billiton.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                                Aз заглеждам тия, ма не съм натиснал още спусъка.
                                p/ffo около 8, дивиденти над 9%, заедно с още едно другарче ( cxw) са почти монополизирали пазара.
                                А пазар за пандизчии особено щатите винаги има, няма цикли, няма криза...даже при криза е по голям.
                                Черния маймун без малко да ги анихилира в края на мандата си, ама вече е аут, хоризонта е по бял...

                                https://finviz.com/quote.ashx?t=GEO&ty=c&ta=0&p=m
                                прекалено е неморален бизнеса за моя вкус
                                destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                                Коментар

                                Working...
                                X